Henna do włosów
Henna uznawana jest za zdrowszy odpowiednik farb chemicznych, służący nie tylko do farbowania włosów, ale i do poprawiania ich wyglądu. Z drugiej strony na wielu forach czytamy, że henna przesusza włosy. Czy to prawda? Na to pytanie odpowiadamy w dalszej części artykułu, gdyż odpowiedź nie jest prosta.
Henna roślinna była stosowana już w starożytności w celach pielęgnacyjnych, leczniczych (np. do leczenia łupieżu) czy też dekoracji ciała plemiennymi tatuażami. Dzisiaj hennę stosuje się do podkreślania koloru brwi, rzęs i włosów, a także do wykonywania zmywalnych tatuaży.
Henna jest barwnikiem uzyskiwanym z liści oraz pędów lawsonii bezbronnej. Lawsonia rośnie naturalnie w Indiach, Australii, Afryce oraz na terenach Ameryki Łacińskiej. Aby uzyskać miksturę barwiącą i koloryzującą, liście rozdrabnia się, gotuje i suszy. Taka henna w połączeniu z wodą zyskuje płynną konsystencję i wykazuje właściwości koloryzujące. Zawiera wiele cennych składników, m.in. kwas oleinowy i linolowy, enzymy, wapń, magnez, potas, błonnik i witaminy (głównie witaminę A, B oraz D).
Co warto wiedzieć przed farbowaniem włosów henną?
Naturalna henna roślinna nie daje niestety takich możliwości, jak zwykła farba do włosów. Nie przefarbujemy zatem włosów czarnych na blond, a z brązowych włosów nie wyczarujemy nagle ognistych rudości. Niestety paleta barw naturalnej henny jest ograniczona, a odcień docelowy nie odbiega mocno od wyjściowego koloru – metamorfoza nie jest zatem radykalna i w większości przypadków takie farbowanie zwykle podkreśla obecny kolor włosów, bez widocznej zmiany. Chyba że farbujemy włosy jaśniejsze na ciemniejszy kolor (np. blond na rudy) – wówczas efekt jest widoczny.
Inaczej będzie działała henna, która ma składzie – poza lawsonią – także inne naturalne barwniki roślinne. Najczęściej stosuje się niebieskie indygo, a więc wyciąg z indygowca farbiarskiego. Taki dodatek sprawi, że może uzyskać włosy w kolorze ciepłego, miedzianego brązu. W niektórych hennach znajdziemy też amlę, która nadaje włosom chłodnego odcienia brązu.
Dobra henna do włosów – jaki powinna mieć skład?
Kupując hennę roślinną, zwróć szczególną uwagę na skład. Czysta henna zawiera tylko składnik „Lawsonia Inermis”. I tak jak ze wszystkimi kosmetykami, im dłuższy jest skład danej henny, tym gorzej. Najlepiej, aby henna miała dodatki w postaci naturalnych barwników, których zadaniem jest uzyskanie odpowiedniego koloru, a więc np. Indigo Tinctoria i Emblica Officinalis. Tylko w takich przypadkach można mówić, że henna jest naturalna i roślinna.
Henna do włosów – dostępne kolory
Obecnie henna jest dostępna w wielu wariantach kolorystycznych. Nie jest to tak duży wybór, jak w przypadku zwykłych farb do włosów, jednak jest większy, niż kilka lat temu, gdy jeszcze stosowanie henny nie było tak popularne. Obecnie dostępne są zarówno henny w kolorach słonecznego blondu, jak i rudościach, popielatych brązach czy głębokiej czerni. Poniżej przedstawimy najpopularniejsze odcienie wraz ze wskazówkami, jakiego efektu możemy się spodziewać po zastosowaniu, w zależności od koloru wyjściowego.
1. Henna do włosów – rudości
- Henna naturalna (czerwona) – ciemne włosy po zastosowaniu tej henny staną się mahoniowe, a jasne uzyskają kolor rudej czerwieni,
- Henna z amlą – ciemnym włosom nada odcień od ciemnej czerwieni do kasztanowego brązu, a jasne włosy ufarbuje na ciepłe rudości.
- Henna z amlą i jatrophą – jasne włosy ufarbuje na mocną czerwień, a ciemne na głęboki mahoń.
- Henna miedziana – nadaje włosom odcień miedzianego złota po miedzianą czerwień.
Aby kolor dobrze się rozwinął, potrzebuje ciepła, dlatego rude odcienie zwykle miesza się z gorącą wodą o temperaturze nawet 90 stopni. Dodatkowo niektórzy wzbogacają mieszankę o sok z cytryny, aby polepszyć efekt działania henny, gdyż ta lubi kwaśne środowisko. Henny w rudościach zwykle należy trzymać na włosach od 30 do nawet 120 minut.
2. Henna do włosów – czernie
- Henna z indygo – nadaje odcień chłodnej czerni z niebieskim połyskiem.
