Dieta kopenhaska – jadłospis, efekty, opinie

Polędwica wołowa na talerzu z sałatką

10 kg mniej w 2 tygodnie – brzmi jak obietnica bez pokrycia? Tak rzekomo działa prawidłowo stosowana dieta kopenhaska. Czy jest zdrowa? Jakie są efekty i opinie na jej temat? Sprawdzamy fakty i prezentujemy pełny jadłospis.

Co to jest dieta kopenhaska?

Dieta kopenhaska to bardzo wymagający i restrykcyjny sposób odchudzania. Trwa zaledwie 13 dni i obiecuje utratę do 10 kg. Czy to możliwe do osiągnięcia w tak krótkim czasie? Co z efektem jo-jo? O tym piszemy w dalszej części artykułu, a tymczasem wyjaśnijmy zasady diety.

Dieta kopenhaska ma z góry ustalony jadłospis, którego należy ściśle się trzymać. Nie jest to dieta ani pełnowartościowa, ani urozmaicona – zalicza się ją do diet szkodliwych, wyniszczających, prowadzących do niedoborów.

Produktami zakazanymi na diecie kopenhaskiej są wszelkie zboża, alkohole, słodycze i słone przekąski. Dieta trwa 13 dni i w tym czasie należy przestrzegać dokładnie godzin oraz składu posiłków. Jemy tylko 3 razy na dobę w schemacie, jak poniżej:

  • 8:00-9:00 – śniadanie złożone z kubka czarnej kawy z kostką cukru (czasami dopuszczalna jest grzanka);
  • 12:00-14:00 – podstawą są jajka lub mięso (można mieszać kolacje z obiadami – stosować naprzemiennie, ale tylko w obrębie jednego dnia);
  • 18:00 – kolacja – podstawą są jajka lub mięso, w zależności od tego, co zostało zjedzone na obiad.

Poza mieszaniem posiłków z kolacji na obiad i odwrotnie (ale tylko w obrębie jednego dnia) nie możemy wprowadzać żadnych modyfikacji. Jeśli dojdzie do zmiany, niestety konieczne jest rozpoczęcie diety od nowa, ponieważ ta nie da już efektów. Co ważne, kolejną dietę można rozpocząć dopiero po minimum 3 miesiącach, a jeśli powtarzamy całą dietę (już zakończyliśmy z powodzeniem jedną próbę), jest taka możliwość dopiero po 2 latach, ponieważ dieta kopenhaska działa wyniszczająco na nasz organizm i przy częstszym stosowaniu może być bardzo groźna.

Dieta kopenhaska – 5 ważnych zasad

Dieta kopenhaska jest dietą niskokaloryczną i niskowęglowodanową. Do jej przeprowadzenia konieczna jest duża motywacja i samodyscyplina – niezastosowanie chociażby jednej zasady oznacza konieczność przerwania diety. Poniżej przedstawiam 5 najważniejszych jej zasad.

1. Brak odstępstw od ustalonego jadłospisu

W diecie kopenhaskiej nie dopuszcza się stosowania żadnych zamienników. W zależności od tego, ile dni trwa dieta, przyjmujemy odpowiednio od 600 do 800 kcal na dobę. Należy jednak zwrócić uwagę, że tak mała ilość kalorii nie jest w stanie pokryć zapotrzebowania energetycznego organizmu – za bezpieczną liczbę kalorii, która zapewni nam prawidłowe funkcjonowanie, to w przypadku osoby dorosłej od 1500 do 2500 kcal. Natomiast dieta kopenhaska zakłada, że dzięki maksymalnemu obniżeniu podaży kalorii, doprowadzimy do ujemnego bilansu kalorycznego, a to doprowadzi do spektakularnej utraty kilogramów. To główna zasada praktycznie każdej diety redukcyjnej, ale w przypadku diety kopenhaskiej podaż kalorii jest prawe 3 razy za niska. Podczas takiej diety organizm czerpie energię z nadmiarowej tkanki tłuszczowej, ale przy restrykcyjnych zasadach diety kopenhaskiej tracimy również wodę oraz glikogen. Zatem, mimo że tracimy nadmiarowe kilogramy, nie jest to wyłącznie tkanka tłuszczowa i m.in. dlatego efekty diety 13-dniowej nie są trwałe. Podsumowując, założenia diety kopenhaskiej nie odpowiadają zaleceniom zdrowego odżywiania w żadnych stopniu: ani pod względem podaży energetycznej, ani pod względem jakości posiłków (brakuje produktów zbożowych czy odpowiedniej porcji warzyw i owoców.

