1. Jak rozpoznać, co jest prawdziwą henną?
Wybór henny nie jest tak łatwy, jak się wydaje, ponieważ na rynku dostępnych jest wiele produktów, które nazwano mianem „henny”, ale niewiele mają z nią wspólnego, gdyż są mocno zanieczyszczone chemikaliami. Jakich dokładnie produktów unikać - które nie są prawdziwą henną? Poniżej podajemy wytyczne, które produkty na pewno nie są henną, indygo czy cassią:
- nazwa „henna w kremie” to nie henna – to zwykle farba chemiczna, zawierająca jedynie ekstrakt z henny,
- henna do brwi – nie ma nic wspólnego z ziołami, gdyż jest to chemiczna farba,
- farba z napisem „bez amoniaku” oraz „ziołowa”, której przygotowanie polega jedynie na połączeniu ze sobą oksydantu i barwnika (są to zwykle 2 butelki), to także nie jest henna, tylko farba chemiczna (henna, indygo oraz cassia zawsze są sprzedawane jako proszek do samodzielnego sporządzenia).
Co ważne, jeśli nawet trafiłaś na hennę w proszku do samodzielnego sporządzenia, uważaj na ewentualne zanieczyszczenia. Unikaj ziół, które w składzie mają np. PPD, toluen lub jego pochodne czy też sodium picramate. Prawdziwa, dobra henna, powinna mieć w składzie WYŁĄCZNIE zioła – i nic więcej!
Kolejny aspekt, to zwrócenie uwagi na zawartość talku – niskiej jakości henny są nim wzbogacane, ze względu na obniżenie kosztów (stanowi on wypełniacz).
2. Jaka jest różnica między farbą ziołową a ziołami koloryzującymi?
Rynek kusi klientki tzw. farbami ziołowymi w kremie – bardzo często to jednak zwykłe farby chemiczne, które jedynie zostały lekko wzbogacone ekstraktami roślinnymi i nie są one w żadnym wypadku farbami naturalnymi (ich działanie bazuje na oksydancie).
Z kolei tzw. henna w kremie także nie jest prawdziwą henną – barwnik henny nie ma bowiem tak dobrej trwałości, aby móc farbować włosy kilka dni po rozrobieniu, chyba że pasta została zamrożona. Wielu producentów wzbogaca zatem opisywane kremy barwnikami, które powodują np. wypadanie włosów czy alergie – lepiej unikaj takich produktów.
3. Dlaczego producenci stosują nieprawidłowe oznaczenia?
Niestety rynek jest nasycony produktami o nazwie np. Henna Jasny Brąz – jeśli napotkasz taki produkt wiedz, że nie jest to prawdziwa henna tylko mieszanka z indygo. Dlaczego producenci stosują błędne nazewnictwo? Hennowanie włosów to nadal niszowy temat i niewiele osób odróżnia np. cassię od henny czy indygo.
4. Jaką wybrać hennę?
To, jaką hennę powinnaś wybrać, zależy od tego, jaki chcesz efekt osiągnąć. Jeśli np. chcesz nabudować hennę do brązu, postaw na zioła, które mają dużą zawartość silnego barwnika., np. Rosso Caldo albo Miksohenna. Czerwienie uzyskasz również gotowymi mieszankami typu Radico Wine Red. Jeśli natomiast stawiasz na rudości, postaw np. na Khadi Red albo Light Red.
5. Jak przygotować hennę?
Przygotowanie henny jest dość skomplikowane i ważny jest każdy etap procesu:
- wsypujemy proszek do naczynia – powinno być szklane lub metalowe,
- dodajemy stopniowo dołączony w opakowaniu płyn, cały czas mieszając,
- dążymy do tego, aby gęstość pasty przypominała gęstą śmietanę,
- dodajemy następnie zakwaszacz, po czym odstawiamy powstałą mieszankę na kilka godzin w dość ciepłe miejsce, żeby henna mogła wypuścić barwnik,
- przed nałożeniem henny na włosy, jeszcze raz całość mieszamy,
- pastę nakładamy równomiernie, po czym zawijamy głowę w folię lub czepek – to ważne, aby mieszanka nie wyschła na włosach,
- trzymamy na włosach przez ok. 2,5-3 godziny.
