Śluz powstający w kanale rodnym wytwarzany jest przez liczne gruczoły tam zlokalizowane. Obecność śluzu jest normalnym i prawidłowym zjawiskiem. Ma to związek z hormonami oraz poszczególnymi etapami cyklu menstruacyjnego. Wodnisty śluz oznacza, że kobieta jest płodna. Jeśli pojawi się wodnisty śluz przed okresem, można sądzić, iż owulacja się przesunęła, występuje nieco później i istnieje prawdopodobieństwo, że miesiączka także się spóźni.
Jaka jest rola śluzu szyjkowego w życiu kobiety?
Śluz występujący w szyjce macicy wyraźnie wskazuje, że układ rozrodczy kobiety pracuje prawidłowo. Wydzielina ta wspomaga zapłodnienie, a dokładniej — umożliwia plemnikom swobodne przemieszczanie się w szyjce, macicy, aż do jajowodów, gdzie następuje zapłodnienie dojrzałej komórki jajowej.
Dobry śluz jest w stanie przedłużyć żywotność plemników aż do 7 dni. Dzięki niemu plemniki mogą czekać w układzie rozrodczym kobiety na uwolnienie się jajeczka. W ten sposób może dojść do zapłodnienia nawet kilka dni po stosunku płciowym.
Wygląd śluzu a poszczególne fazy cyklu
Wygląd śluzu zmienia się w zależności od tego, w jakim fazie cyklu znajduje się kobieta. Pierwszą fazą jest faza pęcherzykowa, która występuje tuż po okresie. Jest to moment, kiedy kobieta nie zauważa wydzieliny, gdyż estrogen nie jest zbyt bogato wydzielany. Dopiero po kilku dniach można zauważyć gęsty, nieco lepki śluz.
Druga faza cyklu to faza owulacyjna. W tym przypadku kobieta zaobserwuje zmianę w konsystencji oraz kolorze wydzieliny wydostającej się z pochwy. Na co dzień może jej towarzyszyć uczucie wilgoci, gdyż zwiększa się ilość wodnistej wydzieliny. Śluz jest rozciągliwy, śliski, a więc doskonale wspiera plemniki podczas wyścigu w kierunku komórki jajowej.
Ostatni etap cyklu kobiety to faza lutealna. Ilość wydzieliny zmniejsza się, śluz staje się niepłodny, a to oznacza, że nie pozwoli plemnikom przejść dalej i zbyt długo przeżyć w kanale rodnym kobiety, ponieważ nie ma po co. Zwiększa się też ilość progesteronu, a organizm otrzymuje sygnał zbliżającej się miesiączki.
Co oznacza wodnisty śluz przed okresem?
Wodnisty śluz pojawia się w dniach płodnych, jednak może zdarzyć się też sytuacja, kiedy kobieta zauważy go tuż przed okresem. Co może to oznaczać? Głównie wyjaśnienie takiego zjawiska jest przesunięta owulacja. Może się to zdarzyć pod wpływem silnego stresu, spożycia alkoholu, choroby czy antybiotykoterapii. Nie jest to nic złego, ale jeśli zdarza się coraz częściej, warto niepokojące objawy zgłosić lekarzowi. Wodniste upławy z nieprzyjemnym zapachem mogą świadczyć też o infekcji, która toczy się w pochwie.
Wpis gościnny