Paznokcie hybrydowe w domu – czy to dobry pomysł?
Nasłuchałaś się, że robienie samodzielnie w domu hybryd to niezbyt dobry pomysł, bo zniszczysz sobie paznokcie? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: możesz z powodzeniem sama nakładać lakier hybrydowy na paznokcie, w zaciszu domowym, bez ryzyka zniszczenia płytki! Wystarczy zastosować poniżej opisane sposoby, a także wskazówki dziewczyn, które wykonują same manicure hybrydowy już od wielu lat, samodzielnie – w domu. Gdy nauczysz się tej techniki, nie tylko zyskasz piękny, trwały kolor na paznokciach, ale także odczujesz oszczędności finansowe (koszt wykonania hybryd u kosmetyczki to średnio 60 zł). Zakup profesjonalnej lampy UV oraz pakietu lakierów hybrydowych, szybko Ci się zwrócą! A więc do dzieła: od czego zacząć? Jak malować paznokcie hybrydowe – krok po kroku? Zapraszam do zapoznania się z instrukcją poniżej.
Słowem wstępu – dlaczego w ogóle warto zrobić manicure hybrydowy?
Jeszcze zanim przejdziemy do instrukcji, powiemy nieco więcej o manicure hybrydowym. Skąd jego ogromna popularność? To metoda wręcz uwielbiana przez profesjonalistów, a kobiety na masową skalę zaczęły w ostatnich latach wykonywać hybrydy w zaciszu domowym. Otóż, paznokcie hybrydowe przeważają istotnie trwałością lakieru, nad tradycyjnym manicurem. Dzięki hybrydom możemy zyskać piękne, trwałe, błyszczące paznokcie na 3-4 tygodnie. Hybryda jest w dodatku łatwa w nakładaniu, nie odpryskuje, jest bardzo odporna niemal na wszystkie czynniki zewnętrzne. W dodatku lakiery hybrydowe i lampy UV nie są takie drogie – a koszt poniesiony za ich zakup zwraca się błyskawicznie, jeśli weźmiemy pod uwagę rezygnację z wizyty u kosmetyczki raz na 3 tygodnie (koszt ok. 60-70 zł). Co więcej, malowanie paznokci lakierem hybrydowym nie trwa długo, biorąc pod uwagę czas utrzymywania się idealnego efektu – cały manicure zrobisz w maksymalnie w 2 godziny (i masz „spokój” na 3 tygodnie!).
Paznokcie hybrydowe w domu – instrukcja krok po kroku
- Dokładnie spiłuj paznokcie do oczekiwanego kształtu. Pilnik powinien mieć ziarnistość 180. Następnie wypoleruj i wygładź płytkę paznokcia bloczkiem polerskim, usuwając z niej połysk. Po tym etapie umyj dłonie i wyczyść paznokcie szczoteczką.
- Paznokcie po umyciu i wysuszeniu należy przemyć jeszcze bezpyłowym wacikiem z odrobiną preparatu odtłuszczającego. Czekamy, aż płyn odparuje.
- Przechodzimy do nałożenia bazy. Nakładamy bardzo cienką warstwę lakieru bazowego, na całą płytkę, również malując brzegi (końcówki). Po nałożeniu, utwardzamy lakier w lampie UV ok. minutę (lub w lampie LED – ok. 10 sekund). Zaleca się zastosowanie lampy o mocy min. 36 W – jeżeli jest ona niższa, niestety czas utwardzania będzie dłuższy.
- Po utwardzeniu warstw bazy, przechodzimy do nakładania pierwszej warstwy właściwego lakieru hybrydowego w wybranym przez siebie kolorze. Lakier nakładamy zarówno na całą płytkę, jak i na wolne brzegi, aby je zabezpieczyć (jeśli chcesz dowiedzieć się, jak nakładać lakier na paznokcie, aby się nie rozlewał i nie wychodził na skórki, zajrzyj do artykułu: „Malowanie paznokci – instrukcja krok po kroku”). Lakier na płytce utwardzamy w lampie UV przez ok. 2 minuty, a w lampie LED – zaledwie 30 sekund. Aby uzyskać głębię koloru i zwiększyć trwałość, powtarzamy ten krok jeszcze raz, nakładając drugą warstwę.
