Mycie włosów odżywką, czyli metoda OMO
Metoda mycia włosów OMO to skrót od „odżywka, mycie, odżywka” lub „odżywianie, mycie, odżywianie”. Ten sposób mycia włosów polega na tym, że zanim umyjemy włosy szamponem, musimy nałożyć na nie odżywkę (włosy muszą być mokre), którą delikatnie je myjemy. Musimy przy tym rozmasować ją dokładnie na całych włosach oraz skórze głowy. Po tym warto pozostawić ją jeszcze przez kilka minut, aby składniki odżywcze miały szansę wniknąć w strukturę włosów i skóry głowy. Po kilku minutach spłukujemy odżywkę, delikatnie masując włosy i przechodzimy do mycia z użyciem szamponu. Po spłukaniu szamponu, ponownie nakłada się na włosy odżywkę, ale już omijając górną część włosów i skórę głowy (nakładamy na włosy od połowy lub na same końce), po czym od razu można ją spłukać letnią wodą.
Do jakich włosów nadaje się mycie odżywką?
Z pewnością metoda ta sprawdza się u dziewczyn z kręconymi włosami. Ten gatunek włosów po stosowaniu OMO, bardzo lubi intensywne odżywianie i odwdzięczy się nam wygładzeniem oraz zmniejszonym puszczeniem. Dodatkowo skręt loków będzie mocniejszy!
Mycie włosów odżywką sprawdza się także w przypadku dużych zniszczeń po zabiegach fryzjerskich: po farbowaniu włosów – zwłaszcza na blond, albo po zniszczeniu spowodowanemu wysoką temperaturą (częste suszenie gorącym powietrzem lub prostowanie włosów). Tym samym OMO nadaje się też do włosów suchych i wysokoporowatych.
Nie każdy produkt nadaje się do mycia włosów odżywką!
Niestety nie każda odżywka sprawdzi się w metodzie OMO. Aby zabieg dał efekty, odżywka musi mieć w składzie dość wysoko substancje, które mają działanie powierzchniowo czynne i które sprawią, że produkt będzie się lekko pienił i przy tym oczyszczał włosy. Do takich substancji pożądanych należą: Behentrimonium Chloride, Tallowtrimonium Chloride, Cetrimonium Chloride, Methosulfates, Benzalkonium Chloride, Tricetyldimonium Chloride.
Odżywki, które na pewno się nie sprawdzą do pierwszego "O" to takie, które mają dużą zawartość olejów i maseł odżywczych. Poza olejami, w odżywce do pierwszego mycia włosów nie powinno być: parafiny, silikonów, dużych ilości protein. Oczywiście odżywki z tymi składnikami mogą być stosowane w OMO, ale do drugiego „O” - czyli do odżywiania po oczyszczaniu.
Warto wiedzieć! W metodzie OMO poleca się stosować dwie różne odżywki. Pierwsza powinna mieć właściwości myjące, a druga – typowo odżywiające. Drugą odżywkę można zastąpić też maską do włosów, która jeszcze silniej działa na nasze włosy, lepiej je odżywiając.
Przykłady produktów polecanych do mycia włosów metodą OMO
Podczas OMO należy unikać kosmetyków, które odzierają włos z tłuszczu. W składzie nie mogą znajdować się SLS-y i SLES-y. Ważne, aby w składzie nie było też mydła. W doborze kosmetyków do OMO istotne jest również zachowanie tzw. równowagi PEH, która polega na zastosowaniu protein, emolientów i humektantów.
- Proteiny: oznaczane są w składach kosmetyków z przedrostkami: egg, milk, silk, oat, corn, soy, elastin, wheat, hydrolyzed, arginine, serine, amino, acid, acids, l-cysteine. Przykładowe odżywki proteinowe to np. odżywki marki Anwen (magnolia, keratyna, kokos i glinka itd.).
- Emolienty: to wszelkie oleje, masła, woski (-oil, -butter, -lanolin, wax), a także silikony i alkohole tłuszczowe. Przykłady odżywek i masek emolientowych to: Kallos color – maska do włosów farbowanych, Garnier – odżywka z żurawiną i olejkiem arganowym, Anwen – odżywka emolientowa z różą.
- Humektanty: to m.in. siemię lniane, pantenol, skrobie, cukry, aloes, niacynamid (czyli witamina B3), mocznik, kwas hialuronowy, witamina E (tocopherol) oraz karagen. Przykładowe odżywki i maski humektantowe to m.in. Biowax do włosów słabych i wypadających, Garnier Hair Food Papaja – maska, Anwen – odżywka nawilżająca „Bez”,
Mając to na uwadze, należy stosować zasadę, że jeżeli pierwszym „O” jest np. produkt humektantowy, to drugim „O” powinien być produkt emolientowy. Podczas kolejnego mycia warto wprowadzić zmianę i jako pierwsze „O” zastosować proteiny, jako drugie „O” - ponownie emolienty, które zamykają łuskę włosa.
