Drożdże na włosy: maseczka, napój drożdżowy i inne sposoby

Drożdże na włosy - jak stosować? Efekty

Picie drożdży wzmacnia organizm od wewnątrz, w tym także włosy. Składnik ten można również aplikować zewnętrznie, np. w postaci maseczki. Jak wykonać taką mieszankę? Jak jeszcze wykorzystać drożdże, aby poprawić kondycję włosów? Wyjaśniamy.

Drożdże – jakie mają zastosowanie?

Drożdże (a właściwie Saccharomyces, czyli jeden z rodzajów saprofitów) mają liczne właściwości prozdrowotne, ale docenia się je nie tylko z tego względu. Mają bowiem istotne znaczenie przemysłowe i stanowią funkcjonalny dodatek w kuchni. Wykazują także duży potencjał bioenergetyczny – z ich pomocą można pozyskać atrakcyjne ekonomicznie paliwa, które będą ekologiczne. Obecnie drożdże wykorzystuje się również do produkcji etanolu, kwasów organicznych czy enzymów. Są ponadto wykorzystywane na szeroką skalę w badaniach naukowych na temat międzykomórkowych oraz wewnątrzkomórkowych procesów przekazywania sygnałów chemicznych.

Drożdże – jakie mają właściwości? Jak działają na włosy?

Drożdże są pełne wartości odżywczych. Znajdziemy w nich m.in. wiele substancji, które działają korzystnie na włosy. To np.:

  • witaminy w grupy B – witaminy te wzmacniają włosy, skórę i paznokcie,
  • biotyna – poprawia elastyczność i sprężystość włosów, hamuje proces nadmiernego wypadania włosów, pomaga w regulacji wydzielania sebum (jest pomocna w walce z nadmiernym przetłuszczaniem),
  • selen – działa przeciwstarzeniowo, wzmacnia włosy, skórę i paznokcie,
  • miedź – działa podobnie, jak selen,
  • cynk – pobudza włosy do wzrastania,
  • inne minerały: chrom, magnez, żelazo i fosfor – odpowiadają za dobrą kondycję włosów.

Drożdże na włosy: w tabletkach czy do picia?

Aby wzmocnić włosy, można pić drożdże (napój drożdżowy), ale są też dostępne drożdże w tabletkach – te na pewno będzie nam łatwiej wdrożyć do codziennej diety. Drożdże spożywcze możemy rozpuścić w ciepłej wodzie i taki napój pić każdego dnia, natomiast możemy sięgnąć też po drożdże browarne w postaci tabletek i wówczas wystarczy ich popicie szklanką wody. W aptekach dostępne są tabletki z drożdży, których cena sięga ok. 7-8 zł za 200 sztuk.

Na porost włosów do stosowania wewnętrznego warto ponadto sięgnąć po drożdże piwowarskie – wykazują one mocniejsze działanie w stosunku do drożdży piekarskich. Drożdże piekarskie natomiast sprawdzają się głównie do stosowania zewnętrznego – jako składnik np. maseczki drożdżowej do włosów.

Skutki uboczne wewnętrznego stosowania drożdży (np. picia drożdży)

Nie każdy powinien stosować drożdże wewnętrznie. Mogą one bowiem źle wpływać na organizm w przypadku zaburzeń mikroflory przewodu pokarmowego – np. SIBo czy kandydozą. Do skutków ubocznych picia drożdży zalicza się głównie problemy ze strony układu pokarmowego. Stosowanie jednak rozsądnych dawek – czyli średnio 50 g dziennie – i nie dłużej niż przez kilka tygodni (oraz rozpuszczając drożdże w gorącej wodzie), nie powinno stanowić dużego ryzyka dla zdrowia.

Jakie efekty daje stosowanie drożdży na włosy?

Picie drożdży to metoda, o której świetnych efektach możemy przeczytać na wielu forach internetowych. Sprawdzają się też domowe maseczki na włosy z dodatkiem drożdży. Drożdże stosowane wewnętrznie, jak i zewnętrznie, korzystnie wpływają na stan naszych włosów, a także cery czy paznokci. Dostarczają one bowiem wiele cennych substancji stymulujących porost włosów i poprawiających ich kondycję (a przy okazji kondycję skóry i paznokci). Dzięki stosowaniu drożdży Twoje pasma będą bardziej elastyczne, grubsze, mocniejsze i bardziej lśniące. Kuracja drożdżowa sprawia także, że można pozbyć się problemu nadmiernego przetłuszczania włosów.

Istotną zaletą drożdży jest ich działanie przeciwko wypadaniu włosów – przeciwdziałają one bowiem ich przedwczesnemu starzeniu się i stymulują cebulki włosów do wzrostu.

