Cellulit – jak powstaje?
Cellulit to tkanka tłuszczowa, która przybiera formę nieestetycznych zgrubień. Tworzy się w efekcie zaburzenia odprowadzania toksyn z organizmu, które gromadzą się stopniowo w tkance tłuszczowej, co powoduje jej rozrastanie się i nacisk na tkankę łączną – przez co komórki tłuszczowe zaczynają zbijać się w charakterystyczne grudki. Jakie mogą być konkretne przyczyny powstawania cellulitu? To m.in. czynniki genetyczne (na które nie mamy wpływu), poziom estrogenu, utrata kolagenu (co z wiekiem jest naturalnym zjawiskiem), zapalenie tkanek wskutek zwiększenia się masy ciała, zła dieta, stosowanie używek, spożywanie żywności wysoko przetworzonej, brak ruchu lub bardzo niewiele, noszenie zbyt obcisłej odzieży.
Jak usunąć cellulit? 15 polecanych sposobów
Pozbycie się cellulitu z różnych partii ciała, wymaga wielu zmian w stylu życia. Mowa głównie o zwiększeniu aktywności fizycznej, a także rezygnacja ze złych nawyków żywieniowych na rzecz zdrowej, zbilansowanej diety. Poznajcie 15 sprawdzonych sposobów, dzięki którym łatwiej pozbędziecie się niechcianej pomarańczowej skórki z ud, brzucha, ramion czy pośladków.
1. Dieta na cellulit
Usuwanie cellulitu należy rozpocząć od przejścia na dietę antycellulitową. Na czym ona polega? Zjadaj duże ilości warzyw i owoców, wybieraj produkty pełnoziarniste (są źródłem błonnika), pij dużo wody – nawet 2-3 litry dziennie. Dlaczego? W warzywach, owocach i produktach pełnoziarnistych znajduje się wiele błonnika pokarmowego, który pozwala wyeliminować z organizmu toksyny i resztki zalegające w jelitach. Podczas jedzenia dużych ilości źródeł błonnika, konieczne jest jednoczesne wypijanie dużych ilości wody (aby błonnik miał szansę dobrze zadziałać). Ponadto usuń z diety żywność przetworzoną i niezdrowe węglowodany.
2. Masaż antycellulitowy
Cellulit można zwalczyć, regularnie masując pomarańczową skórkę. Możemy albo wybrać się do profesjonalnego gabinetu i zdać się na wiedzę oraz doświadczenie specjalisty (który zaproponuje skuteczne zabiegi, np. endermologię LPG), albo wykonać samodzielnie masaż w domu – np. masaż rollerem albo bańkami chińskimi. Masaż przyniesie wiele korzyści zdrowotnych, poprawi krążenie krwi i spowoduje rozbicie tkanek tłuszczowych. Jeśli do masażu dodatkowo użyjemy preparatów antycellulitowych, efekt będzie jeszcze lepszy.
3. Body wrapping
Body wrapping to świetny sposób na pozbycie się cellulitu domowymi środkami. Polega na zastosowaniu kosmetyku o działaniu antycellulitowym i owinięciu folią wybranej partii ciała, gdzie mamy cellulit. Przed nałożeniem kosmetyku i folii, warto zrobić peeling pod ciepłym prysznicem, aby składniki zawarte w kosmetyku do body wrappingu lepiej wniknęły w skórę i tym samym lepiej rozbiły tkankę tłuszczową.
4. Kremy antycellulitowe i suplementy
Tabletki oraz kremy antycellulitowe nie są w stanie samodzielnie całkowicie usunąć cellulit, ale faktem jest, że istotnie wspomagają walkę z pomarańczową skórką, gdyż poprawiają krążenie, stymulują metabolizm, poprawiają wytrzymałość fizyczna czy zwiększają energię.
5. Peeling z kawy
Regularne wykonywanie peelingów – np. 2 razy w tygodniu – to świetny sposób na pozbycie się cellulitu. Efekty nie będą natychmiastowe, ale jeżeli robienie peelingów wejdzie nam w nawyk, zauważymy różnicę w postaci bardziej gładkiej i jędrnej skóry. Szczególnie korzystnie działa peeling kawowy – możesz go wykonać sama. Peeling kawowy dodatkowo bardzo dobrze usprawnia krążenie krwi i sprawia, że złogi tłuszczu są szybciej usuwane z ciała. Działa również pobudzająco.
Inną zaletą robienia peelingów na ciało jest lepsza absorpcja przez skórę różnych składników odżywczych, które znajdują się w kremach i balsamach nakładanych na ciało po takim zabiegu.
Jak zrobić peeling kawowy? Wystarczy zmieszać kawę mieloną z wybranym olejkiem – np. kokosowym lub ze słodkich migdałów.
6. Ogórek – nie tylko na twarz
Okazuje się, że zielony ogórek pomaga nie tylko na skórę twarzy, ale i na skórkę pomarańczową. Wiele profesjonalnych kosmetyków składa się – o czym wie mało osób – właśnie z substancji, które zawiera ogórek! To m.in. witamina C, witamina B6, przeciwutleniacze, żelazo, magnez i wiele innych, bardzo korzystnych dla zdrowia i urody substancji.
Jak stosować ogórek na cellulit? Wystarczy pokroić go na plasterki i układać na miejsca dotknięte cellulitem, pozostawiając na 15-20 minut. Ogórek warto ponadto wprowadzić do codziennej diety – najlepiej w postaci surowej, gdyż ma wówczas najwięcej składników odżywczych.
