Badanie eGFR – jaka jest norma i kiedy wynik alarmuje o chorobie?

Badanie eGFR - badanie funkcji nerek

Wskaźnik eGFR stosuje się do oceny funkcji nerek i monitorowania ich przewlekłej choroby. Jakie wartości eGFR powinny budzić nasz niepokój? Jakie są normy? Kiedy należy udać się do lekarza? Sprawdzamy.

Co to jest eGFR?

Wskaźnik eGFR to inaczej szacowane przesączanie kłębuszkowe. Badanie tego wskaźnika stosowane jest przesiewowej oceny funkcji nerek, a także do kontrolowania ich przewlekłej choroby. Według normy, wynik powyżej 60 ml/min/m2 eGFR jest prawidłowy. Wartości poniżej tej granicy mogą wskazywać na poważną chorobę, zatem wymagają konsultacji lekarskiej i w miarę potrzeb – wykonania kolejnych badań diagnostycznych.

W korze nerek człowieka zlokalizowane są ciałka nerkowe, w których skład wchodzą kłębuszki. Jednostki te złożone są z kilkudziesięciu bardzo drobnych pętli naczyń włosowatych, które nazywamy kłębuszkami nerkowymi. Do składu ciałek nerkowych zalicza się też otaczające kłębuszki nerkowe tzw. torebki Bowmana. W obrębie tych elementów dochodzi do przesączania odbiałczanego osocza (osocze przechodzi przez kapilary krwi do torebki, która dalej przechodzi w kanalik nerkowy). W wyniku takiego zjawiska produkowany jest mocz pierwotny, który ulega następnie kolejnym modyfikacjom w innych częściach nefronu (podczas tego procesu niektóre substancje wydzielane są do moczu, inne są z niego reabsorbowane, w wyniku czego dochodzi do wytworzenia się moczu ostatecznego – tego, który wydalamy).

Wskaźnik eGFR wskazuje nam, jak działa filtracja kłębuszkowa w odniesieniu do całego organizmu – dlatego mówi się tutaj o zsumowanym przesączaniu, które zachodzi we wszystkich kłębuszkach nerkowych danej osoby.

Badanie eGFR – normy

Wynik badania eGFR wyrażany jest w maksymalnej wartości – w postaci >60 ml/min/m2. Taki wynik przyjmuje się jako prawidłowy. Jeżeli wynik będzie poniżej tej wartości, oznacza to koleje stadia przewlekłej choroby nerek, które wymagają szybkiej konsultacji lekarskiej i ewentualnego pogłębienia diagnostyki – aby zbadać dokładniej przyczyny zmniejszonego poziomu filtracji kłębuszkowej.

eGFR poniżej normy – przyczyny

Wskaźnik eGFR może ulegać różnym zmianom, np. na skutek:

  • spadku ciśnienia krwi, która przepływa przez naczynia kłębuszka (np. podczas wstrząsu hipowolemicznego, albo w sytuacji, gdy pacjent cierpi na miażdżycę i zwężenie naczyń nerkowych),
  • spadku całkowitej ilości aktywnych nefronów,
  • występowania uszkodzeń w naczyniach kłębuszka nerkowego (np. podczas nefropatii cukrzycowej, w przebiegu kłębuszkowego zapalenia nerek lub w zespole nerczycowym),
  • wzrostu ciśnienia płynu, który wypełnia torebkę Bowmana (taka sytuacja często ma miejsce w przebiegu zastoju moczu),
  • stałego zwiększania się oporu naczyniowego w naczyniach nerek (co ma miejsce np. przy nadciśnieniu tętniczym).

W jaki sposób ocenia się stopień filtracji kłębuszkowej?

Aby ocenić, czy poziom przesączania kłębuszkowego jest odpowiedni, należy wykorzystać ocenę klirensu insuliny. Jest to wielocukier, który wydalają nerki w wyniku filtracji kłębuszkowej. Nie jest on nigdzie wchłaniany zwrotnie ani dodatkowo wydzielany w kolejnych etapach tworzenia moczu ostatecznego.

