Czy soda oczyszczona jest bezpieczna?
Zanim przejdziemy do właściwości „odchudzających” sody i zaczniemy próbować różne przepisy z jej wykorzystaniem, warto zastanowić się, czy takie postępowanie jest na pewno bezpieczne? Jeśli będziemy stosować się do pewnych zasad, picie sody oczyszczonej nie powinno powodować poważnych skutków ubocznych. Mowa m.in. o piciu sody na czczo – nigdy po jedzeniu (neutralizuje ona sok żołądkowy, przez co może doprowadzać do zaburzeń trawienia, jeśli będzie wypita po jedzeniu) czy stosowaniu „kuracji sodowej” maksymalnie 2 tygodnie. Jeśli nie zachowamy środków bezpieczeństwa, niestety łatwo o nieprzyjemne efekty uboczne, takie jak bóle żołądka, biegunki, mdłości i wymioty, bóle głowy. Soda oczyszczona stosowana nieracjonalnie może ponadto spowodować bardzo poważne skutki, takie jak:
-
uszkodzenie błony śluzowej żołądka,
-
uszkodzenie nerek,
-
uszkodzenie wątroby.
Mając na uwadze powyższe, do picia sody oczyszczonej należy podchodzić z rozwagą i najlepiej po konsultacji z lekarzem, aby ocenił, czy nasz stan zdrowia pozwala na taką „kurację”. Na pewno picia sody oczyszczonej powinny unikać osoby, które mają problemy w obrębie układu pokarmowego, kobiety w ciąży, karmiące piersią czy osoby stosujące na co dzień różne leki (soda może wchodzić w interakcje z nimi).
Jakie są właściwości sody oczyszczonej?
Soda oczyszczona ma tę zaletę, że jest produktem naturalnym o wielu właściwościach. Jej chemiczna formuła to NaHCO3 (wodorowęglan sodu). Jest znana m.in. z tego, że wspomaga trawienie oraz odchudzanie. Od czasów starożytnych stosowana jest ponadto w przemyśle piekarniczym jako środek fermentujący i pomagający zwiększyć objętość ciasta. Soda ma także zastosowanie jako składnik naturalnych kosmetyków czy środków czyszczących (wiele przepisów np. na domowy, hipoalergiczny proszek do prania, ma w składzie właśnie sodę oczyszczoną) – ponieważ soda działanie przeciwbakteryjnie, przeciwutleniająco oraz zmiękczającowo.
Soda oczyszczona a odkwaszanie organizmu
Soda oczyszczona jest składnikiem m.in. popularnej diety alkalicznej, polegającej na odkwaszaniu organizmu. Zasadność stosowania tej diety jest wątpliwa (żywienie nie ma dużego wpływu na odczyn pH organizmu, o czym pisałam TUTAJ). Naukowcy polemizują z tym, że należy organizm „odkwaszać” i że takie postępowanie daje jakiekolwiek efekty. Zwolennicy teorii odkwaszania organizmu natomiast sądzą, że w silnie zakwaszonym organizmie mięśnie spalają się, co wiąże się z gromadzeniem tłuszczu na brzuchu czy biodrach. Stosowanie – według nich – sody oczyszczonej, pomoże zneutralizować kwaśny odczyn w organizmie i wpłynąć na to, że do komórek dotrze więcej tlenu i masa mięśniowa zyska ochronę. Na chwilę obecną nie ma jednak żadnych podstaw naukowych do tego, aby stosować sodę oczyszczoną w celu odkwaszania organizmu (podobnie jak różnych dedykowanych suplementów zasadotwórczych, wody alkalicznej czy diety alkalicznej). Specjaliści podkreślają, że wystarczy prowadzić zdrowy styl życia i dietę bogatą w warzywa i owoce (dieta zgodna z piramidą żywienia), aby zadbać o odpowiednią gospodarkę kwasowo-zasadową.
Soda oczyszczona na odchudzanie
W przypadku właściwości sody, lepiej skupić się na realnych korzyściach, jakie może dać jej spożywanie – np. poprawia trawienie i może być katalizatorem odchudzania. Pomaga ponadto szybciej oczyszczać organizm ze zbędnych produktów przemiany materii i toksyn. Co więcej, soda oczyszczona reguluje ilość wytwarzanych soków w żołądku i przyspiesza przemianę materii oraz zapobiega zaparciom.
