AZS u dzieci - objawy, leczenie i profilaktyka. Najważniejsze informacje dla rodziców.

AZS u dzieci - objawy, leczenie i profilaktyka

Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) to choroba, która może pojawić się w każdym wieku. Najczęściej występuje u dzieci i niemowląt. Na Atopowe Zapalenie Skóry choruje około 20% dzieci oraz od 1 do 3% dorosłych. To schorzenie uznaje się jako jedno z najpoważniejszych problemów dermatologiczno-alergicznych.

AZS - pierwsze objawy u dzieci

Początkowe objawy AZS mogą pojawić się jeszcze przed szóstym miesiącem życia, a najczęściej przed ukończeniem pierwszego roku. Na tą chorobę cierpią znacznie częściej dziewczynki, ale chłopcy przechodzą ją ciężej. Objawy, które powinny zaniepokoić to nadmiernie wysuszona skóra, silny świąd i zaczerwienienie. Niemowlaki oraz dzieci do drugiego roku życia zwykle mają zmiany pod postacią wysypki rumieniowo-wysiękowej, która objawia się pęcherzykami, grudkami i zaczerwienieniem. Pojawia się najczęściej na owłosionej części skóry głowy oraz na twarzy: na policzkach i czole. U dzieci w wieku 3-12 lat zmiany skórne można zauważyć w zgięciach łokci, na grzbietach stóp i rąk oraz pod kolanami. Ostra faza powoduje ogniska rumieniowe, które są pokryte pęcherzami i grudkami. Faza przewlekła objawia się zgrubiałą i szorstką skórą, która się łuszczy. Niekiedy dochodzi do wtórnych nadkażeń, które powodują pojawienie się nadżerek. U nastolatków zmiany często obejmują duże powierzchnie skóry.

Atopowe Zapalenie Skóry - leczenie

Bardzo uciążliwe jest uczucie świądu przy AZS. Powoduje niepokój, bezsenność, rozdrażnienie, co powoduje stres zaostrzający objawy. Niezwykle ważne jest redukowanie świądu oraz zaczerwienionych miejsc. Jak najwcześniej powinno się stosować kosmetyki, które uzupełniają warstwę lipidową naskórka, regenerują, zapobiegają uszkodzeniom oraz chronią przed nadmiernym wysuszeniem. Warto korzystać z dedykowanych preparatów, np. krem na atopowe zapalenie skóry - Wapteka.pl. Kosmetyki powinny tworzyć ochronną warstwę, łagodzić świąd i chronić przed zaczerwieniem. Odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie skóry przynosi ulgę i pomaga w zapobieganiu zaostrzaniu się objawów. Warto stosować kąpiele pielęgnacyjne z użyciem odpowiednich środków myjących.

AZS u dzieci - objawy, leczenie i profilaktyka
AZS u dzieci - objawy, leczenie i profilaktyka

AZS - przyczyny występowania u dzieci

Duże znaczenie mają predyspozycje genetyczne, które zwiększają ryzyko pojawienia się AZS. Dużą rolę odgrywają czynniki środowiskowe, które są wyzwalaczami i powodują zaostrzenie się choroby. Zalicza się do nich: alergeny (kurz, roztocza, pyłki roślin, alergeny pokarmowe, zwierzęce i grzybicze), zanieczyszczenia środowiska, stres, warunki klimatyczne. Przyczyny pojawiania się AZS nie zostały dobrze zbadane, dlatego szczególne znaczenie ma prawidłowa pielęgnacja skóry.

Atopowe Zapalenie Skóry - profilaktyka u niemowląt

Trudno jednoznacznie określić przyczynę pojawienia się atopowego zapalenia skóry. Ważnym elementem jest stosowanie środków zapobiegawczych już na wczesnym etapie niemowlęctwa, aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się AZS.

Krem na AZS u dzieci
Krem na AZS u dzieci

Dziecko nie powinno być narażone na występowanie dymu tytoniowego. Najlepiej ograniczyć alergeny pochodzące z roztoczy i od zwierząt. Powinno się unikać przegrzewania organizmu oraz pocenia, co jest związane z nadmiernym wysiłkiem fizycznym oraz przebywaniem w gorących pomieszczeniach i niekiedy jedzeniem ostrych potraw. Małe dzieci najlepiej ubierać "na cebulkę". Lepiej unikać wełnianej odzieży, a wybierać delikatną, która jest prana w środkach dedykowanych alergikom, bez wybielaczy i środków zapachowych. Warto korzystać z nawilżaczy i oczyszczaczy powietrza. Powinno się starać ograniczyć sytuacje stresowe.

Artykuł sponsorowany