Krochmal – domowy sposób na podrażnienia skóry
Okazuje się, że krochmal – jak wykazały badania naukowe – może być stosowany do kąpieli w celu poprawiania stanu skóry atopowej. Często jest więc polecany osobom z tym schorzeniem, zwłaszcza dzieciom z AZS, gdyż doskonale łagodzi uporczywe zmiany – szczególnie, gdy krochmal powstaje ze skrobi roślinnej, np. ziemniaczanej.
Krochmal dla niemowląt - działanie
Kąpiel w krochmalu świetnie wpływa na suchą i podatną na podrażnienia delikatną skórę. Skrobia ma bowiem właściwości, dzięki którym wspomaga procesy regeneracji skóry. Tym samym znacznie przyspiesza gojenie się rozmaitych zmian skórnych, które powstają w przebiegu AZS, alergii czy trądziku. Istotną zaletą krochmalu jest fakt, że dobrze łagodzi swędzenie, a więc poprawia komofrt dziecka. Te wszystkie właściwości krochmalu sprawiają, że eko-rodzice coraz chętniej sięgają po niego w przypadku niemowląt z atopowym zapaleniem skóry czy skazą białkową, w celu naturalnej poprawy stanu skóry ich Maluszka. Poza kąpielą, można zmienioną chorobowo skórę dziecka przecierać krochmalem w ciągu dnia z pomocą wacika kosmetycznego.
Kąpiel w krochmalu – na co uważać?
Zwykle już po kilku kąpielach w krochmalu (lub przecieraniu skóry wacikiem z krochmalem) zmiany skórne stają się coraz mniej wyraźne, zmniejsza się swędzenie i skóra staje się lepiej nawilżona. Niestety jest i druga strona medalu: są przypadki, gdy krochmal nasila istniejące wypryski lub podrażnienia i wówczas stan skóry jest jeszcze gorszy. Takie sytuacje mają miejsce, gdy źródłem objawów skórnych są drożdżaki. Z tego powodu decyzję o kąpielach dziecka w krochmalu należałoby skonsultować z lekarzem i raczej nie wykonywać jej profilaktycznie, gdy nie ma ku temu potrzeby. Wszyscy dermatolodzy wyraźnie podkreślają, że w przypadku małych dzieci naskórek jest jeszcze bardzo wrażliwy i powinniśmy się wstrzymać ze wszelkimi eksperymentami pielęgnacyjnymi do czasu, aż dziecko zyska mocniejszą barierę lipidową skóry.
Należy ponadto pamiętać, aby kąpiel w krochmalu dla dziecka przeprowadzić zgodnie z zaleceniami. Skrobia powinna być wcześniej zagotowana, zanim wlejemy zawiesinę do wanienki z wodą, a jej ilość musimy skonsultować z lekarzem. Zwykle jest to nie więcej niż 2 łyżki na 2 szklanki wody.
Ostatnia kwestia to częstotliwość krochmalowych kąpieli – i to zależy od indywidualnych potrzeb. Można go dodawać nawet kilka razy w tygodniu, o ile skóra dobrze reaguje na takie zabiegi. Należy ponadto słuchać zaleceń lekarza i na bieżąco obserwować stan skóry dziecka. Jeśli skóra wydaje się być bardziej podrażniona, trzeba zaprzestać stosowania krochmalu i zgłosić ten fakt lekarzowi.
Krochmal na odparzenia
Krochmal często poleca się na odparzenia pieluszkowe i przez wielu jest uważany za najlepszą alternatywę dla innych środków dedykowanych do leczenia tego typu problemów. Stosowanie skrobi w przypadku zmian skórnych wynikających z kontaktu skóry dziecka z moczem lub kałem może oczywiście przynieść poprawę, jednak wydaje się, że bezpieczniejszą i bardziej skuteczną opcją jest zastosowanie specjalnej maści z cynkiem oraz częste wietrzenie pupy (i oczywiście częste jej przewijanie). Zasypka mogłaby bowiem zadziałać drażniąco – szczególnie wtedy, gdy na skórze widoczne są nadżerki, albo gdy rozwijają się drożdżaki.
Innym problemem jest narażenie na wdychanie skrobi przez dziecko podczas osuszania skóry. Jeśli drobinki tego naturalnego „pudru” dostają się do nosa dziecka, prowadzą do przesuszenia błon śluzowych, przez co oddychanie jest bardzo utrudnione. Co gorsza, dostanie się do dróg oddechowych skrobi w postaci pudru może nawet spowodować poważne uszkodzenie płuc, zapalenie płuc, niedrożność dróg oddechowych lub śmierć.
Jeśli zatem mamy pewność, że źródłem objawów skórnych nie są drożdżaki, a pediatra doradził wypróbowanie skrobi w celu łagodzenia zmian, najlepiej jest dodać ją do kąpieli jako krochmal, zamiast narażać dziecko na wdychanie cząsteczek skrobi.
