Czym są żylaki i jak powstają?
Żylaki powstają przez zaburzenie stosunku ciśnienia krwi występującego w żyle, a tym, jak bardzo wytrzymała jest ściana danej żyły. Przyczyną wzrostu ciśnienia jest z reguły pierwotna (wrodzona) lub wtórna (nabyta) niewydolność zastawek. Prowadzi ona m.in. do wstecznego przepływu krwi w żyłach. Innymi czynnikami sprzyjającymi powstawaniu żylaków są:
- Ciąża - podczas ciąży zwiększa się ilość krwi krążącej oraz występują utrudnienia odpływu krwi z kończyn dolnych przez uciskającą macicę. Dodatkowo miejsce mają zmiany hormonalne - m.in. progesteron powoduje zmniejszenie napięcia mięśni gładkich oraz niższą elastyczność włókien kolagenowych. Z kolei estrogen powoduje większe zatrzymywanie wody w organizmie.
- Otyłość i wysoki wzrost.
- Palenie papierosów - substancje zawarte w papierosach wpływają negatywnie na ścianę żył (m.in. β-N-acetyloglukozamidazy), co zwiększa ryzyko zakrzepowe i powstawanie żylaków.
- Wysokie ciśnienie wewnątrzbrzuszne - spowodowane np. zaparciami, przewlekłym kaszlem, częstym dźwiganiem ciężkich przedmiotów. Może wynikać również z guzów występujących w jamie brzusznej.
- Czynniki genetyczne - w przypadku gdy żylaki występują u obojga rodziców, ich potomstwo ma aż 90% ryzyko, że również rozwinie się ta choroba. Jeśli tylko jeden rodzic ma żylaki, ryzyko, że córka będzie miała je również wynosi ok. 60%, natomiast syn - ok. 25%.
W początkowym stadium choroby żylaki nie dają wyraźnych symptomów i są raczej defektem estetycznym. Pierwsze objawy to m.in. uczucie ciężkich nóg, problemy z zasypianiem z powodu tzw. niespokojnych nóg. Wraz z rozwojem choroby pojawia się pieczenie i uczucie palenia stóp, szczególnie w okolicach menstruacji. Dodatkowo dochodzi uczucie świądu, pulsacji oraz obrzęki w okolicy stawu skokowego. Z czasem obrzęk zaczyna obejmować całą goleń. Jeśli nie zostanie wdrożone leczenie, może dość do różnych powikłań, m.in.: zapalenia w obrębie żylaków, które może przejść na żyły głębokie i spowodować zatorowość płucną lub krwotok z żylaka. Powikłaniem jest także plamica, do której dochodzi wskutek rozciągnięcia ścian naczynia żylnego oraz zwiększenia jego przepuszczalności. Wcześnie rozpoczęty proces leczenia i odpowiednia profilaktyka uchroni Cię przed:
- zapaleniem żył,
- dyskomfortem związanym z dolegliwościami ze strony żylaków (niespokojne nogi, obrzęki, uczucie palenia i pieczenia),
- zatorowością płucną,
- owrzodzeniami.
Jak zapobiegać żylakom?
Aby nie dopuścić do rozwoju żylaków należy unikać długiego siedzenia lub stania. Wskazana jest aktywność fizyczna i częsta zmiana pozycji. Podczas odpoczynku zaleca się unosić nogi do góry. Profilaktykę stanowi także:
- redukcja masy ciała,
- branie tzw. przemiennego prysznica (ciepła i zimna woda na zmianę),
- rzucenie palenia papierosów,
- unikanie gorących kąpieli,
- noszenie wygodnych butów.
W likwidowaniu nieprzyjemnych dolegliwości powodowanych przez żylaki, pomoże natomiast - poza środkami farmakologicznymi - sól Epsom.
Czym jest sól Epsom i jakie ma właściwości?
Sól Epsom (sól gorzka, sól angielska) to czysty związek mineralny w postaci siarczanu magnezu (MgSO4*7H2O). Jest to naturalny pierwiastek odparowywany dawniej ze źródeł wody mineralnej. Przypomina sól kuchenną, natomiast jej pH jest obojętne dla skóry. W składzie znajduje się min. 9,7% magnezu oraz min. 12,9% siarki. To środek, który od dawna ma swoje zastosowanie w kosmetyce i medycynie naturalnej, ponieważ siarczan magnezu działa:
- przeciwzapalnie,
- rozluźniająco,
- przeciwbólowo,
- przeciwgrzybiczo,
- regulująco dla gruczołów łojowych,
- niwelująco dla obrzęków.
Za właściwości soli Epsom odpowiedzialny jest magnez i siarka, które to są niezbędne do prawidłowej pracy całego organizmu, w tym układu nerwowego, pokarmowego, kostno-mięśniowego, sercowo-naczyniowego. Sól Epsom wpływa także korzystnie na stan skóry, wspomaga naturalną detoksykację (działanie przeczyszczające) i ułatwia wydalanie szkodliwych substancji (np. wspomaga usuwanie toksyn i metali ciężkich).
Jak sól Epsom może pomóc na żylaki?
