RakReaton – kampania Złotej Wstążki
RakReaton to wyzwanie sportowe odbywające się w ramach Kampanii Złotej Wstążki organizowanej przez Fundację Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową we współpracy z innymi organizacjami pozarządowymi związanymi z onkologią dziecięcą. Fundacja od 30 lat wspiera dzieci chorujące na nowotwory, oferując pomoc socjalną, psychologiczną i pedagogiczną. Prowadzi również badania naukowe, przyczyniając się do poprawy jakości leczenia i rozwoju onkologii dziecięcej.
Kampania Złotej Wstążki z kolei to odpowiedź na problemy psychologiczne dzieci i ich rodzin w obliczu choroby. Jej celem jest wsparcie zarówno małych pacjentów, jak i osób najbliższych – opiekunów, dziadków, rodzeństwa – w sferze zdrowia psychicznego, w myśl hasła, że „gdy choruje dziecko, choruje wraz z nim rodzina”. To niezwykle ważne, aby dbać o poprawę komfortu psychicznego rodzin, gdyż dzięki niemu mogą one lepiej radzić sobie z tak trudną diagnozą i leczeniem, a przez to efektywniej wspierać dziecko w walce z nowotworem – np. poprzez skuteczniejsze zapewnienie poczucia bezpieczeństwa, które jest kluczowe dla komfortu psychicznego w wieku dziecięcym.
Partnerami inicjatywy są Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej oraz Grupa Impel.
Na czym polega RakReaton?
Celem RakReaton jest zachęcenie społeczeństwa do aktywności związanej z pokonywaniem jak największych dystansów we wrześniu 2022, aby uzyskać zn pomocą wszystkich uczestników 1 mln kilometrów. Takie osiągnięcie zagwarantuje dzieciom chorym na nowotwory wsparcie w postaci 120 tys. zł przeznaczonych na pomoc psychologiczną, społeczną i pedagogiczną dzieci z chorobą onkologiczną, a także ich najbliższych.
Jak wziąć udział w RakReaton?
Wzięcie udziału w wyzwaniu jest niezwykle proste – umożliwia je bezpłatna aplikacja Activy, dzięki której jest możliwe rejestrowanie pokonanych kilometrów. Wystarczy pobrać aplikację z Google Play lub AppStore, zarejestrować się i zalogować oraz dołączyć w terminie 1-30 wrzesień do otwartego wyzwania pod nazwą „RakReaton – wspieramy dzieci chore na nowotwory”. Następnie należy jak najczęściej używać aplikacji, aby udokumentować podejmowane aktywności. Nie muszą to być maratony – wystarczy włączyć ją nawet udając się spacerem do sklepu. A cel jest szczytny, więc takie działanie wydaje się naprawdę banalne, aby realnie pomóc.
Każdy może pomóc!
"Biorąc udział w wyzwaniu, „przekazujesz” swoje kilometry z biegu lub jazdy na rowerze. To jest właśnie moc pomagania w akcji" – zachęca do zaangażowania się Anna Apel, prezes zarządu Fundacji „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”, pomysłodawcy sportowego wyzwania RakReaton.
"RakReaton to świetne połączenie dbania o własne zdrowie i zdrowie dzieci chorych na nowotwory. Uczestnicy wyzwania pokonują kilometry w dwóch kategoriach: na kołach i na nogach, czyli jazda na rowerze, rolkach, bieganie, nordic walking, a nawet krótkie spacery z psem. Dzięki aplikacji Activy każdy widzi, jak dana aktywność przybliża go do osiągnięcia wspólnego celu. Motywujący jest sam wkład, ale również rankingi i możliwość porównywania wyników z innymi. Każdy kilometr ma znaczenie, dlatego do akcji zachęcamy nie tylko sportowców, ale każdą osobę, która dołoży chociaż kilometr, tutaj nie liczy się czas, a chęci. W pierwszej edycji jednym z uczestników był Pan Tadeusz, który sam wcześniej zmagał się z nowotworem i nadal ma osłabioną przeszczepioną nerkę. Takie zaangażowanie pokazuje, że nie ma rzeczy niemożliwych, wystarczy tylko odpowiednia motywacja!" - mówi Dorota Matuła z Activy.
Więcej informacji znajdziesz na stronie www.zlotawstazka.pl, www.naratunek.org/rakreaton oraz w mediach społecznościowych: https://www.facebook.com/rakreaton, https://www.facebook.com/zlotawstazka/
#zlotawstazka #rakreaton