Zalanzo – cena, postać i dawka
Lek Zalanzo występuje w postaci kapsułek dojelitowych twardych, w dawce 15 lub 30 mg i opakowaniu 28 kapsułek. Jest to preparat wydawany na receptę. Jego cena 100% wynosi kolejno dla 15 i 30 mg – ok. 8 lub 16 zł, a po refundacji – 5-10 zł.
Inhibitor pompy protonowej jako składnik leku Zalanzo
Lek Zalanzo zawiera inhibitor pompy protonowej – substancję czynną w postaci lanzoprazolu. Jest to substancja hamująca wydzielanie kwasu solnego w soku żołądkowego. Do innych inhibitorów pompy protonowej należą m.in. substancje, takie jak pantoprazol, omeprazol, esomeprazol, rebeprazol. Jak sama nazwa wskazuje, mechanizm działania tej grupy leków polega na hamowaniu pracy pompy protonowej, przez co obniżane jest wydzielanie jonów wodoru do żołądka. W konsekwencji takiego działania, zmniejszane jest podstawowe oraz stymulowane wydzielanie żołądkowe.
Wskazania do stosowania inhibitorów pompy protonowej to przede wszystkim:
- eradykacji bakterii Helicobacer pylori,
- leczenie i zapobieganie owrzodzeniom żołądka oraz dwunastnicy,
- terapia wrzodu trawiennego,
- leczenie refluksu żołądkowo-przełykowego,
- leczenie zespołu Zollingera-Ellisona.
Leki zawierające inhibitory pompy protonowej zwykle stosuje się doustnie i mają postać tabletek lub kapsułek dojelitowych. Terapia tego typu lekami zwykle jest długa i trwa minimum 2 tygodnie. Większość leków z tej grupy jest objęta refundacją, a wyjątek stanowią: deksalanzoprazol oraz rabeprazol. Niektóre można z kolei uzyskać bez recepty w postaci leków OTC.
Decydując się na terapię inhibitorami pompy protonowej, należy mieć na uwadze skutki uboczne, jakie mogą powodować. To m.in. bóle brzucha, zaparcia, biegunki, wymioty, a niekiedy bezsenność, miopatie, bóle głowy, wysypka i świąd. W niektórych przypadkach obserwuje się także wzrost wydzielania kwasu żołądkowego. Ponadto warto wiedzieć, że stosowanie leków z tej grupy może sprzyjać rozwojowi raka żołądka – ale niestety na ten temat nie ma wystarczającej ilości badań, aby stwierdzić to jednoznacznie.
Okazuje się także, że długotrwała ekspozycja na IPP może prowadzić do niedoborów żelaza, wapnia, magnezu oraz witaminy B12. Nowe badania wskazują ponadto na większe ryzyko uszkodzenia nerek.
Co zawiera lek Zalanzo?
Jak już wspomnieliśmy, czynną substancją leku Zalanzo jest lanzoprazol należący do grupy inhibitorów pompy protonowej (IPP). Substancja ta ma za zadanie blokowanie enzymu (czyli pompy protonowej) w komórkach błony śluzowej żołądka, dzięki czemu hamowane jest także wydzielanie kwasu solnego. W ten sposób dochodzi do zmniejszenia się kwasowości soku żołądkowego (zwiększa się pH). To, jak mocno hamowane jest wydzielanie kwasu solnego zależy od dawki leku.
Lanzoprazol jest wrażliwy na kwas solny znajdujący się w żołądku, dlatego stosowany jest doustnie w kapsułkach dojelitowych. Szybko wchłania się do dwunastnicy i uzyskuje maksymalne stężenie we krwi już po ok. 1,5-2 godzinach. Warto wiedzieć, że pokarm może spowolnić wchłanianie się substancji czynnej oraz zmniejszać jej biodostępność o ok. 25%.
Podanie pojedynczej dawki prowadzi do zmniejsza wydzielania kwasu solnego przez ponad 24 godziny. Po ok. 2-4 tygodniach terapiii osiągane jest ustąpienie objawów u większości chorych cierpiących na chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy.
