Augmentin – antybiotyk na zapalenie zatok. Opinie, wskazania

Augmentin - zapalenie zatok. Opinie o leku, stosowanie, skutki uboczne

Augmentin to popularny antybiotyk przepisywany m.in. na zapalenie zatok. Jakie są wskazania do jego stosowania oraz skutki uboczne? Kiedy nie można przyjmować leku Augmentin?

Augmentin – dostępne opakowania i ceny

Augementin występuje na polskim rynku w różnych dawkach i opakowaniach, np.:

  • Augmentin 1 g (875 mg amoksycyliny + 125 mg kwasu klawulanowego), opakowanie 14 tabletek, cena 100% - ok. 28 zł (cena po refundacji ok. 15 zł),
  • Augmenting 625 mg (500 mg amoksycyliny + 125 mg klawulanowego), opakowanie 14 tabletek, cena 100% - ok. 17 zł (cena po refundacji ok. 9 zł).

Augmentin – co to za lek?

Augmentin to lek wydawany na receptę, zawierający amoksycylinę i kwas klawulanowy, często przepisywany pacjentom w przypadku zapalenia zatok. Amoksycylina jest antybiotykiem beta-laktamowym (działa przeciwbakteryjnie) wykazującym bardzo szerokie działanie. Kwas klawulanowy natomiast ma za zadanie hamowanie enzymów bakteryjnych, które powodują rozkład amoksycyliny. Lek Augmentin zaleca się do stosowania w leczeniu zakażeń bakteryjnych.

Mechanizm działania antybiotyku zawartego w leku polega na hamowaniu syntezy ściany komórkowej bakterii, co prowadzi do jej osłabienia i ostatecznie do śmierci komórki bakteryjnej. Kwas klawulanowy natomiast sprawia, że bakterie, które mają odporność wynikającą z wytwarzania beta-laktamaz, zaczynają także być wrażliwe na działanie antybiotyku (ale sam kwas klawulanowy nie ma działania przeciwbakteryjnego).

Na co pomaga Augmentin?

Preparat jest polecany do stosowania u dzieci i dorosłych w leczeniu zakażeń bakteryjnych, wywołanych przez bakterie, które są wrażliwe na amoksycylinę w skojarzeniu z kwasem klawulanowym. Na co więc może pomóc lek Augmentin? Wykazuje skuteczność m.in. w leczeniu:

  • ostrego zapalenia zatok,
  • zapalenia pęcherza moczowego,
  • zapalenia tkanki łącznej,
  • zapalenia nerek (odmiedniczkowego),
  • zakażeń powstałych na skutek ukąszeń zwierząt,
  • ciężkich postaci ropni okołozębowych z towarzyszącym zapaleniem tkanki łącznej.

Kiedy nie można stosować leku Augmentin?

Niestety istnieją przeciwwskazania do stosowania tego antybiotyku. Przede wszystkim nie można go przyjmować, jeżeli występuje uczulenie na którykolwiek składnik preparatu lub na inne antybiotyki należące do grupy penicylin. Nie powinno się także stosować leku Augmentin u osób, które w przeszłości miały ciężkie reakcje nadwrażliwości na inne antybiotyki z grupy beta-laktamowych. Przeciwwskazaniem jest ponadto przebyta w przeszłości żółtaczka lub zaburzenia czynności wątroby na skutek przyjmowania kwasu klawulanowego lub amoksycyliny – czyli substancji czynnych leku Augmentin.

Kiedy trzeba zachować szczególną ostrożność?

Jeśli nie występują przeciwwskazania, nadal należy zwrócić uwagę na kilka sytuacji, w których wymagane jest zachowanie szczególnej ostrożności przy stosowaniu leku Augmentin. Trzeba np. koniecznie powiedzieć lekarzowi, jeżeli w przeszłości wystąpiły u Ciebie jakiekolwiek reakcje nadwrażliwości na penicyliny i inne antybiotyki, leki czy alergeny. Bagatelizowanie tych aspektów w rzadkich przypadkach może prowadzić nawet do zgonu (jeżeli dojdzie do ciężkiej reakcji nadwrażliwości). Ryzyko jest większe u osób, które mają nadwrażliwość na beta-laktamowe antybiotyki, a także cierpią na choroby atopowe. A ciężkie reakcje nadwrażliwości, takie jak wstrząs anafilaktyczny, mogą stanowić poważne zagrożenie dla życia, dlatego w razie pierwszych objawów nadwrażliwości, należy natychmiast szukać pomocy medycznej. Konieczna może okazać się hospitalizacja i postępowanie ratunkowe.