Krochmal na uczulenie, wysypkę, pokrzywkę
Wysypki, zaczerwienienia, pokrzywki i uporczywy świąd skóry – to bardzo częste objawy alergii występujące nie tylko u dzieci, ale i dorosłych. W przypadku ich wystąpienia najczęściej sięgamy po leki antyhistaminowe, które oczywiście hamują rozwój reakcji alergicznej, ale niestety nie są obojętne dla organizmu – często powodują np. senność. W tym przypadku doskonałą alternatywą wydaje się zastosowanie pasty skrobiowej lub gęstego krochmalu (połączenie wody ze skrobią), aby złagodzić podrażnienia, gdyż taki preparat nie spowoduje u nas skutków ubocznych, o ile źródłem infekcji nie są drożdżaki.
Jeżeli zmiany skórne spowodowane są kontaktem z alergenem, po kilku kąpielach lub kilku zastosowaniach pasty krochmalowej, powinny ustępować i szybko się poprawić. Jeżeli natomiast zmiany skórne nie zanikają, mimo stosowania krochmalu, należy go odstawić i niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
Krochmal do zapobiegania rozwoju roztoczy
Poza zastosowaniem krochmalu w leczeniu zmian skórnych, krochmal od lat słynie z właściwości zabezpieczających tkaniny przed rozwojem roztoczy. Dawniej w każdym domu krochmalono tkaniny – zarówno w celu ich usztywnienia, jak i ze względów higienicznych (poza obrusami i koszulami, krochmalono także pościel i bieliznę). Okazuje się, że krochmalenie zapobiega wchłanianiu w tkaniny potu oraz brudu. Po krochmaleniu materiał może być dłużej użytkowany, gdyż np. opadający kurz czy rozlana woda szybką są z niego usuwane. Wszelkiej maści zabrudzenia – niezależnie od konsystencji – również o wiele łatwiej utrzymać na długo w czystości, gdyż krochmal chroni włókna przed wniknięciem w nie zanieczyszczeń. Kolejna zaleta to fakt, że materiały, które są krochmalone, zostają niejako „zakonserwowane”, gdyż nie wchłaniają wilgoci i kurzu, co zapobiega rozwojowi bakterii.
Ostatnie badania pokazują także, że bielizna pościelowa potraktowana krochmalem, jest o wiele mniej narażona na rozwój bakterii i roztoczy, gdyż zyskuje ona gładkość i eliminowane jest gromadzenie się martwego naskórka we włóknach materiału. Jest także mniej nasiąkliwa i ułatwia odparowywanie potu.
Krochmal na włosy – wygładza i nabłyszcza
Okazuje się, że skrobia ziemniaczana doskonale wygładza i nabłyszcza włosy – po jej zastosowaniu stają się miękkie, sprężyste i gładkie, a dodatkowo podatne na stylizację! Efekt satyny jest wyraźnie wyczuwalny już podczas spłukiwania preparatu.
Jak stosować skrobię na na włosach? Wystarczy zmieszać ze sobą trochę krochmalu (np. łyżka skrobi zmieszana z odrobiną wody) z ulubioną maseczka do włosów. Taką miksturę nakładamy na wilgotne włosy przed myciem lub po umyciu włosów szamponem.
Można również płukać włosy w krochmalu – wówczas włosy zyskają na objętości. W tym celu potrzebujesz zmieszać łyżeczkę skrobi ziemniaczanej z litrem chłodnej, przegotowanej wody. Włosy myjemy szamponem i na koniec płuczemy we wcześniej przygotowanej mieszance.
Jak zrobić krochmal do kąpieli?
Przygotowanie krochmalu do kąpieli jest banalnie proste – zajmie Ci dosłownie kilka minut. Potrzebujesz ok. 2 szklanki zimnej wody i 2 łyżki stołowe mąki ziemniaczanej. Roztwór wlewamy do większej miski, zalewamy wrzątkiem energicznie mieszając (aby nie zrobiły się grudki), do uzyskania galaretowatej konsystencji. Następnie tak przygotowany krochmal wlewamy do wanienki już napełnionej ciepłą wodą (temperatura ok. 35-37 stopni). W takiej kąpieli przebywamy ok. 5 minut.
Czy krochmal należy spłukiwać po kąpieli?
Krochmal ma za zadanie otulić skórę warstwą ochronną, aby nie była ona narażona na niekorzystne czynniki. Nie należy zatem spłukiwać krochmalu, gdyż po jego spłukaniu efekt łagodzenia podrażnień będzie niewielki – wystarczy osuszyć ciało ręcznikiem.
Jeśli kąpiel w krochmalu ma przysłużyć się dziecku z atopowym zapaleniem skóry, można dodatkowo posmarować go po kąpieli emolientem lub innym balsamem dedykowanej do tego typu skóry.