Jak pić sodę oczyszczoną na odchudzanie? Przepisy
Sodę oczyszczoną trudno jest spożywać w czystej postaci – warto ją łączyć z innymi produktami. Nie tylko uprzyjemnią smak, ale i mogą sprawić, że efekt odchudzający będzie spotęgowany (jeśli same też mają działanie wspomagające trawienie i odchudzanie). Poniżej przedstawiam świetne przepisy na napoje z wykorzystaniem sody oczyszczonej. Pamiętajcie, aby spożywać je na czczo, a nie po posiłku!
1. Soda oczyszczona z cytryną
Sok z cytryny ma działanie przeciwutleniające i poprawia trawienie – będzie więc świetnym dodatkiem do napoju odchudzającego z bazą z sody oczyszczonej. Jak zrobić taką miksturę? Poniżej przepis.
Składniki:
-
1 łyżeczka sody oczyszczonej
-
250 ml ciepłej wody
-
2 łyżki soku z cytryny
Przygotowanie:
Do szklanki z ciepłą wodą (nie gorącą!) wlej sok z cytryny (świeżo wyciśnięty) oraz łyżeczkę sody oczyszczonej. Całość dobrze wymieszaj i poczekaj, aż buzowanie się zakończy. Pij na czczo przynajmniej na pół godziny przed pierwszym posiłkiem.
2. Soda oczyszczona z grejpfrutem
Grejpfrut to owoc świetnie wspomagający odchudzanie. Ma mało kalorii, zawiera dużo błonnika, jest pełen antyoksydantów. Słynie także z tego, że przyspiesza spalanie tłuszczu oraz w naturalny sposób wspomaga usuwanie toksyn z organizmu. W połączeniu z sodą oczyszczoną, grejpfrut da jeszcze lepsze efekty. Da nie tylko uczucie sytości, ale i zahamuje apetyt i powstrzyma przed podjadaniem na diecie odchudzającej. Poniżej przedstawiamy przepis na napój odchudzający z tymi składnikami.
Składniki:
-
1 łyżeczka sody oczyszczonej
-
100 ml ciepłej wody
-
100 ml soku z grejpfruta
Przygotowanie:
Sodę wsyp do ciepłej wody i rozpuść ją w wodzie. Następnie dodaj sok z grejpfruta. Zamieszaj. Pij rano na czczo przez 2 tygodnie.
2. Soda oczyszczona z octem jabłkowym
Ocet jabłkowy to kolejny sprzymierzeniec walki z nadprogramowymi kilogramami. Poprawia procesy trawienne, zapobiega odkładaniu się tłuszczu, wspomaga odchudzanie i spalanie tkanki tłuszczowej. Warto więc wzbogacić napój odchudzający z sodą oczyszczoną, właśnie o ocet jabłkowy. Jak go sporządzić?
Składniki:
-
1 łyżeczka sody oczyszczonej
-
ćwierć szklanki (szklanka 250 ml) octu jabłkowego
-
500 ml ciepłej wody
Przygotowanie:
Do wody wsyp sodę oczyszczoną i całość wymieszaj do rozpuszczenia. Gdy napój przestanie buzować, dodaj ocet jabłkowy i znów wymieszaj. Napój pij codziennie przynajmniej na pół godziny przed śniadaniem i na czczo (nie dłużej niż 2 tygodnie).
Bibliografia
-
Grgic J., Rodriguez RF., Garofolini A., Saunders B., et al., Effects of sodium bicarbonate supplementation on muscular strength and endurance: a systematic review and meta analysis. Sports med, 2020. 50 (7): 1361-1375.
-
Kokot F., Franek E., Zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej i kwasowo-zasadowej, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
-
Engberink MF i wsp. Dietary acid load and risk of hypertension: The Rotterdam study. Am J Clin Nutr. 2012;95(6):1438–1444.
-
Yadolah F.,Nazak A. et al. Association between sodium bicarbonate consumption and human health: A systematic review; Int J Med Res Health Sci. 2016, 5(8):22-29.