Ponadczasowe, różowe włosy
Różowe włosy, wbrew pozorom, wcale nie zaczęły być modne w tym sezonie. Już w latach 90. różowe pasma były absolutnym hitem – nosiła je np. Gwen Stefani i inne gwiazdy estrady.
Moda na różowe włosy powraca regularnie w letnim sezonie od lat, a ostatnimi czasy coraz więcej osób farbuje włosy na różowo przez cały rok, nie tylko na wakacje. Od około 2014 roku róż na włosach zaczął pojawiać się także na wybiegach mody – np. DKNY czy Fendi. Z kolei w 2017 roku różowe włosy stały się hitem na Instagramie i wiele influencerek zaczęło właśnie tak farbować pasma – np. Maffashion.
Obecnie różowe włosy są tak popularne, że róż na głowie ma różne odmiany i praktycznie do każdej kobiety można dopasować jego odpowiedni odcień. Tym bardziej, że różowe włosy przestały być wyrazem odwagi czy symbolem gwiazd – stały się bowiem codziennością, występując np. w bardzo delikatnej wersji, która ma jedynie podkreślić naturalny kolor włosów. W takim wydaniu róż doskonale urozmaica skromny wizerunek i niejako dodaje „pazura” – nawet, jeśli różowe pasma nie pojawiają się na całej długości, a jedynie jako pasemka czy ombre. Szczególnie pożądany jest różowy blond.
Najpopularniejsze wersje różowych włosów
Różowe włosy stały się modne zwłaszcza wśród blondynek. Różowy blond – inaczej truskawkowy blond – to bardzo pożądany odcień i absolutny hit od dobrych kilki sezonów. Jest bardzo subtelny i z tego powodu sięgają po niego nawet skromne kobiety. Niekiedy zaledwie kilka pasemek w różowym odcieniu blond może urozmaicić wizerunek, a czasem jedynie poświata. Dlatego też zwykle blondynki wybierają ten odcień – efekty w większości przypadków są bowiem na plus, mimo niewielkiej zmiany.
Inną, bardzo popularną wersją różowych włosów jest koloryzacja sombre, która polega na pozostawieniu naturalnego koloru włosów przy ich nasadzie i stopniowym rozjaśnieniu końcówek od 1-2 tony, co daje subtelny, naturalny efekt. W przypadku różowego odcienia, farbę nakłada się właśnie na końcówkach, zwykle jako toner do włosów.
Komu pasują różowe włosy? Zdjęcia
Różowe włosy zwykle pasują głównie blondynkom, ponieważ odcień ten świetnie kontrastuje z blond włosami – zarówno w tonacjach złotych, jak i platynowych czy siwych. Nie oznacza to oczywiście, że różowa farba nie jest przeznaczona dla brunetek – jednak te kobiety muszą spodziewać się innego efektu. W ich przypadku różowy kolor włosów będzie bardziej intensywny i wyrazisty, aby całość wizerunku była spójna. Wśród sławnych brunetek na różowo (w intensywnym odcieniu, aby był on widoczny na ciemnych włosach) farbowały włosy Kylie Jenner i Joss Stone.
Istotny jest także odcień różu i intensywność – ma on ogromne znaczenie dla ostatecznego efektu. Delikatne, pastelowe róże będą najlepiej pasować blondynkom, natomiast bardziej odważne i wyraziste odcienie różu, sprawdzą się raczej na ciemnych włosach, zwłaszcza u brunetek lub w połączeniu z czerwienią.
Kolejny wyznacznik tego, czy będą nam pasować różowe włosy, to ich długość. Delikatny blond w wydaniu ombre lub sombre najlepiej będzie wyglądał na włosach długich i falowanych. W przypadku krótszych włosów, lepiej ufarbować pojedyncze pasma lub wybrać sombre zamiast ombre czy koloryzacji całości.
Oczywiście nie ma jednego słusznego rozwiązania i koloryzację na różowo należy rozważać indywidualnie – najlepiej z dobrym fryzjerem, który najlepiej oceni, jaki rodzaj koloryzacji i z jaką intensywnością, będzie nam najbardziej pasować.
Jak pofarbować włosy na różowo?
Po pierwsze, zanim sama zaczniesz farbować w domu włosy na różowo, zastanów się, czy nie lepiej z tak odważną koloryzacją udać się do fryzjera – różowy odcień niestety trudno się zmywa, nawet jeśli zastosowana została zwykła płukanka, która teoretycznie powinna się wypłukać po kilku myciach. Niestety tak nie jest i np. w przypadku włosów blond, które mają złoty odcień, różowa płukanka będzie się wypłukiwać do koloru pomarańczowego – a tu efekty mogą być opłakane. Dlatego najlepiej pierwsze farbowanie wykonać u fryzjera.
