Co to jest manicure japoński?
Manicure japoński to zabieg, który polega na wcieraniu pasty z witaminami oraz minerałami w płytkę paznokcia, a także nałożeniu na nią specjalnego pudru. Efektem manicure japońskiego są zdrowe, mocne paznokcie, dlatego jest to zabieg szczególnie polecany osobom, które mają problem z rozdwajającymi się lub łamliwymi paznokciami. Jeżeli nie możesz sobie poradzić ze zniszczoną płytką – np. po długotrwałym stosowaniu manicure hybrydowego – ratunkiem może być właśnie manicure japoński, od ponad 400 lat stosowany przez Japonki.
Zasada tego zabiegu jest prosta: polega na wcieraniu szybkimi ruchami zielonej pasty zawierającej substancje, które intensywnie odżywiają paznokcie, nadają im blasku, a także wzmacniają. Za taki efekt odpowiada m.in. krzemionka z Morza Japońskiego, witamina A, witamina E, keratyna, a także dobroczynny pyłek pszczeli.
Przed zabiegiem trzeba oczywiści dokładnie oczyścić paznokcie, zmatowić płytkę pilniczkiem i nadać odpowiedni kształt. Należy także – po nałożeniu pasty – nanieść i wmasować w paznokcie niewielką ilość specjalnego pudru. Istota manicure japońskiego polega przede wszystkim na umiejętnym wcieraniu pasty, a potem pudru – w jednym kierunku. Efekt jest widoczny natychmiast, już po pierwszym zabiegu: paznokcie stają się gładkie i lśniące. Kurację warto powtórzyć 3-4 razy w odstępie 3 tygodni.
Manicure japoński – zalety. Dlaczego zaczął był modny?
Skąd fenomen manicure japońskiego? Być może powszechne wykonywanie manicure hybrydowego czy innego rodzaju „trwałych” manicure spowodowało, że wiele kobiet zaczęło się zmagać z uszkodzonymi paznokciami. Tym sposobem coraz więcej osób zaczęło sięgać po metody regeneracji płytki paznokcia, trafiając m.in. na manicure japoński, który okazuje się być bardzo skutecznym sposobem na regenerację, gdyż poprawia wygląd i stan nawet najbardziej zniszczonej płytki. A to wszystko dzięki naturalnym substancjom pełnym witamin i minerałów. To właśnie dzięki nim paznokcie są mocniejsze i zdecydowanie mniej się łamią. Co więcej, znikają również różnego rodzaju przebarwienia! To doskonały ratunek dla kobiet, które przez długi czas stosowały manicure hybrydowy lub żelowy, bądź mają zniszczone paznokcie przez stosowanie niektórych leków czy przez choroby.
Czy manicure japoński ma wady?
Niestety wadą tego manicure jest fakt, że na pastę i puder nie można nakładać żadnego lakieru, dlatego nie nada się on dla osób, które chcą mieć paznokcie w kolorze lub wybierają się na wielkie wyjście. Kolorowy lakier można co prawda nałożyć, ale dopiero gdy miną minimum 2 dni od zabiegu (a optymalnie 5 dni).
Kolejną wadą może być to, że najlepszy efekt utrzymuje się do 2 tygodni, więc nie jest to tak trwałe rozwiązanie poprawy wyglądu paznokci, jak np. manicure hybrydowy. Należy jednak zauważyć, że stosowany regularnie, stopniowo poprawia kondycję paznokci i je odżywia, przez co zaczną one wyglądać pięknie na stałe już po kilku zabiegach – i nie będą wymagać stosowania żadnych lakierów, gdyż będą same w sobie prezentować się zdrowo i elegancko.
Jakie właściwości ma manicure japoński?
Manicure japoński jest nakierowany przede wszystkim na wzmocnienie kruchych i łamliwych paznokci, z nierówną powierzchnią płytki. Sprawdzi się u osób, które próbowały innych sposób, ale bez pożądanego efektu. W preparacie znajdują się bowiem składniki, które zapobiegają łamaniu się paznokci i rozdwajaniu. To m.in. witamina A, E i H, prowitamina B5, krzemionka z Morza Japońskiego, pyłek pszczeli oraz keratyna. Substancje te m.in. pobudzają krążenie krwi i sprawiają, że paznokcie zaczynają szybciej rosnąć i są mocniejsze. Likwidują ponadto przebarwienia – powstałe np. na skutek stosowania lakierów z czerwonym pigmentem.
Ile kosztuje manicure japoński?
Ile kosztuje manicure japoński, jeśli jest wykonywany u kosmetyczki? Jest to zabieg dość czasochłonny i należy go regularnie powtarzać. Mimo, że nie jest skomplikowany, kosztuje dość sporo w gabinetach kosmetycznych. Zabieg trwa ok. 30-40 minut i kosztuje ok. 60-80 zł.
W przypadku, jeśli zdecydujesz się na wykonanie manicure japońskiego samodzielnie, w domu, koszty będą niższe, gdyż za dobry zestaw do tego zabiegu zapłacisz ok. 100 zł – a wystarczy on na kilka zabiegów. Warto więc wykonać zabieg samodzielnie, gdyż nie jest on trudny i nie wymaga specjalistycznej wiedzy, a możesz wiele dzięki temu oszczędzić.
