Herbaty zawierają szkodliwą dla dziecka kofeinę
W ciąży zalecane jest wyeliminowanie kofeiny z diety lub jej mocne ograniczenie do 200-300 mg na dobę, co równa się ok. 1-2 filiżankom kawy. Kofeina znajduje się nie tylko w kawie, ale i w herbatach, pod różnymi postaciami. Na przykład w herbacie ziołowej znajduje się ok. 0,4 mg teiny na filiżankę, z kolei czarna albo zielona herbata mają 40-50 mg. Najwięcej teiny zawiera herbata biała, zielona i czarna. Najmniej znajdziemy jej w herbacie czerwonej. Herbaty ziołowe oraz owocowe zawierają śladowe ilości, albo wcale.
Picie herbaty ogólnie uważa się za zdrowe. Np. herbata czarna albo yerba mate, pobudzają organizm. Herbata zielona działa odmładzająco oraz przeciwnowotworowa, a czerwona – wspomaga odchudzanie. Jednak te korzystne właściwości nie do końca mogą przeważać nad negatywnymi, w przypadku stosowania przez kobiety w ciąży. Poniżej postaramy się omówić działanie każdego rodzaju herbaty na kobietę w ciąży i dziecko, co pozwoli Wam wybrać bezpieczny napar.
Zachęcamy również do lektury artykułu o zdrowej diecie dla kobiet w ciąży, w którym również przedstawiamy kilka ciekawostek o produktach zakazanych i zalecanych podczas ciąży.
Pamiętajcie ponadto, że większość przyjmowanych płynów w ciągu dnia powinna mieć postać... wody! W przypadku kobiet woda powinna stanowić aż 70-80% wszystkich wypijanych napoi.
Czarna herbata w ciąży
W niewielkich ilościach herbata czarna działa podobnie jak kawa, czyli pobudza, wspomaga koncentrację, zmniejsza senność. Jednak herbata czarna w nadmiarze ma negatywne skutki, np. wprowadzania stany lękowe, osłabia pamięć, prowadzi do zaparć. W ciąży ten rodzaj herbaty nie jest polecany ze względu na zawartość teiny oraz szczawianów. Teina osłabia przyswajanie żelaza, hamuje powstawanie nowych komórek nerwowych w układzie limbicznym, podnosi ciśnienie. Szczawiany z kolei działają antyodżywczo oraz mogą prowadzić do uszkodzenia nerek.
Czy można pić w ciąży czarną herbatę? Nie można.
Zielona herbata w ciąży
Zielona herbata ma wiele dobroczynnych właściwości. Słynie m.in. z zawartości przeciwutleniaczy, które mogą przeciwdziałać nowotworom. Zielona herbata kojarzona jest z działaniem przeciw starzeniu, a także wspierającym koncentrację. Niestety nadmiar zielonej herbaty w ciąży może szkodzić dziecku – dopuszczalne są maksymalnie 2 filiżanki dziennie.
Czy można pić w ciąży zieloną herbatę? Można, ale w ograniczonych ilościach do 2 filiżanek.
Czerwona herbata w ciąży
Czerwona herbata, czyli Rooibos, ma działanie wspomagające głównie procesy trawienne – pobudza bowiem wydzielanie soków żołądkowych. Dodatkowo obniża cholesterol, dostarcza fluoru, łagodzi mdłości ciążowe i zaparcia, zmniejsza napięcie mięśni. Nie zawiera kofeiny, ma niewiele tanin. Jest bogata natomiast w żelazo i przeciwutleniacze.
Herbata czerwona nie bez powodu jest uznawana za najbezpieczniejszą dla dzieci. Z podobnych względów jest też polecana kobietom w ciąży. Zawiera najmniej substancji pobudzających ze wszystkich rodzajów dotychczas opisywanych herbat.
Czy można pić w ciąży czerwoną herbatę? Tak, można.
Biała herbata w ciąży
Biała herbata zawiera największą ilość kofeiny ze wszystkich herbat – nie jest więc polecana w ciąży. Mimo szerokiemu działaniu prozdrowotnemu (np. wspomaganie leczenia chorób układu nerwowego i krążenia; działanie antyoksydacyjne oraz antymutagenne), kobiety w ciąży powinny uważać z jej piciem, ponieważ zawarta w białej herbacie dawka kofeiny może doprowadzić do wielu powikłań, takich jak przy nadmiarze wypijanej kawy, o czym piszemy w osobnym artykule.
Czy można pić w ciąży białą herbatę? Nie zaleca się.
Yerba mate w ciąży
O ile zachowasz umiar, yerba mate zadziała podobnie jak kawa, ponieważ zawiera związki pobudzające – a te należy ograniczyć do maksymalnie 200-300 mg na dobę. Zakładając, że np. litr popularnej Yerba Mate z suszu ostrokrzewu paragwajskiego typu despalada ma w składzie ok. 170 mg kofeiny i innych związków pobudzających, teoretycznie można wypijać ok. 3 szklanek Yerba Mate na dzień. Jednak przypominamy, że 200-300 mg na dobę to górna dopuszczalna granica spożycia kofeiny przez kobietę ciężarną – najlepiej jest w ogóle zrezygnować z kofeiny, także tej zawartej w herbatach.
Czy można pić w ciąży Yerba Mate? Można, ale w ograniczonych ilościach do 3 filiżanek.
Najbezpieczniejsze w ciąży herbaty owocowe
Jeśli nie masz pewności co do tego, czy nie zaszkodzisz dziecku danym napojem, najlepiej sięgnij po herbatki owocowe. W ciąży poleca się np. herbatę z malin, albo herbatę z żurawiny. Ta druga może mieć szczególnie pozytywne działanie dla kobiety w ciąży, ponieważ żurawina słynie m.in. ze wspomagania leczenia infekcji dróg moczowych. A w ciąży bardzo często pojawia się problem z zapaleniem pęcherza i dróg moczowych. W żurawinie znajduje się także wiele witamin, m.in. A, B, C oraz kwas foliowy. Nie brak jej też soli mineralnych. Taką herbatę możesz pić bez obaw!
Herbaty ziołowe w ciąży
Herbaty ziołowe niosą wiele korzyści dla zdrowia. Co prawda nie zawierają dużych ilości teiny, ale mogą mieć w składzie bardzo specyficzne substancje, które w ciąży okazują się niebezpieczne dla płodu.
Zacznijmy jednak najpierw od wypisania ziół, które można pić w ciąży (oczywiście z umiarem). Należą do nich: owoce anyżu, arnika, nagietek, koper, babka lancetowata, borówka czernicy, rumianek.
Zioła, których nie zbadano dokładnie pod kątek wpływu na ciążę, a ich stosowanie należy skonsultować z lekarzem, to: prawoślaz, kminek, brzoza, tysiącznik, głóg, glistnik, ostryż, karczoch, goryczka, żeń-szeń, porost islandzki, ziele męczennicy, nawłoć.
Zioła absolutnie ZAKAZANE to ruszczyk, olejek eukaliptusowy, nasienie ksztanowca, kruszyna, miłorzęb, lukrecja, jałowiec, krzyżownica zwyczajna, szałwia, owoc senesu, mącznica, kozieradka, olejek koperkowy i anyżowy, pluskawica, cynamon, jeżówka. Zioła te (zawarte nie tylko w herbatach, ale i wielu preparatach/suplementach) mogą wywrzeć negatywny wpływ na dziecko.