Oczywiście jeśli masz dość doświadczenia i nie boisz się ryzyka, możesz zafarbować włosy na różowo samodzielnie w domu. Na początek jednak, sięgnij raczej po delikatną szamponetkę czy wykonaj tonowanie włosów, zamiast od razu nakładać trwałą farbę. Po kilku-kilkunastu myciach toner czy szamponetka powinny się wypłukać z włosów, ale tak jak wspomnieliśmy wyżej, często takie tonowanie i tak pozostawia pewien odcień na pasmach, nie zawsze pożądany.
Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie – przed jakimkolwiek farbowaniem – sprayów koloryzujących, które są dostępne w drogeriach. Maja one krótkotrwałe działanie, a dzięki nim możemy sprawdzić, czy w ogóle różowy odcień na włosach będzie nam pasował.
Farbowanie na różowo na włosach blond i brąz
Odcienie różu najłatwiej nałożyć włosy blond, zwłaszcza w bardzo jasnych tonacjach. Istotne jest, że blondynki nie muszą rozjaśniać włosów, aby róż był widoczny, natomiast szatynki czy brunetki niestety powinny najpierw wykonać dekoloryzację i rozjaśnianie pasemek – bez tego być może róż w ogóle nie będzie widoczny, albo pojawi się jedynie delikatna poświata.
Różowe włosy można uzyskać z pomocą:
- trwałej farby do włosów,
- szamponeki lub płukanki do włosów,
- tonera do włosów,
- farby w sprayu.
Jak pofarbować końcówki włosów na różowo?
O ile koloryzacja całych włosów jest dość łatwa, o tyle uzyskanie naturalnego efektu będzie trudniejsze – zwłaszcza, gdy chcemy wykonać ombre czy sombre. Nieumiejętne nałożenie rozjaśniacza lub farby, może dać w tym przypadku nieestetyczne efekt wyraźnego oddzielenia dwóch kolorów kreską, dlatego ważna jest technika farbowania. Jak dobrze to zrobić?
- Po pierwsze, rozdziel włosy i upnij większość z nich na czubku głowy, pozostawiając bardzo cienką warstwę, którą będziesz farbować.
- Włosy podziel na pasma pod ukosem, aby przejście między kolorami nie było wyraźne.
- Farbę nałóż na wybrane pasma – nie wszystkie – i zacznij od końcówek, po czym przeciągaj resztkę farby palcami lub pędzelkiem ku górze.
- Następnie wyciągnij kolejną partię włosów i kontynuuj farbowanie według powyższych punktów – aż wszystkie włosy będą pokryte farbą.
- Na koniec owić głowę folią spożywczą – dzięki temu farba nie pobrudzi ubrań, a dodatkowo efekt kolorystyczny będzie bardziej intensywny i uzyskasz go szybciej.
- Po owinięciu włosów, odczekaj czas wskazany na opakowaniu farby, po czym spłucz i dokładnie umyj włosy. Nałóż odżywkę nawilżającą, a najlepiej maskę – na ok. 20-30 minut – a następnie spłucz ją chłodną wodą. Gotowe!
Jak dbać o różowe włosy? Czym je myć?
Różowy odcień włosów jest wymagający – może się bowiem szybciej wypłukiwać, dlatego konieczna jest modyfikacja codziennej pielęgnacji, aby kolor szybko nie wypłowiał, tylko był na długo w pierwotnej intensywności. Przede wszystkim warto sięgnąć po fioletową lub różową odżywkę czy szampon do włosów (chociaż szampony tego typu często wysuszają włosy, więc nie można ich stosować przy każdym myciu, jeśli zależy nam na utrzymaniu nawilżenia i dobrej kondycji pasm), które pozwolą zachować właściwy odcień na dłużej.
Po drugie, nie myj włosów bardzo ciepłą wodą – powinna być letnia, a przy ostatnim spłukiwaniu – bardziej chłodna, a niżeli ciepła.
Aby różowy odcień prezentował się na włosach ładnie przez dłuższy czas, powinnaś zadbać także o blask i nawilżenie. Stosuj zatem odżywkę po każdym myciu, a raz w tygodniu nakładaj na 20-30 minut maskę nawilżającą lub wykonać olejowanie włosów. Dzięki temu włosy zyskają połysk, przez co efekt kolorystyczny również będzie lepszy.