Co to jest olejowanie włosów i jakie ma zalety?
Olejowanie włosów od wieków stosowane jest przez kobiety z krajów arabskich oraz Indii. Polega na nakładaniu na włosy oraz skórę głowy różnych olejów. Tradycyjne olejowanie obejmuje nawet całościowe moczenie włosów w oleju i pozostawianie go bez spłukania nawet przez kilka dni, ale należy nadmienić, że włosy Hindusek mają inną strukturę niż Słowianek – w naszym przypadku takie olejowanie mogłoby zniszczyć włosy.
Regularne olejowanie włosów powoduje wyraźną poprawę ich kondycji. Wyrównuje się struktura, a kosmyki ulegają wygładzeniu. Poprawna pielęgnacja olejami przyniesie zatem bardzo korzystne efekty. Możemy oczekiwać m.in.:
-
nabłyszczenia włosów,
-
wygładzenia ich,
-
wzmocnienia struktury,
-
wzmocnienia końcówek i likwidacji problemu z ich rozdwajaniem się,
-
łatwiejszego rozczesywania.
Ponadto olejowanie włosów stanowi doskonałą równoważnię dla zabiegów stylizacyjnych, które uszkadzają strukturę włosa. Warto zatem olejować włosy, tym bardziej że nie jest to trudne i nie wymaga od nas dużej ilości czasu. Istotne jest natomiast, aby włosy olejować w taki sposób, by zabieg był dostosowany do potrzeb naszych kosmyków. Inne wymagania mają bowiem włosy kręcone, inne włosy osłabione zabiegami fryzjerskimi, a jeszcze inne włosy niefarbowane.
Olejowanie NIE nawilża włosów!
Wiele osób uważa, że olejowanie nawilża włosy. To mit! Stosowanie samego oleju wcale nie powoduje, że zwiększy się poziom nawilżenia włosa. Olej jest produktem należącym do emolientów – a te mają za zadanie wzmocnić barierę ochronną włosów lub skóry. Wspomagają włosy oraz skórę w zatrzymaniu wilgoci wewnątrz oraz zmniejszyć podatność na działanie czynników zewnętrznych i na wysuszenie. Przy czym istotne jest, że same nie mają funkcji nawilżania. Jeśli zależy Ci zatem na nawilżeniu przesuszonych włosów, musisz zastosować humektant – to jest typowy produkt nawilżający. Co więcej, zabieg z humektantem możesz połączyć z olejowaniem – wystarczy położyć wybrany humektant jako podkład pod olej na włosy.
Jak zacząć olejowanie włosów?
Olejowanie włosów to zabieg pielęgnacyjny, który polega na regularnym aplikowaniu w skórę głowy i na włosy wybranych olejów roślinnych, które są naturalnego pochodzenia i mają przeznaczenie kosmetyczne. Istotne jest, aby oleje dostosować nie tylko do porowatości, ale i innych potrzeb oraz kondycji włosów. Olejowanie włosów może poprawić kondycję włosów i zapobiec problemom związanym ze skórą głowy. Co więcej, za olejowaniem włosów przemawia fakt, że oleje to naturalne produkty, co wyróżnia je od wielu innych preparatów stosowanych na co dzień. Mimo naturalnego i bezpiecznego składu, dostarczają włosom wielu składników odżywczych. Aby jednak olejowanie przyniosło pozytywne efekty, konieczne jest zastosowanie kilku zasad podczas tego zabiegu. Jak zatem zacząć olejowanie włosów? Staraj się wdrożyć poniższe punkty:
-
Nie aplikuj na skórę głowy i włosy za dużo oleju. Tradycyjnie Hinduski stosują naprawdę ogromne ilości oleju do tego zabiegu, ale naszym „słowiańskim” włosom wystarczy zaledwie odrobina. Można powiedzieć, że mniej w naszym przypadku znaczy więcej. Ile należy zatem zastosować oleju? Łyżka stołowa produktu powinna w zupełności wystarczyć na włosy długie do pasa. Jeśli aplikujemy olej także na skórę głowy, wystarczy ok. 1,5 łyżki.
-
Nie przesadzaj z długością trzymania oleju na włosach. Jeśli dopiero zaczynasz olejowanie, zacznij od trzymania oleju na włosach od 20 do 40 minut. Gdy już zobaczysz, czy Twoje włosy dobrze reagują na ten zabieg, możesz go stopniowo wydłużać, np. pozostawiając olej na całą noc.
-
Najważniejsze jest dobre zmycie oleju z włosów i skóry głowy. Jeśli zaniedbasz ten etap, mogą rozwinąć się różne problemy ze skórą głowy oraz kosmykami. Najlepiej zmywać olej techniką emulgowania włosów, czyli stosując przed jego zmyciem lekką odżywkę (np. po 20 minutach olejowania nakładamy odżywkę) i dopiero po chwili użyć wody do spłukania całości produktów z włosów i skóry głowy. Po zmyciu mieszanki, zastosuj delikatny szampon bez SLS (nawet dwukrotnie).
Określ porowatość włosów przed zastosowaniem olejowania
Zanim zaczniesz olejować włosy, koniecznie określ ich porowatość. Porowatość włosa informuje nas o ogólnej kondycji kosmyków. Włosy można podzielić na 3 rodzaje porowatości:
-
niskoporowate,
-
średnioporowate,
-
wysokoporowate.