Lanzoprazol zawarty w leku Zalanzo metabolizowany jest przede wszystkim w wątrobie. Szacuje się, że od 15 do 50% metabolitów wydalane jest z moczem, natomiast pozostałe wydalane są z żółcią. Z tego powodu u osób z niewydolnością wątroby konieczna jest szczególna ostrożność i dostosowanie dawkowania.
Zalanzo – wskazania do stosowania
Lek Zalanzo jest wskazany do stosowania w poniższych schorzeniach:
- choroba wrzodowa żołądka,
- choroba wrzodowa dwunastnicy,
- refluksowe zapalenie przełyku (oraz zapobieganie mu),
- łagodne owrzodzenia żołądka lub dwunastnicy powstałe na skutek przyjmowania NLPZ,
- objawowa choroba refluksowa przełyku,
- zespół Zollingera-Ellisona,
- Helicobacter pylori (w skojarzeniu z antybiotykami),
- w zapobieganiu wrzodom żołądka oraz dwunastnicy u pacjentów wymagających leczenia NLPZ.
Kiedy nie powinno się stosować leku Zalanzo?
Niestety istnieją pewne przeciwwskazania do stosowania leku Zalanzo. Przede wszystkim nie należy go przyjmować, jeżeli występuje uczulenie na którykolwiek składnik preparatu. Ponadto nie powinno się stosować leku Zalanzo równolegle z atazanawirem, który jest lekiem przeciwwirusowym. Należy także zachować szczególną ostrożność, gdy występują niektóre choroby.
Zanim rozpocznie się leczenie, należy wykluczyć także nowotworowy charakter choroby, gdyż stosowanie leku Zalanzo może maskować objawy choroby nowotworowej (w tym np. raka żołądka), przez co znacznie opóźnia się rozpoznanie. Należy także jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, jeżeli zmienił się np. charakter objawów lub wystąpiły inne objawy, takie jak utrata masy ciała, przewlekłe wymioty, problemy z połykaniem, wymiotowanie krwią, niedokrwistość, stolce smołowate. Jeśli objawy utrzymują się mimo stosowania leku, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, ponieważ może się okazać, że konieczne są kolejne badania diagnostyczne.
Na co uważać stosując lek Zalanzo?
Poza powyższymi, szczególną ostrożność należy zachować w przypadku występowania zaburzeń czynności wątroby – wówczas dawkowanie powinno być dobrane przez lekarza na podstawie indywidualnych wskazań.
Jeżeli leczenie lekiem Zalanzo ma na celu terapię choroby wrzodowej żołądka oraz dwunastnicy, powinno się także uwzględnić możliwość występowania zakażenia bakterią Helicobacter pylori jako przyczyny rozwoju choroby – i wówczas należy zastosować odpowiednie leczenie ukierunkowane bezpośrednio na takie podłoże schorzenia.
Należy także pamiętać, że stosowanie leków z grupy inhibitorów pompy protonowej może prowadzić do zwiększenia ilości bakterii, które naturalnie występują w przewodzie pokarmowym. Ponadto stosowanie IPP wiąże się z nieznacznym wzrostem ryzyka zakażeń przewodu pokarmowego takimi bakteriami, jak Salmonella czy Campylobacter. Rzadko, ale jest to możliwe, stosowanie Zalanzo może wiązać się z zapaleniem okrężnicy (dlatego jeśli po stosowaniu występuje ciężka i długo utrzymująca się biegunka, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem).
Stosowanie Zalanzo w zapobieganiu niektórym chorobom
Lek Zalanzo stosuje się także profilaktycznie w zapobieganiu owrzodzeniom żołądka oraz dwunastnicy – ale wyłącznie u osób, które przyjmują niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)
Jak dawkować lek?