- Henna z indygo i amlą – farbuje włosy na ciepły odcień czerni.
W przypadku jasnych, siwych lub rozjaśnianych włosów, nie poleca się stosowania czarnej henny bezpośrednio na aktualny kolor. Należałoby zastosować natomiast farbowanie dwustopniowe, czyli najpierw położyć jeden z jaśniejszych kolorów henny (ale ciemniejszych od aktualnego odcienia, np. jasny brąz), a dopiero później położyć hennę czarną w docelowym odcieniu.
Czarne henny zwykle miesza się z wodą o temperaturze 50 stopni. henny z Indygo – w przeciwieństwie do innych – wolą środowisko zasadowe, więc można dodać łyżeczkę soli. Hennę trzymamy na włosach zwykle od 30 do 120 minut.
Warto wiedzieć, że jeśli nie chcemy mieć ciepłego, czerwonawego odcienia, po spłukaniu henny nie można suszyć włosów ciepłym nawiewem.
3. Henna do włosów – brązy
- Henna ciemny brąz – nada włosom odcienia czekoladowego brązu o chłodnej tonacji.
- Henna popielaty brąz – nada włosom odcienia chłodnego, popielatego brązu.
- Henna orzechowy brąz – nada włosom odcienia chłodnego, jasnego i orzechowego brązu.
- Henna średni brąz – włosy zyskają cynamonowy odcień – ciepły.
- Złoty brąz – włosy zyskają ciepły, bursztynowy kolor.
- Jasny brąz – nada włosom ciepłego, jasnego koloru brąz.
W przypadku jasnych, siwych lub rozjaśnianych włosów, nie zaleca się stosowania najciemniejszych brązów. Poleca się odcienie od średniego do jasnego brązu, a należy unikać zwłaszcza brązu ciemnego i popielatego (chyba że zastosujemy dwustopniowe hennowanie).
Brązowe odcienie henny zwykle są mieszanką indygo oraz henny. Do rozrobienia proszku zaleca się wymieszać go z wodą o temperaturze 50 stopni. Warto wiedzieć, że jeżeli chcemy uzyskać chłodnego odcienia brązu, można dodać łyżeczkę soli, a jeśli wolimy mieć ciepły brąz, można dodać odrobinę soku z cytryny. Hennę trzymamy na włosach od 30 do 120 minut.
3. Henna do włosów – blondy
- Ciemny blond – nadaje włosom chłodnego odcienia ciemnego blondu.
- Średni blond – włosy będą miały neutralny lub lekko czerwony kolor blond.
- Słoneczny blond – włosy zyskają ciepłego odcienia blondu (od miodowego do cynamonowego).
- Jasny blond – włosy będą miały jasny odcień do delikatnie czerwonego tonu.
- Złoty blond – włosy zyskają odcień złoto-czerwony.
Henna nie rozjaśnia włosów, więc efekt będzie widoczny tylko w przypadku, gdy kolor wyjściowy jest jasny. Henny blond zwykle miesza się z wodą w temperaturze 50 stopni i trzyma na włosach od 30 do 60 minut.
Henna do włosów a farba roślinna
Jeśli henna zawiera w składzie dodatki ziół, takich jak np. neem, bhringaraj, oleje roślinne lub ekstrakt z aloesu, nie jest już oryginalną henną, ale farbą NA BAZIE henny. Często jednak na opakowaniu i tak widnieje określenie „henna”, gdyż zasada działania takiej farby jest taka sama, a kluczowym składnikiem jest lawsonia. Tego typu henny produkuje np. Khadi albo Orientana – i są to henny dobrej jakości, polecane przez wielu. Uważaj jednak na to, czy w składzie henny nie znajdują się składniki chemiczne, gdyż te niestety wpłyną niekorzystnie na Twoje włosy – tak samo, jak zwykła farba.
Jak działa henna?
Podczas hennowania cząsteczki lawsonii przenikają do kory włosa, po czym łączą się z włóknami keratyny i sprawiają, że pasma zyskują nowy kolor. Uzupełniają jednocześnie ubytki keratyny w pasmach, dzięki czemu po hennowaniu włosy często stają się grubsze i mocniejsze. Henna chroni też włosy przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi oraz przed utratą wilgoci.
Niestety wnikając w strukturę włosów, henna trwale zmienia ich kolor i zmiana koloru lub powrót do odcienia sprzed hennowania, jest bardzo trudny i wymaga wielu miesięcy cierpliwości, gdyż włosy muszą odrosnąć.
Jak przygotować hennę do farbowania?
