Post Daniela – geneza
Post Daniela to wywodzący się z Biblii (!) sposób odżywania. Dzisiaj nazywany jest „kontrolowaną półgłodówką”. Ma na celu odchudzanie, oczyszczenie organizmu z toksyn, a także regulację jego funkcji – przywrócenie równowagi wewnętrznej czy doprowadzenie do samoleczenia. Osoby wierzące natomiast decydują się często na ten post w celach praktyki religijnej. Podobnie jak dieta dr Dąbrowskiej, post Daniela bazuje na warzywach i owocach. Co ciekawe, sama dr Ewa Dąbrowska rekomenduje dietę Daniela, podkreślając jej właściwości zdrowotne.
Jak już wspomnieliśmy, post Daniela wywodzi się już z Biblii, ponieważ inspiracją do stworzenia diety był dorastający na dworze Nabuchodonozora II Daniel. Pismo Święte podaje, że ów Daniel stosował post polegający na piciu wody i jedzeniu wyłącznie warzyw. Chłopiec ten nie spożywał żadnych królewskich potraw, takich jak mięso czy wino. Uważa się, że taka dieta pozwoliła mu dożyć w zdrowiu 100 lat. W Biblii czytamy też, że próbie postu poddano osoby z dworu królewskiego na 10 dni, po czym okazało się, że ich wygląd stał się lepszy oraz zdrowszy.
Pomijając aspekty biblijne, na czym dokładnie polega post Daniela – jakie są jego zasady, efekty, a także wskazania i przeciwwskazania? Podpowiadamy poniżej.
Czy post Daniela może zastosować każdy?
Niestety są przeciwwskazania do stosowania diety Daniela. Na taki post mogą zdecydować się przede wszystkim tylko osoby zdrowe, dlatego należałoby najpierw wykonać przynajmniej podstawowe badania z krwi i moczu oraz odwiedzić lekarza, aby ocenił, czy możemy przeprowadzić taką „półgłodówkę”. Wydaje się, że post Daniela będzie najlepszym rozwiązaniem w walce z nadwagą, otyłością czy wrzodami żołądka, ale nie jest reguła, ponieważ jeśli występują pewne schorzenia, post może bardziej zaszkodzić niż przynieść korzyści. Poniżej przedstawiamy najważniejsze przeciwwskazania do stosowania diety Daniela:
- choroby nowotworowe,
- depresja,
- zaburzenia odżywiania,
- cukrzyca typu I,
- nadczynność tarczycy,
- gruźlica,
- zaburzenia w pracy serca, nerek lub wątroby,
- ciąża i okres karmienia piersią,
- okres dojrzewania,
- przeszczepy narządów.
Post daniela – zasady diety
Post Daniela trwa 40 dni. Podczas tego czasu dozwolona jest ograniczona grupa pokarmów, a dzienna kaloryczność wszystkich posiłków nie powinna przekroczyć 800, a nawet 600 kalorii! To bardzo mało, dlatego dieta Daniela należy do diet niskokalorycznych, które niestety mogą prowadzić do szkód w organizmie – nie są w stanie bowiem zapewnić organizmowi wystarczająco dużo energii, witamin i minerałów oraz składników odżywczych do prawidłowego funkcjonowania. W przypadku postu Daniela, dostarczamy zaledwie ¼ dziennego zapotrzebowania organizmu w kalorie. W ten sposób – zdaniem twórców tego postu – odżywianie spowoduje włączenie tzw. drugiego programu energetycznego, czyli zastępczego odżywiania wewnętrznego. Podczas uruchomienia tego procesu, organizm zaczyna – według autorów diety – oczyszczać się oraz zyskiwać równowagę.
