Dieta Dukana – na czym polega?
Dieta Dukana jest bardzo popularna. Polega na zwiększeniu podaży białka i ograniczeniu podaży węglowodanów. Autorem diety Dukana jest Pierre Dukan. Dieta Dukana opiera się na czystych proteinach. Plan odchudzania składa się z 4. faz – pierwsza jest najbardziej restrykcyjna, a ostatnia – najbardziej zbliżona do diety, którą można stosować po zakończeniu odchudzania. I tak kolejno:
- 1. faza diety Dukana to faza uderzeniowa. Jest bardzo intensywna – ma za zadanie stymulować utratę wielu kilogramów w krótkim czasie.
- 2. faza diety Dukana to kuracja o równomiernym rytmie. Ma na celu regularną utratę masy ciała, aż do momentu osiągnięcia upragnionej wagi.
- 3. faza diety Dukana to faza utrwalająca. Jej zadaniem jest utrwalenie poczynionych efektów (utraty kilogramów). Musi trwać 10 dni na każdy stracony kilogram od początku kuracji.
- 4. faza diety Dukana to faza ostatecznej stabilizacji. Ma na celu stabilizację osiągniętej masy - należy stosować się do ścisłych zasad diety, aby tak się stało – jednak i tak są one o wiele mniej restrykcyjne, niż w poprzednich etapach.
Każda z faz diety Dukana ma inne zasady i inne działanie – wszystkie jednak bazują na odżywianiu proteinowym naprzemiennie z warzywami. Istotne dla skuteczności takiej diety jest przestrzeganie następujących zasad:
- jedz tak często, jak masz ochotę,
- nie pomijaj poszczególnych posiłków,
- pij dużo płynów podczas jedzenia,
- pij przynajmniej 1,5 wody dziennie,
- ogranicz spożycie soli,
- jedz wyłącznie produkty dozwolone.
Dieta Dukana może powodować skutki uboczne…
Niestety dieta Dukana może nie być do końca zdrowa i powodować szkodliwe skutki uboczne. Z tego względu mogą ją stosować wyłącznie zdrowe, młode osoby – dieta ta mocno obciąża bowiem organizm.
Wykazuje niekorzystne działanie m.in. na nerki. Ciało człowieka jest zbudowane z tłuszczów, białek, wody i węglowodanów. W momencie, gdy brakuje jednego z tych składników, przestaje ono prawidłowo funkcjonować. Nie zniweluje tego efektu dostarczenie innego składnika w zdwojonej ilości (w przypadku diety Dukana jest to białko). Na diecie Dukana wyklucza się tłuszcze, odcinając tym samym organizm od naturalnego źródła energii – wówczas zaczyna on pozyskiwać ją z tkanki tłuszczowej, co skutkuje utratą wagi. Ale zbyt szybki spadek wagi i to poczyniony w taki sposób, może odbić się bardzo źle na zdrowiu – zwłaszcza nerek. Nadmierna ilość białka wpływa bowiem negatywnie na organizm. Podczas jego trawienia, produktem przemiany stają się szkodliwe związki, które nerki muszą usuwać – co znacznie je obciąża i może doprowadzić nawet do niewydolności tego narządu. Ponadto białkowe produkty mogą pretendować do produktów onkogennych – zwiększają wówczas ryzyko zachorowania na raka.
Dieta Dukana ma też zły wpływ na wątrobę, ponieważ ją też mocno obciąża. W jaki sposób? Wątroba odpowiada za pozyskiwanie energii z białek – nie jest to za bardzo wydajny proces, aby organizm zaczął spalać także tłuszcze, więc wątroba pracuje na najwyższych obrotach – może to ją z czasem uszkodzić.
Stosowanie diety Dukana może też niekorzystnie odbić się na naszym mózgu. Narząd ten potrzebuje bowiem do prawidłowego funkcjonowania glukozy – a jej niedobór sprawia, że pojawiają się problemy z koncentracją, nauką czy trzeźwością umysłu.
Dietę Dukana można nieco zmienić, aby była zdrowsza
Każda dieta białkowa, w tym dieta Dukana, mocno obciąża organizm, ale są pewne sposoby na to, aby zminimalizować niekorzystne skutki lub w ogóle do nich nie dopuścić. Oto one:
- Wykonaj badania przed zastosowaniem diety – do takiej diety nie można podchodzić, gdy nie jesteśmy do końca zdrowi – należy zatem wykonać badanie moczu, morfologię czy badania biochemiczne, aby ocenić kondycję organizmu. Ponadto podczas dłuższego stosowania diety Dukana należy wykonywać okresowo badania kontrolne.
- Pij dużo płynów – wysoka podać białka grozi odwodnieniem organizmu. Białko – jak już wspomnieliśmy – w takich ilościach może ponadto obciążać nerki. Z tych względów osoby na diecie Dukana powinny pić szczególnie dużo wody – mówi się o 1,5 l dziennie, ale nie zaszkodzi nam większa ilość płynów – nawet 2,5-3 l na dzień. Pamiętaj jednak, aby pić małymi porcjami, ale stale (często).
- Zmodyfikuj dietę, stawiając głównie na system 1:1 – podczas 2. fazy diety Dukana stosuje się naprzemienny system spożywania posiłków i białkowe dni przeplatają się z dniami „warzywnymi”. Lepiej w tym przypadku zastosować system 1:1 (czyli jeden posiłek białkowy, ale kolejny – warzywny), ponieważ zapobiegniemy dzięki temu zaparciom.
