Masaż tajski – ukojenie dla duszy i ciała
Masaż tajski polecany jest zwłaszcza osobom cierpiącym na depresję, przewlekły stres, pracujących w miejscach, które niekorzystnie wpływają zarówno na ich zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. To remedium na chroniczne zmęczenie i brak energii, spowolnioną przemianę materii czy ciągłe bóle mięśni i stawów. Tajskie masaże wspierają zarówno naszą odporność, jak i odtruwają, przyspieszają usuwanie toksyn i nadmiaru wody w organizmy, a także łagodzą bóle mięśni, stawów i kości. Dodatkowo wspomagają pracę układu krwionośnego, limfatycznego, nerwowego, a nawet hormonalnego!
Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do przeprowadzenia takiego rodzaju masażu. Aby mieć pewność, że nie wyrządzimy sobie nim szkody, najlepiej skonsultować to z lekarzem rodzinnym. Do znanych przeciwwskazań do wykonania masażu tajskiego zaliczają się: okres ciąży, występowanie miażdżycy, nowotworów, skłonności do krwotoków, osteoporoza, zapalenie żył, schorzenia skórne, silne stany zapalne, wady serca, niedawne złamania kości, choroby zakaźne.
Jak wygląda masaż tajski?
Podstawą masażu tajskiego jest założenie, że ciało człowieka wypełniają cząsteczki powietrza zwane „lom”, które wędrują przez całe ciało poprzez kanaliki zwale „sen”. Senów w ciele człowieka jest – według wyznawców tej teorii – nawet 72 tysiące. Im lepiej są one udrożnione, tym lepsza jest cyrkulacja lomów, a więc organizm pracuje lepiej. Głównym celem masażu tajskiego jest poprawa udrożnienia senów, a co za tym idzie – poprawienie cyrkulacji powietrza poprzez odpowiedni ucisk poszczególnych części ciała.
Masaż tajski zwykle zaczyna się od okolic brzucha, a kończy na głowie, ale nie jest to regułą, ponieważ występują np. odmiany masażu tajskiego, które skupiają się wyłącznie na stopach czy jedynie na głowie, ramionach i plecach.
W zależności od wybranej metody, masaż tajski może też być wykonywany na sucho (masaż tajski klasyczny), jak i na mokro (z użyciem olejków lub stempli ziołowych). Podczas masażu kładziemy się na materacu. masażysta zajmuje się poszczególnymi częściami ciała, uciskając je dłońmi, palcami, łokciami, a niekiedy także przedramionami i stopami. Zabieg jest rytmiczny i wykorzystuje techniki akupresury oraz jogi (uciskanie i rozciąganie). Podczas masażu osoba masowana nie jest zupełnie bierna – musi często zmieniać pozycje (na boku, plecach, siedząco). Z tego powodu masaż tajski nazywa się także jogą dla leniwych.
Jak przygotować się do masażu tajskiego?
Zapewne nurtują Cię pytania, jak przygotować się do masażu tajskiego? Poniżej przedstawiamy schemat, który sprawdzi się w przypadku większości rodzajów tego zabiegu. Pamiętaj, że odpowiednie przygotowanie do masażu da Ci maksimum korzyści z jego wykonania!
Przygotowanie w dniu masażu:
- Stosuj dietę lekkostrawną – najlepiej warzywno-owocową.
- Ostatni posiłek zjedz minimum godzinę przed masażem, a najlepiej 2-3.
- Odstaw kawę i zamiast tego pij więcej wody.
- Nie pij alkoholu.
- Wykonaj lekki stretching lub 15 minut jogi.
- Wykonaj kilka skłonów i rozciągnij mięśnie, wyciągając ręce ku górze.
- Ubierz się w wygodny, lekki strój i płaskie wygodne obuwie.
- Weź ze sobą gumkę do włosów lub spinkę, aby nie narażać włosów na ewentualny kontakt z olejkami.
- Zadbaj o higienę osobistą – najlepiej weź prysznic tuż przed wyjściem z domu.
Przygotowanie w salonie:
- Wyłącz telefon (lub wycisz) i postaraj się wyciszyć, zapominając o problemach.
- Przekaż recepcji ewentualny kod zniżkowy, jeśli go posiadasz.
- Przedstaw swoje oczekiwania co do masażu (np. zależy Ci na złagodzeniu bólu w łydce albo zmniejszeniu bóli migrenowych – powiedz o swoich potrzebach osobie masującej lub osobie z recepcji).
- Wskaż także miejsca, które masażystka powinna pominąć albo masować ostrożniej, jeżeli takie występują (np. masz niedawne złamania albo podrażnienia skóry).
- Każdy masaż tajski zaczyna się myciem stóp – to normalne, zatem nie krępuj się.
- Przygotuj się na lekki półmrok, zapachy orientalne i azjatycką muzykę.
- Przebierz się w bieliznę jednorazową, jeżeli wybrałeś/aś masaż na mokro (np. z olejkami albo ziołami) lub w lekką odzież, jeżeli wykonywany będzie masaż klasyczny na sucho.
- Ściągnij zegarek i biżuterię.
- Długie włosy zepnij.
W trakcie masażu:
- Wycisz się – zapomnij o problemach, pracy, codziennych obowiązkach.
- Głęboko oddychaj.
- Masaż tajski jest bardzo intensywny i w pierwszej sesji może balansować na granicy bólu – dlatego jeśli nie potrafisz czerpać przyjemności z mocniejszych ucisków, powiedz o tym osobie masującej.
- Jeżeli w pomieszczeniu jest za ciepło albo za zimno, powiedz o tym osobie masującej.
- Zachowaj względną ciszę – nie rozmawiaj przez telefon, nie zagaduj masującego. Masaż tajski ma pozwolić Ci się wyciszyć, odstresować i zrelaksować.
Po masażu:
- Maści i olejki stosowane podczas masażu wchłaniają się całkowicie, zatem nie musisz obawiać się o ubranie.
- Bieliznę jednorazową, luźne ubranie albo ręczniki pozostaw przy stanowisku masażu.
- Napis się filiżanki herbaty – większość salonów oferuje herbatę matum po wykonaniu masażu tajskiego.
Bibliografia
- Druzgała Piotr, Masaż tajski. Między jogą a fizjoterapią. Praktyczny podręcznik, Gliwice, 2015.
- Wikipedia, hasło „Masaż tajski”, źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Masaż_tajski
- Lamboley D., ABC tradycyjnego masażu tajskiego, Warszawa 2010.
- Bakuła H., Tajski masaż, Ożarów Mazowiecki 2004.