Żółte włosy po rozjaśnianiu lub farbowaniu na blond
Blond to zdecydowanie jeden kolorów włosów, który sprawia najwięcej problemów. Niezależnie od tego, czy mamy naturalnie jasne włosy, czy postanowiłyśmy użyć rozjaśniacza, większość koloryzacji po czasie (lub od razu) niestety zaczyna wpadać w brzydkie żółte tony. Po latach testowania różnych specyfików do włosów możemy stwierdzić, że owe żółte tony, które pojawiają się tuż po rozjaśnieniu włosów albo parę tygodni po farbowaniu, da się spokojnie zniwelować – i to bardzo łatwo. Co więcej, skutecznych sposobów jest kilka, a dodatkowo większość z nich nie jest szkodliwa dla włosów. Zanim przejdziemy do ich omawiania, przedstawimy kilka informacji o tym, jak blond farby i rozjaśniacze działają na nasze włosy. Dzięki temu trafniej wybierzesz jeden z naszych sposobów na zniwelowanie żółtego koloru, biorąc pod uwagę swój stan włosów i stopień intensywności żółtych tonów.
Dlaczego po rozjaśniaczu są żółte włosy?
Rozjaśniacze do włosów działają zawsze ocieplająco na barwę zastaną. Najpierw wytrącają niebieski pigment, który odpowiada za to, żeby włosy miały chłodną tonację. Następnie wytrąca się też czerwony pigment, który jednak znika w nieco mniejszej ilości, aż w końcu usuwany jest żółty pigment – który jednak jest bardzo oporny. To właśnie z tego powodu nasze włosy – nawet wielokrotnie farbowane – nadal mają żółte albo rudawe refleksy. Istnieją jednak sposoby na to, aby kolor żółty zniwelować – zneutralizować – i to nie tylko z pomocą kolejnej farby.
Fioletowa lub różowa płukanka do włosów na żółte włosy
Najprostszym, najszybszym oraz najłagodniejszym dla naszych włosów sposobem, jest zastosowanie płukanki koloryzującej o krótkiej trwałości. Hitem wśród włosomaniaczek są płukanki fioletowe i różowe (np. Delia, Joanna, Fanola No Yellow/No Orange), które znakomicie neutralizują żółty odcień. Należy jednak z nimi uważać, ponieważ zbyt duże stężenie może okazać się zbyt intensywne i uzyskamy różowe albo fioletowe włosy.
Płukankę można albo rozcieńczyć w misce z wodą, albo dodać do maski/odżywki do włosów. Efekt jest niemal natychmiastowy. Każdorazowe powtarzanie go wzmacnia (albo dodanie większej ilości płukanki do wody lub odżywki), ale warto wiedzieć, że taka płukanka się zmywa – już po pierwszym myciu jest o wiele mniej widoczna na włosach. Także nie przejmuj się, jeśli włosy wyjdą zbyt różowe albo fioletowe – po kilku myciach powinny wrócić do normy.
Oprócz płukanek dostępne są też szampony niwelujące żółty odcień – mają zwykle fioletową lub niebieską barwę. Po kilku myciach powinien być widoczny wyraźny efekt. Jednak z takimi szamponami należy uważać, ponieważ mocno wysuszają włosy. Można np. stosować je co drugie mycie, a za każdym razem nakładać też odżywkę lub maskę, aby zamknąć łuskę włosa.
Jaka farba do włosów na żółty odcień? Jaki wybrać kolor?
Możesz też zdecydować się na ponowne pofarbowanie włosów, jednak włosy po rozjaśnianiu na pewno nie są w najlepszej kondycji i farbowanie ich znowu – co gorsza tego samego dnia – może jeszcze bardziej pogorszyć sprawę. Jeśli jednak uważasz, że Twoje włosy są w dobrym stanie, możesz sięgnąć po farbę, która usunie żółty ocień blond. Jaki kolor powinnaś wybrać? Doskonale sprawdzi się tutaj szary, srebrzysty, a nawet gołębi blond (np. firma Garnier ma takie odcienie – hitem w niwelacji żółtego koloru jest farba "Superjasny blond popielaty" nr 111; albo farby z firmy Joanna - „Srebrny pył” i "Gołębi popiel", równie mocno polecane przez włosomaniaczki). Wybierając farbę tonującą, sprawdź, czy jej numer jest odpowiedni dla Twoich włosów - dowiedz się więcej na ten temat z artykułu "Farbowanie włosów w domu: co oznacza numer i litera?".
Maseczka gencjanowa w niwelacji żółtego koloru blond
Ciekawym sposobem jest też wykonanie maseczki z dodatkiem roztworu fioletu gencjanowego. Taka maseczka to świetny sposób na zgaszenie i ochłodzenie ciepłego, żółtego odcienia włosów po farbowaniu. Jego dużą zaletą jest fakt, że maseczka z fioletem gencjanowym nie niszczy włosów – nie przesusza ich. Po paru zastosowaniach uzyskasz ładny, beżowy odcień blondu. Jak zrobić taką maseczkę? Do miseczki nałóż ok. 3 łyżki maseczki do włosów i dolej do niej roztwór wodny 1% gencjany – dokładnie 1 kroplę (najlepiej zaaplikować ją za pomocą kroplomierza). Nie przesadź z ilością, ponieważ barwnik ten jest naprawdę mocny. Dokładnie wszystko wymieszaj. Umyj włosy szamponem, wysusz je ręcznikiem, a następnie nałóż wszystko szybko na pasma – ale nie bezpośrednio na skórę głowy. Potrzymaj chwilę i spłucz mieszankę ciepłą wodą. Zabieg powtarzaj po każdym myciu – po kilku razach powinnaś uzyskać pożądany efekt.
Sok z cytryny na żółte włosy
Farbowałaś włosy w niedzielę, drogerie są zamknięte, a musisz jutro iść do pracy. Co robić, gdy okazało się, że włosy są żółte? Sprawdź, czy masz w domu cytrynę – ona może Ci bardzo pomóc! Nawet jednorazowe zastosowanie tej metody przynosi efekty – niweluje żółty, pomarańczowy, a nawet zielony odcień na włosach. Co dokładnie trzeba zrobić? Wyciśnij cały sok z cytryny do miseczki i dodaj tam 1/4 szklanki ulubionej maseczki do włosów. Mieszankę nałóż na włosy i poczekaj, aż całkowicie wyschnie (możesz też lekko podsuszyć włosy suszarką). Gdy włosy będą suche, umyj je jak zawsze.
Jak usunąć żółty kolor na włosach blond? Opinie
Poniżej wklejamy kilka opinii z różnych for internetowych – niektóre będą szczególnie pomocne! Skorzystaj z nich oraz ze sposobów powyżej, a uzyskasz piękny, naturalny odcień blondu, o jakim marzyłaś!