6. Czy można zakwasić hennę cytryną?
Cytryna nie nadaje się jako zakwaszacz do henny, gdyż może powodować nieprzewidywalne efekty kolorystyczne (np. rudość może ściemnieć do brązu). Cytryna ponadto powoduje wysuszanie włosów. Co ciekawe, zakwaszanie henny kwaskiem cytrynowym zamiast soku z cytryny, nie ponosi za sobą takich skutków ubocznych i można go zastosować, ale w niewielkiej ilości.
7. Czy można położyć hennę na włosy farbowane chemicznie?
Tak, jak najbardziej można położyć hennę na włosy farbowane chemicznie, ale należy zastosować w tym przypadku hennowanie dwuetapowe, gdyż włosy farbowane chemicznie (a także rozjaśniane i siwe) trudno zatrzymują barwnik indygo – wówczas jest problem z zafarbowaniem włosów ziołami na brąz czy czerń. Aby uniknąć szybkiego wypłukiwania się koloru czy też zielonych lub niebieskich refleksów na włosach farbowanych chemicznie, hennowanie włosów musi odbyć się dwuetapowo. Co to oznacza? W przypadku, gdy chcesz mieć kolor włosów brąz lub czarny, najpierw połóż na kosmyki czystą, 100% hennę, aby jej barwnik mógł zakotwiczyć się we włosie i stać się bazą do nałożenia indygo. Po spłukaniu henny nakładamy hendigo – albo inną mieszankę, która ma pozwolić nam na uzyskanie docelowego odcienia.
8. Jak zafarbować henną siwe włosy?
Siwe włosy powinno się farbować henną tak samo, jak włosy farbowane chemicznie – czyli dwuetapowo.
Henna buduje odcień na bazie wyjściowego. Jasne włosy – a do nich zaliczają się także włosy siwe – łatwo wybarwiają się na rude odcienie i na takich włosach o wiele trudniej jest nabudować czystą hennę do koloru brąz. Jeżeli chcesz uzyskać ciemny odcień brązu, a na głowie masz dużo siwych włosów, wykonaj hennowanie duwetapowe i pozbędziesz się problemu. Pamiętaj jednak, aby nie nakładać od razu mieszanki hendigo czy na brąz, gdyż indygo szybko się wypłucze i wówczas może pozostawić na Twoich włosach szaro-zielony odcień.
9. Mam suche włosy – co dodać do henny, żeby pozostały nawilżone?
Jeśli masz przesuszone włosy, warto dodać do mieszanki z henną kilka składników, które dodatkowo nawilżą i odżywią włosy, a także je dociążą. To m.in.:
- siemię lniane – wykonujemy „glutek” z siemienia lnianego; składnik ten świetnie nawilży włosy i polepszy konsystencję pasty – będzie się łatwiej nakładała na włosy,
- miód – również dobrze nawilża, ale dodatkowo nieco rozjaśnia włosy, więc nadaje się raczej do mieszanek, których efektem ma być uzyskanie jasnej rudości,
- bhringraj (maka) – do świetny produkt do włosów suchych, gdyż działa jak emolient – niemal natłuszcza (należy jednak uważać z ilością, aby nie przetłuścić włosów zbyt mocno),
- aloes – dodaj nieco żelu lub soku z aloesu do pasty z henną – uzyskasz efekt lepiej nawilżonych włosów.
10. Czy hennowanie włosów je wysusza?
Absolutnie nie! Hennowanie nie wysusza włosów – wręcz przeciwnie – mocno je odbudowuje i sprawia, że stają się mocniejsze. Może ewentualnie pojawić się efekt sztywności włosów – ale temu zaradzisz, dodając do mieszanki glutek z siemienia lnianego.
11. Czy hennę można rozjaśnić?
Czystą hennę jak najbardziej można rozjaśniać rozjaśniaczem. Jeżeli jest ona nadmiernie nabudowana, jej warstwę można również ściągnąć kwasem jabłkowym lub korzeniem rzewienia (w mieszankach z henną i cassią powoduje on jaśniejsze refleksy). Należy jednak uważać, gdyż rzewień może nieco zażółcić włosy, a nie zawsze taki efekt będzie korzystny (nada się głównie do wyciągania jaśniejszych rudości – stosuj go raczej w mieszance z cassią).
12. Czy można rozjaśnić indygo, hennę i hendigo cassię?
Jeśli chodzi o hennę oraz cassię, z powodzeniem możesz je rozjaśniać – nie spowodujesz szkody dla włosów. Z kolei w przypadku indygo (czyli praktycznie każda henna typu brąz) nie poleca się rozjaśniania, gdyż możesz uzyskać w efekcie zielone włosy.