Początkowo post ma doprowadzić do intensywnego chudnięcia poprzez usuwanie tkanki tłuszczowej (jednak z wielu publikacji naukowych wiemy, że podczas głodówek tracimy nie tylko tkankę tłuszczową, ale i mięśnie), po czym dochodzi do usuwania z organizmu toksyn, metali ciężkich i zniszczonych tkanek. Lekarze jednak są zgodni co do tego, że żadną dietą nie jesteśmy w stanie oczyścić organizmu – ponieważ to nie dieta odpowiada za usuwanie produktów z organizmu, ale narządy: nerki, wątroba, płuca, układ pokarmowy. Nie ma dowodów na to, że dieta taka czy inna może wpłynąć jakoś na oczyszczenie organizmu z toksyn. Autorzy diety obiecują jednak, że organizm zostanie podczas takiego postu oczyszczony, co w efekcie spowoduje sprawniejsze jego funkcjonowanie.
Więcej na temat takiego leczniczego stosowania głodówek w celu oczyszczania organizmu, piszemy w artykule „Dieta Dąbrowskiej – szkodliwa czy zdrowa?”, gdzie poddajemy w wątpliwość – opierając się na badaniach naukowych – rzekome oczyszczanie organizmu z toksyn za pomocą diety. Zapraszamy do lektury, ponieważ dieta dr Dąbrowskiej jest bardzo podobna do postu Daniela.
Post Daniela – jadłospis. Co można jeść?
Dieta Daniela, mimo ubogiej grupie produktów, które można spożywać, daje wiele możliwości komponowania posiłków. Możemy jeść tylko owoce i warzywa, ale też nie wszystkie – tylko wybrane grupy, takie jak:
- owoce typu jabłka, cytryny, grejpfruty i owoce jagodowe,
- warzywa cebulowe (cebula, czosnek, szczypiorek, por),
- warzywa kapustne (kalafior, jarmuż, brokuł, kalarepa, kapusta),
- warzywa korzeniowe (rzodkiewka, pietruszka, marchew, buraki, chrzan, rzepa, seler),
- warzywa psiankowate, czyli pomidory i papryka,
- warzywa dyniowate (ogórki, kabaczki, dynie, cukinie).
Należy również zwrócić uwagę na przyprawy - również nie wszystkie są dozwolone. Potrawy możemy przyprawiać: chrzanem, solą, pieprzem, kminkiem, majerankiem. Pić możemy jedynie wodę niegazowaną, herbaty ziołowe i owocowe lub soki (ale rozcieńczone wodą i wyciskane w domu – nie sklepowe!).
Produkty, które są dozwolone, możemy spożywać jako zupy, w formie pieczonej, gotowanej, w postaci soków i koktajli lub jeść na surowo w postaci surówek.
Dieta Daniela – co jest zakazane podczas tego postu?
Lista produktów wskazanych nie jest zbyt długa, za to lista produktów zakazanych – przeciwnie. Nie możemy jeść wszelkich pozostałych owoców, mięsa, mleka i nabiału, roślin strączkowych, chleba i ziemniaków, produktów zbożowych, orzechów, słodyczy, pić kawy i mocnej herbaty oraz alkoholu, palić papierosów, spożywać jakichkolwiek tłuszczów. To więc dieta bardzo uboga w tłuszcze i białka, a całą energię, jaką dostarczamy organizmowi, pozyskujemy z węglowodanów.
Czy post Daniela jest zdrową dietą, czy szkodliwą?
To pytanie zadaje sobie wiele osób, zanim przejdzie na dietę Daniela, ponieważ możemy na jej temat przeczytać wiele kontrowersyjnych opinii. W większości lekarze nie polecają stosowania jakichkolwiek głodówek dłużej niż 1-2 dni, a ta trwa aż 40! Ci, którzy są przeciwni diecie Daniela podkreślają, że niesie ona wiele szkodliwych konsekwencji dla naszego organizmu. O ile post trwający kilka dni będzie faktycznie korzystny dla zdrowia, o tyle w tak długiej wersji może jedynie poważnie zaszkodzić, także osobom całkowicie zdrowym. Dlaczego? Podczas postu Daniela nie można w ogóle spożywać mięsa ani produktów mlecznych, co prowadzi do poważnych niedoborów wapnia i witamin z grupy B. Te składniki odpowiadają m.in. za zdrowe kości czy ogólne zdrowie wielu układów. Z kolei nadmierne ilości warzyw i owoców, które zawierają dużo błonnika, może doprowadzić do problemów żołądkowych – nierzadko pojawia się biegunka. Niska podaż kaloryczna sprawia natomiast, że organizm zaczyna korzystać nie tylko z energii tłuszczu, ale i mięśni – co z pewnością nie jest celem stosowania diety. Specjaliści sądzą, że długotrwała głodówka może doprowadzić do zaburzeń pracy układu sercowo-naczyniowego, wątroby, układu kostno-stawowego oraz nerwowego. Bez wątpienia spowalnia się również metabolizm organizmu, więc po powrocie do zwykłej diety – nawet bardzo dobrze zbilansowanej i zdrowej – szybko może pojawić się efekt jojo, ponieważ organizm oduczył się intensywnego trawienia pokarmów, co daje odwrotne efekty do zamierzonych.
