Czym jest soda oczyszczona?
Soda oczyszczona to wodorowęglan sodu – jego właściwości zostały odkryte już w czasach kolonialnej Ameryki. Zauważono wówczas, że soda może powodować fermentowanie oraz wspomaganie wypiekania ciast – w związku z tym zaczęto stosować ją głównie w kuchni. Poza tym, soda oczyszczona może neutralizować kwasy, pochłaniać zapachy czy też działać oczyszczająco, ponieważ jest substancją lekko żrącą.
Soda oczyszczona naturalnie występuje w złożach mineralnych, osadach wód gruntowych czy wód słodkich. Ponadto występuje także naturalnie w organizmie człowieka.
Soda oczyszczona: 10 właściwości zdrowotnych
Jej zadaniem jest utrzymywanie odpowiedniego pH w krwiobiegu (kwasowość), neutralizacja kwasów znajdujących się w ślinie (aby zapobiegać osłabieniu zębów), neutralizacja kwasów żołądkowych (zapobieganie powstawaniu wrzodów żołądka), przenoszenie CO2 z tkanek do płuc (skąd substancja ta może zostać wydalona na zewnątrz organizmu – więc soda wspomaga ogólną kondycję organizmu i procesy oddychania). Poniżej przedstawiamy 10 innych, cennych właściwości sody oczyszczonej dla zdrowia.
1. Soda oczyszcza organizm z toksyn
Oczyszczanie organizmu z toksyn oraz regulowanie pH może odbywać się z pomocą sody oczyszczonej, co rekomenduje współczesna fitoterapia. Zwolennicy medycyny alternatywnej zalecają, aby sodę oczyszczoną pić regularnie przez maksymalnie 3 tygodnie. W przypadku, gdy organizm jest zakwaszony (zakwaszenie organizmu nie jest jednostką chorobową, o czym pisaliśmy TUTAJ, jednak zwolennicy medycyny naturalnej wierzą, że organizm może być zakwaszony i taki stan należy leczyć), powinno się przyjmować jednocześnie z sodą cukier – czyli mieszankę w postaci glukozy.
2. Soda oczyszczona na zdrowie jamy ustnej
Soda oczyszczona w postaci płukanki może pomóc w pozbyciu się nieświeżego zapachu z ust – np. po wstaniu rano czy też po zjedzeniu np. cebuli lub czosnku (wystarczy połączyć łyżeczkę sody oczyszczonej z ciepłą wodą i taką miksturą przepłukać usta). Dodatkowo, soda oczyszczona może być stosowana do wybielania zębów, ale nie polecają tego stomatolodzy, gdyż takie postępowanie może mieć także niekorzystne skutki dla wyglądu i zdrowia zębów.
Warto dodać, że roztwór sody oczyszczonej może skutecznie leczyć afty w jamie ustnej, a także pękającą skórę w kącikach ust (należy przemywać mieszanką ciepłej wody i sody oczyszczonej chore miejsca 3-4 razy dziennie).
3. Wspomaganie oddychania i leczenia astmy
Istnieją badania, w których wykazano, że podawanie zastrzyków z roztworem sody oczyszczonej, może nieco łagodzić objawy astmy, takie jak skurcz ścianek oskrzeli. Dodatkowo mogą one przywrócić skuteczność stosowanych leków na astmę. Jednak lekarze zaznaczają, że soda może być stosowana wyłącznie jako środek wspomagający terapię astmy i tylko wtedy, gdy nie ma dostępnej innej metody.
4. Soda oczyszczona na pieluszkowe zapalenie skóry
W przypadku pieluszkowego zapalenia skóry soda oczyszczona może pomóc, jeżeli jest stosowana jako łagodny roztwór z ciepłą wodą. Nie powinno się natomiast stosować sody oczyszczonej jako zasypki! Soda w postaci roztworu może nieco złagodzić podrażnienia i zneutralizować kwas z moczu.
