Co roku w Polsce na nowotworowy choruje 1 200 dzieci. Po rozpoznaniu jednostki chorobowej całe rodziny są zmuszone z dnia na dzień – bez względu na długoterminowe plany i marzenia – dokonać zmiany swojego dotychczasowego życia. Dzieci zapadają na chorobę onkologiczną w różnym wieku, bardzo często niespodziewanie. W zależności od wieku, wsparcia społecznego, osobowości czy specyfiki relacji rodzinnych, mali pacjenci różnie reagują na przymus zmiany codzienności – a wraz z nimi ich najbliżsi.
Każdy członek rodziny doświadcza choroby z innej perspektywy i tym samym mierzy się z innymi problemami. Inaczej chorobę przeżywa dziecko chore, inaczej mama będąca przy jego łóżku w szpitalu, a jeszcze w odmienny sposób tata, który jest oddzielony od swojej pociechy. Bardzo często na nim spoczywa obowiązek utrzymania rodziny. Ponadto potrzeby rodzeństwa zwykle schodzą na nieco dalszy plan ze względu na chorobę siostry czy brata.
We wrześniu 2022 roku Fundacja „Krwinka” stworzyła podcast, który prowadzi Jacek Jankowski, psycholog pracujący na oddziałach onkohematologicznych w Klinice Pediatrii, Onkologii i Hematologii w Uniwersyteckim Ośrodku Pediatrycznym CSK Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Tytuł podcastu „Fundacja „Krwinka”: Onkorozmowy dające nadzieję” nawiązuje do głównej idei rozmów, którą jest rozbudzenie siły u wszystkich członków rodziny, zmagających się z trudną sytuacją, nierzadko zdominowaną przez strach o życie i przyszłość.
– Codzienna praktyka pokazuje, że treści mówiące o różnych wymiarach dziecięcych chorób onkologicznych są poszukiwane i nadal niewystarczające. Brakuje nam dostępności do świadectw osób, które przechodząc przez proces związany z diagnozą i terapią, miały podobne doświadczenia do tych, z którymi mierzą się kolejne rodziny zdiagnozowanych dzieci. Osobiste historie dają nadzieję i zrozumienie w nierzadko bardzo trudnych chwilach – zaznacza Jacek Jankowski, psycholog z Fundacji „Krwinka”.
Warto podkreślić że nadzieja, której potrzebują onkorodziny, ma wiele płaszczyzn. Najważniejszą jest zakończenie terapii, lecz zanim do tego dojdzie, najpierw odbywa się długotrwały proces leczenia, uwzględniający złożone etapy. Można mówić o nadziei na lepszy dzień po podaży silnych leków, na zjedzenie ulubionego dania, na spotkanie z rodzeństwem, na uczestniczenie w zajęciach warsztatowych na oddziale, na spotkanie koleżanek czy kolegów ze szkoły, na rozmowę z dziadkami, na zabawę w parku, aż wreszcie na wyzdrowienie.
Podcast „Fundacja ‘Krwinka’: Onkorozmowy dające nadzieję” jest dostępny na kanałach Spotify i YouTube. Fundacja dla Dzieci z Chorobami Nowotworowymi „Krwinka” jest organizacją rodzicielską, która od 27 lat wspiera dzieci onkologicznie i hematologicznie chore, a także ich rodziców oraz rodzeństwo. Chcąc pomóc dzieciom w walce z chorobą, można przekazać darowiznę – szczegóły na stronie internetowej: www.krwinka.org. Pomóż Fundacji „Krwinka” pomagać.