Lek Zalanzo ma postać kapsułek dojelitowych, które przyjmuje się doustnie zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie należy przekraczaj zalecanych dawek, ponieważ takie sposób dawkowania wcale nie zwiększy skuteczności działania leku, a może jedynie zaszkodzić zdrowiu i życiu! Poniżej przedstawiamy ogólne wskazania dawkowania Zalanzo w konkretnych schorzeniach – pamiętaj jednak, że najważniejsze jest ostateczne zalecenie lekarza i nic nie zastąpi konsultacji ze specjalistą.
- Choroba wrzodowa żołądka: 30 mg 1 raz na dobę. Okres terapii od 4 do 8 tygodni.
- Choroba wrzodowa dwunastnicy: 30 mg 1 raz na dobę. Okres terapii od 2 do 4 tygodni.
- Helicobacter pylori: 30 mg 2 razy na dobę (przy dodatkowym skojarzeniu z zaleconymi antybiotykami). Okres terapii: 7 dni.
- Refluksowe zapalenie przełyku: 30 mg 1 raz na dobę. Okres terapii od 2 do 4 tygodni.
- Zapobieganie refluksowemu zapaleniu przełyku: 15-30 mg 1 raz na dobę.
- Łagodne owrzodzenia żołądka powstałe na skutek terapii NLPZ: 30 mg 1 raz na dobę. Okres terapii od 4 do 8 tygodni.
- Łagodne owrzodzenia dwunastnicy powstałe na skutek terapii NLPZ: 30 mg 1 raz na dobę. Okres terapii od 4 do 8 tygodni.
- Zapobieganie owrzodzeniom żołądka oraz dwunastnicy powstałym na skutek terapii NLPZ: 15-30 mg 1 raz na dobę.
- Objawowa choroba refluksowa przełyku: 15-30 mg 1 raz na dobę.
- Zespół Zollingera-Ellisona: 60 mg na dobę (maksymalnie 180 mg na dobę).
Osoby cierpiące na zaburzenia czynności wątroby powinny mieć zmniejszoną dawkę dobową o 50%. U osób w podeszłym wieku nie należy stosować dawek przekraczających 30 mg na dobę. Obecnie brakuje badań na temat stosowania preparatu u dzieci, dlatego w tej grupie wiekowej nie jest on wskazany.
Zalanzo – jak stosować preparat?
Lek przeznaczony jest do stosowania doustnego. Kapsułki przyjmujemy zwykle raz na dobę (zgodnie z zaleceniem lekarza) – można przyjąć je rano lub wieczorem. Wyjątkiem jest stosowanie Zalanzo w celu eradykacji Helicobacter pylori – wówczas zwykle stosuje się lek 2 razy na dobę (rano i wieczorem). Kapsułki należy połykać w całości (nie można ich rozgryzać ani żuć!), popijając szklanką wody. Zaleca się, aby lek stosować na czczo i nie przyjmować przez jakiś czas pokarmów, ponieważ mogą one zmniejszać jego biodostępność i skuteczność.
Wpływ na prowadzenie pojazdów
U niektórych osób lek Zalanzo może powodować zawroty głowy, zaburzenia widzenia, senność czy też zaburzenia równowagi – niestety te działania niepożądane wpływają na zdolność szybkiego reagowania, zatem jeśli występują, nie należy prowadzić pojazdów.
Czy lek Zalanzo można przyjmować w ciąży i podczas karmienia piersią?
Według wskazań producenta, nie należy stosować leku Zalanzo w okresie ciąży oraz karmienia piersią. Istotne jest, że stosowanie jakiegokolwiek leku w ciąży lub podczas karmienia piersią należy każdorazowo konsultować z lekarzem, aby wykluczyć wszelkie potencjalne zagrożenia i skalkulować je z możliwymi korzyściami wynikającymi ze stosowania danego leku.
Stosowanie Zalanzo z innymi lekami
Niestety lek Zalanzo może wchodzić w interakcje z innymi lekami, dlatego o wszystkich przyjmowanych preparatach poinformuj swojego lekarza - także tych, które wydawane są bez recepty. Zalanzo może bowiem znacznie obniżać skuteczność działania leków, których wchłanianie jest uzależnione od panującego w przewodzie pokarmowym pH. Ponadto preparat nie może być stosowany wraz z lekiem przeciwwirusowym atazanawirem.