Istnieją jednak sposoby na to, aby tych skutków ubocznych postu Daniela było mniej. Przede wszystkim nie należy rozpoczynać go z dnia na dzień, tylko przygotować organizm już na kilka dni przed do takiego wysiłku. Warto wówczas zrezygnować z ciężkich potraw i mięsa oraz używek. Można np. zastosować zdrową, lekkostrawną dietę – będzie to doskonały początek do rozpoczęcia diety Daniela. Wychodzenie z postu jest równie istotne, aby uniknąć efektu jojo. Nie możemy od razu wracać do starych nawyków i stopniowo zwiększać podaż kaloryczną.
Ile można schudnąć podczas postu Daniela? Efekty
Ponieważ deficyt kaloryczny podczas diety Daniela jest spory, utrata wagi również może być bardzo duża i wszystko zależy od tego, jak długo będziemy stosować post. Jednak wbrew powszechnej opinii, post Daniela ma na celu nie odchudzanie, a poprawę stanu zdrowia. Według autorów diety efektem poprawnie stosowanej głodówki będzie:
- utrata 3-4 kilogramów tygodniowo,
- obniżenie poziomu cholesterolu,
- zapobieganie nawracającym infekcjom,
- regulacja poziomu cukru we krwi,
- łagodzenie objawów alergii,
- łagodzenie objawów astmy,
- zapobieganie zaparciom,
- poprawa funkcjonowania układu trawiennego,
- wspomaganie leczenia nerwicy.
Jak już wspomnieliśmy, stosowanie głodówki może doprowadzić do licznych niedoborów w organizmie, także nie do końca możemy stwierdzić, że dieta ta jest zdrowa. Aby jednak nieco je zminimalizować, warto stosować podczas postu Daniela dodatkową suplementację bogatą w witaminy i minerały.
Post Daniela – efekty uboczne
Przejdźmy teraz do efektów ubocznych, które mogą pojawić się podczas postu Daniela, zwłaszcza na początku diety. Takiemu odżywianiu może towarzyszyć ból głowy, ogólne osłabienie, uporczywy głód, problemy z koncentracją i nauką, znaczne pogorszenie samopoczucie, uczucie zimna.
Eksperci twierdzą, że post Daniela stosowany nie dłużej niż 7 dni, nie prowadzi jednak do powstania niedoborów w organizmie, dlatego może warto skrócić jego czas trwania właśnie do 7 dni, zamiast przeprowadzać go aż przez 40?
Kryzysy ozdrowieńcze w czasie postu Daniela
Podobnie, jak w przypadku diety dr Dąbrowskiej, może wystąpić tzw. „kryzys ozdrowieńczy”. Na ile kryzys ten jest „ozdrowieńczy”, pozostawimy ocenę lekarzom, ponieważ jedni traktują go jako naturalny efekt odtruwania organizmu, a inni – jako efekt rażących niedoborów dietetycznych.
Na czym polega ów kryzys? Według zwolenników diety Daniela, dochodzi do niego w momencie, gdy organizm przestawia się na odżywianie wewnętrzne – wówczas organizm zaczyna odżywiać się kosztem szkodliwych substancji, jakie przez lata zgromadził podczas przyjmowania w dużych ilościach tłuszczu, białka czy węglowodanów. Celem takiego odżywiania wewnętrznego ma być „uzdrowienie” organizmu oraz oczyszczenie go z substancji szkodliwych. Zdaniem autorów diety, zdrowe komórki podczas tego postu są bezpieczne, a organizm w pierwszej kolejności niszczy te substancje, które są szkodliwe.