Wystarczy wsypać proszek do szklanej miseczki, dolać wodę i wszystko wymieszać drewnianą łyżką. Nie powinno się używać narzędzi metalowych. Zawsze stosujemy się ponadto do instrukcji producenta, która jest dołączona do opakowania. Można również poeksperymentować i np.:
- w przypadku brązów użyć ekstraktu z czarnej herbaty zamiast wody,
- dodać siemię lniane zalane wodą (w postaci galaretki), aby zapobiec wysuszeniu,
- dodać sok z cytryny, aby barwnik łatwiej się uwalniał (za wyjątkiem indygo),
- dodać cassię, aby uzyskać złocisty połysk,
- dodać amlę, bhringraj lub olejek z tych ziół w przypadku ciemnych odcieni,
- odstawić rozmieszaną hennę w miseczce owiniętej folią w ciepłe miejsce na noc, a na drugi dzień dodać do mikstury nieco ciepłej wody i dopiero wtedy nałożyć ją na włosy,
- zamiast wody użyć czerwonego wina, dla podkreślenia czerwonego koloru,
- dodać miodu, jogurtu lub mleka, aby zapobiec wysuszeniu,
- dodać cynamonu, aby pobudzić cebulki włosów do wzrostu.
Henna na włosy – jak nią farbować? Instrukcja krok po kroku
- Umyj włosy szamponem bez SLES lub z dodatkiem sody oczyszczonej, aby henna lepiej wnikała we włosy.
- Nie nakładaj odżywki.
- Przygotuj hennę zgodnie z zaleceniami producenta. Zalewaj proszek powoli, cały czas mieszając.
- Aby wzmocnić gęstość papki, możesz użyć siemienia lnianego lub odżywki bez silikonów.
- Przygotuj rękawiczki i folię spożywczą.
- Zabezpiecz szyję i linię twarzy przed zafarbowaniem, smarując je tłustym kremem.
- Nałóż hennę na włosy od nasady, a następnie pokryj ich całą długość.
- Zawiń włosy w kok i owiń folią spożywczą i nałóż na całość czepek (lub czapkę). Możesz również owinąć całość ręcznikiem.
- Trzymaj hennę na włosach tak długo, jak zaleca producent. Zwykle jest to ok. 60 minut, choć im dłużej, tym kolor będzie bardziej intensywny.
- Po upłynięciu wskazanego czasu, umyj włosy ciepłą wodą, bez stosowania szamponu ani odżywki. Nie myj następnie włosów przez następne 48 godzin, aby nie wypłukać barwnika.
Czy henna przesusza włosy?
Henna jest mieszanką silnych ziół i niestety może przesuszać włosy. Kosmyki nierzadko zaczynają się plątać i są trudne do rozczesania. Taki stan utrzymuje się jednak zaledwie 2-3 dni. Jeśli chcesz uniknąć takiego chwilowego pogorszenia stanu włosów, warto do henny dodać łyżkę siemienia lnianego lub odżywki bez silikonów i dużej ilości olejów.
Henna na włosy w ciąży?
Farbowanie włosów w ciąży jest tematem skomplikowanym. Z jednej strony można usłyszeć opinie, że koloryzacja szkodzi dziecku, z drugiej coraz częściej uważa się, że nowoczesne farby bez amoniaku nie szkodzą ani matce, ani dziecku i ryzyko jest minimalne. W przypadku stosowania henny ryzyko nie występuje w ogóle, gdyż produkt ten nie zawiera żadnych chemikaliów – można więc śmiało uznać, że taka koloryzacja jest bezpieczna.
Czy warto farbować włosy henną? Zalety i wady hennowania
Do zalet można zaliczyć fakt, że henna nie niszczy włosów, gdyż jest całkowicie naturalną mieszanką. Wiele osób uważa ponadto, że henna pogrubia włosy i je wzmacnia. U niektórych osób występuje też efekt mniejszego skrętu włosa. Zaletą jest także fakt, że uzyskany kolor posiada naturalne refleksy, gdyż henna nie ujednolica – nie sprawia, że kolor jest w każdym miejscu identyczny.
Kolor utrzymuje się długo – to z jednej strony zaleta, z drugiej wada. Podobnie jak naturalny skład – z jednej strony jest największą zaletą tego rodzaju produktów, z drugiej – roślinne składniki często uczulają.
Hennowanie włosów ma także wyraźne wady. Przede wszystkim ran nałożona henna na włosy jest bardzo trudna – lub nawet niemożliwa – do wywabienia i chcąc zmienić kolor lub powrócić do naturalnego, należy poczekać, aż włosy odrosną. Kolejna wada to fakt, że zniszczone końcówki szybciej chłoną barwnik i po kilku myciach mogą być ciemniejsze od pozostałych części pasm.
Odpowiadając na pytanie, czy warto farbować włosy henną: henna roślinna to na pewno dobry wybór, jeśli zależy nam na utrzymaniu włosów w dobrej kondycji lub nawet polepszeniu jej, gdyż henna uzupełnia ubytki keratyny w pasmach włosów. Hennowanie to także dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na pogłębieniu odcienia danego koloru, a nie na znacznej zmianie.
Henna na włosach – inspiracje, zdjęcia, efekty
Poniżej przedstawiamy kilka zdjęć z efektami stosowania henny na włosach. Może staną się dla Was inspiracją!