5. Soda wspomaga leczenie mukowiscydozy
Chorzy na mukowiscydozę mają bardziej kwaśne pH dróg oddechowych od osób zdrowych, przez co trudniej jest zwalczać bakterie, co potwierdzają badania wykonane przez naukowców z University of Iowa. Badacze odkryli, że mukowiscydoza – mutacja białka CFTR – powoduje powstawanie kwaśnego odczynu w drogach oddechowych, przez co zwalczanie infekcji jest utrudnione. Stan ten może nieco złagodzić soda oczyszczona, ale na razie w celu potwierdzenia jej skuteczności w tym obszarze przeprowadzono jedynie badania na zwierzętach. Pocieszający jest fakt, że testy dały obiecujące wyniki, potwierdzające tezę, że soda może przywrócić prawidłowy odczyn w płucach osób chorych na mukowiscydozę oraz likwidować jednocześnie bakterie, jak u osób zdrowych. Badania są niestety na bardzo wczesnym etapie, więc naukowcy na razie odradzają chorym podejmowanie inhalacji z sody, gdyż nie do końca wiadomo, jaki jest ich wpływ na organizm ludzki.
6. Soda oczyszczona na ból gardła i katar
Sodę oczyszczoną stosuje się w medycynie alternatywnej m.in. w celu łagodzeniu kataru i bólu gardła, w postaci inhalacji, płukanek do jamy ustnej i gardła oraz jako krople do nosa. W przypadku inhalacji mieszamy łyżkę sody z 1 litrem wrzącej wody i inhalujemy się ok. 10 minut. Jeśli chcemy złagodzić katar z pomocą kropli do nosa, mieszamy ¼ łyżeczki sody z 1 łyżką stołową ciepłej wody. Na ból gardła można przygotować płukankę z sody oczyszczonej, soli, cukru i szklanki ciepłej wody.
7. Leczenie zgagi i niestrawności
Soda oczyszczona zobojętnia pH, w związku z czym zdaniem niektórych osób, może łagodzić zgagę, gdy jest np. połączona z wodą, sokiem z cytryny lub z octem. Okazuje się, że rzeczywiście soda może złagodzić zgagę, ale tylko na chwilę – bardziej ją usypia, a niżeli leczy. W tym przypadku lepiej udać się do lekarza, aby przepisał nam odpowiednie, bezpiecznie środki lecznicze, zamiast eksperymentować z alternatywnymi metodami, które często mają wiele skutków ubocznych.
Istotne jest, aby nie spożywać sody oczyszczonej, gdy żołądek jest pełny – jest to bardzo groźne, gdyż może dojść do jego uszkodzenia! Sody oczyszczonej lepiej nie spożywać doustnie bez zgody lekarza, zwłaszcza jeśli jesteśmy na diecie z ograniczonym spożyciem sodu (soli) lub przyjmujemy leki na serce.
8. Soda oczyszczona łagodzi oparzenia
Sodę oczyszczoną w medycynie naturalniej wykorzystuje się m.in. do łagodzenia oparzeń, zwłaszcza po opalaniu się. W tym celu rozpuszczamy ¼ szklanki sody oczyszczonej z letnią wodą w wannie, dodając jeszcze ½ szklanki mąki kukurydzianej. W takiej kąpieli zanurzamy się na tak długo, jak tylko jesteśmy w stanie wytrzymać.
9. Soda na ugryzienia i ukąszenia po owadach
Soda oczyszczona jest także stosowana w celu łagodzenia ukąszeń poczynionych przez owady – stosuje się ją w postaci pasty (mieszamy sodę z wodą w takich ilościach, aby uzyskać konsystencję pasty), którą smaruje się miejsca ukąszeń, np. pszczół. Efekt? Niemal natychmiastowe uczucie ulgi.
10. Soda oczyszczona na opryszczkę
Soda oczyszczona łagodzi stany zapalne, działa utleniająco i przyspiesza zasuszanie surowiczych pęcherzy – dzięki takiemu spektrum działania może posłużyć jako domowy sposób na opryszczkę na ustach. Jak ją stosować? Sodę mieszamy z kilkoma kroplami letniej wody, do uzyskania papkowatej konsystencji. Uzyskaną mieszanką smarujemy miejsca dotknięte opryszczką tak często, jak to możliwe – nawet kilkanaście razy w ciągu dnia.
Czy soda oczyszczona leczy raka?