13. Co zrobić, aby po hennie nie mieć zielonych włosów?
- Farbuj włosy czystą henną, a dopiero później je rozjaśniaj.
- Farbuj włosy czystą cassią i dopiero później ją rozjaśniaj.
- Farbuj włosy ziołami, ale bez ich rozjaśniania.
Zielone włosy będziesz mieć wtedy, gdy rozjaśnisz je po nałożonym indygo lub mieszanki, która zawiera jego domieszkę. W niektórych przypadkach zielonkawe refleksy może dawać też katam lub gdy nałożyć na niechelatowane włosy indygo lub nie zastosujesz farbowania dwuetapowego w sposób prawidłowy.
Jak uniknąć zieleni przy farbowaniu włosów indygo lub hendigo (czyli na brąz)? Po pierwsze, indygo nie rozjaśniaj, tylko wykonaj farbowanie dwuetapowe. Dodatkowo przed farbowaniem indygo musisz przeprowadzić zabieg chelatowania włosów, aby ściągnąć osad mineralny (minerały z wody mogą spowodować efekt zielonych włosów) – w tym celu umuj włosy szamponem, który ma w składzie Disodium EDTA albo Tetrasodium EDTRA oraz nałóż na nie maseczkę chelatującą. Dodatkowo, poza chelatowaniem włosów przed indygo lub hendigo, poprzedź cały proces nałożeniem podkładu z warstwy czystej henny (po chalatowaniu, ale przed nałożeniem indygo/hendigo).
14. Co to jest indygo?
Indygo jest sproszkowanym suszem pozyskanym z liści indygowca barwierskiego i barwi on włosy na granatową czerń. Nie jest to – wbrew powszechnej opinii – henna, tylko indygo. To ważne, gdyż henna i indygo pozyskiwane są z dwóch różnych roślin. Dzięki indygo uzyskasz głęboką czerń.
Barwnik indygo łączy się z białkiem włosa, naturalnie go pogrubiając, a także dodając blasku. Niestety indygo dość łatwo wypłukuje się z włosów farbowanych lub rozjaśnianych, dlatego przed jego nałożeniem, warto zastosować podkład z czystej henny (patrz punkt o hennowaniu dwuetapowym). Indygo nie powinno się rozjaśniać, gdyż jest duże ryzyko, że uzyskasz efekt zielonych włosów.
Warto wiedzieć, że indygo bardzo często dodawane jest do gotowych mieszanek, dostępnych np. pod nazwami „henna ciemny brąz” – to, jak już wspomnieliśmy, błędne nazewnictwo, gdyż indygo nie jest henną.
Jeśli chcesz uzyskać z indygo piękne odcienie brązu na włosach – od orzechowego po ciemny brąz – wymieszaj je z henną.
I uwaga! Indygo nigdy nie zakwaszamy i nigdy nie odstawiamy mieszanki! Nakładamy ją od razu na włosy po przygotowaniu.
15. Co to jest cassia?
Cassia to susz pozyskany z liści różnych gatunków roślin z rodzaju Cassia sp. Często nazywa się ją „henną bezbarwną” albo „henną naturalną” – co jest błędem, gdyż cassia henną nie jest, podobnie jak indygo. Po drugie, cassia posiada barwnik, co będzie widoczne szczególnie na włosach jasnych. Barwnik zawarty w cassii jest złotawy i działa podobnie, jak barwnik z henny, z tym że słabiej odżywia i wzmacnia włosy (aby je pogrubić, konieczne jest dość częste „cassiowanie” włosów). Aby wydobyć z cassi złotawy odcień, należy odstawić zakwaszoną mieszankę z cassią na 12 godzin (cassia tyle co przygotowana i nałożona na włosy nie zabarwi włosów, ale też ich nie odżywi – to właśnie barwnik odpowiada za ich odżywienie i wzmocnienie).
Cassię nakładamy na włosy na ok. 3-4 godziny, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby przytrzymać ją nieco dłużej.
Warto wiedzieć, że jeśli zmieszasz cassię z henną, możesz uzyskać bardzo ciekawe odcienie blondu – od truskawkowego/różowego, po jasne, złociste blondy lub jaskrawe rudości.
Niestety cassia może wyjść zielona na jasnych włosach – zwłaszcza, gdy włosy myjemy w twardej wodzie i minerały nabudowały się w kosmykach. Na szczęście takiego efektu możemy uniknąć, wykonując przed cassiowaniem włosów ich chelatowanie.
