Faza 1. diety Dukana: zasady, jadłospis, skutki uboczne

Dieta Dukana - faza 1 - jadłospis, zasady, skutki

Faza 1. diety Dukana trwa ok. 5 dni. W tym czasie organizm przechodzi oczyszczenie, a kilogramy szybko spadają. Jakie są dozwolone produkty w tej fazie? Poznaj przykładowy jadłospis na śniadania, obiady i kolacje podczas diety Dukana w pierwszej fazie.

Czym jest dieta Dukana – inaczej dieta białkowa?

Dieta Dukana oparta jest na produktach proteinowych – jest ona najpopularniejszą dietą białkową z celem na odchudzanie. Wiąże się z restrykcyjnym ograniczeniem podaży węglowodanów i tłuszczy. Co ciekawe, o diecie białkowej mówi się też wtedy, gdy nie redukujemy innych składników diety, ale mocno zwiększamy ilości białka (taką dietę stosują często osoby, które są budować masę mięśniową) – i taki jadłospis nie jest już tak szkodliwy, jak typowa dieta Dukana.

Dieta Dukana ma 4. fazy. Podczas 1 fazy zwanej fazą uderzeniową, spożywa się wyłącznie produkty białkowe. 2. faza (faza naprzemienna) polega na włączenie do diety warzyw. Warzywa są dozwolone tylko co drugi dzień. 3. faza stanowi fazę utrwalania – włącza się wówczas stopniowo niewielkie ilości źródeł złożonych węglowodanów i tłuszczy. Ostatnia faza – ostatecznej stabilizacji – to faza 4. i polega na odżywianiu według zasad zdrowej diety.

Co istotne, stosując dietę Dukana należy jeść wtedy, kiedy odczuwamy głód i tylko produkty z listy dozwolonych. Do każdego posiłku powinniśmy wypić min. 2 szklanki wody. W fazie 1. i 2. należy unikać tłuszczów. W 4. fazie początkowo nie można jeszcze ćwiczyć – organizm jest zbyt osłabiony do takiego wydatku energetycznego. Aby uzupełnić niedobory, warto spożywać suplementy diety, ale należy pamiętać, że nie zastąpią one zdrowej, zbilansowanej diety.

Ile trwa 1. faza diety Dukana

Czas trwania pierwszej fazy zależy od tego, ile kilogramów chcemy zrzucić, a także ile mamy lat i jakie diety stosowaliśmy w przeszłości:

  • jeśli celem jest schudnięcie 5 kg, wystarczą 1-2 dni,
  • jeśli celem jest schudnięcie 10 kg, faza 1 powinna trwać 3 dni,
  • jeśli celem jest schudnięcie 10-20 kg, faza 1 powinna trwać 5 dni,
  • jeśli celem jest schudnięcie ponad 20 kg, faza 1 powinna trwać 7-10 dni.

W jej trakcie należy spożywać 3 posiłki dziennie złożone wyłącznie z dozwolonych produktów. Co ciekawe, nie ma ograniczeń ilościowych, więc nie towarzyszy nam uczucie głodu. Istotne jest, aby nie opuszczać żadnego posiłku – jest wówczas większe ryzyko sięgnięcia po produkty zakazane.

Faza 1. diety Dukana – co można jeść? Lista dozwolonych produktów

Podczas 1. fazy diety Dukana można jeść – wbrew pozorom – wiele produktów. Lista jest następująca:

  • Mięso i jego przetwory: królik, cielęcina, polędwica wołowa, wątróbka (cielęca, drobiowa), szynka (wieprzowa, z kurczaka lub z indyka), indyk, kurczak, przepiórka.
  • Nabiał: chude białe sery, chude mleko, chudy serek wiejski, serki bez tłuszczu, jaja kurze i przepiórcze, jogurt naturalny.
  • Ryby i owoce morza: dorsz, makrela, łosoś, halibut, flądra, małż, krewetki, kalmary, ośmiornice, sardynki, tuńczyk (także z puszki w sosie własnym), ostrygi, morszczuk.
  • Przyprawy: bazylia, kardamon, kolendra, estragon, cynamon, kurkuma, czosnek, gałka muszkatołowa, kminek, oregano, goździki, ostra papryka, imbir, cytryna, papryka, pieprz, pietruszka, chrzan, wanilia, szafran, rozmaryn, anyż.
  • Pozostałe produkty: sos pomidorowy, sos sojowy, kostki rosołowe (bez tłuszczu i glutaminianu sodu), słodziki, pomidory z puszki, koncentrat pomidorowy, algi morskie, mięta, korniszony, cebula, trawa cytrynowa, skrobia kukurydziana, ocet winny, sezam, musztarda, olej parafinowy.