A jakie są objawy kryzysu ozdrowieńczego? Najpierw pojawia głód, który jednak z czasem mija. Później pojawiają się bóle głowy, mdłości, nadmierna potliwość, a na języku może pojawić się biały nalot. U niektórych osób pojawiają się choroby typowe dla wieku dziecięcego, takie jak zapalenie gardła czy uszu. Może wystąpić też ból złamanej niegdyś kości, albo odnowienie się ropnia w bliźnie po ranie, która dawno temu się zagoiła. W niektórych przypadkach odnotowuje się egzemę , anemię, bóle dziąseł i stawów, gorączka, infekcje bakteryjne. Post ma również wpływ na sferę psychiczną – mogą bowiem wystąpić kryzysy emocjonalne. Zdaniem autorów diety, tego typu skutki uboczne utrzymują się krótko i zwykle nie wymagają leczenia.
Post Daniela – jadłospis i zasady jego komponowania
Możliwości komponowania posiłków w czasie postu Daniela, wbrew pozorom jest wiele. Poniżej przedstawimy kilka najważniejszych zasad w konstruowaniu jadłospisu, a także przedstawimy plan posiłków na 3 dni oraz kilka ciekawych przepisów, które warto wykorzystać.
- Śniadanie: powinno być najbardziej obfite. Najlepiej sprawdzą się w tym przypadku przecierane soki owocowo-warzywne, koktajle, sałatki oraz surówki. Jeżeli początkowo występuje nadwrażliwość na warzywa surowe w zbyt dużych ilościach, możemy je przegotować lub upiec bez tłuszczu. Rano można również zjadać kiszonki – np. kwas z buraka czy ogórki kiszone – ponieważ korzystnie wpłyną one na trawienie i wspomogą oczyszczanie organizmu. Ponadto należy dobrze nawodnić organizm po nocy – najlepiej wypijając dużą ilość wody.
- Obiad: na obiad warto zjeść coś ciepłego, zwłaszcza wtedy, gdy post Daniela stosujemy w okresie jesienno-zimowym (wówczas organizm jest dodatkowo narażony na wychłodzenie). Dobra będzie warzywna zupa z dozwolonymi przyprawami. Zupa może być tradycyjna lub zmiksowana blenderem. Na obiad polecane są również sałatki na ciepło – pieczone lub gotowane warzywa. Można również pozwolić sobie na jeden owoc.
- Kolacja: tutaj lepiej sięgać po soki warzywne, zupy przecierowe z jarzyn, surówki i sałatki warzywne – owoce zawierają bowiem cukier, który do momentu pójścia spać niestety nie zdąży się przetrawić, co zmniejszy efekty odchudzania podczas tej diety. Przepisy na kolację powinny być lekkie.
- Przekąski między posiłkami: podczas diety Daniela nie powinno się jeść więcej, niż 3 posiłki w ciągu dnia, ale przewidziane są sytuacje kryzysowe, gdy pomiędzy posiłkami poczujemy ostry głód. Wówczas zaleca się zrobić sok wyciskany warzywny lub warzywno-owocowy, albo zjeść surowe warzywa pokrojone w słupki – np. marchewkę. Można też sięgnąć po niewielką garść owoców jagodowych. Uczucie głodu zminimalizuje także woda oraz herbatki ziołowe.
W ramach postu Daniela wolno nam ponadto spożywać pokarmy tylko w kilku określonych postaciach. Należą do nich: surówki, lecza warzywne, zupy na wodzie bez mięsa i tłuszczy, warzywa duszone lub gotowane na parze, warzywa pieczone, owoce pieczone, owoce surowe, bigosy warzywne, przeciery z owoców i warzyw, koktajle, soki wyciskane.
Pomysły na posiłki – post Daniela
Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na śniadania, kolacje i obiady, które można spożywać podczas diety Daniela.
