Farbowanie włosów: oznaczenia na opakowaniu
Zarówno numer, jak i litera, to symbole, które określają kolor farby – zawierają w sobie informację o tym, z jakim odcieniem mamy do czynienia, np. czy należy do ciepłej palety barw, czy raczej popielatej, zimnej. Określa także to, jak ciemne lub jasne będą włosy po zafarbowaniu. Po co nam wiedza o tym, co oznaczają konkretne numery i litery? Ano po to, aby farbowanie włosów w domu nie skończyło się porażką, po której będziemy bały się wyjść z domu. Ile to historii słyszymy (lub same tego doświadczyłyśmy), że ktoś zafarbował sobie włosy w domu i zamiast pięknego koloru jak na opakowaniu farby, wyszły włosy żółte, pomarańczowe, a nawet... zielone. Taki efekt wynika prawdopodobnie z doboru złej farby do swojego aktualnego odcienia. Nie zrażajcie się więc do farbowania włosów samodzielnie – zamiast biec do fryzjera, aby naprawił Wasz kolor, przeczytajcie niniejszy artykuł, a potem lećcie do drogerii po odpowiednią dla Waszych włosów farbę, będąc już bogatsze o niezbędną wiedzę na temat kolorów. Jestem pewna, że tym razem farbowanie będzie udane.
Zachęcam także do przeczytania artykułu "Farbowanie włosów w domu. TOP 5 filmów z YouTube!", gdzie wyjaśniamy, jak poprawnie nakładać farbę na włosy, aby efekt był jak z salonu fryzjerskiego.
Numery podstawowe na farbach do włosów – co oznaczają?
Punktem odniesienia powinien być numer, który znajduje się na pierwszym miejscu w oznaczeniu farby – jest on tzw. kolorem podstawowym. W ogólnej klasyfikacji numery te posortowane są od najciemniejszego do najjaśniejszego. I tak kolejno kolory bazowe określające „wysokość” tonu oznaczają:
- 1 – czarny,
- 2 – bardzo ciemny brąz,
- 3 – ciemny brąz,
- 4 – brąz,
- 5 – jasny brąz,
- 6 – ciemny blond,
- 7 – blond,
- 8 – jasny blond,
- 9 – bardzo jasny blond,
- 10 – bardzo bardzo jasny blond,
- 11 – super blond,
- 12 – ekstremalny blond.
Oznaczenia numerów na farbach do włosów po przecinku
Z pewnością zauważyłaś, że wiele farb ma również drugi numer – po przecinku lub kropce (niektóre farby mają jednoczęściowe numery, inne – dwuczęściowe). Ten drugi numer informuje nas o odcieniu włosów lub refleksie, jakiego powinnyśmy się spodziewać. Druga cyfra po kropce lub przecinku oznacza kolejno:
- 0 – neutralny (oznacza pogłębienie kolory),
- 1 – popielaty (niebieski, odcień chłodny),
- 2 – opalizujący (fioletowy, odcień chłodny),
- 3 – złocisty (odcień ciepły),
- 4 – miedziany (odcień ciepły),
- 5 – mahoniowy (odcień ciepły),
- 6 – czerwony (wiśniowy, odcień chłodny),
- 7 – zielony (odcień chłodny).
Jak widzisz, druga cyfra na farbie oznacza to, czy wybrany kolor będzie ciepły (czyli czy będzie miał np. żółte lub pomarańczowe refleksy), neutralny (najbardziej naturalny – idealny, gdy nie możesz zdecydować się na odcień lub nie wiesz, jakim odcieniem farbowałaś włosy poprzednio), czy też w zimnej tonacji (z refleksami szarymi, fioletowymi, niebieskimi).
Numery na farbach do włosów – jak je odczytywać całościowo?
Wiemy już, co oznacza zarówno pierwszy, jak i drugi numer na farbie do włosów. Teraz już wiesz, że np. nie ma sensu brać pod uwagę nazwy farby, tylko jedynie cyfry na niej zapisane. Nic nam nie mówi bowiem kolor mokka, latte czy srebrny pył – ważna jest wysokość tonu oraz odcień wyrażony na drugim miejscu (jako drugi numer).