O czym pamiętać przed i po wykonaniu manicure?
Niezależnie od tego, czy zamierzasz udać się do kosmetyczki na manicure japoński, czy wykonać go samodzielnie w domu, powinnaś wiedzieć kilka rzeczy. Przede wszystkim tego zabiegu nie można robić bezpośrednio po zdjęciu paznokci przedłużonych na żel lub akryl. Do wykonania manicure trzeba ponadto wykorzystywać wyłącznie dobrej jakości, najlepiej oryginalne produkty, ponieważ tylko wtedy zyskasz gwarancję, że efekty będą zadowalające. Ponadto podróbki często zawierają szkodliwe substancje, więc należy na to zwracać szczególną uwagę.
Przed zabiegiem przygotuj odpowiednio paznokcie, zmiękczając skórki i delikatnie je usuwając. Nadaj również paznokciom odpowiedni kształt za pomocą pilniczka papierowego lub szklanego. Po zabiegu natomiast, nie wolno malować paznokci żadnym lakierem.
Czego potrzebujemy do wykonania manicure japońskiego?
Jeśli zdecydujesz się na wykonanie manicure japońskiego w domu, musisz zakupić kilka rzeczy. Będziesz potrzebować pilniczka do nadaniu kształtu paznokciom, pilniczka o mniejszej gradacji do zmatowienia płytki, bloku polerskiego, płynu lub żelu do zmiękczania skórek oraz szpatułki drewnianej do ich odpychania i usuwania. Dodatkowo musisz oczywiście kupić gotowy zestaw do manicure japońskiego.
Manicure japoński – jaki wybrać zestaw?
Zestaw do manicure japońskiego powinien zawierać:
- pastę z odżywczymi składnikami do wcierania w płytkę paznokcia,
- puder zabezpieczający,
- szpatułkę do nakładania produktów,
- polerkę do wcierania pasty,
- polerkę do wcierania pudru,
- ewentualnie polerkę do płytki paznokcia i pilniczek do zmatowienia oraz nadawania kształtu.
Pasta i puder zabezpieczający powinny mieć naturalne składy, pozbawione chemicznych, niebezpiecznych substancji. Z tego powodu wybierając zestaw do manicure japońskiego, sprawdzaj przede wszystkim składy poszczególnych produktów. Poniżej przedstawiamy przykładowe zestawy do manicure japońskiego, które zawierają preparaty o dobrym, bezpiecznym składzie.
1. Manicure japoński P. Shine (duży zestaw)
Cena: 100-110 zł
To oryginalny zestaw do manicure japońskiego P. Shine. Zestaw jest świetnie oceniany na Allegro, Ceneo i w innych serwisach. Klientki potwierdzają jego skuteczność w użytku domowym, chwaląc m.in. za redukowanie nierówności, widocznych pęknięć czy też wyraźne zmniejszenie łamliwości i rozdwajania się paznokci. Produkty z tego zestawu są bezpieczne także dla alergików. Producent deklaruje utrzymywanie się pozytywnego efektu nawet do 2 tygodni. W skład zestawu wchodzi pasta, puder, polerka do wcierania pasty, polerka do wcierania pudru, 3 polerki dwustronne do przygotowywania paznokci, szpatułkę plastikową i pilniczek.
Producent zaleca powtarzanie zabiegu co 2 tygodnie.
2. Manicure japoński – zestaw marki Silcare – Lily Angel
Cena: ok. 80 zł
To również dobrze oceniany zestaw do manicure japońskiego. Preparaty mają dobry i bezpieczny skład i cieszą się wieloma pozytywnymi opiniami na forach czy takich serwisach, jak Allegro. Klientki chwalą sobie skuteczność stosowania tego zestawu: efektem są mocniejsze, zdrowsze i ładniejsze paznokcie, z delikatnym, różowym połyskiem, który utrzymuje się przez ok. 5 dni po zabiegu. Z kolei efekty odżywienia płytki paznokcia utrzymują się ok. 2 tygodnie. W skład zestawu wchodzi aż 7 polerek dwustronnych, 5 pilniczków drewnianych, 2 polerki jednostronne, pasta, puder, szpatułka plastikowa, a także ircha w rolce. Producent zaleca, aby zabieg wykonać 3 razy w odstępach 2-tygodniowych.
Jak zrobić manicure japoński – krok po kroku?
- Rozpocznij zabieg od oczyszczenia dłoni. Umyj je dokładnie ciepłą wodą z mydłem i osusz ręcznikiem.
- Następnie nakładamy żel lub płyn na skórki i odsuwamy je patyczkiem.
- Nadajmy paznokciom pożądany kształt i matowimy płytki z pomocą bloku polerskiego dołączonego do zakupionego zestawu. Pamiętaj, aby płytki zmatowić dokładnie i równomiernie, gdyż umożliwi to wnikanie w nie substancji aktywnych.
