Jako organizacja rodzicielska Fundacja „Krwinka” już od dwudziestu ośmiu lat wszechstronnie wspiera swoich podopiecznych i ich najbliższych. Doświadczenie własne oraz zdobyte na przestrzeni lat pozwalają organizacji skutecznie pomagać, mając na uwadze różnorodne potrzeby onkorodzin.
Postawiona diagnoza zmienia dotychczasowe życie całych rodzin, które w trybie natychmiastowym zostaje dostosowane do nowej, nieznanej rzeczywistości szpitalnej. Wtedy zazwyczaj jeden z rodziców jest zmuszony zrezygnować z pracy, by móc całodobowo opiekować się dzieckiem, przebywającym na oddziale. Z kolei drugi rodzic całkowicie przejmuje obowiązki domowe, zajmując się często pozostałymi dziećmi, które w obliczu walki o zdrowie brata lub siostry, mimowolnie zostają oddalone na drugi plan. Wówczas okazuje się, że cała rodzina stawia czoła chorobie, ponieważ każdy ma inną perspektywę, co może wiązać się z napięciami i niezrozumieniem pozostałych osób.
– Konieczność rezygnacji z pracy zarobkowej przez mamę lub tatę to dobrze znany nam scenariusz, w którym budżet domowy rodzin mierzących się z chorobą nowotworową dziecka, zostaje znacznie nadwyrężony. Dlatego też jako jedyna organizacja w Polsce zapewniamy najbardziej potrzebującym bezzwrotną, finansową „pomoc na start”, dzięki której w pierwszym roku terapii refundujemy koszty leczenia i rehabilitacji w kwocie do 6 000 zł. Jednocześnie oferujemy pomoc psychologiczną, która jest niezbędna w momencie niespodziewanej zmiany dotychczasowej codzienności – podkreśla Dominika Śliwińska, dyrektor Fundacji „Krwinka”.
W ostatnim czasie do Fundacji „Krwinka” dołącza coraz więcej dzieci, których opiekunowie słysząc diagnozę, szukają pomocy i z całych sił starają się odnaleźć w bolesnej rzeczywistości. Pracownicy organizacji udzielają kompleksowego wsparcia na każdym etapie długotrwałego i wyczerpującego leczenia.
– Niemalże codziennie jesteśmy z naszymi podopiecznymi, przebywającymi na oddziałach onkohematologicznych w szpitalu przy ul. Spornej w Łodzi. Systematycznie organizujemy zajęcia z muzykoterapii czy warsztaty plastyczne, świętujemy też każdą okazję, by wywołać uśmiechy na twarzach dzieci. Środki pozyskane z 1,5 % podatku są niezbędne, by kontynuować skuteczne działania. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy zdecydują się w ten sposób wesprzeć naszych podopiecznych. Tylko wspólnymi siłami możemy nieprzerwanie pomagać dzielnym, małym bohaterom i ich najbliższym – dodaje.
Oprócz regularnego wsparcia psychologiczno-pedagogicznego oraz finansowego Fundacja „Krwinka” co roku organizuje turnusy rehabilitacyjno-wypoczynkowe, które są przeznaczone dla dzieci w trakcie intensywnego leczenia oraz po zakończeniu terapii. Podczas dziesięciodniowego wyjazdu mali pacjenci nabierają sił, biorąc udział w wielu zabawach, animacjach, grach integracyjnych. Jest to również czas dla rodziców, którzy poprzez specjalne zajęcia terapeutyczne skierowane do opiekunów, zaczynają lepiej rozumieć siebie. Pozytywnie wpływa to również na kondycję psychofizyczną onkobohaterów.
Chcąc pomóc dzieciom chorym na raka, którymi opiekuje się Fundacja „Krwinka”, wystarczy wpisać do rubryki formularza PIT numer KRS 0000 165702. Można również przekazać darowiznę – szczegóły znajdują się na stronie internetowej: www.krwinka.org.