Wiesiołek – co to za roślina?
Wiesiołek to roślina dziko rosnąca głównie na łąkach i polach – jest dość powszechna w naszej szerokości geograficznej. Od wieków wykorzystuje się ją w medycynie ludowej oraz w pielęgnacji. Wiesiołek, pod względem botanicznym, dzieli się aż na 120 gatunków, z czego w Polsce naturalnie występuje ok. 30 gatunków. Najpopularniejszy jest wiesiołek dwuletni. Osiąga on ok. 1 m wysokości. Posiada odwrócone, jajowate liście o żółtym kolorze. Kwiatostany wiesiołka w dzień są zamknięte, a wieczorem się otwierają.
W celach leczniczych i kosmetycznych najczęściej wykorzystuje się nasiona wiesiołka – z nich wytwarza się m.in. olej. To w nich znajduje się bowiem najwięcej cennych dla zdrowia i urody składników aktywnych. Jakich? Przede wszystkim w nasionach wiesiołka znajdują się:
-
nienasycone kwasy tłuszczowe,
-
białko,
-
błonnik pokarmowy,
-
witaminy,
-
minerały,
-
antyoksydanty,
-
polifenole.
W oleju z wiesiołka znajdziemy aż w 80% kwasy omega-6, w tym kwas linolowy (70%) i kwas gamma-linolenowy (10%). Pozostałe 20% składu oleju z wiesiołka to kwas palmitynowy, stearynowy, oleinowy, selen, cynk, wapń, magnez, antyoksydanty, polifenole oraz witamina E i F.
Olej z wiesiołka – właściwości lecznicze i kosmetyczne
Ze względu na skład, nasiona wiesiołka są stosowane w szerokim zakresie, m.in. do wspomagania leczenia niepłodności, otyłości, chorób skóry, chorób reumatycznych, zbyt wysokiego cholesterolu, zaburzeń krążenia (nadkrzepliwość). Nasiona wiesiołka mają również właściwości znieczulające ból podczas miesiączki.
Jeśli chodzi o zastosowanie kosmetyczne, olej z wiesiołka często jest dodawany do preparatów poprawiających zdrowie skóry czy włosów (kosmetyków i suplementów diety). Na rynku olej z wiesiołka dostępny jest w naturalnej postaci lub w kapsułkach/tabletkach. Jeśli chodzi o czysty olej z wiesiołka, decydując się na taką formę w celach kosmetycznych, warto rozcieńczyć go w wybranym kosmetyku do stężenia 20-30%, gdyż jest bardzo tłusty.
W kosmetologii olej z wiesiołka jest wykorzystywany przede wszystkim jako składnik kremów. Można go używać także w czystej postaci – znajduje wówczas zastosowanie do przemywania skóry atopowej, olejowania włosów lub paznokci. Olej ten zawiera bowiem składniki, które świetnie działają na skórę (uelastyczniają ją i nawilżają), wzmacniają paznokcie oraz cebulki włosów (zapobiegają m.in. wypadaniu włosów). Witaminy E i F potęgują działanie intensywnie nawilżające. Ponadto regularne stosowanie olejku z wiesiołka na skórę, może wspomóc terapię chorób skóry, takich jak egzema czy trądzik.
Olej z wiesiołka na skórę twarzy
Olej z wiesiołka jest nieoceniony m.in. w takich problemach, jak przesuszona i podrażniona skóra, a także niedoskonałości cery. Wspomaga leczenie atopowego zapalenia skóry i łuszczycy. Jeśli Twoja cera jest problematyczna, wysuszona lub brak jej niezbędnych kwasów tłuszczowych, warto przeprowadzić terapię olejkiem z wiesiołka. Codzienne przemywanie twarzy takim olejkiem pozwoli na poprawienie kondycji cery i redukcję wielu problemów. Ponadto olej z wiesiołka świetnie nawilża skórę i łagodzi podrażnienia – może zatem stanowić doskonałą barierę ochronną przed nadmierną utratą wody i rozwojem stanów zapalnych. Podsumujmy działanie oleju z wiesiołka na twarz:
-
nawilżanie,
-
ochrona przed nadmierną utratą wilgoci ze skóry,
-
wzmacnianie naturalnej bariery ochronnej naskórka,
-
łagodzenie podrażnień,
-
łagodzenie stanów zapalnych,
-
przyspieszanie gojenia się ran,
-
regulacja wydzielania sebum,
-
zwiększenie elastyczności skóry,
-
przeciwdziałanie zmarszczkom,
-
przeciwdziałanie nadmiernemu przesuszeniu,
-
wspomaganie leczenia chorób skóry – w tym atopowego zapalenia skóry i łuszczycy.
Powyższe działanie na twarz olej z wiesiołka zawdzięcza głównie zawartości kwasów linolowych – te wykazują właściwości przeciwzapalne. Z tego względu olej z wiesiołka działa przeciwtrądzikowo, przyspiesza regenerację skóry, łagodzi przebieg atopowego zapalenia skóry. Z kolei kwasy gamma-linolowe sprawiają, że zwiększa się elastyczność skóry (czego efektem jest opóźnianie procesu starzenia się skóry), staje się ona bardziej odżywiona i wzmocniona. Kwasy oleinowe natomiast (omega-9) poprawiają jędrność skóry i mają działanie antyoksydacyjne, a kwas stearynowy działa oczyszczająco i wspomaga usuwanie wszelkich zanieczyszczeń, regulując jednocześnie wydzielanie sebum.
