Czym jest olejowanie włosów?
Olejowanie włosów to metoda polegająca na nakładaniu na włosy wybranych olejów, podobnie jak maskę. To domowy zabieg, który można przeprowadzać zarówno na suche, jak i mokre włosy. Obecnie coraz popularniejsze jest olejowanie włosów z użyciem podkładu – to dodatkowo metoda, którą szczególnie polecają trychologowie, gdyż potęguje korzystne efekty, zapewnia wzmocnienie włosów, odżywienie, nawilżenie i regenerację – o ile zastosujemy odpowiedni do naszego rodzaju podkład i olej (przeczytaj także, jak dobrać olej do rodzaju włosów).
Na czym polega olejowanie włosów na podkład?
Stosowanie podkładu po olejowanie włosów nie jest obowiązkowe, o ile samo olejowanie bez podkładu daje nam korzystne efekty. Jednak w większości przypadków na włosach Polek, które są z reguły średnio- lub wysokoporowate, sam olej nie wystarcza i może nawet przesuszyć włosy! Stąd też wiele osób zraża się do olejowania po pierwszych podejściach. Aby tak się nie stało, należy zastosować podkład pod olejowanie – rozwiąże on wspomniany problem. Dzięki podkładowi pod olej, włosy zyskają nawilżenia (głównie dzięki tzw. humektantom), tym samym zwiększy się działanie samego oleju, gdyż wzbogacimy zabieg o dodatkowe składniki odżywcze i sprawimy, że we włosach zostaną one niejako „zatrzymane”.
Pamiętajmy, że sam olej jest emolientem i nie nawilża włosów – olej ma za zadnie stworzyć barierę ochronną dla włosa, gdyż ma zdolność zatrzymywania wilgoci wewnątrz włosa (sam jednak tej wilgoci nie dostarcza). Dopiero podkład pod olejowanie jest w stanie dostarczyć włosom odpowiedniego nawilżenia, a nałożony na niego olej sprawi, że nawilżenie to pozostanie w kosmykach. Ponadto, dzięki podkładowi, składniki z oleju wnikną we włos głębiej, a także zadziałają o wiele szybciej – przez co rezultaty będą bardziej spektakularne. Kolejną zaletą podkładu po olejowanie jest to, że w wielu przypadkach dzięki podkładowi, łatwiej jest zmyć później olej z włosów.
Jak zrobić olejowanie włosów z podkładem? Instrukcja
Olejowanie włosów z podkładem (inaczej mówią, olejowanie włosów na mokro), przeprowadza się według następującej instrukcji:
-
Rozczesz dokładnie włosy od nasady po końce.
-
Przygotuj podkład pod olejowanie (propozycje podkładów, jakie można zastosować pod olej, zamieszczam w dalszej części artykułu).
-
Spryskaj podkładem całe włosy lub go rozprowadź za pomocą dłoni na całej długości. Po nałożeniu, poczekaj jeszcze 1-2 minuty.
-
Następnie nałóż na włosy wybrany olej dostosowany do porowatości włosów i ich innych potrzeb. Olej pozostaw na włosach ok. 30-60 minut. Możesz owinąć głowę folią spożywczą lub założyć foliowy czepek, aby zwiększyć absorpcję składników z podkładu i oleju. Niektórzy polecają dodatkowe ogrzewanie włosów ciepłym powietrzem z suszarki.
-
Po zalecanym czasie, umyj włosy delikatnym szamponem. Jeśli masz problem ze zmyciem oleju, najpierw zemulguj olej odżywką i dopiero wtedy spłucz całość letnią wodą.
Jaki podkład pod olejowanie włosów? Ranking
Pozostaje kwestia tego, jaki podkład pod olejowanie będzie najlepszy? Przejrzałam w tym celu różne fora i grupy na Facebooku, szukając najbardziej polecanych podkładów pod olej. Jestem także po rozmowie z moją fryzjerką, która jest także trychologiem – od niej uzyskałam wiele cennych informacji. Jaki zatem podkład pod olejowanie zastosować? Zobaczcie poniżej moje propozycje, przy czym kolejność jest losowa!
1. Olejowanie na serum nawilżające
Serum nawilżające może być doskonałym produktem do zastosowania jako podkład pod olejowanie, gdyż zawiera skoncentrowane składniki aktywne o silnym działaniu, np. kwas hialuronowy, który doskonale nawilża włosy i jednocześnie świetnie regeneruje kosmyki, wypełniając drobne ubytki w strukturze włosa. Pożądanym składnikiem w serum będzie także mleczko kokosowe.
Możesz też sama wykonać takie serum w domu, korzystając z kuchennych produktów, np. mieszając ze sobą wodę z cukrem i miodem. Mieszamy wszystko w szklance ciepłej wody do rozpuszczenia; do mieszanki można dodać nieco żelu aloesowego lub kwasu hialuronowego, aby zwiększyć efekty; takie serum można nakładać w formie mgiełki (przyda się buteleczka z atomizerem), jeśli ma bardziej wodną konsystencję – jeśli natomiast konsystencja jest dość gęsta, można je aplikować bezpośrednio na włosy za pomocą dłoni.
Jak zastosować takie serum na włosy pod olej? Serum nałóż na włosy zwilżone wodą (lub jeśli ma bardziej wodnistą formę, spryskaj nim włosy przez buteleczkę z atomizerem), a w drugim kroku nałóż na nie wybrany olej.
