Jak uratować wypadające włosy?
Gdy włosy zaczynają wypadać, powinniśmy po pierwsze zrobić badania laboratoryjne i skonsultować je z lekarzem pod kątem tego objawu. Może się bowiem okazać, że wypadanie włosów świadczy o chorobie.
Jeżeli podłożem wypadania włosów nie jest choroba, warto zastosować kilka domowych sposobów na wzmocnienie cebulek. Jednym z nich jest zastosowanie syropu/soku z cebuli na skórę głowy, o czym piszemy w dalszej części artykułu. Warto również zastosować suplementację nakierowaną na ograniczenie wypadania włosów i pobudzanie ich do wzrostu. Suplement powinien zawierać przede wszystkim witaminę A, E oraz witaminy z grupy B. Ponadto powinna znaleźć się w nim biotyna i kilka innych składników wpływających na zdrowie skóry, włosów i paznokci.
Polecamy zajrzeć do naszego artykułu o najlepszych sposobach hamujących wypadanie włosów i przyspieszających ich porost.
Sok (syrop) z cebuli na porost włosów
Może i zapach cebuli odstrasza, jednak produkt ten potrafi zdziałać prawdziwe cuda na włosach. W dodatku kosztuje naprawdę mało i prawdopodobnie w takiej cenie żadna odżywka nie byłaby w stanie dać nam tak spektakularnych efektów, jak właśnie sok z cebuli.
Włosomaniaczki w sieci zachwalają tę metodę i regularnie ją stosują, pokazują efekty. Z negatywnymi opiniami raczej ciężko się spotkać w tym temacie, gdyż cebula naprawdę działa bardzo korzystnie na włosy: zagęszcza je, poprawia wzrost, oczyszcza skórę głowy.
Sok z cebuli – jak działa i jakie daje efekty?
Sok z cebuli działa na skórę głowy stymulująco, przez co powoduje wzrost włosów. Regularne wykonywanie masaży podczas aplikowania wcierek oraz maseczek z syropem z cebuli, wspomagają ukrwienie skóry głowy, co działa pobudzająco na mieszki włosowe. Mimo, że wcieranie soku z cebuli to babciny sposób, jego efektywność potwierdzają badania naukowe, gdyż cebula jest bogata w siarkę i kwercetynę – to właśnie te składniki sprawiają, że cebula działa w tak spektakularny sposób na wzrost włosów.
Zarówno maseczki, jak i wcierki z cebuli są w stanie przyspieszyć porost włosów nawet w przypadku łysienia plackowatego. Dzieje się tak, ponieważ siarka znajdująca się w cebuli, jest jednym z budulców włosa, z kolei kwercetyna stymuluje porost. Związki te mają także silne właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne oraz zwalczające wolne rodniki. Kwercetyna dodatkowo ma działanie przeciwhistaminowe, w związku z czym w przypadku alergii, reakcje są naturalnie łagodzone.
Efekty regularnego stosowania wcierek i maseczek z soku z cebuli (poprzez wmasowywanie ich zarówno we włosy, jak i w skórę głowy), widoczne są po ok. 4-6 tygodniach. Włosy są błyszczące, mocniejsze, odżywione i pojawiają się tzw. baby hair, co świadczy o tym, że włosy zostały pobudzone do szybszego wzrostu.
Poniżej przedstawiamy zdjęcie, na którym widoczne są wyraźne efekty (oczywiście na plus) stosowania soku z cebuli na włosy. Okazuje się, że ten tani, domowy „kosmetyk” naprawdę potrafi zdziałać cuda!
Jak wycisnąć sok z cebuli, aby zrobić maseczkę lub wcierkę?
Są różne sposoby na wyciśnięcie soku z cebuli. Niezależnie od tego, który wybierzesz, zacznij od obrania cebuli ze skorupki, a następnie skorzystaj z blendera lub tarki (bądź z robota kuchennego). Po przetarciu przełóż masę na gazę naciągniętą na miseczkę i poczekaj, aż wydostanie się z papki cały sok – możesz lekko dociskać masę łyżeczką, aby to przyspieszyć.
