Kłujący ból brzuch – co może oznacza kłucie w brzuchu?
Uczucie kłucia w brzuchu może mieć różne przyczyny. Zwykle są to schorzenia, którym towarzyszą także inne niepokojące objawy, jak np. gorączka, wymioty (lub nudności), ból głowy. To, o jakim schorzeniu może świadczyć kłucie, zależy od tego, w jakim miejscu brzucha jest zlokalizowane: w okolicach pępka, po prawej, lewej stronie, pod żebrami czy może w podbrzuszu?
Szukając powodu niepokojącego kłucia, warto wiedzieć, gdzie zlokalizowane są poszczególne narządy w orgazmie człowieka. I tak kolejno dwunastnica, trzustka, wątroba i żołądek znajdują się w górnej części brzucha – blisko żeber. Jelito cienkie, fragment jelita grubego, a także wyrostek robaczkowy, mogą dawać dolegliwości w okolicach pępka (w przypadku wyrostka także w podbrzuszu). Z kolei narządy rodne oraz narządu układu moczowego, sygnalizują nieprawidłowości kłuciem w dolnej części brzucha. Poniżej przedstawiamy możliwe przyczyny kłującego, ostrego bólu brzuchu. Tabela pochodzi z publikacji: Albert Ross, Neal S. LeLeiko, Ostry ból brzucha, Vol. 15 Nr 3, Czerwiec 2011 Pediatria po Dyplomie.
Co oznacza kłujący ból brzucha pod żebrami po prawej stronie?
Jeżeli kłucie jest zlokalizowane po prawej stronie zaraz pod żebrem, może być objawem następujących schorzeń:
- Kolka żółciowa – w przypadku tego schorzenia kłucie w brzuchu pojawia się zazwyczaj po spożyciu tłustych i ciężkostrawnych potraw. Ból może promieniować nawet do prawej łopatki. Do objawów towarzyszących kolce żółciowej należą wzdęcia, a niekiedy także nudności i wymioty.
- Zapalenie pęcherzyka żółciowego – charakteryzuje się nasilonym bólem podczas wdechu i niekiedy promieniuje dalej pod żebra. Jeśli dodatkowo uciśniemy bolące miejsce, pod palcami możemy wyczuć guz. Stopniowo także wzrasta temperatura ciała, a do objawów mogą dojść wymioty bądź nudności.
- Ropień wątroby – to schorzenie, które występuje także z innymi objawami, poza kłuciem w brzuchu, jednak są one mało charakterystyczne i mogą wskazywać na wiele innych dolegliwości. Do objawów zalicza się np. podwyższoną temperaturę ciała, nudności, utratę masy ciała przez przyczyny. Jedynym charakterystycznym objawem może być żółtaczka, jednak nie występuje ona zawsze (lub nie zawsze jest widoczna) przy ropniu wątroby.
- Pęknięcie wrzodu dwunastnicy – w tym przypadku ból jest nagły i objawem towarzyszącym, bardzo charakterystycznym, jest krwawienie z przewodu pokarmowego. W tej sytuacji niezbędna jest natychmiastowa interwencja chirurgiczna, gdyż może dojść do zapalenia otrzewnej – a to stan zagrażający bezpośrednio życiu.
Co oznacza kłujący ból brzucha na górze po lewej stronie?
W przypadku kłucia w górnej okolicy brzucha, ale po prawej stronie, możliwą przyczyną jest choroba śledziony (np. jej pęknięcie), bądź zapalenie żołądka, które daje objawy kilka godzin po posiłku, a także w nocy. W przypadku zapalenia żołądka pacjenci skarżą się na niestrawność i uczucie pełności.
Co oznacza kłujący ból brzucha na dole po prawej stronie?
Jeżeli kłucie brzucha jest zlokalizowane w dolnej jego części po prawej stronie, możliwymi przyczynami są poniższe stany chorobowe:
- Zapalenie uchyłków – ból powodowany tym schorzeniem może promieniować do pachwiny, pleców i okolicy nadłonowej. Często występuje razem z podwyższoną temperaturą ciała. Jednocześnie w dolnej części brzucha można wyczuć bolesny guzek. Do objawów dodatkowych zalicza się zaburzenia wypróżnień (zaparcia lub biegunki) i wzdęcia. Jeśli obserwuje się tego typu ból z objawami towarzyszącymi, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, gdyż mogło dojść do przedziurawienia jelita grubego, co jest zagrożeniem dla życia.
- Zapalenie wyrostka robaczkowego – ból w tym przypadku pojawia się w podbrzuszu i znacznie nasila się podczas chodzenia czy kaszlu. Zmniejsza się natomiast, gdy położymy się na lewym boku i podkurczymy nogi. Zapalenie wyrostka robaczkowego często występuje z takimi objawami, jak nudności i wymioty oraz gorączka.
- Uwięźnięcie przepukliny – w miejscu kłucia można wyczuć guzek. Dodatkowo skóra w tym obszarze jest zaczerwieniona i ciepła. Do objawów towarzyszących uwięźnięcia przepukliny należą wzdęcia, nudności oraz wymioty.
Co oznacza kłujący ból brzucha na dole po lewej stronie?
Jeżeli kłucie brzucha występuje po lewej stronie w dolnych okolicach, również może to wskazywać na uwięźnięcie przepukliny.
Co oznacza kłujący ból w podbrzuszu?