2. Hydrolat pod olejowanie
Hydrolaty to grupa produktów, które skutecznie nawilżają włosy, jeśli zostaną zastosowane pod olej. Dodatkowo hydrolaty są bardzo wygodne w użyciu. Jak działają? Przede wszystkim delikatnie nawilżają włosy, odżywiają je i poprawiają kondycję skóry głowy – dodatkowo nie obciążając kosmyków. Hydrolat jest też łatwy w użyciu – wystarczy spryskać nim włosy, dość solidnie, a następnie nałożyć na nie włosy. Poniżej lista hydrolatów, które są najbardziej polecane pod olejowanie:
-
hydrolat rumiankowy – idealny do skóry wrażliwej, podatnej na podrażnienia, a także do włosów blond, gdyż rumianek ma właściwości delikatnie rozjaśniające; dodatkowo rumianek nadaje włosom miękkość i blask,
-
hydrolat różany – świetnie nadaje się do włosów suchych, pozbawionych blasku i sztywnych – przywraca bowiem miękkość, wzmacnia naczynia krwionośne znajdujące się w skórze głowy, pobudza włosy do wzrostu, wzmacnia kosmyki,
-
hydrolat z czystka – polecany do włosów, które szybko się przetłuszczają, gdyż – jak sama nazwa wskazuje – ma właściwości oczyszczające i regulujące poziom sebum. Dodatkowo nadaje włosom sprężystości,
-
hydrolat rozmarynowy – idealny dla osób, które chcą zapuścić włosy lub zmagają się z nadmiernym ich wypadaniem – rozmaryn wzmacnia bowiem cebulki włosów i pobudza je do wzrostu.
3. Odżywka pod olejowanie włosów
Wiele osób zachwala sobie olejowanie włosów na odżywkę – ta również świetnie spełnia swoją funkcję jako podkład nawilżający. Odżywka – wraz z olejem – może stworzyć niezwykle odżywczą maskę do włosów i przez to nada się szczególnie do włosów zniszczonych, uszkodzonych zabiegami fryzjerskimi, przesuszonych i wysokoporowatych. Istotne jest, aby odżywka była nawilżająca i zawierała humektanty, czyli np.:
-
glicerynę,
-
aloes,
-
miód,
-
panthenol.
Jak olejować włosy na odżywkę? Najpierw zwilżamy je wodą i rozprowadzamy odżywkę od nasady po końce, następnie nakładając na nie olej. Odżywka zadziała jak podkład nawilżający i dostarczy włosom wielu substancji odżywczych. Dobrze, jeśli odżywka nie zawiera silikonów, a inne oleje, masła lub alkohole tłuszczowe – wówczas uzupełni emolientową pielęgnację. Tego rodzaju odżywka może być zmieszana najpierw z olejem w miseczce i dopiero wtedy zaaplikowana na włosy – nie trzeba już potem nakładać na nie oleju.
4. Miód pod olej na włosy
Olejowanie włosów można wykonać także na wiele domowych składników. Niektóre z nich są szczególnie polecane do włosów suchych, zniszczonych i wysokoporowatych, jak np. miód. Jak go stosować? Wystarczy rozrobić dowolny miód z letnią wodą i mieszankę nałożyć na włosy za pomocą buteleczki z atomizerem. Miodu lepiej nie stosować jednak samodzielnie, ale jako dodatek do oleju lub odżywki, gdyż może posklejać włosy i utrudnić spłukanie całości.
5. Żel aloesowy pod olejowanie
Żel aloesowy to tani, a jednocześnie świetnie nawilżający produkt. Można go nałożyć bezpośrednio na włosy, a później nałożyć na nie olej lub wymieszać go z olejem w proporcji 1:1. Można też dodać żel aloesowy do odżywki do włosów i ją położyć jako podkład pod olej.
6. Krem na włosy
Krem, szczególnie tłusty, z zawartością olejów, świetnie nada się jako podkład pod olejowanie na suche włosy. Krem jednak może być trudny do zmycia, więc można go wymieszać np. żelem aloesowym, olejem lub odżywką i dopiero w takiej formie położyć na włosy jako podkład.
7. Woda ryżowa
To zwykła woda po ugotowaniu ryżu (!). To właśnie wodę ryżową stosują np. Azjatki do pielęgnacji cery i włosów. Dostarcza sporych ilości witamin, m.in. z grupy B i kwasu foliowego. Jest także bogata w minerały, takie jak cynk, żelazo i magnez. Włosy po jej zastosowaniu stają się grubsze i łatwiej się układają. Jak aplikować wodę ryżową pod olej? Wystarczy przepłukać nią włosy w formie płukanki, osuszyć lekko ręcznikiem, a następnie nałożyć wybrany olej.
8. Żel lniany pod olej
Żel lniany uzyskuje się przez zaparzenie ziaren siemienia lnianego w wodzie. Po zagotowaniu, ziarna zmieniają się w kisiel (mają żelową konsystencję). Po ostudzeniu mieszanki, żel można nałożyć na włosy przed aplikacją oleju. Siemię lniane ma wiele korzystnych właściwości dla włosów, głównie za sprawą zawartości cennych kwasów tłuszczowych. Świetnie nadaje się szczególnie do włosów przesuszonych i cienkich.