Dieta ketogeniczna: owoce wskazane na ketozie

Owoce na diecie ketogenicznej

Dieta ketogeniczna to dieta bazująca na dużej zawartości tłuszczu i ograniczaniu dostarczanych węglowodanów. W związku z tym wiele produktów jest niedozwolonych na tej diecie, także owoców. Są jednak owoce, które są zalecane na diecie ketogenicznej, ze względu na niską zawartość węglowodanów – mogą nawet sprzyjać ketozie. Co to za owoce? Zobaczcie w artykule.

Awokado

Awokado określane jest często jako warzywo, jednak z botanicznego punktu widzenia jest ono owocem. I to bardzo cennym dla zdrowia – awokado zawiera bowiem wiele prozdrowotnych właściwości dzięki m.in. zawartości zdrowych kwasów tłuszczowych czy ważnych składników odżywczych, takich jak witamina K, witamina C, kwas foliowy czy potas. To także idealny składnik diety ketogenicznej, gdyż ma niską zawartość węglowodanów netto – zaledwie 8,5 g (oraz ok. 7 g błonnika) w 100 g porcji. Awokado to owoc, który z pewnością sprzyja ketozie.

Karambola

To tropikalny, bardzo smaczny owoc, doskonale wpisujący się w zasady diety ketogenicznej. Ma niską zawartość węglowodanów – zaledwie 7,3 g węglowodanów i 3 g błonnika w jednej szklance 108 g. Karambola dostarcza także dużych ilości witaminy C, miedzi i potasu. Zawiera także cenny dla zdrowia kwas pantotenowy.

Pomidory

Mimo, że uznawane są przez większość osób jako warzywa, według ogólnoświatowych i botanicznych klasyfikacji są one owocami. Okazuje się, że bardzo korzystnymi na diecie ketogenicznej, gdyż w filiżance 180 g znajduje się zaledwie 7 g węglowodanów oraz 2 g błonnika pokarmowego. Pomidory mają ponadto niewielką kaloryczność, a za to obfitują w wiele cennych dla zdrowia składników, takich jak likopen, naringenina czy beta-karoten.

Truskawki

Truskawki również oferują wachlarz prozdrowotnych substancji. Znajdują się w nich pokłady witaminy C, spore ilości manganu czy kwasu foliowego. Zawierają także wiele przeciwutleniaczy, w tym antocyjany, procyjanidyny oraz kwas elagowy. W jednej filiżance (150 g) znajdzie się zaledwie 11,7 g węglowodanów (3 g błonnika).

Brzoskwinie

Brzoskwinie to owoce pestkowe, które mają stosunkowo niewiele węglowodanów – 14,7 g i 2,5 g błonnika w jednej filiżance ok. 150 g. Brzoskwinie mogą zatem stanowić jeden ze składników np. sałatki na diecie ketogenicznej. Warto je jeść, ponieważ dostarczają wielu ważnych składników, m.in. witaminy A, C, niacynę czy potas. Ponadto wg badań spożywanie brzoskwini z innymi produktami bogatymi we flawonoidy oraz stylben, powoduje obniżenie poziomu cholesterolu czy trójglicerydów. Zatem mogą działać profilaktycznie na choroby serca i wspomagać ich leczenie.

Cytryny

Cytryny to doskonały dodatek do diety ketogenicznej, gdyż mają bardzo niewielką zawartość węglowodanów – zaledwie 6,6 g w całym owocu (1,5 g błonnika pokarmowego). Znajdują się w nich pektyny (to błonnik, który stabilizuje poziom glukozy we krwi, niweluje stany zapalne w organizmie, a nawet ma działanie przeciwnowotworowe – spowalnia rozwój komórek nowotworowych), witamina C, witamina B6 czy potas.

Maliny

Maliny to jedne z najzdrowszych owoców jagodowych. Stanowią także doskonały składnik diety ketogenicznej i wielu innych diet opartych na ograniczaniu węglowodanów. Zawierają bowiem w jednej filiżance 120 g tylko 7 węglowodanów netto. Dodatkowo w malinach znajduje się witamina K, witamina C, miedź i mnóstwo przeciwutleniaczy (łagodzą one stany zapalne i zapobiegają wielu chorobom). Warto zatem włączyć maliny na stałe do diety ketogenicznej i innych diet.

Arbuz

Arbuz to mocno nawadniający owoc, który idealnie sprawdzi się na diecie ketogenicznej. Ma niską zawartość węglowodanów netto – zaledwie 11,5 g węglowodanów (i 0,5 g błonnika) w porcji odpowiadającej filiżance do kawy (150 g). Arbuz obfituje w wiele witamin, zwłaszcza witaminę C, a także minerałów, takich jak potas czy miedź. W jego składzie znajdziemy także ważny naturalny antyoksydant, jakim jest likopen – ma on działanie zmniejszające uszkodzenia komórek, dzięki czemu działa profilaktycznie przeciwko wielu chorobom (a także wspomaga leczenie).

Kantalupa

To kolejny, cenny owoc na diecie ketogenicznej. Stanowi jedną z odmian melona. Kantalupa jest smaczna i ma stosunkowo niewielką zawartość węglowodanów netto (w filiżance 152 g znajduje się 12,7 g węglowodanów i 1,5 g błonnika pokarmowego). Owoc ten jest bogaty w kwas foliowy, witaminę K, potas, beta-karoten (ten jest niezwykle istotny dla zdrowia oczu i prawidłowej pracy układu immunologicznego).