Lanzoprazol znajdujący się w składzie leku Zalanzo, jest metabolizowany w wątrobie przy udziale enzymatycznego cytochromu P450. Niestety istnieje możliwość wystąpienia interakcji lanzoprazolu z innymi lekami, które również są metabolizowane przez ten sam układ enzymatyczny. Dodatkowo niektóre leki, takie jak fluwoksamina, ketokonazol czy makrolidy, mogą powodować zwiększenie stężenia lanzoprazolu we krwi i wówczas konieczne jest ponowne dostosowanie dawki przez lekarza. Istnieją także leki, które zmniejszają stężenie tego składnika we krwi, jak np. ryfampicyna czy ziele dziurawca – wówczas konieczne będzie zwiększenie dawki lanzoprazolu.
Lek Zalanzo może ponadto zmniejszać wchłanianie niektórych leków poprzez zmniejszanie wydzielania kwasu solnego w soku żołądkowym, np. aezoli przeciwgrzybiczych. Z drugiej strony lanzoprazol może także powodować zwiększenie stężenia niektórych leków stosowanych równolegle, np. digoksyny, takrolimusa, karbamazepiny, fenytoiny. Szczególną ostrożność należy także zachować stosując lanzoprazol z lekami przeciwzakrzepowymi (np. warfaryną).
Zalanzo – działania niepożądane (skutki uboczne)
Niestety jak każdy lek, Zalanzo również może powodować działania niepożądane, jednak z reguły korzyści ze stosowania leku są z reguły większe niż szkody, które mogłyby się pojawić w wyniku skutków ubocznych. Poniżej przedstawiamy skutki uboczne stosowania leku Zalanzo, z podziałem na działania występujące często oraz rzadko.
Definicja kategorii częstości występowania: często (> 1/100 do < 1/10), niezbyt często (> 1/1 000 do < 1/100), rzadko (> 1/10 000 do < 1/1 000), bardzo rzadko (< 1/10 000).
- bóle głowy,
- zawroty głowy,
- nudności i wymioty,
- zaparcia lub biegunka,
- wzdęcia, niestrawność,
- ból brzucha,
- suchość w jamie ustnej lub gardle,
- bóle mięśni i stawów,
- depresja,
- reakcje alergiczne,
- zmęczenie,
- większa aktywność enzymów wątrobowych,
- zaburzenia hematologiczne,
- obrzęki,
- zmęczenie.
Skutki uboczne występujące rzadko lub bardzo rzadko:
- bezsenność lub nadmierna senność,
- omamy,
- zaburzenia hematologiczne,
- parestezje,
- drżenie,
- niepokój ruchowy,
- zaburzenia równowagi,
- zaburzenia widzenia,
- zwiększenie stężenia cholesterolu,
- zmniejszenie stężenia sodu we krwi,
- zapalenie języka, trzustki, okrężnicy, błony śluzowej jamy ustnej, wątroby,
- śródmiąższowe zapalenie nerek,
- zaburzenia smaku,
- kandydoza przełyku,
- żółtaczka,
- wzmożona potliwość,
- reakcje anafilaktyczne,
- impotencja,
- ginekomastia,
- gorączka,
- nadwrażliwość na światło,
- poważne reakcje skórne (w tym martwica toksyczna rozpływna naskórka),
- plamica,
- wypadanie włosów,
- wybroczyny.
Zamienniki leku Zalanzo (leki zawierające lanzoprazol)
W Polsce dostępne są także inne preparaty zawierające substancję czynną, jaką jest lanzoprazol. To m.in. Lanzul, Lanzul S, Renazol.
Wśród zamienniku preparatu Zalanzo wymienia się także: Lanbax, Lansoprazole Genoptim, Lantrea, Lanzogen, Lanzostad.