Czym jest erytrol (erytrytol)?
Erytrol (inaczej erytrytol) to zdrowy zamiennik cukru. Indeks glikemiczny tego produktu jest równy zeru, zatem jest on całkowicie bezpieczny dla osób zmagających się z cukrzycą. Pozwala ponadto ograniczyć rozwój próchnicy zębów u osób, które na co dzień stosują słodziki, a także chroni organizm przed działaniem wolnych rodników.
Okazuje się, że erytrol ma również zbawienny wpływ na odchudzanie, gdyż nie zawiera praktycznie kalorii, a jest tak samo słodki, jak cukier – możemy go więc dodawać do ciast i deserów bez obaw o nadmierne, niezdrowe kalorie.
Wiemy, że jest o wiele zdrowszy od cukru i plasuje się na podobnym poziomie, jeśli chodzi o wartość energetycznych, co inne zamienniki cukru typu ksylitol, sorbitol czy mannitol (nie podnoszą niebezpiecznie poziomu glukozy we krwi). Czy jednak erytrol ma same dobroczynne właściwości? Czy są skutki uboczne jego stosowania?
Erytrol – naturalne występowanie
Erytrytol naturalnie występuje w niektórych owocach (gruszki, winogrona, melony), owocach morza, fermentowanych napojach (np. w winie), w pyłkach kwiatów, w grzybach kapeuszowych, a także w porostach i algach morskich.
Dostępny w sklepach erytrol nie jest natomiast pozyskiwany z powyższych źródeł. Dawniej pozyskiwany był z glukozy albo hydrolizatów skrobiowych z pomocą niektórych gatunków drożdży, np. Candida magnoliare. Obecnie jednak produkuje się go z gliceryny odpadowej na skutek syntezy przez drożdże Yarrowia lipolytica Wratislavia, gdyż takie rozwiązanie jest o wiele tańsze (cena gliceryny jest dużo niższa od ceny glukozy). Drożdże te można spotkać w glebie i niektórych produktach spożywczych, takich jak sery pleśniowe, margaryna czy majonez. Z kolei gliceryna odpadowa powstaje głównie podczas produkcji biopaliw.
Czy erytrol jest tak słodki jak cukier? Jaki ma smak?
Erytrol (erytrytol) – mimo że wygląda dokładnie tak, jak cukier – jest od niego mniej słodki. Szacuje się, że słodycz erytrolu wynosi ok. 60-70% słodyczy cukru stołowego. Zatem, aby uzyskać słodkość adekwatną do użycia 5 g cukru, trzeba zużyć ok. 6,5-7 g erytrolu.
Słodzik ten ma jeszcze ciekawą cechę charakterystyczną: powoduje uczucie chłodu w ustach, przez wielu odbierane jako przyjemne.
W odróżnieniu od innych naturalnych słodzików – zamienników cukru – nie pozostawia obcego posmaku, więc ma naprawdę szerokie zastosowanie w wielu wyrobach.
Czy erytrol jest zdrowy? Jakie ma właściwości?
W przeciwieństwie do cukru i wielu innych jego zamienników, erytrytol nie jest metabolizowany przez nas ogranizm, tylko wydalany z niego wraz z moczem. Dzieje się tak, ponieważ erytrol nie zawiera enzymów, które odpowiadałyby za jego rozkład w organizmie.
Ten słodzik nie ma również wpływu na poziom glukozy we krwi, gdyż posiada indeks glikemiczny równy „0”. Oznacza to, że bezpiecznie mogą go spożywać nawet osoby z cukrzycą!
Okazuje się ponadto, że erytrytol ogranicza rozwój próchnicy zębów, gdyż jedną z jego właściwości jest możliwość hamowania postępującego procesu fermentacji niektórych cukrów przez bakterie znajdujące się w naszej jamie ustnej (głównie bakterie z rodzaju Streptococcus – te odpowiedzialne są np. za ubytki w zębach).
Niewiele osób wie, że erytrol sprzyja procesom antyoksydacyjnym: łączy się bowiem z wolnymi rodnikami, przez co chroni organizm przed ich destrukcyjnym oddziaływaniem.
Podsumowując, erytrol jest bardzo zdrowym słodzikiem, który sprzyja zdrowiu i nie stanowi zagrożenia dla naszego organizmu.
Erytrol – ile ma kalorii?
Warto także poruszyć kwestię wpływu stosowania erytrolu u osób, którym zależy na szczupłej sylwetce. Jak już wspomnieliśmy, erytrytol ma bardzo niska wartość energetyczną, zatem efektem jego spożywania może być nawet spadek masy ciała (zwłaszcza, jeśli wcześniej na co dzień stosowaliśmy zwykły cukier lub inne, bardziej kaloryczne zamienniki).
1 g erytrolu zawiera 0,2-0,4 kcal – z tego powodu bardzo często na opakowaniach tego słodzika znajdziemy informację, że jest to produkt bezkaloryczny. Dla porównania, 1g cukru to 4 kcal. Jednocześnie erytrytol jest obecnie najmniej kaloryczną substancją słodzącą, do jakiej mamy powszechny dostęp.
Czy erytrol powoduje skutki uboczne?
Przeprowadzono kilka badań na temat zamienników cukru i okazuje się, że erytrol jest całkowicie bezpieczny – nie jest szkodliwy nawet wtedy, gdyby był spożywany w bardzo dużych ilościach. Takie stanowisko zostało potwierdzone m.in. przez WHO (Światową Organizację Zdrowia).
Jakie zastosowanie może mieć erytrol (erytrytol)?
Erytrol można przede wszystkim stosować jako zdrowy słodzik do kawy, herbaty czy do domowych wypieków i deserów. Możemy też nim dosładzać potrawy gotowane – np. sosy czy mięsa. W przemyśle spożywczym dopuszczony jest do stosowania od 2006 roku w większości krajów Unii Europejskiej, a w Polsce od 2008 roku. Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, słodzik ten może stanowić dodatek np. do lodów, galaretek, sosów i musztard, dżemów i marmolad, gum do żucia, wyrobów cukierniczych czy owoców kandyzowanych i suplementów diety. W niektórych krajach (np. w USA), erytrol stosuje się jako zamiennik innych substancji słodzących w różnych napojach czy jogurtach. W UE nie wyrażono zgody na takie zastosowanie erytrolu w przemyśle spożywczym. Erytrol w składzie produktów znajdziemy pod symbolem „E968”.
Erytrol w przemyśle spożywczym i kosmetycznym
Erytrol często wykorzystywany jest do obniżania wartości energetycznej różnych produktów spożywczych – np. dodanie go do czekolady obniży jej kaloryczność o ok. 35%.
Słodzik ten wykorzystuje się nie tylko w celu osłodzenia smaku. Często służy jako wzmacniacz aromatu, zagęstnik produktu czy też substancja, której zadaniem jest zapobiegać zmianom w konsystencji czy barwie produktu.
Może mieć też zastosowanie w kosmetyce – głównie jako alternatywa dla gliceryny, której zadaniem jest ochrona kosmetyków przed zepsuciem. W chemii stosuje się go ponadto w celu produkcji niektórych tworzyw sztucznych, typu żywica (wykorzystuje się głównie pochodne erytrolu, nie sam erytrol).