Dziwne objawy ciąży, o których nie wiedziałaś

Objawy ciąży - nietypowe symptomy

Objawy ciąży to nie zawsze wyłącznie brak okresu czy mdłości. Okazuje się, że z ciążą wiąże się wiele dziwnych – nietypowych – objawów, jak np. zatkany nos. Co może zatem świadczyć o ciąży? Poznaj wszystkie objawy!

Zatkany nos w ciąży

Zatkany nos to jeden z objawów, które bardzo często występują w ciąży, a którego wcześniej nie przypisałabyś zapewne do tego stanu. Okazuje się, że nagle jesteś przeziębiona, musisz ciągle wycierać nos, a oddychanie jest coraz trudniejsze. Na zatkany nos w ciąży mają wpływ hormony – sprawiają one, że zarówno błony śluzowe jamy ustnej, jak i nosa, są suche i podrażnione – a skutkuje to katarem.

Zadyszka – przyzwyczaj się do niej!

Zadyszka to również jeden z nietypowych objawów ciąży. Pojawiają się problemy z oddychaniem już od pierwszych tygodni po zapłodnieniu, ale oczywiście pod koniec ciąży jest to bardziej odczuwalne. Oddech może stać się płytki i przyspieszony. Coraz częściej może Ci brakować tchu. To wszystko jest wynikiem zwiększonego zapotrzebowania na tlen na skutek rozwijającej się ciąży.

Dziwna wydzielina z pochwy

Biała albo jasnożółta i galaretowata wydzielina z pochwy to również jeden z objawów ciąży, co jest wynikiem hormonów i zwiększonego przepływu krwi w pochwie. Niestety musisz się do tego przyzwyczaić, ponieważ wraz z zaawansowaniem ciąży wydzieliny jest coraz więcej – konieczne jest codzienne stosowanie wkładek higienicznych i częsta ich wymiana. Warto również zacząć używać chusteczki nawilżane do higieny intymnej, aby zmniejszyć ryzyko infekcji i poprawić komfort. Zaniepokoić powinien Cię żółto-zielony kolor wydzieliny, nieprzyjemny zapach, swędzenie lub pieczenie w okolicach intymnych – w przypadku zauważenia któregokolwiek z tym symptomów, powinnaś skontaktować się z ginekologiem, gdyż może to świadczyć o infekcji, która jest szczególnie groźna w ciąży i może stanowić poważne zagrożenie dla płodu.

Krwawienie dziąseł jako objaw ciąży

Często w ciąży pojawia się krwawienie dziąseł po myciu zębów, co jest wynikiem zmian hormonalnych oraz większej ilości krwi, która napływa do dziąseł. W efekcie takich zmian dziąsła są bardziej spuchnięte i narażone na podrażnienia. Pomóc może zmiana szczoteczki na taką, która ma miękkie włosie.

Opuchlizna ciała

W ostatnich tygodniach ciąży może pojawić się opuchlizna – zarówno na nogach, rękach, jak i twarzy – generalnie na całym ciele. Nagle nie możesz wcisnąć obrączki na palec, a buty stały się za małe – to często normalny objaw ciąży, który nie powinien niepokoić, gdyż świadczy o zatrzymaniu wody w organizmie (organizm przygotowuje się na ewentualne odwodnienie podczas porodu). Warto jednak monitorować ten stan i mierzyć ciśnienie, gdyż opuchlizna wraz z nadciśnieniem w ciąży może świadczyć o poważnym stanie przedrzucawkowym, który jest zagrożeniem dla życia matki i dziecka. Jeżeli opuchlizna jest bolesna, albo występują inne niepokojące objawy (lub pojawiła się z dnia na dzień), należy jak najszybciej udać się na Izbę Przyjęć.

Zmiana głosu w ciąży?

Niektóre kobiety w ciąży doświadczają… zmiany głosu! Może pojawić się chrypka lub ton głosu może się obniżyć – to kolejne, dziwne objawy ciąży, o których zapewne wcześniej nie wiedziałaś. Na taki stan ma wpływ opuchnięcie strun głosowych pod wpływem działania progesteronu i estrogenu. Na szczęście po urodzeniu dziecka wszystko wraca do normy, więc nie powinnaś się przejmować.