2. Ściśle ustalone godziny posiłków i czas trwania diety

Dieta kopenhaska nie może trwać dłużej, ani krócej, niż 13 dni. Jeśli wydłużymy czas trwania diety, możemy doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, m.in. do dużych niedoborów witamin i minerałów. Jeśli natomiast dieta będzie trwała krócej, próżno oczekiwać efektów.

W diecie kopenhaskiej bardzo istotne jest także przestrzeganie sztywno ustalonych godzin spożywanych posiłków. Możemy spożywać wyłącznie 3 posiłki: śniadanie, obiad, kolację. Posiłki spożywamy między 8 a 9. Obiad należy jeść między 12 a 14, z kolei kolację – między 16 a 18. Dopuszcza się 30-minutowe odstępstwo od ustalonej pory.

3. Sztywne zasady jadłospisu

Kolejna zasada traktuje o spożywaniu posiłków zgodnie z ustalonym harmonogramem. W tej diecie należy ograniczyć znacząco tłuszcze i węglowodany. Jadłospis opiera się praktycznie tylko na jajkach, chudym mięsie, kilku warzywach i owocach. Ważną rolę pełni także kawa – napój ten ma zapewnić organizmowi energię, przy czym osoby z nadciśnieniem tętniczym nie powinny pić jej na czczo!

4. Zakazane produkty w diecie kopenhaskiej

Dieta kopenhaska nie dopuszcza spożywania jakichkolwiek produktów, które nie są uwzględnione w jadłospisie. Zakazane są wszelkie produkty spoza menu, co dotyczy nawet gumy do żucia czy wypicia soku. Jeśli tylko pozwolimy sobie na odstępstwo, konieczne jest przerwanie diety. Zabronione jest także podjadanie między posiłkami czy zwiększania porcji posiłków.

5. Zakaz aktywności fizycznej

Stosując dietę kopenhaską należy całkowicie zrezygnować z aktywności fizycznej. Regularna aktywność fizyczna jest prostym i zdrowym sposobem na utratę masy ciała, jednak w przypadku diety kopenhaskiej występuje drastyczne obniżenie podaży energetycznej, przez co wprowadzenie dodatkowo aktywności fizycznej, spowodowałoby poważne szkody dla organizmu – w czasie tak restrykcyjnej diety nie powinno się dodatkowo obciążać organizmu wysiłkiem fizycznym.

Dieta kopenhaska – jadłospis na 13 dni

Istnieje kilka odmian diety kopenhaskiej, ale skupimy się na najpopularniejszym jadłospisie. Prezentuje się on, jak poniżej. Zachęcamy także do pobierania za darmo pełnego jadłospisu diety kopenhaskiej w PDF do druku: https://drive.google.com/file/d/1t5PywgOnjX0LoF7MmtBicUo5_U0-k_Gj/view?usp=sharing

Dieta kopenhaska - jadłospis do wydrukowania
Dieta kopenhaska - jadłospis do wydrukowania

Dieta kopenhaska pozwala w krótkim czasie schudnąć 5, 10, a nawet 20 kg (w zależności od wagi wyjściowej). Jednak aby do tego doszło, konieczne jest bardzo restrykcyjne trzymanie się zasad jadłospisu i harmonogramu posiłków. Niestety nie można zastosować żadnych zamienników – jedyna zmiana, jakiej można dokonać, to kolejność posiłków w obrębie jednego dnia.