7. Brązowy cukier
Brązowy cukier można wykorzystać do sporządzenia peelingu domowej roboty. Łączymy cukier np. z miodem lub olejem. Do mieszanki możemy dodać dowolne składniki, które wzmocnią korzystne działanie peelingu – np. kawę czy sok z cytryny. Peeling można stosować na brzuch, uda, ramiona czy pośladki. Co ciekawe, taka mieszanina ma również silne właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu mogą z niej korzystać nawet osoby, które mają wrażliwą cerę.
8. Żelatyna
Żelatyna może być wykorzystana nie tylko w kuchni. Włosomaniaczki stosują ją na włosy – robią tzw. żelatynowanie włosów – a od niedawna składnik ten ma swoje zastosowanie także w pielęgnacji skóry. Jej skuteczność w przypadku usuwania cellulitu jest bardzo wysoka, gdyż zawiera naturalny kolagen.
Jak stosować żelatynę na cellulit? Najzdrowszym rozwiązaniem jest sporządzenie napoju z proszku żelatynowego – wystarczy wsypać do szklanki 2-3 łyżeczki żelatyny, zalać wodą i gotowe.
Dlaczego żelatyna tak dobrze działa na cellulit? Zawiera kolagen, a to właśnie niedobór tego składnika w dużej mierze odpowiada za powstawanie skórki pomarańczowej.
9. Szczotkowanie ciała
Od niedawna popularne jest też szczotkowanie ciała szorstką rękawicą lub specjalną szczotką. To bardzo skuteczny i tani sposób na pozbycie się uporczywego cellulitu. Masaż wykonujemy okrężnymi ruchami. Przed masażem warto wziąć prysznic, puszczając naprzemiennie ciepłą i zimną wodę – dla pobudzenia krążenia.
10. Pieprz cayenne z sokiem z cytryny
Mieszanka soku z cytryny oraz pieprzu cayenne to istna bomba witaminowa dla skóry. Po pierwsze, dostarcza mnóstwo przeciwutleniaczy, a po drugie skutecznie poprawia krążenie krwi. To sprawia, że cellulit znika o wiele szybciej. Jak stosować taką mieszankę? Wystarczy wycisnąć sok z jednej cytryny i wsypać do niego dosłownie szczyptę pieprzu cayenne. Miksturę wcieramy w skórę lub pijemy do 3 razy dziennie – oczywiście o ile nie mamy przeciwwskazań zdrowotnych (np. wrzody żołądka).
11. Ćwiczenia na cellulit
Aby pozbyć się cellulitu raz na zawsze i to w jak najszybszy sposób, najlepiej połączyć kilka metod usuwania pomarańczowej skórki z regularną aktywnością fizyczną. Warto kilka razy w tygodniu biegać, pływać, spacerować czy wybrać się na basen. Można też wykonywać ćwiczenia w domu – nie ma właściwie znaczenia, co będziesz ćwiczyć, bo najważniejsza jest regularność. Chociaż wydaje się, że treningi ogólnorozwojowe będą najlepsze do usuwania cellulitu, gdyż poprawiają krążenie krwi i najlepiej działają na spalanie tłuszczu – to np. treningi cardio. Warto je uzupełnić ćwiczeniami nakierowanymi na daną partię ciała, która jest dotknięta cellulitem – np. przysiady (jeśli cellulit jest na pośladkach i udach), brzuszki (jeśli cellulit jest na brzuchu), ćwiczenia z hantlami (jeśli cellulit jest na ramionach).
12. Sól morska
Sól szkodzi zdrowiu – obojętne czy jest morska, czy zwyczajna kuchenna. Jednak stosowana zewnętrznie może mieć korzystny wpływ na naszą skórę, gdyż pobudza krążenie krwi w obrębie skóry, przez co proces usuwania złogów tłuszczu i toksyn zostaje przyspieszony.
Sól morską można dodać do kąpieli, podczas której można również wcierać ten składnik w dotknięte cellulitem miejsca.
13. Samoopalacz
Użycie samoopalacza to sposób nie tyle na usunięcie cellulitu, co jego szybkie zakamuflowanie – gdy np. szykujemy się na wielkie wyjście i nie mamy kilku tygodni na zastosowanie diety czy ćwiczeń na cellulit. Używając samoopalacza nieco ściemniasz odcień skóry, przez co cellulit jest mniej widoczny.
14. Picie dużych ilości wody
Woda to podstawa, jeśli chodzi o odchudzanie czy walkę z cellulitem. Pozwala ona usuwać toksyny, których nadmiar nagromadzony w organizmie prowadzi do odkładania się tkanki tłuszczowej, istotnie poprawia krążenie krwi, nawilża skórę, ujędrnia ją, odmładza, usprawnia przepływ limfy. Aby skutecznie usunąć cellulit, konieczne jest zatem regularne picie dużych ilości wody w ciągu dnia. Istotne jest to, aby rzeczywiście była to woda, a nie herbata, kawa czy soki.
15. Zabieg laserem na cellulit
Jeśli domowe metody zawiodą, można zdecydować się na profesjonalny zabieg laserowego usuwania cellulitu. Zabieg ten polega na zastosowaniu lasera, który rozbija grudki tłuszczu, przecina zwłókniałe przegrody i napięcia, a także uelastycznia tkanki. Niestety zabieg wiąże się z dość długą rekonwalescencją – opuchlizna i brak czucia w miejscach, na których wykonany był zabieg, znikają dopiero po ok. 3 miesiącach. Efekt też nie jest zbyt długi, ponieważ utrzymuje się ok. 12-16 miesięcy.