Włosy niskoporowate są bardzo gładkie, zdrowe, dobrze nawilżone – zwykle są spotykane u osób pochodzenia azjatyckiego. Włosy tego rodzaju nie puszą się, słabo wchłaniają wodę, są lekko przyklapnięte. W przypadku Polek włosy niskoporowate występują rzadko. Zdecydowanie częściej spotykane są włosy średnioporowate, których cechą charakterystyczną jest słaby poziom nawilżenia, rozdwajanie się końcówek, nieco osłabiona kondycja, tendencja do falowania. To gatunek włosa, który wymaga odpowiedniej pielęgnacji nakierowanej na ogólne wzmocnienie i nadanie blasku. Występuje także typ włosów wysokoporowatych – te mają słonność do puszenia się, są słabo nawilżone, łamliwe, mogą się kręcić. Zwykle tego typu włosy spotyka się u osób, które często farbują włosy lub nadmiernie stylizują. Włosy wysokoporowate występują ponadto u osób z naturalnie kręconymi włosami.
Olejowanie włosów niskoporowatych będzie różniło się od olejowania włosów średnio- czy wysokoporowatych. Porowatość bowiem oznacza sposób, w jaki ułożone są łuski keratynowe we włosie względem jego rdzenia. Im większa jest porowatość, tym łuski odchylają się mocniej. Z tego też względu do poszczególnych typów włosów poleca się oleje o różnej wielkości cząsteczek – i to właśnie od odpowiedniego doboru oleju do porowatości włosa w dużej mierze zależy skuteczność zabiegu. Wyróżniamy oleje nasycone, jednonasycone i wielonienasycone. Jakie zastosować do olejowania? Wyjaśniam poniżej.
Ciekawostka! Włosy wysokoporowate potraktowane zabiegiem olejowania z użyciem oleju kokosowego, będą się jeszcze bardziej puszyły, co jest potwierdzeniem tego, że konieczne jest dostosowanie oleju do porowatości włosa.
Jaki olej do włosów wysokoporowatych?
Do włosów wysokoporowatych poleca się następujące oleje:
-
olej konopny
-
olej lniany
-
olej słonecznikowy
-
olej z pestek dyni
-
olej z ogórecznika
-
olej z czarnuszki
-
olej z orzechów włoskich
-
olej z wiesiołka
Oleje do włosów wysokoporowatych mają za zadnie poprawić ich kondycję. Ponieważ włosy wysokoporowate wymagają silnego odżywienia, warto w ich przypadku wybierać oleje, które są bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6.
Jaki olej do włosów średnioporowatych?
Do włosów średnioporowatych najbardziej polecany jest:
-
olej rokitnikowy
-
olej słonecznikowy
-
olej musztardowy
Olej do włosów średnioporowatych ma wzmocnić ich kondycję, ochronić przed łamaniem się i przesuszeniem, a także nadać blasku. Najlepsze do włosów średnioporowatych będą zatem oleje, które mają w składzie przewagę jednonienasyconych kwasów tłuszczowych.
Jaki olej do włosów niskoporowatych?
Do włosów o niskiej porowatości najbardziej polecane są oleje takie, jak:
-
olej kokosowy
-
olej palmowy
-
masło shea
Zadaniem tych olejów jest przede wszystkim utrzymanie włosów w dobrej kondycji oraz nadanie im objętości. W tej roli najlepiej sprawdzają się oleje bogate w nasycone kwasy tłuszczowe.
Olejowanie włosów na podkład
Jeśli Twoim włosom brakuje nawilżenia, warto przed nałożeniem oleju zaaplikować odpowiedni podkład. Może to być mgiełka nawilżająca złożona z wody i miodu, żel aloesowy, glutek z siemienia lnianego, żel bambusowy lub lekka odżywka nawilżająca w rozcieńczeniu z wodą. Olejowanie włosów na podkład sprawia, że włosy ulegają wyraźnemu nawilżeniu i podkład spełnia w tym przypadku rolę humektantu. Olej z kolei sprawia, że substancje zawarte w podkładzie lepiej wnikają we włosy i utrudniona jest ucieczka wilgoci (olej pełni rolę emolientu, czyli swego rodzaju bariery ochronnej włosa).
Tych błędów nie popełniaj!
Wiele osób szybko traci ochotę na olejowanie włosów po różnego rodzaju niepowodzeniach z tym zabiegiem. Zwykle wynikają one z niewłaściwego przeprowadzania zabiegu oraz złego doboru oleju. Jakie błędy popełniane są najczęściej? To m.in.:
-
stosowanie zbyt dużej ilości oleju – wystarczająca jest 1 łyżka stołowa na całe włosy,
-
zbyt długie trzymanie oleju na włosach – wystarczające będzie trzymanie oleju 20-40 minut, jeśli dopiero zaczynamy przygodę z olejowaniem,
-
wybór oleju niedostosowany do porowatości włosa – jeśli na włosy wysokoporowate zastosujesz olej do włosów niskoporowatych, zabiegiem olejowania możesz naprawdę zniszczyć włosy. Warto poświęcić chwilę, aby określić, jaką mamy porowatość włosów. W internecie jest mnóstwo testów, które Wam w tym pomogą. Zwykle włosy rozjaśniane i kręcone są wysokoporowate, a włosy nierozjaśniane, ale lekko falowane, są średnioporowate. Włosy gładkie i lekko przyklapnięte oraz w dobrej kondycji to włosy niskoporowate,
-
szybka rezygnacja z regularnego olejowania – na efekty tego zabiegu trzeba trochę poczekać i pierwsze rezultaty możesz zobaczyć dopiero po ok. miesiącu, a prawdziwe korzyści zauważysz po 3-6 miesiącach kuracji (przy olejowaniu np. raz na tydzień).