Olej z wiesiołka na włosy
Olej z wiesiołka jest popularny wśród włosomaniaczek, gdyż świetnie działa na porost włosów oraz hamuje wypadanie. Olej ten stosuje się także w sytuacji, gdy chcemy poprawić jakość włosów i ich kondycję oraz odżywić skalp.
Olej z wiesiołka doskonale radzi sobie z różnymi problemami, jeśli chodzi o włosy i skórę głowy, za sprawą m.in. wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych omega-6 (kwas linolowy LA oraz kwas gamma-linolenowy GLA) – kwasy te skutecznie zapobiegają wypadaniu włosów i wspierają ich wzrost. Efekt hamujący wypadanie wzmacnia tryptofan (jego niedobory obserwuje się m.in. podczas łysienia rozlanego). Ponadto zawarta w oleju z wiesiołka witamina E jako antyoksydant spowalnia proces starzenia się włosów. Fitosterole natomiast stymulują syntezę kolagenu oraz mają zdolność ograniczana rozkładu elastyny – efektem tego jest poprawa kondycji włosów oraz mocniejsze osadzenie cebulek.
W oleju z wiesiołka znajduje się jeszcze szereg innych substancji korzystnych dla kondycji skóry głowy i włosów. To m.in.:
-
aminokwasy siarkowe – uczestniczą w regeneracji uszkodzonych włókien włosów (kreatyna np. jest zbudowana z aminokwasów),
-
magnez – wspomaga działanie aminokwasów siarkowych,
-
selen – jest przeciwutleniaczem, dzięki czemu spowalnia procesy siwienia włosów oraz utratę nawilżenia,
-
cynk – hamuje nadmierne wypadanie włosów i stymuluje cebulki do wzrostu,
-
wapń – również ogranicza łysienie i wypadanie włosów.
Dodatkowo dzięki zawartości kwasów tłuszczowych omega, olej z wiesiołka zwalcza stres oksydacyjny, zmniejsza stany zapalne i wspiera tworzenie się zdrowych komórek. Jeśli zatem problemy z włosami, jak np. ich nadmierne wypadanie, są spowodowane czynnikami środowiskowymi (np. smogiem czy szkodliwym promieniowaniem UV), olej z wiesiołka powinien sprawdzić się jako środek terapeutyczny. Podobnie będzie w przypadku, gdy przyczyną problemów jest stan zapalny skóry głowy. Dodatkowo zawartość fitoestrogenów powoduje, że olej z wiesiołka może złagodzić problemy z włosami spowodowane zaburzeniami gospodarki hormonalnej w okresie menopauzy czy w przypadku chorób tarczycy – wówczas wypadanie włosów jest bardzo częstym objawem.
Jak najlepiej stosować olej z wiesiołka na włosy, aby kuracja była skuteczna? Olej z wiesiołka można stosować wewnętrznie – postaci suplementu lub dodając go w czystej formie do posiłków (np. sałatki). Olej ten można też stosować miejscowo, dodając do wybranego kosmetyku – np. do odżywki, którą spłukujemy po myciu włosów – albo zastosować go do olejowania włosów, jednocześnie masując przy tym skalp. Z użyciem oleju z wiesiołka można również przygotować leczniczy peeling do skóry głowy albo serum na rozdwojone końcówki. Niektórzy stosują napar z suszonych liści wiesiołka jako płukankę (jako ostatnie płukanie po myciu włosów).
Podsumowując działanie oleju z wiesiołka na włosy, jest ono następujące:
-
nawilżanie włosów,
-
regeneracja uszkodzeń,
-
stymulowanie włosów do wzrostu,
-
hamowanie wypadania i łysienia,
-
eliminacja łupieżu i innych problemów związanych ze skórą głowy,
-
łagodzenie podrażnień skóry głowy i stanów zapalnych,
-
wzmocnienie włosów,
-
ograniczenie procesów siwienia.
Ciekawostka!
Olej z wiesiołka zawiera kwas arachidonowy. Badania naukowe wykazały, że kwas ten jest w stanie nie tylko przyspieszyć wzrost nowych włosów, ale i wydłużyć (!) istniejące łodygi włosów.
Olej z wiesiołka – przeciwwskazania do stosowania
Oleju z wiesiołka nie powinny stosować kobiety w ciąży przed 36. tygodniem – może on bowiem wywołać skurcze, a te z kolei prowadzą do poronienia lub porodu przedwczesnego. Warto skonsultować zatem stosowanie olejku z wiesiołka z lekarzem prowadzącym – także jeśli planujemy stosowanie zewnętrzne (np. do masażu krocza przed porodem). Ciąża to nie jedyne przeciwwskazanie do stosowania olejku z wiesiołka. Niestety nie powinny po niego sięgać:
-
dzieci poniżej 12. roku życia,
-
kobiety w okresie karmienia piersią,
-
osoby przyjmujące leki przeciwpłytkowe oraz fenotiazynę, a także wiele innych leków stosowanych w chorobach przewlekłych (należy skonsultować z lekarzem przyjmowanie olejku z wiesiołka),
-
osoby mające zaburzenia krzepnięcia krwi,
-
osoby chorujące na padaczkę lub inne stany z napadami drgawek.