- Nie ograniczaj ilości jedzenia w fazie 1. i 2. diety Dukana – wg zasad tej diety, należy jeść 5 razy dziennie. Większość produktów dozwolonych jest jednak niskokaloryczna i przekroczenie 1500 kcal na dobę jest trudne – a taka ilość pozwala nam chudnąć. Nie obawiaj się zatem, że dostarczysz za dużo kalorii i nie żałuj sobie ilości dozwolonych produktów podczas tych dwóch faz diety.
- Zrezygnuj ze słodyczy – dieta Dukana dopuszcza kilka niezdrowych produktów, takich jak ciasto, napoje czy przekąski dosładzane słodzikami – lepiej z nich zrezygnować.
- Stosuj suplementy diety – dieta Dukana niestety powoduje niedobory wielu witamin i makroelementów. Po kilku miesiącach stosowania zauważysz wypadanie włosów, pogorszenie stanu cery czy paznokci – to objawy świadczące o niedoborach w organizmie. Warto podczas diety Dukana od samego początku stosować suplementy diety, aby chociaż trochę zminimalizować skutki uboczne. Pamiętaj jednak, że żaden suplement nie zastąpi zdrowej, zbilansowanej diety.
Faza 2. diety Dukana – jakie są zasady?
Przejdźmy do zasad 2. fazy diety Dukana. W poprzednim artykule pisaliśmy o 1. fazie diety Dukana, gdzie dozwolone były wyłącznie produkty białkowe. Teraz możemy dołożyć do nich wybrane warzywa. Wg autora diety, obie grupy produktów stosujemy naprzemiennie w porządku: 1 dzień – białko, 2 dzień – białko i warzywa, 3 dzień – białko, 4 dzień – białko i warzywa itd. Inną możliwością jest jedzenie przez 5 dni białka, a następnie przez 5 kolejnych dni białka i warzyw.
W drugiej fazie spadek wagi będzie już wolniejszy niż w fazie 1. Czas trwania fazy 2. musimy ustalić sami – powinno to zależeć od tego, ile kilogramów chcemy zrzucić.
Podczas diety Dukana zaleca się spożywać zimne posiłki, ponieważ organizm zużywa na ich trawienie więcej kalorii.
Co ważne, w fazie 2. diety Dukana dokładamy co prawda warzywa, ale nie wszystkie. Zobaczcie poniżej listę produktów dozwolonych w tej fazie diety Dukana.
Co można jeść podczas 2. fazy diety Dukana? Lista produktów dozwolonych
Dozwolone są następujące warzywa:
- kapusta biała i czerwona,
- cykoria,
- seler,
- cukinia,
- brokuły,
- kalafior,
- brukselka,
- bakłażan,
- cebula,
- soja,
- ogórek,
- rzodkiewka,
- sałata,
- fasolka szparagowa,
- boćwina,
- marchewki,
- pieczarki,
- koper włoski,
- dynia,
- papryka,
- buraki,
- kalarepa,
- por,
- pomidory,
- szpinak.
Z mięsa można spożywać następujące gatunki i rodzaje:
- wątróbka cielęca, żeberka cielęce, ozorek cielęcy, pieczeń cielęca,
- wątróbka drobiowa,
- królik,
- polędwica wołowa,
- stek mielony,
- rostbef,
- szynka wieprzowa, szynka z indyka, szynka z kurczaka,
- bażant,
- indyk,
- kurczak,
- przepiórka.
Z ryb można spożywać następujące gatunki:
- dorsz,
- homar,
- makrela,
- halibut,
- łosoś,
- sardynki,
- tuńczyk,
- krewetki,
- flądra,
- kalmary,
- ostrygi,
- ośmiornice,
- morszczuk,
- rak.
Z nabiału można spożywać następujące produkty:
- chude białe sery, chude mleko, chudy serek wiejski,
- jogurty naturalne,
- jaja kurze i przepiórcze,
- serki homogenizowane lub topione beztłuszczowe.
Poza powyższymi grupami produktów, można oczywiście używać przypraw. Dozwolona jest bazylia, kurkuma, kolendra, estragon, czosnek, cynamon, oregano, chrzan, goździki, gałka muszkatołowa, kardamon, kminek, papryka, rozmaryn, cytryna, szafran, anyż, pieprz, pietruszka, imbir, wanilia, ostra papryka. Dozwolone są również dodatki do potraw, takie jak sos sojowy czy pomidorowy, cebula, pomidory z puszki, korniszony, słodziki, mięta, kostki rosołowe bez glutaminianu sodu i tłuszczu, kakao bez tłuszczu.
Przykładowy jadłospis 2. fazy diety Dukana
Dzień 1
- śniadanie: twarożek ze szczypiorkiem i rzodkiewką
- II śniadanie: marchewka surowa
- obiad: kurczak pieczony bez tłuszczu z cukinią
- podwieczorek: jogurt naturalny
- kolacja: szpinak z pomidorem, sałatą i sokiem z cytryny
Dzień 2
- śniadanie: jajecznica z ogórkiem i pomidorami
- II śniadanie: jogurt naturalny
- obiad: pieczony indyk z białką gotowaną na parze kapustą
- podwieczorek: buraki pieczone bez tłuszczu
- kolacja: jajko na twardo z sałatą i rzodkiewką
Dzień 3
- śniadanie: 2 jajka na twardo
- II śniadanie: sałatka z papryki i ogórka
- obiad: botwinka
- podwieczorek: kiszona kapusta
- kolacja: jajka na miękko