Schorzenia tego istotnego elementu diagnozuje się oraz leczy za pomocą zabiegu zwanego artroskopią. Ta mało inwazyjna praktyka umożliwia rzetelną ocenę stan struktur stawu kolanowego oraz odnalezienie przyczyn objawów chorobowych, które mogły wystąpić. Na podstawie wyniku badania, lekarz specjalista jest w stanie podjąć decyzję na temat dalszego postępowania terapii. Na czym dokładnie polega artroskopia i jakie są wskazania do jej zastosowania?
Czym jest artroskopia?
Artroskopia to endoskopowy zabieg operacyjny polegający na wprowadzeniu do wybranego stawu specjalnej, wielofunkcyjnej kamery zwanej artroskopem. Głównym celem działania jest diagnoza oraz w razie potrzeby, leczenie uszkodzonego stawu. Artroskopia odbywa się w warunkach sali operacyjnej po zastosowaniu znieczulenia miejscowego lub ogólnego, co czyni zabieg całkowicie bezbolesnym.
W trakcie artroskopia diagnostycznej chirurg wykonuje niewielkie nacięcia w okolicy badanego stawu oraz umieszcza w nich artroskop, umożliwiający dokładne zbadanie chrząstki, błony maziowej, wiązadeł oraz mięśni. W przypadku artroskopii operacyjnej pozwala to również na wykonanie szeregu czynności terapeutycznych jak choćby usunięcia ciał wolnych ze stawu, wypłukania go, rekonstrukcji wiązadła lub wygładzenia chrząstki stawowej.
Pośród najczęściej wykonywanych typów tego zabiegu, wymienia się artroskopię kolana, barku, stawu skokowego, biodra, łokcia, a także dłoni. Operacja nie jest specjalnie skomplikowana i trwa zazwyczaj od kilkudziesięciu minut do około 2 godzin, więc pacjent często jest w stanie opuścić szpital jeszcze tego samego dnia, pod warunkiem nieprzedłużenia pobytu przez lekarza specjalistę. Jednym z miejsc, gdzie wykonywane są profesjonalne zabiegi artroskopii, jest nowo powstały Szpital Specjalistyczny Medyk w Zimnej Wodzie niedaleko Jasła, więcej na https://medyk-szpital.pl/
Wskazania do artroskopii
Podstawowymi wskazaniami do wykonania artroskopii są zazwyczaj czynności diagnostyczne lub lecznicze, mające na celu wyeliminowanie patologii danego stawu. Zabieg jest stosowany w przypadku różnego rodzaju urazów i zmian zwyrodnieniowych, niestabilności ruchów, złamań śródstawowych, uszkodzenia chrząstki lub wiązadeł, a także w razie wystąpienia ciał obcych w stawie pacjenta.
Wymienione dolegliwości mogą pojawić się zarówno podczas uprawiania sportu, jak i w trakcie zwykłych czynności dnia codziennego. Tak jak w przypadku innych technik diagnostycznych, wyróżnia się również okoliczności wykluczające lub utrudniające wykonanie tego typu zabiegu. Pośród nich można wymienić między innymi zaburzenia krzepnięcia krwi, stany zapalne skóry w obrębie badanego stawu, alergię na substancje zawarte w środku znieczulającym lub po prostu pogorszony stan ogólnego zdrowia pacjenta.
Artroskopia – rekonwalescencja po zabiegu
W zależności od przebiegu oraz rodzaju wykonanej operacji specjalista informuje pacjenta o odpowiednich czynnościach mających na celu odciążenie operowanego stawu. Zazwyczaj udziela on także informacji na temat wymaganych ćwiczeń rehabilitacyjnych oraz przewidywanego terminu powrotu pacjenta do pełnej sprawności fizycznej. Ćwiczenia często przyjmują formę masaży pod okiem specjalisty, fizykoterapii, krioterapii lub pilates.
Terapeuta lub rehabilitant może polecić pacjentowi wykonywanie dodatkowych, nieskomplikowanych ćwiczeń izometrycznych i rozciągających, mających na celu wywołanie bezpiecznej, kontrolowanej aktywności mięśni. Do ogólnych wskazań zalicza się także unikanie gwałtownych ruchów oraz ograniczenie ogólnej aktywności fizycznej do niezbędnego minimum. Kilka dni po przeprowadzonej operacji, zaleca się przyjmowanie przez pacjenta środków przeciwzakrzepowych i przeciwbólowych oraz w razie potrzeby, poruszanie z wykorzystaniem kul łokciowych.
Wpis gościnny