Dieta kopenhaska jest tak ułożona, że jadłospis wygląda tak samo w pierwszym i drugim tygodniu. Jest on następujący:

Dzień 1 i 8

  • Śniadanie: kubek kawy z jedną kostką cukru.
  • Obiad: 2 jajka kurze ugotowane na twardo, szklanka gotowanego szpinaku, pomidor.
  • Kolacja: 1 duży befsztyk wołowy (ok. 200 g), 3 duże liście sałaty skropione olejem i cytryną.

Dzień 2 i 9

  • Śniadanie: kubek kawy z jedną kostką cukru.
  • Obiad: 1 duży befsztyk wołowy (ok. 200 g), 3 duże liście sałaty skropione olejem i cytryną, świeży owoc (duże jabłko lub grejpfrut).
  • Kolacja: Plaster chudej szynki (najlepiej z indyka), 3 szklanki jogurtu naturalnego.

Dzień 3 i 10

  • Śniadanie: kubek kawy z jedną kostką cukru.
  • Obiad: 2 jajka kurze ugotowane na twardo, szklanka gotowanego szpinaku, pomidor, świeży owoc (duże jabłko lub grejpfrut).
  • Kolacja: Plaster chudej szynki (najlepiej z indyka), 2 jajka na twardo, 3 liście sałaty skropionej cytryną i olejem.

Dzień 4 i 11

  • Śniadanie: kubek kawy z jedną kostką cukru.
  • Obiad: 100 g chudego twarogu, 2 jajka na twardo, 1 tarta marchewka.
  • Kolacja: 3 szklanki jogurtu naturalnego i sałatka owocowa.

Dzień 5 i 12

  • Śniadanie: 1 tarta marchew z dodatkiem cytryny.
  • Obiad: duża porcja chudej ryby (dorsza lub pstrąga) przyrządzonej w piekarniku.
  • Kolacja: 1 duży befsztyk wołowy (ok. 200 g), 4 różyczki gotowanych na parze brokuł, 3 duże liście sałaty.

Dzień 6 i 13

  • Śniadanie: kubek kawy z jedną kostką cukru i grzanka.
  • Obiad: duża porcja kurczaka (ok. 700 g) gotowanego na parze, 3 liście sałaty skropionej cytryną i olejem.
  • Kolacja: 2 jajka ugotowane na twardo, 1 duża starta marchewka.

Dzień 7

  • Śniadanie: kubek kawy bez cukru.
  • Obiad: porcja chudego mięsa (najlepiej z indyka), grillowanego.
  • Kolacja: nic.

Dieta kopenhaska – ile można schudnąć? Efekty

Dieta kopenhaska daje efekty – zwykle jest to 4-10 kg mniej (więcej schudną osoby o większej masie wyjściowej), ale są także osoby, który schudły na tej diecie nawet 20 kg. Ostateczny wynik zależny jest od tego, jak restrykcyjnie stosowaliśmy dietę, jaki mamy styl życia i czy prowadzimy aktywności, jakie mamy tempo przemiany materii i czy już wcześniej stosowaliśmy diety tak restrykcyjne i wyniszczające (jak np. dieta norweska albo militarna).

Dieta kopenhaska przynosi szybkie efekty, jednak pamiętajmy, że efektem tej diety jest nie tylko utrata wagi – może bowiem dojść do poważnych skutków dla zdrowia. Dieta kopenhaska charakteryzuje się bowiem:

  • bardzo niską kalorycznością – dieta ta restrykcyjnie obniża liczbę kalorii nawet 600 kcal w ciągu doby. Efektem ubocznym będą zatem nie tylko zaparcia czy ogólne poczucie osłabienia czy braku energii, ale także trwałe spowolnienie przemiany materii, co spowoduje – po zakończeniu diety – szybsze przybieranie na wadze i w efekcie możemy zyskać jeszcze więcej kilogramów, niż przed dietą. Organizm, który otrzymuje tak mało kalorii, zaczyna bowiem magazynować energię i zmniejsza później jej wykorzystywanie;