W Sieci znajduje się wiele artykułów na temat rzekomego cudownego działania sody oczyszczonej w leczeniu nowotworów, jeśli zostanie dodana do cytryny. Ba! Nawet tych najgroźniejszych, gdyż – wg tych teorii – cytryna działa antynowotworowo, a z dodatkiem sody – neutralizująco na pH organizmu. Wiele publikacji głosi, że soda jest nawet skuteczniejsza od chemioterapii. Ile w tym prawdy? Jak można się spodziewać, nie ma ŻADNYCH dowodów naukowych na to, że soda oczyszczona czy cytryna leczą raka. Nie warto więc polegać na publikacjach, które głoszą tego typu teorie, tylko stosować się do zaleceń lekarza.
Soda oczyszczona: jakie jeszcze ma zastosowanie?
Soda oczyszczona ma także inne, pozalecznicze zastosowanie. Jest kojarzona głównie z pieczeniem, gdyż wspomaga wzrastanie ciasta i możną nią zastąpić proszek do pieczenia (proszek do pieczenia to nic innego, jak soda oczyszczona z dodatkiem kwasu, który aktywuje sodę po podgrzaniu lub zmoczeniu). Sodę dodajemy do rzadkiego ciasta, szybko mieszając i od razu wstawiając do nagrzanego piekarnika, aby gazy nie zdążyły uciec przed pieczeniem. Z sody można też zrobić domowy proszek do pieczenia, mieszając:
- ¼ łyżeczki sody oczyszczonej,
- ½ szklanki zsiadłego mleka.
Można też zmieszać ¼ łyżeczki sody oczyszczonej ½ łyżeczki octu albo soku wyciśniętego z cytryny oraz połowy szklanki zimnego mleka.
Sodę można stosować w kuchni także w inny sposób, np. w celu nadania ciastu ciemniejszej barwy (dotyczy ciasta czekoladowego) – wystarczy dodać 1 łyżeczkę sody do pozostałych sypkich składników na ciasto. Kolejne zastosowanie, to zapobieganie pękaniu polewy na cieście, właśnie poprzez dodanie odrobiny – dosłownie szczypty – sody oczyszczonej.
Soda oczyszczona świetnie neutralizuje zapachy, więc można ją zastosować do pozbycia się nieprzyjemnego zapachu oraz posmaku po rybach. W tym celu moczymy około ½ godziny surową rybę w wodzie z dodatkiem 2 łyżek sody oczyszczonej, po czym ją dokładnie płuczemy i suszymy. Poza zapachem ryb, świetnie neutralizuje zapach kalafiora po gotowaniu – należy dodać wody 1 łyżeczkę sody.
Niewiele osób wie, że soda oczyszczona zapobiega zważeniu się gotowego mleka (wystarczy dodać szczyptę) oraz sprawia, że kotlety schabowe stają się bardziej chrupiące (sodę dodajemy do tłuszczu do smażenia). Szczypta sody pomoże ponadto usunąć nadmiar kwaśnego smaku z potraw – np. gdy przesadziliśmy z octem lub kwaskiem cytrynowym.
Urodowe zastosowanie sody oczyszczonej
Wszyscy znają kuchenne zastosowanie sody oczyszczonej, a okazuje się, że ma ona również szerokie zastosowanie w kosmetyce. Z sody możemy np. zrobić domowy peeling do mycia twarzy i ciała – wystarczy zmieszać sodę z żelem do mycia twarzy albo oliwą z oliwek. Taka pasta z sody oczyszczone nada się również do wygładzania szorstkiej skóry na łokciach i piętach.
Soda sprawdzi się także jako antyperspirant – proszkiem nacieramy ciało. To świetny, naturalny kosmetyk, gdyż nie zawiera żadnych innych chemikaliów i zwykle nie podrażnia skóry, nawet zaraz po depilacji. Można nieco złagodzić proszek, dodając do niego talk (zasypkę dla niemowląt).
Soda oczyszczona ma właściwości ścierające, stąd od lat używa się jej jako naturalnego środka do mycia zębów. Niektórzy dodatkowo uważają, że może ona wybielić zęby – nie jest to prawdą, gdyż nie ma właściwości utleniających, a tylko za ich sprawą zęby mogą zostać wybielone.