Polecane metody mycia włosów odżywką - OMO
Podstawowym wariantem OMO jest ten omówiony wyżej. Niestety wymaga on nieco większej ilości czasu i nie zawsze będziemy mogły go z tego względu zastosować (zwłaszcza kobiety, które rano myją włosy przed pójściem do pracy – wówczas liczy się każde 5 minut). Dobrze wykonana metoda, która została wyżej opisana, wymaga od nawet ok. 30 minut. Ponieważ to dość spora ilość czasu, zwolenniczki OMO znalazły sposoby na przyspieszenie zabiegu. I tym sposobem powstało kilka metod OMO, które są równie polecane i dają świetne efekty. Poniżej przedstawimy naszym zdaniem najlepsze metody mycia włosów odżywką, które zajmują najmniej czasu.
1. Przyspieszone OMO
Przyspieszone OMO to mycie włosów samą odżywką. Najpierw dokładnie moczymy włosy wodą i odciskamy jej nadmiar, po czym wlewamy dość duże ilości odżywki myjącej (musi mieć właściwości myjące, więc nie zawierać silikonów czy olejów) na dłonie i nakładamy ją na włosy dokładnie tak, jakbyśmy nakładały szampon. Dokładnie rozprowadzamy produkt na skórze głowy i na całej długości włosów. Po takim „myciu” pozostawiamy jeszcze odżywkę na włosach przez 5-10 minut, po czym delikatnie spłukujemy i masujemy – aby odżywka zaczęła się pienić. Po masażu dokładnie spłukujemy produkt z włosów. Gotowe! Metoda zajmuje w najkrótszej wersji ok. 10 minut.
2. OMO z różnymi odżywkami
Kolejna metoda zajmuje nieco więcej czasu niż poprzednia, ale jest krótsza od wersji podstawowej OMO. W tej opcji na mokre włosy najpierw nakłada się odżywkę myjącą. Pozostawiamy ją na włosach kilka minut, po czym spłukujemy i nakładamy odżywkę, która ma już za zadanie odżywić włosów (może więc zawierać w składzie olejki). Możemy ją pozostawić na 10 minut i spłukać. Metoda zajmuje w najkrótszej wersji ok. 10-15 minut.
3. Metoda OMO z użyciem oleju
Ta metoda cieszy się dużą popularnością, ponieważ łączy w sobie OMO z olejowaniem włosów. Najpierw na włosy nakładamy olej (włosy muszą być suche) na ok. 30 minut. Samo nakładanie zajmie kilka minut, a w ciągu 30 minut możemy np. zrobić i zjeść śniadanie. Po tym czasie nakładamy na włosy odżywkę, której zadaniem będzie zemulgowanie oleju (woda czy szampon mogłyby niedokładnie zmyć tłusty olej). Po rozmasowaniu, zwilżamy włosy wodą, masujemy je i dokładnie spłukujemy produkty. Następnie dokładnie myjemy włosy szamponem, ale delikatnym – aby nie zniweczył wcześniejszego olejowania. Możemy, ale nie musimy nakładać po szamponie odżywki.
4. Metoda omo z szamponem
To metoda 2w1, która zakłada, aby włosy najpierw zmoczyć wodą, a potem najpierw nałożyć na większość długości odżywkę, a na samą górę i skórę włosów – szampon. Ważna jest taka kolejność: najpierw odżywka, potem szampon – aby ten nie dostał się na niższe partie włosów. To metoda polecana zwłaszcza dla włosów bardzo przesuszonych, gdzie dodatkowo występuje problem z przetłuszczaniem się skalpu. Po kilku minutach trzymania delikatnego szamponu i odżywki na włosach, całość spłukujemy. Gotowe! Metoda jest najkrótsza i zajmuje od 5 do 10 minut, dlatego jest szczególnie polecana dla zabieganych osób.
Jakie są efekty mycia włosów odżywką?
Po pierwsze, nie narażamy skóry głowy ani włosów (w większości metod) na kontakt z silnie myjącymi substancjami zawartymi w szamponach, które mogą wysuszać włosy i podrażniać skalp. Zyskają na tym zwłaszcza nasze zniszczone końcówki włosów, które przy regularnym stosowaniu OMO stają się gładkie i nie rozdwajają się. W sieci możemy zobaczyć wiele zdjęć „przed i po” stosowaniu OMO przez kilka tygodni. Są spektakularne! Jak pokazują poniższe przykłady, włosy stają się błyszczące, wygładzone, grubsze, mocniejsze, podkreślony jest kolor i skręt, włosy wyglądają na miękkie, nawilżone i nie puszą się.
Mycie włosów odżywką – czy są wady?
Jeśli nieumiejętnie zastosujemy tę metodę, to oczywiście, są wady. Głównym sprawcą będzie wówczas źle dobrana odżywka myjąca, szampon lub odżywka końcowa – w efekcie możemy spotkać się nie z odżywieniem, a z obciążeniem i przetłuszczaniem się włosów. Wiele dziewczyn robi też błąd, stosując OMO w sposób ciągły, bez żadnej przerwy. Zaleca się, aby raz na 2 tygodnie umyć włosy samym szamponem z SLS-em, który dokładnie oczyści skórę głowy.