Wypryski jako objaw ciąży

Niestety wypryski bardzo często towarzyszą ciąży. Pod wpływem nagłych zmian hormonalnych występujących w organizmie po zapłodnieniu, nasza skóra może na tym ucierpieć. Wiele kobiet narzeka w okresie ciąży na pryszcze, poszarzenie cery, wysypki hormonalne. Niestety nie da się tego uniknąć – jedyne, co możesz zrobić, to udać się do dermatologa oraz używać delikatnych kosmetyków (najlepiej zrezygnować z kosmetyków kolorowych) i regularnie oczyszczać cerę.

Zmiany w kolorze skóry podczas ciąży

Słyszysz od innych, że promieniejesz i wyglądasz lepiej niż dotychczas? To nie puste komplementy! Bardzo często w okresie ciąży zachodzą zmiany w wyglądzie skóry, które sprawiają, że skóra rzeczywiście wydaje się być zdrowsza i młodsza. Należy jednak pamiętać także o możliwości innych zmian – negatywnych – które mogą pojawić się w ciąży, mających związek z większą ilością melaniny. Wówczas skóra może stać się ciemniejsza (szczególnie policzki, czoło i nos) i może pojawić się ostuda, co dotyka wiele kobiet w ciąży.

Krwawienia z nosa – częsty objaw ciąży

W ciąży bardzo często dochodzi do krwawienia z nosa, zwłaszcza w początkowym okresie. To normalne zjawisko spowodowane m.in. zwiększonym przepływem krwi, który sprawia, że naczynia krwionośne są poszerzone i łatwiej ulegają uszkodzeniom. Niekiedy wystarczy zbyt mocne kichnięcie lub wydmuchanie nosa, aby doszło do krwawienia. Objawy są silniejsze u kobiet z alergiami, podczas przeziębień lub infekcji zatok. Nie powinno Cię to niepokoić, o ile krwotoki nie są zbyt intensywne – w innym przypadku skontaktuj się z lekarzem.

Zgaga i wzdęcia

Wzdęcia oraz zgaga to częste objawy ciąży, które niestety nasilają się wraz z jej zaawansowaniem, za co winę ponosi progesteron oraz fakt, że organy układu pokarmowego są coraz bardziej uciskane przez rosnącą macicę i dziecko. Aby nieco złagodzić te nieprzyjemne objawy, unikaj potraw wzdymających, takich jak gazowane napoje, warzywa kapustne czy cebula, a także produktów nasilających zgagę w ciąży – np. potraw ostrych lub bardzo słodkich.

Kobieta w ciąży może zacząć… chrapać

Dotąd nie chrapałaś, a w ciąży problem ten towarzyszy Ci niemal każdej nocy? Po raz kolejny możesz za taki stan obwinić spuchnięte błony śluzowe, a także ciągle zatkany nos. Niestety jesteś zmuszona oddychać przez usta, przez co naturalnie zaczynać w nocy chrapać. Na szczęście stan ten powinien minąć po porodzie.

W ciąży Twoje włosy wyglądają lepiej, niż kiedykolwiek

Okazuje się, że kobiety w ciąży bardzo często mają o wiele lepiej wyglądające włosy niż przed zapłodnieniem. Nagle przestają wypadać, zaczynają szybko rosnąć, są lśniące i grubsze – zdecydowanie zdają się być zdrowsze. Za taki stan odpowiedzialne są hormony – głównie estrogeny. Niestety po porodzie (ok. 3-6 miesięcy od porodu) stan włosów może ulec pogorszeniu i powinnaś nastawić się na ich nagłe wypadanie, gdyż wcześniej, z powodu hormonów, włosy, które miały wypaść pozostawały na głowie, a po porodzie – gdy hormony wracają do normy – niestety dochodzi do ich utraty, zgodnie z cyklem życia włosa. Wiele kobiet po ciąży skarży się wręcz na łysienie. Na szczęście trwa ono krótko i gdy tylko wypadną te włosy, które normalnie wypadłyby w czasie trwania ciąży (ale tak się nie stało przez hormony), wszystko wróci do normy i zauważysz baby hair. Warto w tym czasie używać szamponów i odżywek wspomagających wzrost włosów.

Nadmierne pocenie jako nieprzyjemny objaw ciąży

Mimo że na zewnątrz nie ma upałów, Ty wciąż się pocisz – i to nie tylko pod pachami, ale i na brzuchu czy plecach? To niestety całkowicie normalne w ciąży, gdyż w tym czasie Twój metabolizm musi pracować na o wiele wyższych obrotach niż dotychczas, co oznacza, że produkujesz więcej ciepła. A gdy temperatura ciała jest wyższa, naturalnie pojawia się pot w celu schłodzenia organizmu.

