Owoce aronii – superfood dla organizmu
Nalewka przygotowywana z owoców aronii ma charakterystyczny smak i wiele cennych dla zdrowia właściwości, co wynika z zawartości poszczególnych substancji w owocach aronii. Co ważne, owoce te nadają się do sporządzania wielu przetworów – nie tylko nalewek, ale i soków czy konfitur. Co dokładnie znajduje się w owocach aronii?
Aronia jest spokrewniona z jarzębiną i początkowo uprawiano ją tylko w Ameryce Północnej, jednak z czasem została spopularyzowana na wszystkich kontynentach – w tym także w Europie, a co za tym idzie, w Polsce. Co ciekawe, w naszym kraju aronia jest bardzo popularna – jej krzewów hoduje się bardzo dużo.
Owoce aronii są gotowe do zebrania wczesną jesienią. Dojrzałe owoce aronii są niewielkie i mają kolor fioletowo-granatowy. W smaku są dosyć kwaśne i cierpkie, a najlepszy smak uzyskują dopiero po przemrożeniu – najlepiej trwającym 24 godziny.
Obecnie aronia dołączyła do listy tzw. superfood, czyli produktów, które mają wyjątkowe właściwości odżywcze i spożyte w niewielkich ilościach, stanowią dla organizmu prawdziwa bombę witaminową.
Owoce aronii – właściwości
Owoce aronii, z których przygotowuje się nalewki, są doskonałym źródłem witaminy P, czyli bioflawonoidów, dzięki którym aronia zyskuje tak wyrazisty kolor. Związki te powodują także, że aronia wykazuje działanie przeciwgrzybicze oraz antybakteryjne.
Owoce aronii są również bogate w taniny – to one odpowiadają za gorzki smak, ale także za właściwości przeciwnowotworowe. Należy jednak uważać na ten składnik, gdyż tanina spożyta w zbyt dużych ilościach może być nawet trująca.
Kolejne cenne składniki znajdujące się w owocach aronii to: witamina C, B2 i E, kwas foliowy, miedź, jod, bor, żelazo, wapń oraz mangan.
Jakie właściwości ma nalewka z aronii?
Przejdźmy do meritum. Jakie właściwości wykazuje nalewka z aronii? Co daje jej picie? O ile nie ma przeciwwskazań do spożywania alkoholu i tego typu przetworów, nalewka z aronii może przynieść wiele korzyści dla naszego organizmu. Poniżej opisujemy najważniejsze z nich.
1. Aronia na choroby układu pokarmowego
Nalewka z aronii może łagodzić dolegliwości pochodzące ze strony układu pokarmowego. Okazuje się, że aronia jest pomocna np. w przewlekłych bólach brzucha, w łagodzeniu nudności, wzdęć czy zaparć. Sok z aronii jest np. wskazany w przypadku zespołu jelita drażliwego, gdyż może skutecznie łagodzić dolegliwości powodowane przez to schorzenie (oczywiście po konsultacji z lekarzem). Dodatkowo owoce aronii wykazują korzystne działanie na funkcjonowanie takich organów, jak wątroba czy trzustka.
2. Nalewka z aronii obniży poziom cholesterolu i cukru
Nalewka z aronii może obniżyć poziom cholesterolu. Dodatkowo, dzięki zawartości antocyjanów oraz rutyny, aronia może sprawić, że złogi cholesterolu nie będą się odkładać w tętnicach – a to oznacza, że picie soku z aronii stanowi skuteczną profilaktykę przeciwko rozwojowi miażdżycy i innych chorób układu sercowo-naczyniowego. Dodatkowo przetwory z aronii są skuteczne w przypadku obniżania nadciśnienia.
Kolejna właściwość, to zdolność obniżania poziomu cukru w organizmie. Aronia jednocześnie wspiera produkcję insuliny. Należy jednak uważać na przetwory z aronii w przypadku cukrzycy, gdyż zwykle zawierają one duże ilości cukrów czy miodu, co jest niebezpieczne dla cukrzyków.