Kłujący ból w podbrzuszu może wskazywać na zapalenie pęcherza (wówczas występuje także pieczenie podczas oddawania moczu), endometriozę (charakteryzuje się ona bolesnymi miesiączkami, bolesnymi stosunkami, plamieniami pomiędzy miesiączkami, a także problemy z zajściem w ciążę), ból owulacyjny (występuje w okolicach 14 dni przed terminem spodziewanej miesiączki i może promieniować do miednicy i pleców). Ból w podbrzuszu może także sugerować występowanie innych schorzeń (niektóre z nich są bardzo groźne dla zdrowia i życia), np.:
- pękniętej ciąży pozamacicznej, która objawia się ostrym bólem po jednej stronie brzucha, promieniującym nawet do barku i przepony;
- skrętu jajnika charakteryzującego się kłującym i ostrym bólem (oraz nagłym) w miejscu nad jajnikiem; ból może promieniować do pleców i występować z objawami towarzyszącymi, takimi jak gorączka oraz wymioty;
- skrętu jądra charakteryzujące się silnym i nagłym bólem jądra wraz z powiększającym się w szybkim tempie obrzękiem zawartości moszny; ból może promieniować do podbrzusza i występować z objawami towarzyszącymi, takimi jak gorączka i wymioty.
Co oznacza kłujący ból w nadbrzuszu oraz klatce piersiowej?
Jeśli kłucie występuje w nadbrzuszu, a dodatkowo promieniuje do klatki piersiowej, może oznaczać poważne schorzenia, takie jak:
- Ostre zapalenie trzustki – ból pojawia się nagle i jest coraz silniejszy, promieniując do pleców. Mogą pojawić się wymioty, biegunka i gorączka. Stan ten wymaga natychmiastowej interwencji medycznej.
- Niedokrwienie mięśnia sercowego – to również bardzo poważny stan, wymagający niezwłocznej interwencji. Ból spowodowany niedokrwieniem mięśnia sercowego promieniuje do żuchwy i rąk i nasila się w przypadku nagłej zmiany temperatury.
- Przepuklina rozworu przełykowego przepony – to stan, w którym występuje duże zagrożenie pęknięcia przełyku, gdyż dochodzi do rozciągnięcia jego tkanek. Poza bólem mogą wystąpić takie objawy towarzyszące, jak problemy z połykaniem, niestrawność, zgaga, nudności i wymioty.
- Zapalenie dolnego płata płuca – objawia się silnym kłuciem w klatce piersiowej w połączeniu z kaszlem, podczas którego dochodzi do wypluwania wydzieliny z coraz większą ilością krwi. Następuje spłycenie oddechu i przyspieszenie, a także ogólne osłabienie i dreszcze, poty, gorączka, ból mięśni – a więc objawy bardzo podobne do objawów grypy. Na ustach może pojawić się opryszczka.
Kłucie w brzuchu niemal zawsze wymaga konsultacji z lekarzem
Jak widać, przyczyn kłującego bólu brzucha jest bardzo dużo i wiele z nich może stanowić poważne zagrożenie nie tylko dla ogólnego zdrowia organizmu, ale i życia. Z tego powodu w przypadku pojawienia się objawów, należy skontaktować się z lekarzem lub pojechać na Izbę Przyjęć, w zależności od stanu i nasilenia bólu.
Jak pisze dla portalu Medycyna Praktyczna lek. med Magdalena Przybylska-Feluś ze Szpitalu Uniwersyteckiego w Krakowie (Oddział Kliniczny Gastroenterologii i Hepatologii), ból brzucha jest dość częstą dolegliwością, która dotyczy niemal każdego. Jednak mimo owej pospolitości, temat bólu brzucha jest bardzo szeroki i tylko pozornie jeden objaw może świadczyć o wielu problemach, nierzadko poważnych. Jak zaznacza dr Przybylska-Feluś, ból może być albo miejscowy albo rozlany (czyli obejmować większy obszar ciała), a w zależności od tego, jak długo trwa, mówimy o ostrym bądź przewlekłym bólu brzucha. Ból może być ponadto kłujący, tępy lub skurczowy. Okazuje się, że nie zawsze podanie lokalizacji bólu pozwala dokładnie ustalić, co jest przyczyną. Na przykład ból w śródbrzuszu z reguły pochodzi od jelita cienkiego, jednak są także inne przyczyny spoza przewodu pokarmowego. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby podać lekarzowi podczas wywiadu jak najwięcej informacji na temat objawów dodatkowych, w tym także np. utrata masy ciała, zmiana wypróżnień itd. Dopiero na podstawie wywiadu, a później badania fizykalnego, lekarz może podjąć decyzję co do dalszych kroków – np. dalszej diagnostyki lub leczenia.
Bibliografia
- Dubiel J.P.: Propedeutyka chorób wewnętrznych. Część II, wyd. IV, skrypt Akademii Medycznej im. M. Kopernika w Krakowie.
- Yamada T.: Podręcznik gastroenterologii. Wydanie polskie pod redakcją Ewy Małeckiej-Panas. Wydawnictwo Czelej, 2006.
- Kokot F.: Bóle brzucha. W: Konturek S.J. (red.): Gastroenterologia i hepatologia kliniczna. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2006.
- Albert Ross, Neal S. LeLeiko, Ostry ból brzucha, Vol. 15 Nr 3, Czerwiec 2011 Pediatria po Dyplomie.