Co to jest henna pudrowa?
Henna pudrowa brwi stała się popularna, ponieważ świetnie imituje efekt, jaki daje makijaż permanentny brwi. Do wykonania henny pudrowej wykorzystuje się preparat, który zawiera nie tylko substancje koloryzujące skórę oraz włoski brwi, jak i składniki mające działanie pielęgnujące.
Henna pudrowa to obecnie jeden z najpopularniejszych zabiegów, jeśli chodzi o stylizację i przyciemnianie brwi. Co więcej, można ją wykonać nie tylko w gabinecie kosmetycznym, ale i w domu – o ile zakupimy odpowiedni preparat do takiej stylizacji brwi w domu. Warto jednak przy pierwszym podejściu udać się do kosmetyczki na zabieg, ponieważ jest to henna dająca możliwość uzyskania bardzo wyrazistego efektu, który dodatkowo jest dość trwały – henna utrzymuje się zwykle około miesiąca. Jeśli coś w domu pójdzie nie tak, będziemy niestety zmagać się z nieestetyczną stylizacją brwi przez kilka tygodni. Lepiej więc udać się do salonu kosmetycznego, a dopiero po takiej wizycie, gdzie kosmetyczka dobierze odpowiedni kształt brwi i ich kolor, spróbować własnych sił w zaciszu domowym.
Henna pudrowa jest dostępna w sześciu odcieniach – z tego też względu ważne jest, aby udać się do doświadczonej kosmetyczki, która będzie umiała zmieszać poszczególne pigment, by uzyskać jak najbardziej naturalny efekt, który nie będzie przerysowany.
Co to jest zwykła henna do brwi?
Zwykła henna do brwi może być proszkowa lub żelowa. Przez wiele lat na rynku dostępna była tylko henna proszkowa, której aplikacja jest nieco trudniejsza od żelowej. Oba rodzaje różnią się jednak tylko sposobem przygotowania preparatu i łatwością nakładania na brwi. Jeśli chodzi natomiast o dostępne odcienie czy trwałość efektu, tutaj różnice nie są duże. Henna proszkowa zwykle dostępna jest w odcieniu czarnym, grafitowym, brązowym i ciemno-brązowym, żelowa – podobnie. Oba rodzaje henny dają także podobny efekt, jeśli chodzi o trwałość – wynosi on średnio 1-2 tygodnie, chociaż u niektórych osób henna tradycyjna utrzymuje się zaledwie kilka dni. Ponadto efekt nie jest zbyt wyrazisty, szczególnie jeśli ktoś ma bardzo jasne brwi.
Henna pudrowa brwi a zwykła – czym się różnią?
Poniżej przedstawiam kilka ważnych różnic między henną pudrową a zwykłą.
1. Trwałość henny
Henna pudrowa przede wszystkim utrzymuje się o wiele dłużej od zwykłej. Gdy nałożymy na brwi zwykłą hennę, ta utrzyma się tydzień, a przy dobrych wiatrach – może dwa. Nie jest to zbyt dużo i wymaga poświęcania więcej czasu na stylizację. Zwykła henna ponadto nie kryje zbyt dobrze i jeśli nie mamy gęstych brwi, a za to przerzedzone włoski z ubytkami, henna zwykła nie zapewni nam zbyt dobrego efektu.
W przypadku henny pudrowej jest inaczej. Efekt utrzymuje się 4-5 tygodni. Henna ta daje ponadto bardzo wyrazisty, ale jednocześnie nieprzerysowany efekt – o ile kosmetyczka dobierze odpowiednią metodę aplikacji henny oraz dopasowany do naszej karnacji pigment. Brwi wyglądają po takim zabiegu bardzo delikatnie i świeżo, ale z drugiej strony przypominają nieco efekt, jaki daje nowoczesny makijaż permanentny brwi.
2. Skład henny
Obie henny różnią się między sobą także składem. W przypadku henny zwykłej skład niestety nie jest zbyt naturalny. Inaczej jest, jeśli mówimy o hennie pudrowej – ta bazuje na naturalnych i ekologicznych składnikach.
