Osteopatia – czym jest?
Często odwiedzamy z naszymi dziećmi takich specjalistów jak pediatra, fizjoterapeuta czy logopeda. Obszar ich działania jest dla nas zazwyczaj jasny. Istnieje jednak dziedzina, która jest mniej znana. Stosowane w niej działania mogą być natomiast odpowiedzią na wiele problemów zdrowotnych naszych dzieci. Dziedziną tą jest osteopatia.
Jest ona częścią medycyny niekonwencjonalnej. Cecha, która zdecydowanie ją wyróżnia, to całościowe podejście do zdrowia i samopoczucia człowieka. W związku z tym osteopatia patrzy zarówno na zdrowie ludzkiego ciała jak i umysłu. Zakłada, że wszystkie układy w organizmie są ze sobą połączone i wzajemnie na siebie oddziałują. Choroby, niedyspozycje czy złe samopoczucie wynikają z nierównowagi pomiędzy poszczególnymi elementami układów człowieka.
Osteopatia jest rodzajem terapii manualnej, a więc używającej rąk. To za ich pomocą specjalista określa dysfunkcje w organizmie i eliminuje je dzięki specjalnym technikom. Warto podkreślić, że w opisywanej dziedzinie medycyny niekonwencjonalnej nie stosuje się leków czy inwazyjnych technik.
Osteopata dziecięcy – kim jest?
W ramach osteopatii funkcjonuje specjalizacja – osteopatia dziecięca. Osteopatą dziecięcym może zostać osoba, która ukończyła studia medyczne i posiada tytuł lekarza medycyny lub fizjoterapeuty. Po spełnieniu tego obowiązku musi jeszcze ukończyć pięcioletnie studia podyplomowe w zakresie osteopatii zakończone egzaminem klinicznym. W ostatniej kolejności musi jeszcze odbyć szkolenie z zakresu osteopatii dziecięcej. Osteopata dziecięcy posiada więc szeroki zakres wiedzy o ciąży, porodzie i rozwoju dziecka.
Dyplomowany osteopata nie jest zatem znachorem czy zielarzem wędrującym z wiklinowym koszem po lesie. Jego praca opiera się na obszernej wiedzy zdobytej podczas studiów medycznych.
Wizyta u osteopaty ma przebieg podobny do wizyty u tradycyjnego lekarza. Na początku specjalista przeprowadza zatem szczegółowy wywiad, a następnie przechodzi do diagnozowania problemu i udzielania pacjentowi pomocy.
Osteopatia dziecięca jest dziedziną, w której stosuje się wyjątkowo delikatne techniki manualne, dostosowane do wieku i etapu rozwoju małego dziecka.
Osteopata dziecięcy – kiedy się do niego wybrać?
Do osteopaty dziecięcego warto wybrać się już w pierwszych tygodniach życia dziecka. Wizytę można zaplanować po ukończeniu przez dziecko 1. tygodnia. Warto podkreślić, że do tej wizyty nie musi być żadnych widocznych wskazań. Można wybrać się z noworodkiem na wizytę typowo profilaktyczną. Osteopata dziecięcy oceni stan dziecka i jego kondycję. Pomoże w ewentualnych wykrytych nieprawidłowościach i napięciach w ciele maluszka oraz udzieli odpowiednich wskazówek dotyczących pielęgnacji i opieki.
Poza wizytami profilaktycznymi istnieje jednak wiele sytuacji, w których osteopata może poprawić złe samopoczucie dziecka, a tym samym jego rodziców.
Pierwszą przesłanką są problemy w ciąży i trudności przy porodzie. Do problemów pojawiających się w ciąży – i mających istotny wpływ na funkcjonowanie dziecka po jego przyjściu na świat – zalicza się między innymi owinięcie się pępowiny wokół szyi dziecka czy jego złe ułożenie wewnątrz macicy.
Należy pamiętać, że istnieje wiele czynników okołoporodowych, które mają znaczący wpływ na stan zdrowia i funkcjonowanie noworodka nie tylko w pierwszych tygodniach jego życia. Są to przede wszystkim:
-
wywoływanie porodu,
-
przedłużający się poród,
-
poród przy użyciu kleszczy lub próżnociągu.
Przyjście na świat jest dla dziecka trudnym i wyczerpującym przeżyciem. Opuszcza znane i bezpieczne schronienie w macicy i przez wąski kanał rodny wydostaje się na świat. Jego ciało narażone jest w tym czasie na silne naciski i napięcia. Trudy porodu mogą mieć swoje konsekwencje w wielu dolegliwościach pojawiających się w pierwszych miesiącach życia maluszka.
Osobnym wskazaniem do skorzystania z pomocy osteopaty jest przyjście na świat dziecka w wyniku cesarskiego cięcia.
Osteopatia dziecięca – w czym może pomóc?
Osteopatia dziecięca może być odpowiedzią na wiele problemów nas – młodych rodziców – szczególnie w pierwszych miesiącach życia naszego maleństwa. Do osteopaty dziecięcego często trafiamy więc zaniepokojeni, zmęczeni, niewyspani i zwyczajnie sfrustrowani. Niejednokrotnie stwierdzamy, że na problemy pojawiające się w życiu naszego zaledwie kilkutygodniowego szkraba, próbowaliśmy już wszystkiego. Nie pomogły wizyty u pediatry, neonatologa, neurologa, psychologa i fizjoterapeuty. Nieskuteczne okazały się również znane od pokoleń tak zwane „babcine metody”. Zjawiamy się więc pod gabinetem z napisem „osteopata dziecięcy”. Mamy nadzieję, że w końcu uzyskamy pomoc i chociaż na chwilę odetchniemy z ulgą.
Osteopatia rzeczywiście może okazać się pomocna w wielu problemach i dysfunkcjach zdrowotnych pojawiających się zarówno u noworodków jak i u kilkulatków.
W przypadków najmłodszych pacjentów warto wybrać się do osteopaty w następujących sytuacjach:
-
kolka,
-
nadmierna płaczliwość,
-
problemy podczas karmienia,
-
zaparcia,
-
asymetrie głowy, szyi i tułowia,
-
dysplazja stawu biodrowego,
-
niedrożność kanalików łzowych,
-
zaburzenia snu,
-
nadmierne ulewanie.
Osteopata dziecięcy może pomóc także w wielu problemach zdrowotnych starszych dzieci, takich jak:
-
wady postawy,
-
koślawość kolan i stóp,
-
zaburzenia mowy,
-
problemy z koncentracją,
-
obniżona odporność,
-
nawracające problemy z zatokami.