  • utrata wody – podczas diety kopenhaskiej utrata masy ciała w dużej mierze wynika z utraty wody. Woda, po zakończeniu diety, powróci razem z kilogramami. Dieta daje zatem złudne wrażenie, że schudliśmy więcej, niż w rzeczywistości;

  • zakwaszenie organizmu – dieta kopenhaska ogranicza mocno węglowodany – powoduje to nieprawidłowe spalanie tkanki tłuszczowej (nie jest ono całkowite), przez co dochodzi do zakwaszenia organizmu. Objawy świadczące o takim stanie to m.in. wzdęcia, bóle głowy, bóle stawów, zmęczenie, osłabienie, zgaga, wysypki na ciele, świąd skóry, trądzik, osłabienie włosów i ich wypadanie, ospałość, nerwowość. Zakwaszenie organizmu powoduje ponadto spowolnienie metabolizmu i wolniejsze usuwanie toksyn z organizmu (oraz innych szkodliwych produktów przemiany materii),

  • efekt jo-jo – dieta kopenhaska niestety stwarza bardzo duże ryzyko powrotu utraconych kilogramów i to z nadwyżką, gdyż powoduje spowolnienie metabolizmu i nie uczy zdrowych nawyków żywieniowych (nie jest możliwe utrwalenie nawyków z tej diety na całe życie, a przedłużenie diety jest wręcz zakazane),

  • obniżenie samopoczucia – dieta bardzo niekorzystnie wpływa na samopoczucie, ze względu na monotonność, niewielkie porcje, niską podaż kalorii. Jest to ponadto bardzo trudna do przejścia dieta, wymagająca wysokiego samozaparcia.

Efekty stosowania diety kopenhaskiej – opinie

W internecie znajdziemy gro relacji osób, które stosowały dietę kopenhaską. Opinie są zarówno pozytywne, jak i negatywne. Wśród negatywnych opinii znajdują się komentarze głównie odnośnie trudności i objawów podczas stosowania diety, takich jak: ciągłe uczucie głodu, ból głowy, osłabienie, napady głodu po zakończeniu diety. Wśród pozytywnych opinii znajdują się natomiast komentarze o skutecznej utracie masy ciała – jednak wiele osób pisze, że po jakimś czasie kilogramy powróciły, więc ten efekt nie jest trwały. Poniżej zamieszczamy opinii o diecie kopenhaskiej, zamieszczonych przez osoby, które zdecydowały się na jej przeprowadzenie.

Źródło: Forum Gazeta

„Po każdej diecie, jeśli wrócisz do starych nawyków żywieniowych nastąpi jo-jo. Stosowałam tę dietę kilkakrotnie i nigdy nie miałam żadnych problemów zdrowotnych z tego powodu, poza bólem głowy, bo tak zwykle organizm reaguje na głód.” - Źródło: Forum Gazeta

Źródło: Forum Vitalia

„Robiłam równo rok temu, czułam się na tyle dobrze, że dałam nawet radę ćwiczyć, schudłam około 13 kilogramów, wróciło 20... :/”

Źródło: Forum Wizaż

„Ja miałam do schudnięcia 5 kg i dokładnie tyle schudłam (do 50 kg przy wzroście 160 cm) ale ta dieta to katorga. Odebrała mi chęć do życia i wcale mnie nie cieszyło, że jestem już chuda. Nigdy w życiu tak sobie sama nie zaszkodziłam, rozregulowany żołądek, problemy z utrzymaniem równowagi, zaburzenia błędnika itd., a później przytyłam z powrotem te 5 kg w ciągu chyba miesiąca.”