- Po nałożeniu warstw z kolorem i ich utwardzeniu, przechodzimy do zabezpieczenia naszego manicure. Aby nadać połysk i utrwalić efekt, należy zastosować cienką warstwę top coat, także zabezpieczając wolny brzeg płytki. Top coat utwardza się w lampie UV przez ok. 2 minuty lub LED – pół minuty.
- Po utwardzeniu, nakładamy na paznokcie i skórki oliwkę, która ma działanie odżywiające i nawilżające.
Instrukcje wideo z YouTube: paznokcie hybrydowe krok po kroku
Czy hybryda niszczy paznokcie?
Jeżeli manicure hybrydowy został wykonany nieumiejętnie lub produktami słabej jakości, niestety płytka może ulec zniszczeniu. Innym powodem zniszczeń może być nie tyle sam manicure, co jego nieumiejętne ściąganie. Z reguły jednak hybryda nie powinna wyraźne uszkodzić paznokci. Jak rozpoznać, czy lakier jest złej jakości? Jeżeli paznokieć albo skórki pieką, to znaczy, że powinnaś natychmiast taką hybrydę ściągnąć. Dobrej jakości lakier nie będzie powodował takich objawów. Co ważne, jeżeli masz wrażliwe paznokcie, powinnaś stosować na nie odżywki z keratyną.
Jak ściągnąć/zdjąć hybrydę w domu, aby nie uszkodzić paznokci?
Tak jak wspomnieliśmy, o ile sama hybryda nie powinna zniszczyć paznokci, o tyle jej nieprawidłowe ściąganie – owszem, może narobić ogromnych szkód na płytce. Niedopuszczalne jest np. spiłowywanie lakieru pilniczkiem, albo jakiekolwiek zeskrobywanie go. Jak zatem powinno się zdejmować hybrydę z paznokci, aby ich nie uszkodzić? Jest na to prosty sposób. Paznokcie najpierw należy zmatowić blokiem polerskim lub pilniczkiem z ziarnistością 180.
Przygotowujemy sobie folie aluminiowe (kuchenne) – tniemy je na małe kwadraty. Przygotowujemy także waciki kosmetyczne – je również warto pociąć na 4 części (jedna taka część wystarczy, by pokryć płytkę). Waciki porządnie nasączamy w acetonie. Przykładamy je do płytek paznokci i od razu dokładnie owijamy je folią aluminiową (wokół palca), aby wacik przylegał do całego paznokcia. Czekamy tak ok. 10 minut i ściągamy folię oraz waciki. Hybryda powinna być niemal w całości ściągnięta. Pozostałości usuwamy przy pomocy drewnianego patyczka.
Na sam koniec równamy powierzchnię płytki bloczkiem polerskim oraz odżywiamy oliwką. Paznokcie – po takiej metodzie ściągania hybrydy – powinny być w dobrej kondycji. Inaczej może stać się, jeśli np. użyjesz pilniczka o złej gradacji (dopuszczalne są gradacje: 180, 220, 240). Istotny jest też remover – powinien mieć w swoich składzie substancje zapobiegające nadmiernemu wysuszeniu.
Regeneracja paznokci po hybrydzie: jak poprawić ich kondycję?
Jeżeli nie udało Ci się bezpiecznie ściągnąć hybrydy, zapewne wygląd Twoich paznokci pozostawia wiele do życzenia. Są uszkodzone przez zdrapywany lakier hybrydowy, nierówne, mają uszkodzoną strukturę. Co w takiej sytuacji? Po pierwsze, zapomnij czasowo o kolejnym manicure – musisz zregenerować płytkę, aby położyć lakier po raz kolejny. Warto zrobić paznokciom przerwę 2 tygodnie, a nawet miesiąc. W tym czasie codziennie wcieraj w paznokcie i skórki oliwkę regenerującą z witaminą E, olejkiem rycynowym i innymi, nawilżającymi składnikami. Popularną metodą regeneracji paznokci jest wcieranie w płytkę witaminy E w kapsułkach – kupisz ją w każdej aptece. Kolejnym krokiem jest stosowanie kremów do rąk o składzie natłuszczającym. Warto również sięgnąć po wszelkie odżywki do paznokci w postaci lakierów, z kompleksem witamin. I pamiętaj o regeneracji „od środka”: kup suplement diety ze skrzypem i biotyną – a przy okazji poprawisz wygląd swoich włosów!