Poza powyższymi, istnieją także inne sytuacje, w których należy zachować szczególną ostrożność lub stosowanie preparatu nie powinno być kontynuowane:

  • Stosowanie leku wraz z allopurynolem, może prowadzić ponadto do większego ryzyka skórnych reakcji alergicznych.
  • Szczególną ostrożność należy zachować także u osób, które mają zaburzoną czynność nerek, a także u osób, które przyjmują duże dawki preparatu lub mają czynniki ryzyka (np. padaczka czy zapalenie opon mózgowych w przeszłości).
  • Producent wskazuje ponadto, że leku Augmentin nie można stosować w leczeniu zakażeń, które są wywołane przez S. pneumoniae, który to jest oporny na penicylinę. Nie należy także stosować preparatu u osób cierpiących na mononukleozę (lub osób z podejrzeniem tej choroby).
  • Jeżeli na początku terapii pojawi się np. uogólniony rumień z krostkami oraz wysoka gorączka, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, ponieważ taki stan może świadczyć o rozwijaniu się ciężkiej reakcji skórnej.
  • Jeżeli w okresie terapii pojawią się nowe zakażenia bakteryjne lub grzybicze, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
  • Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku zaburzeń czynności wątroby (objawy zaburzeń wątroby mogą pojawić się w trakcie leczenia lub krótko po jego zakończeniu – ale nie jest to regułą, ponieważ zdarzają się przypadki, że objawy występują nawet kilka tygodni po zakończeniu terapii).
  • Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku zauważenia biegunki – nie należy leczyć jej samodzielnie, tylko jak najszybciej poinformować o tym fakcie lekarza (istnieje bowiem ryzyko, że wystąpiło rzekomobłoniaste zapalenie jelit).
  • Jeśli preparat ma być stosowany przez długi okres, konieczna jest kontrola czynności nerek, wątroby, a także niektórych parametrów hematologicznych.
  • Stosowanie leku Augmentin może – rzadko – prowadzić do wydłużenia czasu protombinowego, zatem jego przyjmowanie przez osoby, które przyjmują leki przeciwzakrzepowe, musi przebiegać pod specjalną kontrolą parametrów krzepnięcia krwi.
  • Jeżeli lek Augmentin jest zalecony do stosowania w dużych dawkach, konieczne jest przyjmowanie dużych ilości płynów (duże stęzenie amoksycyliny zawartej w leku Augmentin może bowiem spowodować wytrącanie się jej kryształów).
  • Warto wiedzieć, że amoksycylina może zaburzeń wyniki stężenia glukozy w moczu oraz we krwi (może powodować np. wynik fałszywie dodatni). Z kolei kwas klawulanowy zawarty w preparacie Augmentin może powodować fałszywie dodatni wynik testu Coombsa.
  • Mimo, że nie ma badań dotyczących wpływu leku na zdolność prowadzenia pojazdów, należy zachować szczególną ostrożność podczas jego stosowania, ponieważ lek może powodować pewne działania niepożądane, które obniżają zdolność prowadzenia pojazdów, np. zawroty głowy czy drgawki.
  • Nie należy stosować leku Augmentin w ciąży i podczas karmienia piersią, chyba że lekarz uzna to za uzasadnione (obie substancje przenikają bowiem do mleka kobiety karmiącej oraz mogą powodować uczulenie u dziecka).