Istotny jest sposób nakładania soku z cebuli na włosy i skórę głowy. Włosomaniaczki twierdzą, że witaminy lepiej się wchłaniają, jeżeli skalp jest lekko wilgotny, dlatego syrop z cebuli najlepiej zawsze stosować po umyciu głowy. Dobrą praktyką jest też masaż skóry podczas nakładania wcierki czy maseczki, ponieważ pobudza naturalne procesu do działania.
Sok/syrop z cebuli na włosy – przepisy na maseczki i wcierki
1. Sok z cebuli do olejowania włosów
Sok z cebuli możesz np. połączyć z olejkiem arganowym, oliwą z oliwek czy olejem kokosowym (lub innym ulubionym olejem do olejowania włosów). Następnie nałóż mieszankę na włosy i wetrzyj ją w skórę głowy. Pozostaw nawet 3 godziny, szczelnie owijając całość folią spożywczą i ręcznikiem. Taki zabieg sprawi, że włosy będą nie tylko odżywione, ale i pobudzone do wzrostu.
2. Maseczka z cebuli na włosy
Maseczka z cebuli jest bardzo łatwa do wykonania. Jedną cebulę obieramy i blendujemy na gładką masę (lub ścieramy na tradycyjnej tarce na najmniejszych oczkach). Następnie dodajemy odrobinę wybranego olejku lub siemienia lnianego, bądź łyżkę ulubionej maski do włosów. Całość mieszamy i gotowe! Maseczkę można również modyfikować w zależności od rodzaju włosów, dodając np. kilka kropel alkoholu, jeśli mamy włosy tłuste lub dodatkową łyżeczkę oleju, jeśli mamy włosy suche.
Maseczkę nakładamy na lekko zwilżone włosy (ale nieumyte), delikatnie masując skórę głowy przez co najmniej 5 minut. Maseczkę pozostawiamy na włosach owiniętych folią spożywczą i ręcznikiem przez ok. 2 godziny. Następnie wszystko spłukujemy letnią wodą i myjemy włosy delikatnym szamponem – najlepiej ziołowym (jeśli trzeba, nawet 2-3 razy).
3. Wcierka z soku z cebuli na włosy
Do jej przygotowania potrzebujemy wyciśniętego soku z cebuli oraz letnią, przegotowaną wodę. Sok mieszamy z wodą w proporcji 1:1, aby uzyskać wcierkę. Wmasowujemy ją opuszkami palców w skórę głowy przez ok. 10 minut. Następnie pozostawiamy wszystko na włosach ok. 10-15 minut, po czym delikatnie myjemy włosy delikatnym, ziołowym szamponem.
Ciekawostka! Skórę głowy można też masować cebulą w plastrach!
4. Sok z cebuli i rumu na kolejny dzień
Wszystkie wcierki i maseczki należy zużywać od razu po przygotowaniu – chyba że dodamy do nich… rum! Sok z cebuli możesz wymieszać z rumem i odstawić miksturę na noc, a na drugi dzień użyć jej jako maseczki lub wcierki.
5. Sok z cebuli z cytryną na wypadające włosy
Niektórzy stosują także mieszankę soku z cebuli z sokiem z cytryny. Takie połączenie jest polecane np. dla osób, które chcą naturalnie rozjaśnić swój kolor włosów, gdyż cytryna ma właściwości rozjaśniające. Można również dodać do mieszanki napar z rumianku, który również ma działanie rozjaśniające włosy.
Niezależnie od tego, jaki przepis wybrałaś, kurację powinnaś powtarzać 2-3 razy w tygodniu przez co najmniej 4-6 tygodni, aby uzyskać widoczne efekty.
A może czosnek zamiast soku z cebuli na włosy?
Okazuje się, że nie tylko cebula może korzystnie wpływać na włosy. Jak pokazują badania (The Indian Journal of Dermatology, Venereology and Leprology), sok z czosnku może zaradzić wypadaniu włosów. Zawiera bowiem wiele witamin, w tym witaminy z grupy B, witaminę A i C oraz sole mineralne, które mają korzystny wpływa na cały organizm – w tym na skórę głowy oraz porost włosów.
Aby zastosować czosnek na porost włosów, należy wycisnąć jeden ząbek i dodać go np. do szamponu. Dzięki temu zapach będzie zneutralizowany. Czosnek można też połączyć z olejem kokosowym i stosować do olejowania włosów raz w tygodniu – nakładając na lekko wilgotne włosy i skórę głowy, wykonując masaż.