Jak widać, kobiety, które stosowały dietę kopenhaską potwierdzają, że dieta działa i można dużo schudnąć, niestety wiele z nich spotkało się z efektem jo-jo i wieloma skutkami ubocznymi.

Czy można uniknąć efektu jo-jo po tej diecie?

Niestety przy tak restrykcyjnej diecie uwzględniającej zaledwie 700 kcal na dobę, bardzo trudno o efekt jo-jo po jej zakończeniu, czego dowodzą chociażby opinie na różnych forach i blogach. Jeśli liczysz, że po jej zakończeniu wrócisz do starych nawyków, niestety niemal pewnym jest, że utracone kilogramy powrócą. Można jednak ten niekorzystny efekt zminimalizować, przechodząc na dietę 1000 kcal po zakończeniu diety kopenhaskiej – przynajmniej na tydzień, aby organizm powoli wracał do normy. Niestety to nadal bardzo mało, więc należy stopniowo zwiększać ilość kalorii – ważne, aby nie robić tego gwałtowanie. A więc załóżmy, że dieta kopenhaska trwa niecałe 2 tygodnie, dieta 1000 kcal – 1 tydzień, następnie dieta 1500 kcal – 2 tygodnie. Dopiero po tym czasie przejście na standardową dietę 2000-2500 kcal nie powinno oznaczać efektu jo-jo.

Dieta kopenhaska – przepisy

Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych przepisów, które można zastosować w jednym z wariantów diety kopenhaskiej.

1. Przepis na befsztyk z polędwicy wołowej

Befsztyk z polędwicy wołowej
Befsztyk z polędwicy wołowej - przepis z diety kopenhaskiej

Befsztyk pojawia się w dniu: 1, 5, 8, 9 i 12. Do jego przyrządzenia potrzebujesz 200 g polędwicy, 1 cytrynę, pieprz, tymianek, zioła prowansalskie, oliwę z oliwek.

Przygotowanie: umyj i osusz mięso ręcznikiem papierowym. Wytnij żyły, kawałki tłuszczu oraz ścięgna, a następnie przekrój porcję na pół. Do niewielkiej miseczki wyciśnij sok z 1 cytryny, dodaj wszystkie przyprawy, wymieszaj i taką marynatą nacieraj mięso po każdej stronie. Kolejny krok to rozbicie befsztyka. Przygotowane mięso wkładany na godzinę do lodówki. Po tym czasie rozgrzewamy na patelni 2 krople oliwy i smażymy polędwicę z obu stron przez kilka minut. 3 minuty – polędwica będzie krwista; 4-5 minut – średnio wysmażona; 7-8 minut – dobrze wysmażona. Po smażeniu przykryj jeszcze na chwilę patelnię papierem śniadaniowym (lub do pieczenia) i pozwól mięsu „odpocząć” – dzięki temu nie będzie suche.

2. Ryba na parze (pstrąg, dorsz, sola)

Dorsz na parze
Dorsz na parze - przepis z diety kopenhaskiej

Ryba pojawia się w dniu: 5 i 12. Do jej przyrządzenia potrzebujesz 300 g wybranej ryby (pstrąg, dorsz lub sola), 1 cytrynę, pieprz, tymianek, oliwę z oliwek oraz zioła prowansalskie.

Przygotowanie: rybę umyj, osusz ręcznikiem papierowym i posmaruj oliwą z oliwek. Następnie posyp przyprawami (ale nie używaj soli). Tak przygotowaną rybę wkładamy do naczynia do gotowania na parze. Ryba będzie gotowa po ok. 15 minutach. Po wyjęciu na talerz, warto polać ją sokiem z cytryny. Gotowe!

