1. Jak często hennować włosy?
To, jak często hennować włosy jest kwestią dość indywidualną i zależy od potrzeb włosów. Aby odpowiedzieć na to pytanie, zastanów się najpierw, jak szybko widać u Ciebie wyraźne odrosty i jak ciemny kolor chcesz ostatecznie uzyskać na włosach? Henna (a także inne farby ziołowe) nabudowują się wraz z każdą kolejną nakładaną warstwą, dlatego z czasem na długości kolor może być coraz ciemniejszy (początkowo będzie to np. jasny brąz, później orzechowy do ciemnego – a to za sprawą aplikowanego za każdym razem indygo). Jeśli zatem jesteś zadowolona z obecnego odcienia włosów, henną potraktuj wyłącznie odrosty. Ciężko jest bowiem ściąganie nabudowanego koloru z pomocą henny i nie zawsze jest to możliwe. Jeśli natomiast kolor nie jest dla Ciebie tak ważny, możesz hennować włosy częściej i na całej długości – właściwie kiedy tylko chcesz, gdyż henna nie niszczy włosów, ale je odżywia i wzmacnia.
Rzadziej hennować włosy powinny także osoby, które mają kręcone włosy – henna może bowiem powodować rozluźnienie skrętu.
2. Ile trzymać na włosach hennę?
Hennę należy trzymać na włosach od 2 do nawet 4,5 godzin – czas ten zależy od rodzaju ziół, które nakładamy i docelowego koloru. Jeśli nakładamy:
-
indygo lub mieszanki zawierające indygo (czyli wszystkie brązowe henny), całość trzymamy na włosach ok. 2-2,5 godziny,
-
czystą hennę lub cassię, mieszankę trzymamy na włosach min. 3 godziny,
-
czystą hennę, ale zależy nam na ciemniejszym odcieniu (np. burgundowym), trzymamy mieszankę na głowie ok. 4,5 godziny (im dłużej, tym lepiej).
3. Na jakie kolory można pofarbować włosy henną?
Henna do włosów daje wiele możliwości kolorystycznych. Na przykład czysta, naturalna henna buduje na włosach odcienie oscylujące wokół rudości, miedzi, czerwieni czy ciepłego brązu – w zależności od koloru wyjściowego i długości trzymania henny na włosach. Jeśli spotkasz się z określeniem henny bezbarwnej lub blond wiedz, że nie chodzi o czystą hennę, a o cassie (to inny gatunek zioła barwiącego włosy). Z kolei henny, które mają w nazwie „jasny brąz” czy „ciemny brąz” to nic innego, jak mieszanki zawierające indygo – zioło to barwi włosy na ciemniejszy odcień.
4. Czy z pomocą henny można rozjaśnić włosy?
Niestety, henna nie jest w stanie rozjaśnić włosów – może je jedynie przyciemnić.
5. Ile henny należy nakładać na włosy?
To, ile nakładać henny na włosy zależy, jakiej są długości i gęstości. Włosy grube i gęste wymagają zastosowania większych ilości, niż zalecane są poniżej:
-
włosy całkiem krótkie (na jeża) – ok. 20 g henny,
-
włosy sięgające za ucho – 30-40 g henny,
-
włosy do ramion – 50 g henny,
-
włosy sięgające łopatek – 70-100 g henny,
-
włosy sięgające do pasa – 120 g henny.
Wiele zależy także od tego, jakiego rodzaju mamy mieszankę (z czego się składa) i w jaki sposób ją przygotowujemy. Na przykład henna czysta tworzy żelową, łatwą do nakładania mieszankę. Z kolei niektóre zioła, np. kozieradka czy modrzejec sprawiają, że mieszanka trudno nakłada się na włosy, więc należy przygotować jej nieco więcej.
6. Co zrobić, aby henna nawilżyła włosy?
Jeśli chcesz rozpocząć hennowanie włosów po to, aby je nawilżyć, warto dodać do henny zioła, które są bogate w humektanty – dzięki temu henna nie wysuszy włosów. To m.in. siemię lniane, kozieradka, aloes mielony, korzeń prawoślazu. Z drugiej strony, aby nie przesuszyć włosów henną, postaw na wysokiej jakości, świeży produkt – zawiera on bowiem sporo nawilżających cukrów. Im bardziej henna żeluje, tym cukrów jest więcej, a więc taka henna nie będzie przesuszać włosów, ale je nawilżać. Jeśli natomiast po hennowaniu włosy są przesuszone, prawdopodobnie henna była złej jakości, bądź popełniliśmy błędy, takie jak zbyt silne oczyszczanie włosów przed hennowaniem za pomocą mocnych szamponów lub zbyt silne przekwaszenie. Częstym powodem przesuszenia włosów po hennowaniu jest także przenawilżenie. Efekt ten można zniwelować, stosując po zmyciu henny odżywki – najlepiej proteinowej.
7. Jak rozjaśnić hennę na włosach?
Hennę czystą można rozjaśnić z pomocą rozjaśniacza. Jeżeli zbyt mocno taka henna się nabuduje, możemy także ściągnąć jej warstwy płukanką z kwasem jabłkowym lub z korzeniem rzewienia (ten tworzy refleksy na włosach w mieszankach z henną i cassią). Z rzewieniem należy jednak uważać, gdyż nieco zażółca kolor – raczej polega się go do uzyskiwania jaśniejszych rudości spod zbyt mocno nabudowanej henny. Nie powinno się go stosować „solo”, a wyłącznie w mieszance (np. z cassią).
8. Czy można kłaść hennę na włosy farbowane chemicznie?
Hennowanie jest jak najbardziej możliwe na włosach farbowanych chemicznie – konieczne jest jednak zastosowanie tzw. hennowania dwuetapowego. Włosy farbowane chemicznie mają trudności w utrzymaniu barwnika indygo, także może pojawić się problem, jeśli chcemy farbować włosy ziołami na brąz lub czerń. Efektem może być wypłukiwanie się koloru lub nawet powstawanie zielonych i niebieskich refleksów. Aby tego uniknąć, hennowanie włosów wykonaj dwuetapowo, czyli chcąc uzyskać brązowy lub czarny kolor włosów, nałóż najpierw na nie czystą, 100% hennę. Barwnik takiej henny wniknie we włosy i będzie dobrą bazą do przyjęcia indygo. Po spłukaniu henny można nałożyć hendigo lub inną mieszankę, która nada nam pożądany odcień. Barwnik dzięki takiej metodzie nie wypłucze się.