3. Cena
W przypadku henny pudrowej i zwykłej różnica jest także w cenie. Ponieważ henna pudrowa daje efekty na znacznie dłuższy okres, a ponadto jest bardziej wyrazista i potrafi nadać brwiom idealny kształt (wypełnia ubytki i sprawia, że brwi wydają się gęste), naturalnie jej cena jest wyższa. Zabieg henny pudrowej u kosmetyczki kosztuje średnio 80-100 zł, natomiast w przypadku henny tradycyjnej, zabieg kosztuje ok. 20-30 zł. Możemy również zakupić hennę pudrową i zwykłą do stylizacji domowej – wówczas jednostkowy koszt będzie o wiele niższy.
Henna pudrowa a zwykła – podobieństwa
A w czym podobne są obie henny? Zarówno henna pudrowa, jak i zwykła, to produkt, który daje czasowy efekt i ostatecznie jest on odwracalny (w przypadku zwykłej henny po maksymalnie 2 tygodniach, a henny pudrowej – 5 tygodniach). Oba rodzaje stylizacji brwi możemy ponadto wykonać w domu, jednak przed pierwszą stylizacją warto udać się do kosmetyczki, aby ta dobrała zarówno kształt brwi, jak i pasujący do naszej karnacji pigment (odcień) henny. Ponadto zarówno hennę pudrową, jak i zwykłą, wykonuje się stosunkowo szybko.
Henna pudrowa – jakie ma zalety nad zwykłą?
Oprócz tego, że henna pudrowa pozwala na uzyskanie bardzo trwałego i jednocześnie naturalnego efektu, ma jeszcze inne zalety. Po pierwsze, skład henny pudrowej sprawia, że brwi nie tylko zyskują odpowiedni kolor, ale i zostają odżywione, dzięki zawartości naturalnych substancji pielęgnujących, np. wyciągu z lawsonii czy wyciągu z liści indygowca. Dodatkowo w hennie pudrowej znajdują się takie substancje odżywiające skórę i włoski, jak np.:
-
witamina E,
-
witamina C,
-
amla (agrest indyjski – roślina ta wzmacnia cebulki włosów i jest stosowana m.in. do zapobiegania wypadania włosów),
-
shikakai – proszek ten wzmacnia cebulki włosów i pobudza je do intensywnego wzrostu.
Po drugie, henna pudrowa jest dostępna w wielu odcieniach, dzięki czemu pozwala na osiągnięcie o wiele bardziej naturalnego efektu, niż w przypadku stylizacji z użyciem zwykłej henny. Efekt jest naturalny, ale jednocześnie bardzo trwały.
Jak wygląda zabieg z henną pudrową?
Zabieg henny pudrowej zaczyna się od dokładnego oczyszczenia brwi oraz ich okolic szampoem w piance, który ma za zadanie usunąć zanieczyszczenia i odtłuścić skórę oraz włoski. Zanim kosmetyczka nałoży hennę pudrową na brwi, wytyczy na łukach brwiowych granice brwi, biorąc pod uwagę kształt twarzy oraz ewentualne asymetrie. Granice są wytyczane za pomocą specjalnych miarek lub nici. Na brwi nakładany jest następnie primer, który ma nawilżyć skórę, co pozwoli na równomierne rozprowadzenie barwnika. Skóra wokół brwi jest w następnym kroku pokrywana białą pastą, aby henna nie rozlała się poza ustalone kontury. Teraz przychodzi moment na nałożenie preparatu barwiącego na brwi. Po ok. 15-20 minutach henna jest usuwana, najpierw poprzez wyczesywanie, a później z użyciem wilgotnego wacika. Na koniec kosmetyczka aplikuje na włoski i skórę brwi specjalny olejek, który utrwali efekt stylizacji. Po wykonaniu henny, kosmetyczka przystępuje do regulacji brwi.