3. Pierś z kurczaka w sosie własnym

Pierś z kurczaka w sosie własnym
Pierś z kurczaka w sosie własnym - przepis z diety kopenhaskiej

Chude mięso (kurczak lub indyk) pojawia się w dniu: 6 i 13. Do przyrządzenia potrawy potrzebujesz 200 g fileta drobiowego (lub z indyka), pieprz ziołowy, zioła prowansalskie, oliwę z oliwek, tymianek. Mięso myjemy, osuszamy, odkrawamy wszelkie skórki i żyłki. Kroimy na plastry, posypujemy przyprawami. Na patelnię wlewamy 2 krople oliwy i gdy tłuszcz się rozgrzeje, możemy ułożyć na patelni pierś z kurczaka. Smażymy kilka minut, po czym wylewamy wodę i przykrywamy patelnię. Dusimy tak mięso jeszcze kilka minut.

4. Sałatka ze szpinakiem i pomidorami

Sałatka ze szpinakiem i pomidorami
Sałatka ze szpinakiem i pomidorami - przepis z diety kopehaskiej

Szpinak i pomidor pojawiają się w dniu: 1 i 8. Potrzebujemy 100 g szpinaku, 1 pomidor, 2 jajka ugotowane na twardo, ząbek czosnku, tymianek.

Przygotowanie: na patelnię wlewamy trochę wody, wrzucamy szpinak, przeciśnięty przez praskę czosnek i dusimy potrawę pod przykryciem przez kilka minut. Po tym czasie odkrywamy pokrywkę i czekamy, aż woda odparuje. Do tak przyrządzonego szpinaku dodajemy pokrojonego w kostkę pomidora oraz ugotowane jajka. Gotowe!

Produkty dozwolone i zakazane na diecie kopenhaskiej

Układając posiłki, warto znać listę produktów zakazanych i dozwolonych na diecie kopenhaskiej. Lista produktów zabronionych jest niezwykle długa i obejmuje m.in.:

  • gotowe potrawy,

  • sosy,

  • majonez,

  • słone i słodkie przekąski,

  • cukier,

  • soki i napoje,

  • alkohol,

  • chleb (poza dniem 3, 6, 10 i 13),

  • produkty zbożowe,

  • otręby,

  • ziemniaki,

  • ryż,

  • makaron,

  • rośliny strączkowe,

  • sery (poza naturalną ricottą),

  • jogurty (owocowe, desery mleczne, serki homogenizowane),

  • masło,

  • mleko,

  • śmietana,

  • mięso (poza chudym mięsem wołowym lub z piersi kurczaka),

  • wędliny (poza chudą szynką),

  • mieszanki przypraw,

  • sól,

  • guma do żucia.

Na liście produktów dozwolonych znajduje się o wiele mniej pozycji. Na diecie kopenhaskiej można spożywać:

  • chude ryby, takie jak sola, dorsz lub pstrąg,

  • jaja kurze,

  • chudą wołowinę,

  • chudą pierś z kurczaka,

  • chudą szynkę,

  • zioła,

  • jogurty naturalne,

  • owoce (w małych ilościach),

  • szpinak,

  • brokuły,

  • sałatę,

  • marchew,

  • pomidory,

  • wodę mineralną,

  • kawę (bez mleka).

Dieta kopenhaska a szkodliwość dla zdrowia

W mediach czytamy wiele na temat skuteczności diety kopenhaskiej, jednak nie wszyscy mówią otwarcie o jej szkodliwości, która jest niepodważalnym faktem. To dieta powodująca wyniszczenie organizmu i wiele skutków ubocznych. To nie tylko dieta bardzo niskokaloryczna, ale i uboga w witaminy i węglowodany. W trakcie jej trwania radykalnie spada energia, mamy uczucie wilczego głodu, pojawiają się zawroty głowy i rozdrażnienie. To wszystko z powodu niedoborów składników odżywczych.

