Farbowanie włosów - o tym musisz pamiętać!
Gdy idziesz do fryzjera, oddajesz się w ręce profesjonalisty. Nie zastanawiasz się zwykle nad tym, jaki wpływ ma farbowanie na Twoje cebulki włosa, bo chcesz po prostu chcesz przejść spektakularną metamorfozę. Podobnie jest w przypadku samodzielnego farbowania włosów. W tym przypadku trzeba jednak stosować się ściśle do wytycznych zawartych w ulotce. Niezależnie czy decydujesz się na rozjaśnianie swoich pasm czy farbowanie włosów, farbę czy rozjaśniacz możesz trzymać na głowie tylko przez określoną ilość minut, aby nie doprowadzić do całkowitego przesuszenia i wypadania włosów. Oczywiście nawet gdy przestrzega się wszystkich procedur, trzeba zaopatrzyć się nie tylko w szampon do włosów farbowanych, ale również kosmetyki odbudowujące włosy. Działanie trwałej farby do włosów polega bowiem na penetracji każdej łuski włosa, wniknięciu do kory włosa i wiązaniu się z włosem. Naturalnie łuska włosa przylega do kory, zatem poprzez farbowanie ten proces zostaje zaburzony. Choć farba nie oddziałuje bezpośrednio na cebulki włosa, to jednak osłabia włosy, co może powodować ich wypadanie. To wszystko nie oznacza, że należy rezygnować z farbowania włosów. W końcu producenci tworzą coraz lepsze i mniej inwazyjne formuły. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że włosów nie należy farbować zbyt często i częste oraz drastyczne zmiany koloru mogą zdecydowanie wpływać na kondycję włosów. Na pewno warto zatem stosować farbę nie częściej niż co 6-8 tygodni.
Jak dbać o włosy po farbowaniu?
Włosy farbowane cierpią przede wszystkim z powodu przesuszenia. Włosy stają się wysokoporowate, szybko odparowują wilgoć i są jeszcze bardziej podatne na działanie promieniowania UV. Kosmetyki do włosów farbowanych powinny zatem zawierać składniki, które zatrzymują wodę. Należą do nich keratyna, czy jedwab. Istotne znaczenie mają też humektanty, do których należy choćby aloes i emolienty. Te ostatnie tworzą film ochronny i zapobiegają utracie wody. Do emolentów zaliczamy naturalne oleje. Trzeba jednak zaznaczyć, że mogą one nadmiernie obciążać włosy, dlatego należy nakładać je na końcówki. Składnikiem kosmetyków do włosów farbowanych powinny być też zakwaszacze takie jak kwas mlekowy. Ich zadaniem jest zamykanie cebulek włosa. W nadmiarze mogą jednak wysuszać włosy, stąd istotne jest ich umiejętne używanie. Na szczęście formuła kosmetyków do włosów farbowanych jest tak opracowana, by odzyskały zdrowy blask i nawilżenie.
Olejowanie - o tym musisz pamiętać!
Raz w tygodniu warto wykonać olejowanie włosów. Dobrze sprawdzi się olej kokosowy, arganowy czy masło shea. Taki zabieg pozwala je głęboko odżywić i dodać im potrzebnego blasku. Można wykonać maskę z dodatkiem odżywczych olejów i wtedy nakłada się ją na całe włosy przynajmniej na 15 minut. Po tym czasie maskę można spłukać, a następnie umyć włosy szamponem. Co 2-3 tygodnie można zastosować serum do włosów farbowanych. Odpowiednia pielęgnacja sprawi, że włosy będą miękkie, lśniące, nie będą się puszyć, a do tego będą zachwycać pięknym kolorem po farbowaniu.
Artykuł sponsorowany