Drożdże – właściwości dla włosów i skóry
Drożdże zawierają wiele cennych witamin z grupy B, fosfolipidów oraz witaminy D3 i biotyny. Są ponadto bogatym źródłem wielu składników mineralnych, które odpowiadają m.in. za mocne paznokcie, włosy oraz skórę. Jeśli dochodzi do ich niedoborów, włosy stają się kruche i łamliwe – podobnie paznokcie – a cera traci sprężystość i jędrność, niekiedy nabawiając się problemów z trądzikiem czy wągrami. Zawarte w drożdżach składniki są więc idealnie dostosowane do tego typu sytuacji – warto zatem wprowadzić do swojej codzienności kurację drożdżową.
Drożdże można zarówno podawać wewnętrznie – np. pić napój drożdżowy – lub zewnętrznie (w postaci maseczek i płukanek). To bardzo tani i szybki sposób na to, aby doszło do zwiększenia stężenia korzystnych dla włosów, paznokci i skóry składników mineralnych i witamin. Istotne jest również, że zawarta w drożdżach biotyna oraz siarka, mają działanie detoksykujące oraz regeneracyjne, a więc mają zdolność regulacji produkcji sebum, co szczególnie spodoba się osobom z cerą przetłuszczoną lub trądzikową – ale także osobom z cerą przesuszoną.
Drożdże – dzięki powyższym właściwościom – często figurują w składzie drogich kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry twarzy i włosów. A przecież do wykonania podobnego, ale domowego kosmetyku, nie potrzeba wielu funduszy: wystarczy kupić kostkę świeżych drożdży piekarskich za ok. 2 zł i znaleźć nieco czasu, aby przygotować prostą mieszankę. Zobaczcie poniżej, w jaki sposób!
Maseczka z drożdży na twarz – jak zrobić?
Maseczkę drożdżową na twarz powinno się stosować 1-2 razy na tydzień, aby uzyskać zadowalające efekty. Pamiętajcie jednak, że zbyt częste jej nakładanie może za bardzo ingerować w barierę ochronną skóry, poprzez minimalizowanie produkcji sebum. W efekcie skóra może stać się zbyt sucha lub nawet zwiększymy produkcję sebum, ponieważ organizm zacznie się bronić, więc efekt będzie odwrotny do zamierzonego. Zatem nie należy przesadzać i najlepiej stosować maseczkę ok. 1 raz w tygodniu.
Przepis na maseczkę z drożdży na twarz
Maseczkę przygotowujemy z niżej wymienionych składników. Należy rozkruszyć drożdże i zalać je wrzącą wodą lub mlekiem, aby zabić komórki drożdżowe. Następnie można albo wszystko wymieszać i nałożyć na twarz, albo jeszcze dodać dodatki – w zależności od potrzeb i celu. Konsystencja maseczki powinna przypominać gęsty jogurt.
Maseczka drożdżowa do cery tłustej – składniki
- ¼ kostki drożdży,
- 2 łyżki wrzącej wody,
- 3 krople soku z cytryny.
Maseczka drożdżowa do cery suchej – składniki
- ¼ kostki drożdży,
- 1 łyżka gorącego mleka,
- 1 łyżka oliwy z oliwek lub olejku rycynowego.
Maseczka drożdżowa o właściwościach oczyszczających – składniki
- ¼ kostki drożdży,
- 2 łyżki wrzącej wody.
Maseczkę nakładamy równomiernie na całą twarz i dekolt, omijając okolice oczu i ust. Czekamy, aż mieszanka wyschnie (stwardnieje), co potrwa ok. 15-20 minut. Po tym czasie nad zlewem delikatnie próbujemy skruszyć maseczkę bez użycia wody. Następnie myjemy twarz delikatnym żelem oczyszczającym. Warto również dodatkowo przemyć twarz wacikiem nasączonym tonikiem oraz nałożyć dość grubo krem nawilżający.
Czy maseczka z drożdży może powodować alergie skórne?
Ogólnie maseczka z drożdży rzadko kiedy uczula – ma raczej opinie, które zachęcają do jej wykonania także u alergików. Jednak – jak wiele innych składników – są sytuacje, gdy drożdże mogą jednak uczulać. Dla bezpieczeństwa warto więc zrobić test alergiczny, nakładając niewielką ilość mieszanki na mały kawałek skóry. Jeżeli pojawi się zaczerwienienie lub swędzenie, niestety powinnaś zrezygnować ze stosowania kuracji drożdżowej na swojej twarzy.
Maseczka z drożdży na włosy – jak zrobić?
Drożdże nie tylko świetnie wpływają na cerę, ale także na włosy! Mają właściwości, które je wzmacniają i mocno odżywiają. Co ważne, mogą również przyspieszać porost włosów! Nie bez powodu mówi się, że można „rosnąć, jak na drożdżach”. Warto więc wypróbować drożdże w domowej pielęgnacji włosów wymagających wzmocnienia, odżywienia, zmniejszenia łamliwości czy włosów matowych i wypadających. Mieszankę można nakładać zarówno na całe włosy, jak i skórę głowy. Warto wykonywać taki kompres drożdżowy minimum raz w tygodniu. Co ważne, jeżeli masz włosy przetłuszczające się u nasady, maseczka drożdżowa może rozwiązać ten problem, ponieważ ma właściwości regulujące poziom wydzielania sebum.
Przepis na maseczkę odżywczą z drożdży na włosy
Do przygotowania maseczki drożdżowej na włosy w wersji, której celem będzie intensywne odżywianie kosmyków, potrzebujemy następujących składników:
- 1 całą kostkę drożdży,
- 3 łyżki ciepłej wody lub mleka,
- 2 łyżki wybranego oleju,
- szczypta cynamonu.
Drożdże kruszymy widelcem i zalewamy ciepłym mlekiem lub wodą. Dokładnie mieszamy, aby uzyskać konsystencję gęstej śmietany. Dodajemy cynamon i olej – znowu dokładnie mieszamy. Maseczkę nakładamy od razu po przygotowaniu na zwilżone włosy oraz skórę głowy. Warto owinąć głowę folią spożywczą lub ubrać specjalny czepek, aby wzmocnić efekt. Mieszankę pozostawiamy na włosach przez min. 30 minut. Następnie zmywamy ją wodą i myjemy włosy delikatnym szamponem.
Jest też wersja maseczki do włosów z drożdży przeciw wypadaniu. Do jej sporządzenia potrzebujemy:
- 2 łyżek drożdży,
- odrobiny ciepłej wody lub mleka,
- 1 łyżki miodu,
- 1 łyżki musztardy,
- 1 łyżeczki olejku rycynowego lub z czarnuszki.
Mieszamy drożdże z wodą i odstawiamy papkę na ok. godzinę w ciepłe miejsce. Po godzinie dodajemy kolejne składniki i całość mieszamy, a następnie możemy nakładać maseczkę na włosy i skórę głowy. Trzymamy ją około godzinę. Warto owinąć głowę folią, czepkiem lub ręcznikiem, aby wzmocnić efekt kuracji. Po godzinie zmywamy maseczkę wodą i myjemy włosy delikatnym szamponem. Stosowana minimum raz w tygodniu szybko da efekty w postaci mniejszego wypadania włosów i szybszego wzrostu nowych kosmyków.
Maseczka z drożdży na twarz i włosy – opinie i efekty
Zobaczcie poniżej opinie, jakie pojawiły się forum o maseczce drożdżowej stosowanej na twarz oraz włosy. Jak widać, w większości są one bardzo zachęcające. Może więc warto wypróbować ten domowy kosmetyk? Dajcie znać w komentarzach, jakie są u Was efekty!