W praktyce klinicznej często stosuje się wzory, w których wykorzystuje się do obliczeń poziom kreatyniny. Substancja ta jest produktem powstałym w wyniku rozpadu fosforanu kreatyny zachodzącego w tkance mięśniowej. Kreatynina jest wydalana drogą układu moczowego i poza przesączaniem kłębuszkowym, poddawana jest także sekrecji w kanalikach nerkowych. Z tego powodu wyniki, które uzyskuje się z pomocą wykorzystujących tę substancję wzorów, są obecnie podstawową metodą do oceny funkcjonowania nerek.

1. Wzór Cockrofra-Gaulta

W praktyce stosuje się wzór Cockrofra-Gaulta – służy on do obliczenia klirensu kreatyniny (wyrażany w ml/min). Wzór bazuje na danych takich, jak wiek pacjenta, masa ciała, płeć i stężenie kreatyniny w surowicy krwi. Wzór ten nie ma jednak zastosowania u małych dzieci. Może dać także zawyżone wyniki u osób z otyłością lub w stanie przewodnienia, a także zaniżone wyniki u osób z niską masą ciała albo w podeszłym wieku.

2. Wzór MDRD

Stosuje się także wzór MDRD w postaci klasycznej albo skróconej. Wzór ten wykorzystywany jest do oceny eGFR wyrażanego w ml/min/1,73 m2 powierzchni ciała. Wzór klasyczny korzysta z parametrów, takich jak: wiek, płeć, stężenie osoczowe kreatyniny, BUN, stężenie aluminium we krwi, pochodzenie etniczne. Z kolei wzór skrócony wykorzystuje dane na temat: wieku, płci i stężenia kreatyniny w osoczu.

Wyniki uzyskane dzięki użyciu wzoru MDRD (skróconego lub klasycznego), mogą być nieco zawyżone u osób o niskiej masie ciała lub zawyżone u osób o wysokiej masie ciała.

Interpretacja wyników badania eGFR

Wskaźnik eGFR jest podstawowym parametrem do oceny czynności nerek – jego wartość jest szczególna w przewlekłej chorobie nerek. Jeśli natomiast występuje ostre uszkodzenie nerek, bardziej wiarygodne będzie badanie stężenia kreatyniny i monitoring jej zmian.

Do oceny stopnia zaawansowania przewlekłej choroby nerek, korzysta się z podziału na 6 stadiów. Każde stadium ma przyporządkowaną wartość GFR. I tak kolejno określa się:

  • stadium G1 – dla prawidłowego lub podwyższonego GFR,
  • stadium G2 – dla nieznacznie zmniejszonego poziomu GFR,
  • stadium G3a – z redukcją GFR między niewielką a umiarkowaną,
  • stadium G3b – z redukcją GFR między umiarkowaną a ciężką,
  • stadium G4 – z redukcją GFR ciężką,
  • stadium G5 – oznaczające schyłkową niewydolność nerek.

Jak wygląda badanie eGFR?

Wskaźnik GFR wylicza się na podstawie badania stężenia kreatyniny w surowicy krwi, a także na podstawie wymienionych wcześniej danych. Krew pobiera się rano – należy być na czczo. Dzień przed pobraniem krwi należy także nie podejmować aktywności fizycznej – może ona spowodować bowiem zwiększenie poziomu uwalniania kreatyniny z mięśni szkieletowych i wówczas badanie będzie zaburzone. Badanie wykonuje się na zalecenie lekarza rodzinnego lub lekarza Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej. Można też wykonać je odpłatnie w dowolnym laboratorium (koszt to zaledwie kilkanaście złotych).

Bibliografia

  • K. Ciechanowski, Ocena czynności nerek, Wielka Interna – Nefrologia, wyd. Medical Tribune.
  • M. Myśliwiec, Przewlekła choroba nerek, Interna Szczeklika 2019, wyd. Medycyna Praktyczna, Kraków 2019.