Ruszyła Kampania Złotej Wstążki poświęconej nowotworom u dzieci

Kampania Złotej Wstążki

To już trzecia edycja Kampanii Złotej Wstążki skupiającej się na wsparciu psychospołecznym kierowanym do dzieci z nowotworami oraz ich rodzin. Na czym polega kampania i w jaki sposób pomaga w obliczu choroby onkologicznej dziecka?

Fundacja Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową

Kampania Złotej Wstążki jest realizowana przez Fundację Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową we współpracy z innymi organizacjami pozarządowymi związanymi z onkologią dziecięcą. Fundacja prowadzi działalność charytatywną od 30 lat. Swoim wsparciem obejmuje dzieci i młodzież zmagających się z chorobami nowotworowymi. Oferuje również wsparcie dla rodzin – i to na każdym etapie leczenia (od diagnozy, przez leczenie i po jego zakończeniu). Fundacja umożliwia swoim podopiecznym dostęp do światowych osiągnięć z zakresu onkologii dziecięcej, a także do zaawansowanych metod leczenia. Skupia się ponadto na wsparciu natury psychologicznej, socjalnej i pedagogicznej.

Kampania Złotej Wstążki
Kampania Złotej Wstążki

Fundacja Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową prowadzi ponadto badania naukowe, przez co służy także szybkiej diagnozie i efektywniejszemu leczeniu pacjentów onkologicznych. Z inicjatywy organizacji wybudowano m.in. najnowocześniejszą w Polsce Klinikę dla dzieci chorych na nowotwory (Przylądek Nadziei).

Kampania Złota Wstążka

Celem uruchomienia kampanii Złota Wstążka jest zwiększenie świadomości na temat problematyki chorób nowotworowych w wieku dziecięcym, a także poprawa jakości leczenia i życia pacjentów. Uwzględnia także wsparcie dla Rodzin – zwłaszcza edycja kampanii w 2022 roku skupia się przede wszystkim na tym aspekcie, przyjmując hasło „Gdy choruje dziecko, choruje cała rodzina”.

Jak przekonuje profesor Marzena Samardakiewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego:

„Kondycja psychiczna rodziców ma wpływ na to, jak zachowują i jak czują się ich chore dzieci. Poziom wyczerpania się sił rodziców, przewlekłe zmęczenie, brak efektywnego snu, niewygody, ciągłe napięcia mogą obniżać możliwości radzenia sobie psychicznego i fizycznego z tą całą sytuacją. Stąd trzeba zadbać także o swoje potrzeby i o siebie”.

Dlaczego potrzebne jest wsparcie rodzin?

Wsparcie dla rodzin dzieci chorujących na nowotwory jest niezwykle istotne nie tylko z punktu widzenia poprawy ich jakości życia, ale i skuteczności leczenia samych małych pacjentów onkologicznych. Oczywiście leczenie jest zależne od zaawansowania choroby, jej rodzaju, przebiegu i wdrożonego leczenia, ale równie istotne są tzw. działania wspierające i terapeutyczne. Dzięki nim występuje możliwość znacznego obniżenia poziomu lęku przed różnymi poważnymi zabiegami, a także zmniejszyć poziom odczuwanego cierpienia przez dziecko. Jest to możliwe dzięki wsparciu terapeuty, ale i najbliższego otoczenia pacjenta, czyli rodziców, rodzeństwa czy dziadków. Jeśli rodzina uzyska poprawę komfortu psychicznego, będzie w stanie umiejętniej zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa i odwracać uwagę od traumatyzujących momentów. Eksperci podkreślają, że wykorzystywanie niefarmakologicznych metod leczenia bólu powinno iść na równi z medycznymi formami zabezpieczania przeciwbólowego.

Kim są bohaterowie tegorocznej Kampanii?

Kampania Złota Wstążka

W tegorocznej edycji Złotej Wstążki poznajemy siedmiu bohaterów, którzy zmagają się z chorobą nowotworową. To:

  • 2,5-letnia Zosia,

  • 3,5-letni Tyberiusz,

  • 4-letnie bliźniaczki – Lenka i Agnieszka,

  • 6-letni Mieszko,

  • 7-letnia Emilka,

  • 8-letnia Zuzia,

  • 15-letni Nazary.

Ich historie oraz więcej informacji na temat Kampanii Złota Wstążka można znaleźć na stronie www.zlotawstazka.pl oraz na Facebooku: https://www.facebook.com/zlotawstazka/.

#zlotawstazka