Olej z wiesiołka – właściwości dla włosów i skóry głowy
Wiesiołek, z którego pozyskiwany jest olej, to roślina pospolita i polna, wydająca kwiaty o intensywnej, żółtej barwie. Olej jest tłoczony na zimno z nasion wiesiołka. Można go stosować zarówno doustnie (wewnętrznie), jak i na skórę czy włosy (zewnętrznie). Wiesiołek uznawany jest za jeden z najsilniejszych kosmetyków naturalnych, a dodatkowo jest szeroko przebadany pod kątem skuteczności i bezpieczeństwa stosowania.
Olej z wiesiołka ma udowodniony szereg korzystnych właściwości – szczególnie, jeśli chodzi o działanie na włosy. Olej ten m.in. hamuje wypadanie włosów i przyspiesza wzrost nowych. Dodatkowo doskonale je nawilża i wzmacnia, a także wspomaga leczenie chorób skóry głowy, takich jak łupież czy ŁZS – a to wszystko za sprawą unikatowego składu zawierającego m.in. fitosterole, witaminy (m.in. witaminę E – witaminę młodości), aminokwasy siarkowe, minerały (m.in. selen, wapń, cynk i magnez), wielonienasycone kwasy tłuszczowe, antyoksydanty oraz tryptofan – to ten składnik najbardziej wpływa na ograniczenie wypadania włosów. Zawarty w olejku z wiesiołka cynk, również hamuje wypadanie włosów i stymuluje cebulki do szybszego wzrostu włosów. Selen oraz witamina E z kolei, jako przeciwutleniacze, dbają o dobrą kondycję włosów i hamują procesy ich starzenia się. Wapń zawarty w oleju z wiesiołka zapobiega wypadaniu włosów, a magnez pobudza produkcję keratyny, która to stanowi podstawowy budulec włosa. Fitosterole natomiast zapobiegają rozkładowi elastyny, czego efektem jest lepsze osadzenie włosów w cebulkach. Dodatkowo fitosterole pobudzają syntezę kolagenu. Aminokwasy siarkowe mają ponadto udowodnione działanie odbudowujące zniszczenia włosów.
Olej z wiesiołka na włosy – jak stosować?
Olej z wiesiołka to recepta na wiele problemów z włosami, a przede wszystkim z nadmiernym wypadaniem, łysieniem, łupieżem, chorobami skóry oraz puszeniem się włosów. Jak go stosować na włosy?
Doskonałe efekty przynosi zarówno stosowany wewnętrznie, jak i zewnętrznie – bezpośrednio na włosy. Nakładany na włosy sprawi, że staną się one bardziej elastyczne, zyskają blask i zdrowy wygląd, a uszkodzenia włókien włosowych zacznę się wypełniać. Wmasowywanie natomiast oleju z wiesiołka w skórę głowy sprawi, że pobudzimy wzrost włosów, ograniczymy nadmierne wypadanie i poprawimy ogólną kondycję skóry, wspomagając leczenie (lub zapobiegając) łupieżu, nadmiernego przetłuszczania się i innych problemów. Takie działanie jest możliwe za sprawą zawartości składników przeciwzapalnych i bakteriobójczych oraz regulujących pracę gruczołów łojowych. Olej z wiesiołka normalizuje również pH skóry i redukuje nadmiar sebum.
Olej z wiesiołka można także stosować w postaci dodatku do kosmetyków gotowych, np. do ulubionej maski do włosów, odżywki czy szamponu. Można go również połączyć z aromatycznymi olejkami eterycznymi, które również wykazują korzystne działanie dla włosów i skóry głowy (np. olejkiem z drzewa herbacianego czy olejkiem rycynowym). Dzięki temu domowe kosmetyki lub inne olejki stosowane do pielęgnacji włosów, zyskają dodatkowej mocy i lepszego działania.
Jak stosować olej z wiesiołka na łupież i ŁZS?
Olej z wiesiołka ma udowodnione działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne. Dzięki temu może m.in.:
-
zmniejszyć swędzenie skóry głowy,
-
zmniejszyć nadmierne przetłuszczanie się włosów,
-
zmniejszyć stan zapalny w przebiegu chorób skóry,
-
wyregulować pracę gruczołów łojowych i wyrównać poziom sebum,
-
unormować wartość pH,
-
zmniejszyć nadmierne rogowacenie skóry głowy.
Takie działanie jest bardzo pożądane w terapii m.in. łupieżu czy ŁZS (łojotokowego zapalenia skóry). Jak go stosować, by wyleczyć wspomniane dolegliwości? Kuracja polega w tym przypadku na regularnym wmasowywaniu olejku z wiesiołka w skórę głowy przed myciem włosów, przynajmniej raz w tygodniu i na ok. 30 minut. Po tym czasie myjemy głowę standardowo z użyciem delikatnego szamponu.
Jak stosować olej z wiesiołka na pobudzenie wzrostu włosów?