3. Owoce aronii na zdrowe oczy
Aronia zawiera substancje, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie narządu wzroku. Dzięki nim, praca oczu jest lepsza, minimalizuje się ryzyko zachorowania na zaćmę czy zwyrodnienia plamki żółtej. Dodatkowo owoce aronii niwelują wpływ niekorzystnego, niebieskiego światła z monitorów na oczy – z tego powodu są szczególnie polecane dla osób, które pracują przed komputerem.
4. Nalewka z aronii na lepsze krążenie
Nalewa z aronii może poprawić krążenie, gdyż reguluje przepuszczalność naczyń krwionośnych i działa profilaktyczne poprzez zapobieganie tworzenia się zakrzepów czy żylaków. Sok z aronii zapobiega bezpośrednio takim chorobom, jak nadciśnienie, zakrzepica oraz miażdżyca.
5. Aronia na przeciwdziałanie starzeniu skóry
Owoce aronii mogą wykazać niebagatelny wpływ na stan skóry, gdyż są one bogate w przeciwutleniacze – a te, jak wiadomo, zwalczają wolne rodniki powodujące procesy starzenia się skóry. Ponadto składniki obecne w owocach aronii (witaminy i minerały) korzystnie wpływają na włosy i paznokcie, zatem jeśli dbamy o piękny wygląd skóry, włosów i paznokci, owoce aronii powinny na stałe zagościć w naszej diecie.
A co ze szkodliwym wpływem alkoholu w przypadku nalewek?
Mówi się o szkodliwym wpływie alkoholu na zdrowie i jednocześnie dobroczynnym wpływie nalewek – które powstają z jego wykorzystaniem – na funkcjonowanie organizmu. Jak to możliwe? Okazuje się, że dodawany do nalewki alkohol sprawia, że zawarte w owocach cenne składniki (witaminy, minerały, olejki eteryczne, alkaloidy, glikozydy, garbniki itd.) mają silniejsze działanie, gdyż podczas produkcji nalewek przeprowadza się tzw. ekstrahowanie (wyodrębnia się z owoców cenne składniki właśnie dzięki użyciu alkoholu). Z tego powodu nalewki, mimo że zawierają szkodliwy alkohol, działają korzystnie na organizm, oczywiści spożywane w niewielkich ilościach i za zgodą lekarza.
Tradycyjna nalewka z aronii – przepis na staropolską aroniówkę
Jak zrobić nalewkę z aronii? Najlepiej według tradycyjnej, staropolskiej receptury! Nalewka według poniższego przepisu będzie pomocna w różnych schorzeniach, a dodatkowo zasmakuje każdemu! Oczywiście kuszące są przepisy na nalewkę z aronii z dodatkiem cynamonu, wanilii, kardamonu, goździków, cytryny, pomarańczy, miodu czy imbiru, jednak według dawnej receptury, nalewka z aronii jest bardzo prosta w wykonaniu i ma niewiele składników. Oto one:
- 2 kg owoców aronii,
- 0,5 l wody,
- 0,5 l spirytusu,
- 0,5 kg cukru.
Przygotowanie:
Owoce aronii dokładnie myjemy, osuszamy, a następnie mrozimy przez 24-48 godzin. Zamrożone owoce wsypujemy do dużego słoja, zalewając je spirytusem i zagotowaną (ale ostudzoną!) wodą. Należy przy tym pamiętać, że spirytus wlewamy do wody i dopiero mieszamy – nie odwrotnie, ponieważ nastaw może w przeciwnym razie zmętnieć. Słój odstawiamy na 4 tygodnie. Po tym czasie zlewamy pierwszy nastaw, a owoce zasypujemy cukrem – i znów odstawiamy, ale tym razem tylko na 7 dni. Zlany nastaw natomiast zostawiamy – nie wylewamy go, gdyż będzie później potrzebny. Słój z owocami i cukrem musi być potrząsany, aby cukier się rozpuścił. Po 7 dniach od odstawienia słoja z cukrem, przecedzamy powstały syrop z owoców aronii przez gazę lub pieluchę tetrową. Następnie łączymy zlany syrop i wcześniej zlany nastaw w jednym pojemniku, po czym przelewamy napój do mniejszych, docelowych już buteleczek. Butelki odstawiamy na ok. 6 miesięcy w ciemne miejsce – po tym czasie nalewka zyska wyjątkowego, charakterystycznego smaku i będzie gotowa do spożycia.