Przeciwwskazania do stosowania diety kopenhaskiej

Dieta kopenhaska ze względu na swoją szkodliwość, raczej nie powinna być stosowana, ale jeśli już są ku temu poważne powody, osoba odchudzająca się powinna być zdrowa. W przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych czy chorób przewlekłych, niezbędna jest konsultacja z lekarzem, aby upewnić się, czy taka dieta nie wyrządzi nam poważnych szkód i nie skończy się katastrofą zdrowotną. Przeciwwskazaniami do stosowania diety kopenhaskiej są np. problemy żołądkowe, choroby nerek, schorzenia układu sercowo-naczyniowego (np. miażdżyca), osteoporoza, cukrzyca, praca fizyczna.

Szczególnie niebezpieczne może okazać się stosowanie diety kopenhaskiej przez cukrzyków, ponieważ duże przerwy między posiłkami prowadzą do gwałtownych spadków poziomu cukru. Dieta ta ponadto ogromnie obciąża serce i nerki, ponieważ występuje wzmożona ilość mocznika w organizmie oraz kreatyniny. Menu diety kopenhaskiej nie uwzględnia też zbyt wiele wapnia – to negatywnie wpływa na kości.

Podsumowując, dieta kopenhaska mocno osłabia organizm człowieka – podczas jej stosowania dochodzi do wielu skutków ubocznych i niedoborów. Bezwzględnie nie należy jej stosować w przypadku:

  • cukrzycy – diabetycy muszą kontrolować stężenie cukru we krwi i unikać nagłych skoków glukozy. Długie przerwy między posiłkami w diecie kopenhaskiej prowadzą do szybkich spadków poziomu cukru;

  • chorób układu krążenia, w tym miażdżycy – dieta kopenhaska nie powinna być stosowana przez osoby, które zmagają się z chorobami sercowymi, gdyż dieta dostarcza dużo cholesterolu (w diecie każdego dnia występują jajka – zatem nie jest to jadłospis zdrowy dla osób z podwyższonym poziomem cholesterolu oraz miażdżycą);

  • chorób nerek – w jadłospisie diety kopenhaskiej występuje zbyt duża ilość białka w stosunku do innych składników – może to spowodować podwyższenie stężenie kreatyniny oraz mocznika, co z kolei prowadzi do niewydolności nerek i ich uszkodzenia;

  • spowolnionego metabolizmu i zaparć – osoby, które zmagają się z zaparciami, bezwzględnie nie powinny stosować diety kopenhaskiej, gdyż wzmaga ona ten problem;

  • osteoporozy – dieta kopenhaska nie dostarcza odpowiednich ilości wapnia, zatem nie powinna być stosowana przez osoby, które zmagają się ze zmniejszoną gęstością kości.

Dieta kopenhaska - wskazania

Jakie są wskazania do diety kopenhaskiej? Niestety tego jadłospisu nie może stosować duże grono osób. Aby podjąć taką dietę, należy być w pełni zdrową osobą, ale i w tym przypadku konieczna jest konsultacja z lekarzem. Należy pamiętać, że dieta ta jest bardzo restrykcyjna i znacznie ogranicza ważne dla organizmu składniki, takie jak tłuszcze czy węglowodany oraz ogranicza podaż energetyczną. Nie może być zatem stosowana np. przez osoby aktywne fizycznie (pełniące zawody bazujące na pracy fizycznej), nawet jeśli są w pełni zdrowe.

Jadłospis diety kopenhaskiej jest nakierowany na osoby, które cierpią na nadwagę i otyłość, ale jednocześnie są gotowe na wiele wyrzeczeń.