- Kolejny etap to wcieranie pasty z krzemionką i innymi składnikami aktywnymi. Nakładamy ją albo bezpośrednio na paznokcie, albo na polerkę, którą będziemy następnie wcierać produkt w płytkę. Wcieranie polega na przesuwaniu polerki kilkanaście razy w jedną stronę na każdym paznokciu.
- Ostatni krok to zabezpieczenie manicure japońskiego, aby substancje wcześniej wmasowane w płytkę, mogły w nią lepiej wniknąć i tam pozostać. W tym celu używamy dołączeniu do zestawu pudru: przy użyciu szpatułki, nakładamy odrobinę produktu na każdy paznokieć, po czym wcieramy go drugą polerką dedykowaną właśnie do nakładania pudru.
- Na koniec pozbywamy się resztek produktów z pomocą pędzelka.
Zabieg trwa ok. 30-40 minut i nie sprawia trudności w wykonaniu – możesz go z powodzeniem wykonać samodzielnie w domu. W poniższym filmiku znajdziecie dokładną instrukcję pokazową, jak poprawnie zrobić manicure japoński na paznokciach:
Manicure japoński – opinie
Na forach internetowych możemy znaleźć gro pozytywnych opinii na temat manicure japońskiego i naprawdę niewiele opinii negatywnych. Użytkowniczki określają ten zabieg mianami „cudowny”, „niesamowity”, „najlepszy, jaki mogłam zastosować!”. Poniżej podajemy kilka przykładowych opinii.
Źródło wypowiedzi: Forum Interia
„Ta metoda rzeczywiście wzmacnia naturalne paznokcie i nadaje im połysk różowej perły. Moja przyjaciółka robiła i była bardzo zadowolona. Fotki jak to wygląda ci wrzucam:
Źródło wypowiedzi: Forum Kafeteria
„Moja koleżanka jest po czymś takim. MIała 3 zabiegi, a chyba ma mieć jeszcze 2. Fakt, paznokcie wyglądają bardzo dobrze i zdrowo, bo tego typu manicure polega zdaje się na wypełnianiu płytki paznokciowej czy jakoś tak. Ona miała strasznie zniszczone, a teraz rzeczywiście widać tą różnicę. Także chyba fajna rzecz.”
Źródło wypowiedzi: Allegro
„Jestem pod wrażeniem japońskiego manicure! Generalnie od zawsze mam problemy z obgryzaniem paznokci, które sa w kiepskiej kondycji. Ponadto mam problemy z tarczyca które również wplywaja na kruchość paznokci. Nie jestem w stanje ich zapuscic bo byle co, a one juz sie lamia, kruszą itp. Itd..zastosowalam jap. Manucure zgodnie z instrukcja i naprawdę wspaniale wzmacnia plytke! Efekt nabłyszczenia po jednum użyciu utrzymuje sie ponad tydzien. Bardzo poprawia kondycję plytki paznokcia! Jego jeszcze większym atutem, ze wystarczy raz na tydzień, a paznokcie i tak sa wzmocnione. Wcześniej uzywalan tej slynnwj odżywki 8w1 znanej polskiej firmy kosn, ale jednak wyglądało to duzo gorzej, plus mialam wysuszone skórki. Tutaj nie ma takiego efektu. Jest estetyka, są zadbane, zdrowe, lsniac paznokcie juz po pierwszym użyciu! Z calego serca polexam! 100 pln moze sie wydawać dużo za zestaw... Ale come on! Hybrydy kosztują od 70-150pln, a tysciac razy bardziej niszczą plytke, dlatego tu można nazwać zakup Inwestycja!”
Manicure japoński a manicure hybrydowy
Manicure japoński to przede wszystkim pielęgnacja paznokci i ich regeneracja, dlatego świetnie nadaje się do stosowania po manicure żelowym czy hybrydowym. Nie powinien być on jednak wykonywany bezpośrednio po usunięciu lakieru hybrydowego, gdyż paznokcie są wtedy jeszcze za słabe na to, aby dodatkowo je pocierać – takie działanie mogłoby je jeszcze bardziej osłabić. Ponadto z nałożeniem hybrydy po raz kolejny warto odczekać, aż przeprowadzimy 3 zabiegi w odstępach 2-tygodniowych, przy czym po ostatnim zabiegu przed manicure hybrydowym należałoby również poczekać minimum 5 dni.
Manicure japoński – jak często wykonywać?
Aby uzyskać efekt trwałej regeneracji, należy stosować manicure hybrydowy co 2-3 tygodnie i powtórzyć zabieg minimum 3-krotnie. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonywać go stale, więcej niż 3 razy. Da to jedynie same pozytywne efekty i sprawi, ze paznokcie będą bardzo odporne na wszelkie uszkodzenia, będą zdrowe i o ładnym kolorycie. Nie ma skutków ubocznych długotrwałego stosowania manicure japońskiego – w przeciwieństwie do np. popularnych odżywek do regeneracji paznokci typu 6w1 lub 8w1, gdyż zawierają one m.in. formaldehyd i inne potencjalnie szkodliwe substancje (powodujące przy długotrwałym stosowaniu np. onycholizę).