Malowanie paznokci – zasady idealnego manicure
Gdy już nauczysz się malować paznokcie dzięki poniższym wskazówkom, zobaczysz, że może ono sprawiać Ci frajdę, a nie jak do tej pory – być niczym „za karę”. Zależy Ci na zadowalającym efekcie domowego malowania paznokci, a także długotrwałym rezultacie? Mamy to na uwadze! Poniższe rady pozwolą Ci zaoszczędzić niejedną wizytę u kosmetyczki – czyli średnio 70 zł za jeden manicure. Sama nauczysz się dbać o swoje paznokcie, pielęgnować je, oczyszczać ze skórek, przygotowywać do malowania i wreszcie – wykonywać idealny manicure. Co więcej, przysłużysz się swoim paznokciom, stosując zwykły lakier zamiast żelowego, hybrydowego lub manicure tytanowego, które niestety, ale niszczą paznokcie podczas ściągania (aceton lub mechaniczne ściąganie – obie metody są bardzo inwazyjne).
Uwaga! Zmagasz się z problemem zbyt krótkich paznokci? Stosuj olejek rycynowy – wkrótce zobaczysz, że paznokcie zaczną rosnąć szybciej i staną się mocniejsze!
Malowanie paznokci – rady blogerek! 10 instrukcji WIDEO z YouTube
1. Red Lipstick Monster – jak malować paznokcie i nie zalać skórek?
2. Julia Caban – jak malować paznokcie? Triki
3. Akademia Manicure Dorota Zawisza – technika perfekcyjnego malowania paznokci
4. Oliwia Szymańska – jak malować paznokcie pod same skórki?
5. Golden Rose Polska – jak zrobić manicure – najczęstsze pytania
6. Magda G – podstawowe błędy podczas malowania paznokci
7. Troom Troom PL – 14 trików w malowaniu paznokci
8. Słodka Ada – jak szybko wysuszyć lakier na paznokciach?
9. DOMiNKA – jak zrobić manicure na krótkich paznokciach?
10. Red Lipstick Monster – porada, jak malować paznokcie
Malowanie paznokci - co powinnaś przygotować?
O dobrym przygotowaniu do malowania paznokci mówi każda z blogerek urodowych, a także każda specjalistka od manicure. Na źle odtłuszczonych czy słabo oczyszczonych paznokciach, nawet najlepszy lakier i najlepsza precyzja, nie dadzą efektu. Przede wszystkim w Twojej kosmetyczce nie może zabraknąć drewnianego patyczka do odsuwania skórek oraz preparatu do ich zmiękczania. Wyposaż się także w pilnik, bazę pod lakier, która będzie wzmacniać i chronić płytkę paznokcia (a także chronić paznokieć przed przebarwieniem – niektóre lakiery powodują bowiem, że płytka może żółknąć, np. lakiery czerwone i różowe), oraz utwardzacz lakieru (tzw. top coat). Warto posiadać także krem natłuszczający. Gdy już zgromadziłaś wszystkie z wymienionych elementów, możesz przejść do wykonania manicure w domu. W jaki sposób? Wyjaśniamy poniżej.
Przygotowanie paznokci do malowania: oczyszczanie + nakładanie bazy
Po pierwsze, musisz zadbać o odpowiedni kształt paznokci, piłując je pilniczkiem papierowym lub szklanym oraz usunąć skórki za pomocą drewnianego patyczka i płynu zmiękczającego skórki. Gdy zabieg ten zostanie wykonany, umyj dłonie i wypoleruj płytkę paznokcia. Następnie dokładnie ją odtłuść specjalnym preparatem. Niezwykle ważne jest dobre przygotowanie paznokci w opisany wyżej sposób, ponieważ dzięki temu unikniesz powstawania smug i nierówności, a lakier będzie trwalszy.
Przechodzimy do malowania paznokci. Najpierw nałóż cienką warstwę bazy odżywczej na każdy z paznokci. Z doświadczenia wiemy, że wiele dziewczyn ma problemy z wyborem tej najlepszej bazy – pojawiają się np. problemy z odpadaniem, pękaniem, pęcherzykami powietrza – stąd ich częste pytania na forach internetowych. Okazuje się, że najtańsze bazy zapewniają naprawdę świetny efekt na paznokciach – a kupisz je za kilka złotych w drogerii! Dlaczego warto stosować bazę? Preparat ten chroni lakier przed żółknięciem pod wpływem intensywnego lakieru (np. czerwonego), pozwala także rozjaśnić płytkę paznokcia. Nakładając bazę wypełniamy też ewentualne nierówności na płytce, a lakier dzięki temu będzie się lepiej prezentował i trzymał dłużej.
Malowanie paznokci – instrukcja! Krok po kroku
Gdy już nałożysz bazę – którą może także stanowić odżywka do paznokci, a nie dedykowany preparat, poczekaj aż całkowicie wyschnie. To bardzo ważne, ponieważ gdy baza nie będzie całkiem sucha, nakładanie lakieru sprawi ogromne problemy – a później jego wysychanie.