Planowanie posiłków – dieta Dukana – 1. faza

Podczas 1. fazy diety Dukana należy zrezygnować całkowicie ze smażenia potraw na tłuszczu. Możemy np. gotować w wodzie, na parze, piec w rękawie do pieczenia lub folii, smażyć na patelni przystosowanej do smażenia beztłuszczowego. Można również grillować (wiele piekarników ma taką funkcję).

Do każdego posiłku należy wypijać dużo wody, a także poza nimi – łącznie w ciągu dnia przynajmniej 2 litry. Woda oczyszcza bowiem organizm z kwasu moczowego, który jest na tej diecie intensywnie produkowany.

W 1. fazie można włączyć 2 łyżki otrębów owsianych dziennie, aby wspomóc pracę jelit, zapobiec zaparciom i poprawić efekty odchudzania.

Przykładowy jadłospis – faza 1. diety Dukana

Podczas 1. fazy diety Dukana możesz następująco zaplanować przepisy na cały dzień:

  • Śniadanie: jajecznica złożona z 2 całych jajek oraz 2 białek. Do tego można zjeść kilka plasterków szynki z indyka, 150 g jogurtu naturalnego, a także wypić herbatę czarną bez dodatku cukru.
  • Obiad: Dorsz pieczony w piekarniku w ziołach.
  • Kolacja: tuńczyk w sosie własnym (standardowa puszka), 3 jajka przepiórcze ugotowane na twardo oraz 200 g twarogu granulowanego.

Dieta Dukana – jakie są możliwe skutki uboczne?

Dieta Dukana niestety może powodować skutki uboczne, gdyż mocno obciąża organizm, dlatego nie powinny jej stosować szczególnie osoby z chorobami nerek czy wątroby. W innych przypadkach należy skonsultować decyzję z lekarzem, czy nie widzi przeciwwskazań.

Dieta Dukana może być stosowana właściwie tylko przez osoby młode i w pełni zdrowe – ale przed rozpoczęciem powinno się wykonać podstawowe badania i zapytać lekarza o opinię. Dlaczego tak mocno na to uczulamy? Dieta białkowa – a taką jest dieta Dukana – powoduje szybkie spalanie tkanki tłuszczowej, przez co pozyskiwanie energii skutkuje produkcją ciał ketonowych – może to doprowadzić do kwasicy metabolicznej.

Najbardziej na diecie Dukana mogą ucierpieć nerki, gdyż do organizmu trafia wiele aminokwasów z rozkładu białek – a organizm nie jest w stanie wykorzystać wszystkich dostarczonych aminokwasów, przez co powstają szkodliwe związku azotu i nerki są zmuszone do nadnaturalnej, wzmożonej pracy. Długotrwałe stosowanie diety białkowej może zatem doprowadzić nawet do niewydolności nerek bądź kamicy.

Dieta Dukana jest także szkodliwa dla wątroby – to tam zachodzą procesy metaboliczne, których zadaniem jest pozyskanie energii z białek. Proces ten jest mało wydajny – organizm zaczyna więc spalań tłuszcz. Jednakże wątroba w tym momencie jest bardzo obciążona, a taki stan niekiedy prowadzi nawet do jej zapalenia.

Innym skutkiem ubocznym jest rozkojarzenie, senność, utrata koncentracji, gdyż mózg potrzebuje glukozy do prawidłowego funkcjonowania – a tej nie ma na diecie białkowej.