Na żylaki dostępnych jest wiele środków farmakologicznych - w aptekach można kupić różne maści, kremy, środki doustne. Terapię najlepiej jest prowadzić pod okiem lekarza i nie stosować na własną rękę żadnych preparatów czy naturalnych sposobów. Sól Epsom natomiast to rozwiązanie, które nie powoduje skutków ubocznych i może stanowić bezpieczne wspomaganie leczenia zaleconego przez lekarza. Kąpiel w soli Epsom działa silnie przeciwgrzybiczo, oczyszczająco i bakteriobójczo, zatem wpłynie korzystnie nie tylko na żylaki. Jej głównym celem jest jednak:
- zmniejszenie obrzęków,
- likwidacja stanów zapalnych skóry,
- zmniejszenie dolegliwości bólowych kostno-stawowych,
- poprawa krążenia,
- zmniejszenie uczucia ciężkości nóg,
- złagodzenie pieczenia i swędzenia skóry.
Na rynku dostępne są maści na żylaki oraz wiele środków farmakologicznych, ale terapię możesz też wspomóc domowymi sposobami. Jednym z nich jest wykorzystanie soli Epsom, która poprawia krążenie krwi i zmniejsza żylaki. Kojące właściwości siarczanu magnezu są także wykorzystywane u pacjentów z uczuciem ciężkich nóg. Doskonale łagodzą takie dolegliwości będące często rezultatem wykonywania pracy w pozycji stojącej.
Jak stosować sól Epsom na żylaki?
Sól Epsom na żylaki można stosować w formie kąpieli, moczenia stóp lub jako okłady miejscowe z użyciem kompresów nasączonych solą gorzką Epsom. Zawarte w roztworze soli i wody mikroelementy (sól kwasu siarkowego i magnezu) wchłaniają się dobrze przez skórę i wykazują korzystne działanie nawet do 10 godzin od zakończenia "zabiegu". Jak stosować ten związek chemiczny w łagodzeniu dolegliwości związanych z żylakami i naczyniami krwionośnymi?
Moczenie stóp
Moczenie stóp w wodzie z zastosowaniem soli Epsom pomoże się zrelaksować, nawet jeśli nie mamy czasu na odpoczynek. Wystarczy przygotować miskę z ciepłą wodą, dodając filiżankę soli zawierającej siarkę i magnez, wymieszać całość do rozpuszczenia i zanurzyć w niej stopy. Moczenie stóp można przeprowadzić np. pracując w domu przy komputerze. Warto zażywać takiej kąpieli stóp przez ok. 15-20 minut 3 razy w tygodniu. Po zakończeniu moczenia, pozostaw stopy do wyschnięcia (nie wycieraj ich ręcznikiem). Przedłuży to wchłanianie dobroczynnych substancji z tego naturalnego środka przez skórę.
Kąpiel z solą Epsom
Kąpiel solankowa ma działanie terapeutyczne i przynosi ulgę nawet na kilka godzin, ponieważ silnie wpływa na funkcjonowanie układu krwionośnego (zwiększa przepływ krwi przez naczynia krwionośne, przez co niweluje m.in. uczucie zmęczonych nóg oraz zmniejsza obrzęki). Jak wykonać taką leczniczą kąpiel? Do wanny z ciepłą wodą należy dodać 2 duże garście soli do kąpieli z zawartością magnezu i siarki. Czekamy, aż sól się rozpuści i możemy zacząć się relaksować. Dobrze w kąpieli sprawdza się także połączenie soli z kilkoma kroplami naturalnego olejku eterycznego, dla uzyskania większej gamy korzystnych efektów (np. uspokojenie przed snem dla celów kosmetycznych typu poprawa nawilżenia skóry). Nie dodawaj natomiast mydła ani innych detergentów, gdyż mogą one zaburzyć działanie soli. Kąpiel bierz przez ok. 20 minut, najlepiej 3 razy w tygodniu. Po wyjściu z wody nie wycieraj ciała ręcznikiem, tylko pozwól na samodzielne odparowanie wilgoci.
Ciekawostka! Magnez i siarka korzystnie wpływają także na włosy i skórę głowy, dlatego podczas kąpieli z zawartością tych dwóch składników, warto wykonać także kurację dla wzmocnienia swoich włosów i regulacji pracy gruczołów łojowych skóry głowy.
Kompresy i okłady
Dla zmniejszenia bólu oraz obrzęku, można wykonać kompres z dodatkiem soli Epsom. Wystarczy rozpuścić szklankę soli z ciepłej wody, zmoczyć gazę i przyłożyć ją do wybranego miejsca. Takie okłady, dzięki zawartości siarki i magnezu w soli Epsom pomagają zmniejszać dolegliwości w przypadku obrzęków spowodowanych żylakami, ale nie tylko. Wykazują korzystne działanie terapeutyczne także w przypadku zwichnięć, stłuczeń, opuchlizny od ukąszeń owadów, oparzeń słonecznych, bólu mięśni i stawów.
Środki ostrożności przy stosowaniu soli Epsom na żylaki
W Internecie można znaleźć porady dotyczące stosowania doustnego soli Epsom, aby uzyskać m.in. silne działanie oczyszczające czy wiążące wodę w jelitach. Autorzy takich porad zalecają rozpuszczenie np. pół łyżeczki soli Epsom w szklance letniej wody i wypicie roztworu. Należy jednak uważać, stosując ten sposób, ponieważ nadmierne spożycie soli Epsom może doprowadzić do biegunki, wymiotów, bólu żołądka i jelit. Bezwzględnie soli angielskiej nie powinny przyjmować osoby cierpiące na choroby nerek, niskie ciśnienie tętnicze, kobiety w ciąży i dzieci. Osoby te powinny także zachować ostrożność w przypadku kąpieli z dodatkiem soli Epsom.