5 błędów, przez które niszczysz paznokcie hybrydą!
- Pozostawianie lakieru hybrydowego na paznokciach dłużej niż 3 tygodnie. Po takim czasie hybrydy mogą nadal wyglądać ładnie (zwłaszcza, jeśli zakryjesz odrost), ale po takim czasie niestety dochodzi do wysuszania przez lakier płytki paznokcia. Na paznokciu mogą też pojawić się białe plamy, jeśli dojdzie do zwapnienia!
- Wybieranie lakierów hybrydowych z niższej półki. Niestety, jeśli chcesz mieć paznokcie hybrydowe w domu, bez wychodzenia do kosmetyczki, musisz zainwestować w produkty najwyższej jakości. Ostatecznie i tak wykonanie manicure hybrydowego w domu będzie tańsze, niż w salonie.
- Nieumiejętne zdejmowanie hybryd z paznokci. To, o czym wcześniej pisaliśmy, czyli zdrapywanie lakieru, spiłowywanie go pilnikiem o złej gradacji.
- Zbyt częste wykonywanie manicure hybrydowego – czyli znaj umiar! Jeżeli zauważysz, że płytka paznokcia jest w coraz gorszej kondycji po każdym zabiegu, stała się np. zbyt cienka i ma przebarwienia, to sygnał, że powinnaś dać odpocząć paznokciom od manicure.
- Brak odpowiedniej regeneracji po zdjęciu lakieru hybrydowego. To bardzo częsty, podstawowy błąd. Po zdjęciu hybrydy powinnaś regenerować paznokcie oliwkami, odżywkami i kremami natłuszczającymi.
Czy lampa UV do paznokci hybrydowych jest szkodliwa?
Duże kontrowersje w temacie paznokci hybrydowych wzbudza lampa UV, która jest potrzebna do utwardzania lakieru na płytce. Na rynku znajdują się też lampy LED – jednak i one emitują światło UVA. A jak wiadomo, promieniowanie ultrafioletowe jest szkodliwe – np. przyspiesza starzenie się skóry i powoduje zmiany nowotworowe (tego typu lampy wykorzystuje się także w solariach). W obliczu tych faktów: czy robienie manicure hybrydowego jest bezpieczne dla naszego zdrowia?
Osoby, które regularnie wykonują manicure hybrydowy, mają kontakt z promieniowaniem ultrafioletowym przez kilkanaście razy w roku – jednak ekspozycja skóry na to światło, jest bardzo krótka. Jak twierdzą specjaliści z Rapid Precision Testing Laboratories w USA, używanie lampy UV nie jest niebezpieczne dla naszego zdrowia. Podobnie uważają eksperci ze Skin Cancer Foundation – według nich tak krótki kontakt z promieniami UVA nie jest szkodliwy – w takim czasie nie ma bowiem możliwości przekroczenia szkodliwej dla zdrowia dawki promieniowania. Jednak przezorny, zawsze ubezpieczony – polecamy stosowanie środków ochronnych podczas robienia manicure hybrydowego, smarując np. skórę wokół paznokci kremu z wysokim filtrem przeciwsłonecznym.
Inspiracje: pomysły na paznokcie hybrydowe! Modne kolory, stylizacje, wzorki
Efekt lustra (mirror) na paznokciach – jak zrobić taką hybrydę?
Obecne trendy w paznokciach hybrydowych to przede wszystkim wysoki połysk. Kolory są metaliczne, mienią się brokatem, odbijają światło. Ale absolutnym hitem sezonu jest tzw. efekt lustrzanego manicure. Jak go zrobić? Poniżej krótka instrukcja:
- nałóż na paznokcie bazę i 2 warstwy lakieru hybrydowego, po czym pokryj je top coatem – czyli zrób standardowy manicure hybrydowy, jak dotychczas;
- przemyj paznokcie odtłuszczaczem;
- na paznokieć serdeczny nanieś top coat; nie przemywaj lepkiej warstwy;
- paznokieć posyp pyłkiem (zwykle mają one w nazwie „holo effect”) i utwardź lakier w lampie UV przez 2 minuty lub LED – pół minuty;
- pozostałe paznokcie pokrywamy pyłkiem z efektem lustra („mirror effect”), za pomocą aplikatora;
- paznokcie te pokrywamy top coatem i utwardzamy w lampie;
- przemywamy całość odtłuszczaczem.