Olej z wiesiołka stosowany na skórę głowy, może zdziałać cuda, jeśli chodzi o zahamowanie nadmiernego wypadania włosów oraz pobudzenie ich do wzrostu. Olej ten stosowany regularnie, przyspiesza wzrost włosów, ogranicza łysienie, powoduje pojawienie się nowych baby hair. Aby uzyskać takie efekty, należy aplikować olej wiesiołkowy na skalp regularnie, najlepiej 1-2 razy w tygodniu przed myciem głowy i pozostawiając na ok. 30 minut. Ważne, aby stosować delikatny szampon do zmycia olejku – bez zawartości SLS (najlepiej, aby był to kosmetyk w 100% naturalny). W przeciwnym razie wypłuczemy drogocenne składniki ze skóry głowy i nie zobaczymy niestety efektów.
Olejowanie włosów olejem z wiesiołka – na poprawę kondycji
Olej z wiesiołka można także stosować na całej długości włosów, nie tylko na skórę głowy – wówczas możemy spodziewać się wyraźnej poprawy kondycji włosów i regeneracji uszkodzeń. Dodatkowo jeśli aplikujemy olejek na skórę głowy, regulujemy wydzielanie sebum – a nadmiar sebum zaburza m.in. pracę cebulek włosowych, a więc i kondycję włosów. Stosowanie olejku z wiesiołka zarówno na skórę głowy, jak i na długość włosów, wzmacnia zatem ich strukturę. Taka kuracja spowoduje również poprawę przemiany komórkowej i regenerację ewentualnych uszkodzeń. Efektem jest również lepszy poziom nawilżenia włosów. Wszystkie te właściwości powodują, że ogólna kondycja włosów ulega poprawie i stają się one coraz to mocniejsze.
Jak stosować olej z wiesiołka na włosy?
Jak stosować ten olej do olejowania włosów? Olej z wiesiołka zawiera wiele nienasyconych kwasów tłuszczowych, zatem nada się idealnie dla włosów wysoko- i średnioporowatych, nadmiernie przesuszonych oraz zniszczonych farbowaniem.
Jak przeprowadzić olejowanie? Na początek aplikacja powinna być krótka – olej nakładamy na suche włosy na ok. 25-45 minut (lub dodajemy go do odżywki i całość nakładamy na włosy). Jeśli zauważymy pozytywne efekty takiej kuracji, czas trzymania olejku na włosach można nawet wydłużyć na całą noc. Jeśli z kolei włosy wymagają naprawdę silnego nawilżenia, zanim położysz na nie olej, zastosuj podkład w postaci miodu lub aloesu rozpuszczonego w wodzie.
Po odczekaniu wskazanego czasu, olej można zmyć bezpośrednio szamponem o delikatnym składzie (nawet dwukrotnie, aby włosy zostały dobrze oczyszczone). Można również zastosować najpierw odżywkę, odczekać ok. 10 minut i dopiero wtedy zmyć całość szamponem – wówczas olej łatwiej zmyje się z włosów i skóry głowy.
Jak nakładać olej z wiesiołka na skalp?
Jeśli chcesz nakładać olej z wiesiołka na skórę głowy, najlepiej jest wyposażyć się w kroplomierz – dzięki temu wystarczy dosłownie kilka kropli do pokrycia całego skalpu. Olejek aplikujemy za pomocą kroplomierza na oczyszczoną skórę głowy i wmasowujemy, począwszy od boków głowy nad uszami, kierując się ku środkowi. Masaż powinien trwać 3-7 minut. Staraj się wmasowywać olejek opuszkami palców, aby skutecznie pobudzić krążenie i wesprzeć regenerację skóry. Pobudzenie krążenia zwiększy także absorpcję cennych składników aktywnych z olejku. Po wmasowaniu oleju w skalp, odczekaj ok. 30 minut, po czym zmyj go ze skóry łagodnym szamponem. Można również wcześniej zemulgować olej dowolną odżywką i potem dopiero zmyć całość szamponem – w ten sposób olej łatwiej się zmyje ze skóry głowy i włosów.
Olej z wiesiołka na włosy – efekty przed i po
Poniżej zamieszczam kilka zdjęć przed i po kuracji włosów z użyciem olejku z wiesiołka. Efekty są naprawdę zaskakujące!
Dlaczego olej z wiesiołka działa na włosy? Podsumowanie
Podsumowując, olej z wiesiołka jest polecany na problemy z włosami głównie ze względu na unikalną kompozycję składników, których nie znajdziemy w innych produktach. Zawiera on bowiem:
-
kwasy tłuszczowe omega 6 (w tym kwas linolowy LA oraz kwas gamma-linolenowy GLA) – mogą one hamować wypadanie włosów i pobudzać wzrost nowych,
-
witaminę E – to antyoksydant spowalniający starzenie się włosów,
-
tryptofan – hamuje nadmierne wypadanie włosów i zapobiega łysieniu rozlanemu,
-
fitosterole – pobudzają produkcję kolagenu i ograniczają rozkład elastyny,
-
aminokwasy siarkowe – regenerują uszkodzenia włókien włosa,
-
cynk – hamuje wypadanie włosów i stymuluje je do wzrostu,
-
selen – ogranicza ilość siwych i suchych włosów,
-
wapń – zmniejsza ryzyko wypadania włosów,
-
magnez – wspomaga działanie aminokwasów siarkowych i produkcję keratyny.