Przejdź do malowania. Na początek możesz posmarować skórki kremem natłuszczającym – ale bardzo delikatnie, aby nie dotknąć płytki paznokcia – dzięki temu lakier nie utrzyma się na skórkach. Umieść kroplę lakieru na środku paznokcia, ale nieco bliżej skórki. Ostrożnie przepchnij kroplę w kierunku skórki, nie dotykając jej – pozostaw małą przerwę. Następnie wykonaj pociągnięcie pędzlem w drugą stronę. Kolejny krok, to pokrycie lakierem końcówki paznokcia (ma to na celu zabezpieczenie przed rozdwajaniem i odpadaniem lakieru na końcu paznokcia) oraz ponowne pociągnięcie pędzla po całej płytce – ale tylko raz, po to, aby wyrównać rozprowadzenie lakieru! Pamiętaj, że im więcej pociągnięć pędzla wykonasz, tym efekt będzie gorszy a malowanie utrudnione. Staraj się nie przekraczać 2-3 pociągnięć po całej płytce.
Pozostaw paznokieć do wyschnięcia i nałóż drugą warstwę – ta już z pewnością pokryje wszystkie prześwity, a także sprawi, że lakier wytrzyma na paznokciu dłużej. Nakładając lakier zarówno w pierwszej, jak i drugiej warstwie, staraj się wykonywać jak najcieńsze warstwy. Im cieńsza warstwa lakieru, tym szybciej będzie on wysychał i tym równiej będzie rozprowadzony. Lepiej wykonać 3 cienkie warstwy niż 2 grube – efekt będzie nieporównywalnie lepszy i trwalszy, a czas wykonania zabiegu – praktycznie taki sam. A warto wiedzieć, że nakładając grube warstwy lakieru, ryzykujemy powstania grudek, pęcherzyków powietrza i wylewania się lakieru na skórki.
Na pomalowane paznokcie nałóż utwardzacz – tzw. top coat. Preparat ten sprawi, że lakier będzie trzymał się o wiele dłużej bez odpryskiwania. Pozostaw top coat do wyschnięcia.
Jeszcze jedna rada: jeśli lakier wyjechał poza płytkę paznokcia, nie przejmuj się tym w trakcie malowania. Możesz łatwo usunąć „zalania” skórek, za pomocą patyczka do uszu i zmywacza, którymi delikatnie oczyść skórki z lakieru, ale po wyschnięciu – nie zepsujesz wówczas już pomalowanej płytki.
Malowanie paznokci nie takie straszne...!
Gdy już nabierzesz wprawy, przekonasz się, że malowanie paznokci zajmuje kilka minut na jedną warstwę. Zakładając standardowo dwie warstwy, czas malowania paznokci wraz z schnięciem, zajmie Ci nie więcej niż godzinę. A efekt będzie trwały – tak pomalowane paznokcie utrzymają się bez odpryskiwania nawet tydzień czy dwa, w zależności od tego, czy np. będziesz zmywać naczynia bez rękawiczek.
Kilka trików – domowych sztuczek! Malowanie paznokci dla spryciarzy
Czytasz ten artykuł w niedzielę, gdy wszystkie sklepy są zamknięte? Nie masz jednocześnie wszystkich wskazanych preparatów, a paznokcie musisz mieć gotowe na jutro? Nic straconego – na takie sytuacje mamy „domowe sposoby”! Oto one:
- Zamiast odtłuszczacza do paznokci zastosuj biały ocet.
- Nie masz kremu natłuszczającego do skórek? Użyj zwykłej wazeliny – aplikuj ją za pomocą patyczka do uszu.
- Zamiast bazy pod lakier możesz zastosować biały lakier lub odżywkę do paznokci – dadzą one podobny efekt.
- Do wykonania francuskiego manicure można wykorzystać gumki recepturki, które ułatwią wykonywanie estetycznych końcówek!
- Skończyły Ci się wszystkie lakiery i pozostał tylko bezbarwny? Wykorzystaj cienie do powiek! Rozgnieć je przy użyciu łyżeczki tak, aby powstał proszek, a następnie wymieszaj z lakierem. Efekt będzie niesamowity!
- Nie bój się odważnych połączeń! Możesz wymieszać kilka lakierów w szklance wody – uzyskasz ciekawą alternatywę dla tradycyjnych kolorów. Wystarczy, że nakleisz na palce taśmę przezroczystą, by nie pobrudzić skóry, aby później zanurzyć je w wodzie z lakierami – jeden paznokieć po drugim. Pozostaw każdy z paznokci w takiej mieszance kilka chwil, a następnie usuń nadmiar lakieru i pozwól mu wyschnąć.
Jak szybciej wysuszyć lakier na paznokciach?
Jeśli zależy Ci na szybkim wysuszeniu pomalowanych paznokci, zanurz dłonie w misce z wodą z kostkami lodu. Trzymaj w takiej wodzie paznokcie przez kilka minut – to znacznie przyspieszy wysychanie lakieru. Unikaj jednak sposobów z suszarkami i wentylatorami! To jedne z najczęściej popełnianych błędów, które dosłownie rujnują wcześniejszą pracę nad paznokciami. Sprzęty te nie tylko sprawiają, że lakier się przemieści i rozleje na skórki, ale również spowodują, że lakier nie będzie miał połysku po wyschnięciu.