Co istotne, niektóre farby mogą mieć łącznie 3 cyfry (jedną przed kropką i dwie po niej). Co oznacza trzecia cyfra? Takie farby mienią się dwoma odcieniami, przy czym ważniejszy (bardziej wyrazisty) jest ten pierwszy. I tak na konkretnych przykładach, farba o załóżmy numerze 9.31 będzie oznaczała bardzo jasny blond popielaty, z refleksami złocistymi. Farba 7.13 natomiast oznacza beżowy blond, a 7.2 – blond opalizujący, chłodny.
Co oznaczają litery na farbach do włosów?
Czasami farby mogą posiadać – prócz numerów – także symbol w postaci litery. Co one oznaczają? To znów określenie odcienia. Poniżej podajemy wyjaśnienia tych oznaczeń:
- A – popielaty (ang. ash),
- B – beż, brąz (ang. brown),
- G – złocisty (ang. gold),
- N – neutralny, naturalny (poziom podstawowy, kolor pogłębiony),
- S – srebrny (ang. silver),
- V – opalizujący, fiolet (ang. violet),
- R – czerwony (ang. red).
Niektóre farby posiadają dwie litery, np. VG będzie oznaczać opalizujący złocisty, a NB – naturalny beż lub brąz.
Jak osiągnąć kolor włosów jak na opakowaniu farby?
Sięgasz po farbę sugerując się kolorem na opakowaniu, a nie numerem/odcieniem? Powinnaś w takiej sytuacji nastawić się niestety na niepowodzenie, ponieważ bardzo rzadko wychodzi tak idealnie kolor, jak przedstawiony na obrazku z uśmiechniętą panią. Ale – samo zwracanie uwagi na symbole na farbie nie wystarczy. Bardzo istotne jest pamiętanie, jakiej farby – o jakiej wysokości tonu i – co bardzo ważne! - jakim odcieniu/refleksie, ostatnio używałaś. To właśnie z niewiedzy o poprzednio stosowanej farbie biorą się największe klęski, jak np. zielone włosy. W jaki sposób ta wiedza ma nam pomóc?
Jak uniknąć zielonego koloru włosów, albo zneutralizować kolor żółty?
Mamy trzy podstawowe kolory: żółty, niebieski oraz czerwony. Gdy mieszamy te kolory, możemy otrzymać kolory pochodne. Przykładem jest połączenie koloru żółtego oraz niebieskiego, z których otrzymujemy kolor zielony. Z kolei kolor czerwony i żółty dadzą pomarańczowy, a kolor czerwony i niebieski – kolor fioletowy. Wiedza o tych mechanizmach jest kluczowa do bezpiecznego farbowania włosów.
Musisz także wiedzieć, że zimne kolory neutralizują się po dodaniu ciepłych. Zatem zielony kolor można np. zneutralizować czerwonym, a fiolet – żółtym. W praktyce, jeśli np. wyszedł Ci żółty kolor blond, sięgnij po farbę z fioletowym pigmentem, aby zneutralizować ten efekt.
Inny przykład: załóżmy, że masz włosy z odcieniem popielatym (ostatnia farba, której użyłaś, miała np. numer 1 po kropce). Jeżeli teraz nałożysz na nie farbę z żółtym odcieniem (np. ma po kropce cyfrę 3), otrzymasz kolor... zielony. Jeśli więc chcesz uniknąć takiego efektu, mając włosy z popielatym odcieniem, możesz zastosować albo farbę, która ma też popielaty odcień i nie ma odcieni ciepłych (żółtych), albo wybrać farbę z palety neutralnej (naturalnej – czyli albo farbę z numerem pojedynczym, albo z numerem 0).
Bezpieczne farbowanie włosów: wybór koloru z palety naturalnej
Jeśli nie wiesz, jaki pigment masz aktualnie na włosach – czy zawiera on żółty, czerwony czy niebieski, najlepiej pofarbuj włosy kolorem neutralnym (czyli bez żadnych numerach po kropce – ewentualnie może być symbol „N” lub cyfra „0”). Takie rozwiązanie zneutralizuje obecny kolor i przy następnym farbowaniu zyskasz dowolność w wyborze odcienia (ciepły czy zimny), bez ryzyka, że włosy wyjdą zielone.