16. Co to jest hendigo?
Farbowanie „brązową henną”? Nie ma czegoś takiego, jak brązowa henna. Henna może być TYLKO ruda lub czerwona. Brązy uzyskasz, jeżeli połączysz hennę z indygo w odpowiednich proporcjach, a im więcej indygo dodasz, tym ciemniejszy wyjdzie kolor. Jeśli więc spotkasz na półce sklepowej produkt o nazwie „henna ciemny brąz”, to jest to gotowa mieszanka henny i indygo lub innych ziół, które zostały zmieszane w takich proporcjach, aby dać efekt konkretnego odcienia brązu. I tym właśnie jest HENDIGO (henna + indygo).
Hendigo nadaje się do bezpośredniego nałożenia na włosy, podobnie jak zwykłe farby chemiczne (wystarczy wymieszać proszek z wodą albo glutkiem z siemienia lnianego). Hendigo dają dobre efekty na naturalnych, nie hennowanych nigdy włosach.
17. Jak zafarbować włosy na blond henną/farbami ziołowymi?
Marzy Ci się piękny blond bez efektu zniszczonych chemicznie włosów? Chcesz wzmocnić swoje blond włosy za pomocą ziół? Najlepiej sięgnij po czystą cassię, gdyż niektóre mieszanki typu „henna blond” mogą zawierać i wówczas musisz uważać, jeżeli włosy były lub będą rozjaśniane chemicznie (grozi Ci efekt zielonych włosów). Włosy po cassii bezpiecznie można rozjaśniać i farbować nadal chemicznie, bez ryzyka, że włosy staną się zielone.
Jeżeli zależy Ci na lekkiej zmianie odcienia włosów blond, możesz dodać do cassii nieco katamu (uzyskasz chłodne, słowiańskie odcienie blond) lub henny (aby uzyskać ciepły odcień blondu po truskawkowy).
18. Jak uzyskać z pomocą henny rude włosy?
Rude włosy – jak je uzyskać bez farbowania chemicznego? Nie chodzi o czerwone włosy, kasztanowe czy mahoniowe, tylko czystą rudość, a to nie jest już takie proste.
Jeśli masz wystarczająco jasne włosy, pierwsze hennowanie zakończy się piękną, płomienną rudością. Jeżeli kolor wyjściowy nie jest zbyt jasny, trzeba go rozjaśnić, aby uzyskać efekt jaskrawej rudości. W tym celu dodaj do henny dodatki, takie jak np. rumianek, acerolę, miód lub kurkumę, gdyż mają one rozjaśniające właściwości, ale nie utleniają henny do ciemnego odcienia. Możesz także zmieszać hennę z cassią. Jeśli natomiast włosy jest zahennowałaś i są zbyt ciemne, możesz rozjaśnić je nieco do bardziej intensywnych rudości za pomocą kwasu jabłkowego lub wykonać kąpiel rozjaśniającą (jeśli na włosach nie ma indygo!).
Ponadto pamiętaj, aby kupić hennę o odpowiednim odcieniu – np. Sahara Tazarine, Pole Henny lub Khadi (dwie ostatnie warto jednak zmieszać z cassią).
19. Jak uzyskać z pomocą henny czerwone włosy?
Marzy Ci się głęboka czerwień na włosach? Postaw na hennę typu Rossa Caldo lub Miksohenna. Uzbrój się dodatkowo w cierpliwość, gdyż henna musi się nabudować do czerwieni. Warto dodać ponadto do mieszanki dodatki, takie jak kamalę, rubię, paprykę czerwoną lub zakwas z hibiskusa.
20. Jak uzyskać czarne włosy z pomocą ziół?
Czarne włosy uzyskasz stosunkowo łatwo w naturalny sposób: wystarczy wykorzystać indygo. Jeśli chcesz mieć zimny odcień czerni, zafarbuj włosy czystym indygo, ale jeśli wolisz uzyskać ciepłe odcienie, możesz dosypać do mieszanki łyżkę henny. Po zafarbowaniu włosów indygo postępujemy tak samo, jak przy hendigo, czyli nie zakwaszamy go i nakładamy pastę niezwłocznie po przygotowaniu, a przed nałożeniem na włosy, warto wykonać na nich wcześniej zabieg chelatowania, aby pozbyć się ewentualnych minerałów. W przypadku włosów jasnych, farbowanych chemicznie, rozjaśnianych lub siwych, zastosuj farbowanie dwuetapowe, aby uniknąć efektu zielonego odcienia.