Nagle stajesz się niezdarna…

Masz wrażenie, że stałaś się bardzo niezdarna: wszystko leci Ci z rąk? W ciąży dochodzi do rozluźnienia stawów oraz zatrzymywania wody w organizmie, w czego wyniku może pojawić się niezdarność. Problemy mogą także dotyczyć koncentracji – możesz stać się rozkojarzona i mieć problemy z pamięcią. Ze względu na niezdarność oraz zaburzoną koncentrację, uważaj szczególnie w sytuacji, gdy np. prowadzisz samochód czy zajmujesz się obowiązkami domowymi, typu prasowanie czy gotowanie.

Odczuwasz zwiększone wydzielanie śliny

Wśród dziwnych objawów ciąży należy także wymienić zwiększone wydzielanie śliny. Dzieje się tak, ponieważ ślinianki pracują intensywniej, zwłaszcza w pierwszych tygodniach ciąży, przez co dochodzi do ślinotoku. Objaw można nieco złagodzić, ograniczając ilość skrobi w codziennej diecie. Sposobem jest także picie wody z sokiem z cytryny.

Ciąża wiąże się z bezsennością

Z jednej strony jesteś bardzo zmęczona i brakuje Ci energii, a z drugiej masz problemy ze spaniem? To bardzo typowe zarówno dla pierwszego trymestru ciąży, jak i kolejnych. Pamiętaj, że nie możesz w ciąży stosować większości leków, zatem problemy z bezsennością musisz rozwiązywać inaczej – np. wyciszając się przed spaniem (ogranicz korzystanie z urządzeń elektronicznych i zamiast tego przeczytaj fragment książki lub posłuchaj muzyki relaksacyjnej). Niektórym kobietom pomaga przed spaniem ciepła (ale nie gorąca!) kąpiel lub aromaterapia z olejkiem lawendowym.

Bóle brzucha i problemy z trawieniem

Masz problemy żołądkowe, mimo że dbasz o codzienną dietę? Niestety zarówno niestrawność, jak i bóle brzucha, to częste objawy wczesnej ciąży i mogą świadczyć o tym, że niedługo będziesz mamą.

Wyostrzony węch w ciąży

Zaczęłaś o wiele lepiej czuć różne zapachy? To nie mit, że kobiety w ciąży mają wyostrzony węch! Okazuje się, że przez większy poziom estrogenów, nos potrafi o wiele intensywniej wyczuć różne aromaty. Niestety wiąże się to również z nudnościami – właśnie dlatego mogą one występować, gdyż wiele zapachów, które były wcześniej neutralne, zaczynają sprawiać, że robi się niedobrze.

Zmęczenie to także objaw ciąży

Spałaś 10 godzin, a nadal jesteś zmęczona? Taki stan niestety jest standardem, zwłaszcza w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu. Możesz czuć się wręcz wyczerpana – ale nie dziw się, ponieważ Twój organizm właśnie produkuje nowe komórki do powstania małego człowieka! To normalne, że zużywa więcej energii i prowadzi do zmęczenia. Staraj się wysypiać, rób sobie drzemki, dbaj o odpowiednią dietę pokrywającą zapotrzebowanie kaloryczne w ciąży.

Wahania nastroju i libido jako objawy ciąży

Popłakałaś się na reklamie samochodu, a za chwilę zanosisz się śmiechem? W jednej chwili masz ochotę na seks, a za parę minut zmienia się to o 180 stopni? Przyzwyczaj się do takiego stanu do końca ciąży, gdyż zarówno wahania nastroju, jak i wahania libido, to całkowicie normalne objawy, które są warunkowane zmianami hormonalnymi w organizmie.

Piersi stają się nadwrażliwe, a sutki bolą

Bardzo często na początku ciąży (a później wraz z jej rozwojem) pojawia się ból piersi. U jednych kobiet jest on większy, u innych – niemal niezauważalny. Zwiększa się także wrażliwość sutków, które stają się bolesne przy dotykaniu. Nie przejmuj się tymi objawami, gdyż są one normalnymi dolegliwościami towarzyszącymi ciąży. Co więcej, Twoje piersi się powiększają (nawet o dwa rozmiary) i przygotowują na naturalne karmienie, zatem nic dziwnego, że podczas wzrostu zaczynają boleć.