Dawkowanie leku Augmentin

Lek Augmentin stosuje się doustnie, na początku posiłku i zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie należy przekraczać zalecanych dawek, ponieważ takie działanie nie zwiększa skuteczności, a może jedynie zaszkodzić zdrowiu, a nawet życiu. Lekarz indywidualnie dobiera dawkę, biorąc pod uwagę np. nasilenie zakażenia czy stan pacjenta. Istnieją jednak pewne ogólne zalecenia, na podstawie których dostosowywana jest dawka leku. I tak kolejno Augmentin może być zalecony do przyjmowania w według poniższych dawek:

  • dzieci o masie ciała poniżej 40 kg – nie zaleca się stosowania leku Augmentin w tej grupie;
  • dorośli oraz dzieci o masie ciała powyżej 40 kg – zalecana dawka wynosi 250 mg amoksycyliny i 125 mg kwasu klawulanowego, 3 razy na dobę.

Augmentin a inne leki i suplementy

Podobnie jak większość innych leków, także lek Augmentin może wchodzić w reakcje z niektórymi substancjami. Z tego powodu poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach (także tych, które są wydawane bez recepty), a szczególnie jeśli przyjmujesz:

  • leki przeciwzapkrzepowe (np. wargarynę czy acenokumarol),
  • metotreksat,
  • mykofenolan mofetylu,
  • probenecyd.

Augmentin może zaburzać wyniki badań z krwi i moczu!

Okazuje się, że amoksycylina zawarta w leku Augmentin, może niestety wpływać na wyniki badań z krwi i moczu, a konkretnie – na oznaczenia stężenia glukozy (możliwy jest np. wynik fałszywie dodatni). Z kolei kwas klawulanowy może sprawiać, że uzyskane zostaną fałszywie dodatnie wyniki testu Coombsa. Ponadto amoksycylina w połączeniu z kwasem klawulanowym, mogą wpływać na wyniki badań na obecność grzybów z rodzaju kropidlaków. Wykonując zatem wymienione badania, koniecznie poinformuj lekarza oraz osoby w laboratorium o fakcie stosowania leku Augmentin.

Działania niepożądane (skutki uboczne) stosowania antybiotyku Augmentin

Niestety lek Augmentin może powodować działania niepożądane. Najczęściej (krótko po zastosowaniu) mogą pojawić się takie objawy, jak:

  • nudności i wymioty,
  • biegunka,
  • ból brzucha.

Niezbyt często lub często występują:

  • drożdżyca skóry oraz błon śluzowych jamy ustnej i narządów płciowych,
  • wysypka, świąd, pokrzywka,
  • większa aktywność enzymów wątrobowych,
  • zawroty głowy,
  • bóle głowy.

Do rzadkich lub bardzo rzadkich działań niepożądanych po zastosowaniu leku Augmentin należą:

  • małopłytkowość,
  • leukopenia,
  • reakcje nadwrażliwości typu anafilaktycznego (jak. np. wstrząs anafilaktyczny, obrzęki, ciężkie reakcje skórne)

Istnieją także inne działania niepożądane, dla których jednak nie została określona częstość występowania. Do nich zalicza się np.: zbyt duży wzrost niewrażliwych bakterii, niedokrwistość hemolityczna, wydłużenie czasu krwawienia oraz czasu protombinowego, argranulocytoza, zapalenie jelit (rzekomobłoniaste), zapalenie okrężnicy, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych (jałowe), zapalenie wątroby, śródmiąższowe zapalenie nerek, drgawki, ruchliwość, żółtaczka cholestatyczna, występowanie kryształów w moczu.

Zmienniki leku dostępne w Polsce

Na polskim rynku dostępne są także inne preparaty zawierające amoksycylinę oraz kwas klawulanowy. To m.in.: Amoksiklav, Amylan, Auglavin PPH, Forcid, Hiconcil Combi, Polamoklav, Ramoclav, Taromentin.

Opinie o stosowaniu leku Augementin

Niestety lek Augmentin zbiera w Internecie wiele negatywnych opinii, ze względu na skutki uboczne, jakie powoduje. U wielu osób wypowiadających się na forach internetowych występowały podczas jego stosowania działania niepożądane, takie jak wysypki, biegunki, wymioty, a niekiedy nawet cięższe reakcje. Niektóre opinie z drugiej strony wskazują na dobrą tolerancję leku i skuteczność. Poniższej przedstawiamy kilka wybranych losowo opinii z różnych for internetowych.

Augementin - opinie, skutki uboczne
Augementin - opinie, skutki uboczne