Jak pić drożdże, aby poprawić stan włosów?

Drożdże należy pić codziennie przez pełny miesiąc. Po 30 dniach warto zrobić przerwę na tydzień, a nawet na miesiąc, a potem znów powrócić do kuracji. Efekty powinny być widoczne już po takim pierwszym 30-dniowym etapie.

Drożdże niestety nie są zbyt przyjemnym w smaku napojem i dla wielu może to stanowić przeszkodę. Są jednak sposoby, aby nieco polepszyć smak napoju drożdżowego, dodając do niego np. miód, cukier lub mleko. Jednakże warto wiedzieć, że cukier zmniejszy zawartość składników aktywnych w napoju, więc lepiej sięgnąć po miód lub mleko. Niektórzy polecają ponadto picie drożdży na zimno – podobno wtedy napój ten ma znacznie mniej rażący smak.

Jeśli nie jesteś w stanie pić drożdży ze względu na smak czy czas potrzebny na przygotowanie napoju, możesz sięgnąć po tabletki z dodatkiem drożdży. Czytaj jednak uważnie ich skład. Warto przy tym nadmienić, że tabletki niestety nie zadziałają tak skutecznie jak świeże drożdże.

Picie drożdży na mocne włosy: jak przygotować napój?

Drożdże można spożywać w formie napoju – wzmocnimy tym włosy od wewnątrz i wspomożemy ich porost. Do przygotowania takiego napoju potrzebujemy:

  • 1/3 kostki drożdży piwowarskich,
  • 150 ml gorącej wody.

Przygotowanie: drożdże rozdrabniamy, zalewamy gorącą wodą, mieszamy do rozpuszczenia, przykrywamy szklankę spodkiem. Napój można wypić po ostudzeniu.

Maseczka z drożdży na włosy – przepis

Domowa maseczka do włosów z drożdży
Domowa maseczka do włosów z drożdży

Kurację drożdżową stosowaną od wewnątrz, można wzmocnić aplikowaniem drożdży zewnętrznie – np. w postaci maseczki. Można ją stosować nawet kilka razy w tygodniu. Oto przepis na maseczkę drożdżową na włosy:

Drożdże można też dodać do ulubionej maseczki do włosów – wystarczy je pokruszyć i wmieszać do kosmetyku.

Drożdże i siemię lniane – bomba witaminowa na włosy

Domowa maseczka do włosów z drożdży - przepis
Domowa maseczka do włosów z drożdży - przepis

Jest jeszcze jeden przepis z wykorzystaniem drożdży – uwzględnia on siemię lniane, które również ma świetne działanie na włosy. Taka mieszanka jest prawdziwym boosterem na porost włosów i wzmacnianie ich kondycji. Do jej przygotowania potrzebujemy ½ kostki drożdży, 3 łyżki siemienia lnianego, 1 łyżkę wybranego miodu i 1 łyżkę wybranego oleju do włosów oraz szklankę wody (250 ml). Oto przepis na maseczkę drożdżowo-lnianą na włosy:

  • wodę gotujemy i dodajemy do wrzątku siemię lniane – gotujemy aż nasiona rozpuszczą się i mieszanka będzie miała postać kisielu,
  • gotowy roztwór odcedzamy przez np. pieluchę tetrową lub gazę,
  • do mieszanki dodajemy pozostałe składniki i rozpuszczamy,
  • nakładamy na mokre włosy, pozostawiamy na 40 minut, po czym myjemy delikatnym szamponem.

Drożdże i mleko na włosy? Przepis na maseczkę

Według wielu opinii, które można znaleźć na forach, świetnie na porost włosów i poprawę ich kondycji działa maseczka z drożdży z dodatkiem… mleka. Aby ją wykonać, należy zmieszać ze sobą 5 łyżek ciepłego mleka z ½ kostki świeżych drożdży oraz dodatkiem 1-2 łyżek wybranego oleju. Maskę nakładamy na lekko wilgotne włosy, pozostawiamy na 30 minut, po czym płuczemy i myjemy delikatnym szamponem. Taką maseczkę można też nakładać na twarz w celu zwiększenia nawilżenia skóry! Jeśli natomiast zmagasz się z przebarwieniami, dodaj odrobinę soku z cytryny i również aplikuj taką mieszankę na twarz – wystarczy 10 minut.

Bibliografia

  • Muszyńska B. i in., Właściwości lecznicze i kosmetologiczne drożdży piekarniczych (Saccharomyces cerevisiae), Postępy Fitoterapii 1/2013, s. 54-62.
  • Glinka M, Kępka I. Zastosowanie drożdży w kosmetyce. Pol J Cosmetol 2007; 10:156-65.