Paznokcie hybrydowe – ogólne przeciwwskazania
Są pewne przeciwwskazania do wykonania manicure hybrydowego – nie tylko w ciąży. Z hybryd powinnyśmy zrezygnować, jeżeli występują u nas choroby paznokci, takie jak grzybica czy drożdżyca. W takiej sytuacji płytkę paznokcia najpierw trzeba wyleczyć, zregenerować i dopiero wtedy pomalować paznokcie. Do zabiegu dyskwalifikują nas także wszelkie stany ropne czy alergie na składniki poszczególnych preparatów, niezbędnych do wykonania manicure hybrydowego.
Kolejnym powodem, dla którego powinno się zrezygnować z hybryd, jest zły stan paznokci. Najpierw powinno się je poddać regeneracji.
Jeżeli zdecydowałaś się na wykonanie hybrydy, poinformuj stylistkę o wszelkich problemach, które mogłyby mieć znaczenie, np. o cukrzycy czy zaburzeniach krzepnięcia krwi. Dzięki tym informacjom kosmetyczna będzie mogła dostosować zabieg do Twoich potrzeb (np. pominąć etap wycinania skórek).
Manicure hybrydowy w ciąży i podczas karmienia piersią
Czy można wykonywać manicure hybrydowy w ciąży oraz podczas karmienia piersią? Jeżeli do tej pory poddawałaś się takiemu zabiegowi, w ciąży możesz go kontynuować, z tym że powinnaś sprawdzić skład kosmetyków, które zastosujesz. Na co szczególnie uważać?
Kobiety w ciąży powinny unikać preparatów zawierających formaldehyd, toluen, ftalan dibutylu (DBP). Substancje te są bardzo szkodliwe i należy unikać ich na co dzień, a zwłaszcza w ciąży i w okresie karmienia piersią.
Z manicure hybrydowego należy bezwzględnie zrezygnować, jeżeli występuje u nas reakcja alergiczna na jakikolwiek ze składników używanych do takiej stylizacji preparatów.
Lampa LED do hybryd oraz aceton a ciąża
Wątpliwości budzi ponadto stosowanie acetonu (jest on konieczny do zdjęcia hybryd) oraz lampy LED (jej zadaniem jest utwardzanie lakieru – dzięki niej manicure hybrydowy jest bardzo trwały). Jeśli chodzi o aceton, w ciąży zaleca się, aby unikać kosmetyków zawierających ten składnik – jednak nie jest on szkodliwy, jeżeli będzie na paznokciach krótko (nie zdąży przeniknąć do maluszka). Jeżeli jednak nie chcesz ryzykować, zawsze możesz udać się na zdjęcie hybryd do kosmetyczki i poprosić o zastosowanie frezarki zamiast acetonu.
W kwestii zastosowania lampy UV i jej potencjalnej szkodliwości w ciąży: lampa UV korzysta z tych samych promieni, co lampy na solarium, a wiadomo, że w ciąży z solarium trzeba zrezygnować. Czy więc manicure hybrydowy jest w ciąży z tego powodu totalnie zakazany? Okazuje się, że nie, ponieważ podczas nakładania hybrydy lampa ledowa UV używana jest zaledwie kilka razy po ok. 30 sekund. Tak krótki czas naświetlania nie stanowi zagrożenia dla dziecka – żadne badania nie potwierdziły takiej szkodliwości.
Manicure w ciąży a ryzyko zakażeń
O wiele bardziej ryzykowne może być wycinanie skórek w ciąży od wykonania manicure hybrydowego, ponieważ może łatwo dojść do zakażenia (lepiej odsuwać skórki patyczkiem, zamiast je obcinać). Do najczęstszych zakażeń, które występują w ciąży, należą:
- zakażenia bakteryjne (cechują się zaczerwienieniem, zbieraniem ropy i obrzękiem) – ich leczenie wymaga zastosowania antybiotyków (a niekiedy także przecięcia skóry), co nie jest korzystne dla dziecka;
- zakażenia grzybiczne (płytka paznokci robi się żółta i pofałdowana) – ich leczenie wymaga zastosowania leków ogólnych lub miejscowych;
- infekcje wirusowe w postaci brodawek.
A może lepiej wykonać manicure akrylowy?
Manicure hybrydowy wydaje się być o wiele lepszą opcją dla ciężarnych, niż np. manicure akrylowy, ponieważ do jego wykonania konieczne jest zastosowanie preparatów zawierających silne substancje chemiczne. Poza tym sam zapach akrylu (opary z niego) jest szkodliwy, a w ciąży może nasilać także mdłości.
Czy przed terminem porodu można pomalować paznokcie?
Zdecydowanie większość szpitali wymaga, aby do porodu nie mieć pomalowanych paznokci i najlepiej obciąć je na krótko. Dlaczego? Jeżeli wystąpią komplikacje podczas porodu, lekarz anestezjolog potrzebuje widzieć naturalny kolor płytki paznokcia do oceny stanu pacjentki (np. gdyby doszło do konieczności przeprowadzenia cięcia cesarskiego). Zmieniona barwa paznokci może bowiem świadczyć o różnych zaburzeniach w funkcjonowaniu organizmu.
Jaki lakier hybrydowy będzie bezpieczny w ciąży?
Jak już wspomnieliśmy, wybór preparatów do manicure hybrydowego jest kluczowy dla bezpieczeństwa wykonywania tego zabiegu. Do organizmu mamy mogą bowiem przedostać się poprzez płytkę paznokcia różne szkodliwe substancje, które stanowią zagrożenie dla dziecka. Zagrożeniem są także opary, jakie wydzielają owe preparaty. Lepiej więc dmuchać na zimne i nie stosować produktów z podejrzanym składem, zawierającym np. formaldehyd czy toluen. Choć na kobietach ciężarnych nie przeprowadzano dotąd badań stricte ukierunkowanych na wpływ tych składników na przebieg ciąży, istnieją doniesienia o niekorzystnym wpływie lakierów zawierających toluen, formaldehyd lub ftalany w grupie ciężarnych manikiurzystek. Okazuje się, że w tej grupie zawodowej o wiele częściej zdarzają się porody przedwczesne, poronienia lub wady rozwojowe płodu. Jeśli więc nie masz pewności, co do składu lakieru, lepiej z niego zrezygnuj.
Hybrydy w ciąży – środki ostrożności
W ciąży można zdecydować się na różne rodzaje manicure (chociaż żelowe i akrylowe są raczej odradzane). Niezależnie od tego, jaki z nich wybierzesz – np. manicure hybrydowy – warto zadbać o następujące sprawy:
- na manicure udaj się do salonu kosmetycznego, który mocno dba o higienę; zwróć uwagę, czy sprzęt i wszystkie narzędzia konieczne do wykonania manicure są wysterylizowane; to bardzo ważne, ponieważ zanieczyszczony sprzęt może spowodować zakażenie wirusowym zapaleniem wątroby typu B lub C;
- uprzedź manikiurzystkę, że jesteś w ciąży – dobra stylistka zachowa wówczas szczególne środki ostrożności, aby zminimalizować zarówno ryzyko zakażeń, jak i kontaktu ze szkodliwymi substancjami;
- zadbaj o dobre samopoczucie – jeżeli czujesz, że nachodzą Cię mdłości lub zawroty głowy, koniecznie poinformuj o tym stylistkę;
- po wizycie kontroluj stan swojego organizmu pod kątem potencjalnego ryzyka zakażenia; obserwuj się już po wizycie (stan zapalny może pojawić się od razu po wizycie, ale nie jest to regułą – niekiedy pojawia się dopiero po kilku tygodniach).