Zalety i wady diety kopenhaskiej

Zaletą diety jest krótki czas trwania – przez 13 dni da się przestrzegać nawet najbardziej restrykcyjnej diety. Dla wielu osób właśnie tak krótki czas trwania jest podstawowym argumentem za stosowaniem diety kopenhaskiej. Niestety na tym kończą się jej zalety – wad jest o wiele więcej. Dieta kopenhaska nie ma nic wspólnego z zasadami zdrowego odżywiania, nie uczy tego, jak zmieniać nawyki żywieniowe. Liczba kalorii dostarczanych na tej diecie jest zdecydowanie niższa niż zapotrzebowanie organizmu – a więc nie wystarczają one nawet na pokrycie podstawowych procesów życiowych, jak np. bicie serca, czy utrzymywanie ciepłoty. To może skutkować spowolnieniem metabolizmu, szybkim efektem jo-jo. Dieta nie zawiera zbyt wiele błonnika pokarmowego, co z kolei prowadzi do zaparć. Osoby stosujące dietę kopenhaską skarżą się nierzadko na bóle głowy, zmęczenie, rozdrażnienie, a nawet omdlenia. Lekarze są zatem zgodni, co do tej diety: jest ona szkodliwa i nie poleci jej nikt, kto choć trochę zdaje sobie sprawę z konsekwencji zdrowotnych, jakie mogą pojawić się po jej stosowaniu. To droga na skróty w odchudzaniu, która może nas wiele kosztować.

Podsumowując zalety, dieta kopenhaska odznacza się:

  • szybką utratą nadprogramowych kilogramów,

  • możliwością odzwyczajenia się od podjadania,

  • dbaniem o regularność posiłków,

  • krótkim czasem trwania,

  • gotowym jadłospisem.

Podsumowując natomiast wady, jest ich znacznie więcej niż zalet, dlatego wiele osób z niej jednak rezygnuje na rzecz zdrowszych diet. Dieta kopenhaska ma następujące wady:

  • duży spadek energii,

  • osłabienie organizmu,

  • zawroty i bóle głowy,

  • wymioty, nudności,

  • zaparcia,

  • spadek samopoczucia,

  • wilczy apetyt po zakończeniu diety,

  • efekt jo-jo,

  • wyniszczenie organizmu przez znaczny niedobór energetyczny oraz witamin i minerałów,

  • spowolnienie metabolizmu,

  • brak zbilansowanych posiłków i zasad zdrowego odżywiania.

Dieta kopenhaska – jakie rady warto zastosować?

Dieta kopenhaska nie jest polecana przez lekarzy i dietetyków. Stanowi ponadto ogromne wyzwanie dla osoby odchudzającej się, gdyż powoduje ciągłe uczucie głodu, znaczne osłabienie organizmu, spadek nastroju i dużą ochotę na podjadanie. Są jednak pewne sposoby, aby łatwiej wytrzymać na diecie kopenhaskiej i przetrwać te trudne 13 dni restrykcyjnego jadłospisu.

Warto przede wszystkim zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu – należy wypijać min. 2 litry wody dziennie, aby zminimalizować uczucie głodu. Konieczne jest także suplementowanie kompleksów witamin i minerałów, aby zmniejszyć ryzyko niedoborów. Należy jednak pamiętać, że suplement nie powinien zawierać witaminy A – tej jest sporo w jadłospisie diety kopenhaskiej. Ponadto suplementy diety nie mogą stanowić zamiennika zróżnicowanej diety!

Kolejna rada, to stosowanie różnych przypraw i ziół, aby nieco urozmaicić monotonny jadłospis – nie należy jednak solić potraw (sól jest zakazana na diecie kopenhaskiej). Przyprawy można także stosować do kawy – dodając do niej np. cynamon czy kardamon.

Bibliografia

  • Całyniuk B. i in., Ocena jakościowa i ilościowa diet odchudzających stosowanych przez autorki blogów, Probl Hig Epidemiol 2012, 93(2): 399-407.

  • Jarosz, M., Rychlik, E., Stoś, K., Wierzejska, R., Wojtasik, A., Charzewska, J., Normy żywienia dla populacji Polski, Instytut Żywności i Żywienia 2017.

  • Klimaszewska K., Stanisławska M., Wpływ środowiska i mediów na nawyki żywieniowe uczennic szkół ponadgimnazjalnych, w: Wybrane choroby cywilizacyjne XXI wieku, tom II, pod red. Kowalska K. i in., Białystok 2016.