Soki na śniadanie:
- zmiksowany jarmuż, sałata, jabłko, natka pietruszki i imbir,
- sok z buraka oraz zmiksowane jabłko,
- zmiksowana marchewka i jabłko,
- sok pomidorowy.
Soki na kolację:
- zmiksowany jarmuż i szpinak, do tego odrobina cynamonu,
- sok pomidorowy z czosnkiem,
- koktajl z ogórka, sałaty, selera naciowego, z dodatkiem soku z cytryny.
Surówki i sałatki na śniadanie i kolację:
- ogórek, rzodkiewka, cebula, seler naciowy, sok z cytryny,
- pomidor, cebula, zioła prowansalskie, ząbek czosnku,
- sałata, rzodkiewka, pomidor, cebula,
- ogórek kiszony, pomidor, sałata, cebula.
Dania gotowane lub pieczone – na śniadanie lub kolację:
- gotowane, tarte buraki z chrzanem,
- warzywa na prze: marchew, seler, pietruszka oraz dozwolone przyprawy,
- bulion z warzyw: marchewka, pietruszka, seler, do tego sól i natka.
Zupy na obiad:
- bulion z warzyw: marchewka, pietruszka, seler, do tego sól i natka,
- pomidorowa ze zmiksowanych pomidorów z ziołami,
- barszcz czerwony na bulionie warzywnym,
- zupa ogórkowa z ogórków kiszonych i koperku,
- zupa z zielonych warzyw: jarmuż, brokuły, pietruszka, sól, pieprz i zioła.
Dania pieczone – na obiad:
- frytki z warzyw: marchewka w paski, do tego pietruszka; całość posypujemy ziołami prowansalskimi i pieczemy,
- pokrojona w kostkę dynia z dodatkiem dozwolonych przypraw,
- różyczki brokułu lub kalafiora z dodatkiem czosnku.
Ciekawe przepisy na potrawy podczas postu Daniela
Post Daniela będzie wydawał się mniej monotonny, jeśli przygotujesz kilka ciekawych potraw. Nie są one trudne w wykonaniu, a z pewnością urozmaicą codzienną dietę! Zobaczcie przykładowe przepisy poniżej.
Przepis nr 1. Kiszone buraki
Do kamiennego garnka wkładamy ok. 1 kg obranych, umytych i pokrojonych (dowolnie) buraków. Zalewamy je 2 litrami przegotowanej wody, dodajemy 2 płaskie łyżki soli kamiennej, 1 łyżkę cukru, 3 ząbki czosnku oraz skórkę chleba razowego zawiniętą w gazę. Taką mieszankę przykrywamy gazą i wstawiamy do ciepłego miejsca na 3 dni, po czym wyciągamy z garnka skórkę. Resztę mieszanki przecedzamy do buteleczek i wkładamy do lodówki. Takie soki wytrzymają w chłodnym miejscu nawet 1 miesiąc.
Przepis nr 2. Pasztet z warzyw
Do przygotowania warzywnego pasztetu potrzebujemy ok. 2 dużych selerów, 2 dużych białych pietruszek oraz 1 małej marchewki. Wszystkie warzywa myjemy dokładnie i gotujemy, po czym obieramy. Następnie blendujemy je i dodajemy przyprawy: sól kamienną, pieprz ziołowy, majeranek, przeciśnięty przez praskę czosnek oraz pietruszkę zieloną. Wszystko mieszamy, możemy jeszcze raz zblendować na gładką masę, po czym przekładamy do foremki do pieczenia i wstawiamy na ok. 45 minut do piekarnika nagrzanego do 170 stopni. Gotowe!
Przepis nr 3. Zupa z dyni
To bardzo prosta i szybka zupa. Wystarczy dynię umyć, obrać, pokroić w większą kostkę. Dynię wrzucamy do garnka z wodą i solą morską i pieprzem. Gotujemy, aż dynia puści sok i będzie miękka. Następnie całość miksujemy. Zupa jest gotowa do podania!
Post Daniela - efekty, opinie - forum
Poniżej zamieszamy też kilka opinii z for internetowych o poście Daniela.