Oczyszczanie twarzy – podstawa pielęgnacji skóry
Jeśli zaniedbamy prawidłowe oczyszczanie twarzy, o wiele łatwiej o tworzenie się zaskórników, pryszczy i innych niedoskonałości. Ponadto skóra, która nie jest regularnie oczyszczana, szybciej się starzeje.
W jaki sposób oczyszczać twarz, aby taka pielęgnacja nam służyła? Wiele zależy od tego, jaki masz rodzaj cery. Na przykład skóra tłusta i trądzikowa wymagają naprawdę głębokiego oczyszczania – celem jest w tym przypadku oczyszczenie ujść gruczołów łojowych z nadmiaru zalegającego tam sebum i różnych zanieczyszczeń. Ważny jest też sposób oczyszczania: niektórzy polecają oczyszczanie twarzy na sucho, inni – na mokro. Niezależnie od tego, jaki sposób wybierzesz, istotne jest, aby robić to dokładnie i systematycznie oraz dbać o to, aby nie podrażniać cery. Dermatolodzy w większości zalecają oczyszczanie zarówno na sucho, jak i na mokro.
Oczyszczanie twarzy z zanieczyszczeń sposobem na młodą skórę
Przez cały dzień na skórze twarzy osadzają się setki zanieczyszczeń i rozmaitych toksyn – wiele z nich przyczynia się znacznie do procesów starzenia skóry, powstawania zmarszczek i pogorszenia jej wyglądu. Cera staje się matowa, szara, szybciej traci jędrność na skutek uszkodzenia kolagenu, staje się przesuszona, jest podatna na podrażnienia. Dodatkowo na skórze zbiera się w ciągu dnia brud, który miesza się nie tylko z produkowanym łojem, ale i resztkami kosmetyków po makijażu – w efekcie taka mieszanka skutecznie zatyka pory, a to już tylko krok od rozwoju stanów zapalnych skóry i pojawienia się zaskórników.
Zdaniem dermatologów, oczyszczanie twarzy to najważniejszy aspekt pielęgnacji, jeśli zależy nam na działaniu spowalniającym starzenie się skóry. Zabieg ten jest prosty, a ma niezwykły wpływ, jeśli chodzi o zachowanie młodości skóry. Przykładem są Azjatki, które od wielu wieków stosują wręcz rytuały oczyszczania skóry, które mają wiele etapów – i to właśnie dzięki temu słyną one z pięknej, gładkiej cery.
Warto zatem oczyszczać skórę regularnie – zwłaszcza, jeśli mieszkamy na terenach miejskich. Wg dostępnych nam danych, miejski styl życia ma wpływ na szybsze starzenie się skóry, co jest spowodowane głównie pyłami zawieszonymi PM 2.5, które z łatwością wnikają w skórę, prowadząc do podrażnień, stanów zapalnych, utraty jędrności i utraty nawilżenia.
Jak często oczyszczać twarz?
Pewnie zastanawiasz się, czy twarz należy oczyszczać tylko raz dziennie, czy może rano i wieczorem? Dermatolodzy zalecają, aby skórę oczyszczać zarówno wieczorem, jak i rano. Dlaczego?
Wieczorem nakładamy kremy, które zwykle mają bogatszą konsystencję niż kremy na dzień. Ponadto w nocy nasze gruczoły łojowe nie śpią – produkują sebum, jak w ciągu dnia, ale w nieco mniejszej ilości. Zauważ też, że w nocy można się pocić. Dodatkowo skóra twarzy ma w nocy kontakt z pościelą, w której żyją roztocza (chyba że codziennie zmieniasz pościel – tak raczej nikt nie postępuje), mikroorganizmy, kurz i wiele innych zanieczyszczeń. To wszystko sprawia, że nasze pory zatykają się. Słuszne zatem wydaje się oczyszczenie ich z nocnych zabrudzeń, zanim nałożymy kolejne warstwy kremów czy innych kosmetyków.
Oczyszczanie twarzy – na sucho czy mokro (z wodą)?
Obecnie na rynku mamy wiele bardzo skutecznych preparatów, jeśli chodzi o oczyszczanie twarzy na sucho, jednak mimo to dermatolodzy zalecają, aby jednak oczyszczać twarz także na mokro, z użyciem wody i żelu do mycia. Z drugiej strony osoby ze skórą atopową czy bardzo wrażliwą, powinny unikać kontaktu z wodą, gdyż ta powoduje podrażnienie skóry i jej jeszcze większe wysuszenie – w tym przypadku lepsze wydaje się wykonywanie oczyszczania na sucho, z użyciem płynu micelarnego lub wody termalnej – tego rodzaju produkty są łagodniejsze dla skóry niż woda (zwłaszcza woda chlorowana z kranu). Mając to na uwadze, wybierz sposób oczyszczania dostosowany do swojego typu cery. Jeśli masz cerę tłustą lub trądzikową, lepsze będzie oczyszczanie na mokro, natomiast jeśli Twoja cera jest nadmiernie przesuszona lub atopowa, lepiej wykonywać oczyszczanie na sucho (a raz na jakiś czas na mokro – np. co drugie/trzecie oczyszczanie).
Niezależnie od typu cery, nie zaleca się stosować agresywnych kosmetyków do mycia twarzy, np. z zawartością alkoholu. Nie poleca się też używania zwykłego mydła – ma ono odczyn zasadowy i może powodować podrażnienia skóry.
A jak konkretnie powinno się oczyszczać twarz na sucho i na mokro? Poniżej zamieszczam kilka wskazówek.
1. Oczyszczanie twarzy na sucho
Wacik bawełniany nasączamy dobrym płynem micelarnym. Przemywamy nim całą twarz i szyję. Wacik należy często zmieniać – aż do momentu, gdy stanie się on całkowicie czysty. Po zakończeniu oczyszczania, nasączamy kolejny wacik – ale tym razem tonikiem, którego zadaniem będzie przywrócenie skórze prawidłowego pH. Po wyschnięciu, na skórę można nałożyć krem.
2. Oczyszczanie twarzy na mokro
Twarz przemywamy żelem do twarzy (lub pianką czy kremem myjącym). Można to robić za pomocą dłoni lub specjalnej szczoteczki oczyszczającej (ale pamiętaj, że taką szczoteczkę trzeba dokładnie oczyszczać, aby nie stała się ona siedliskiem bakterii i grzybów). Istotne jest, aby kosmetyk był dopasowany do naszego typu cery. Gdy umyjesz twarz, zmyj kosmetyk dokładnie wodą, a następnie osusz ręcznikiem. Kolejny krok to nałożenie toniku za pomocą wacika – przywróci on skórze naturalne pH. Nakładamy na skórę krem.
Oczyszczanie twarzy – jakie wybrać kosmetyki?
Na rynku dostępne są różne rodzaje kosmetyków do oczyszczania twarzy. Są to mleczka, żele, pianki, kremy myjące czy mleczka myjące. To, jaki rodzaj wybierzesz, nie jest bez znaczenia – wybór powinien być bowiem podyktowany tym, jaki masz rodzaj cery. I tak kolejno do:
-
cery wrażliwej, alergicznej oraz cery naczynkowej (także z trądzikiem różowatym) poleca się delikatne płyny micelarne, żele i pianki, zawierające składniki, które łagodzą stany zapalne i podrażnienia (np. woda termalna, pantenol, bisabolol),
-
cery mieszanej, typowo trądzikowej oraz tłustej poleca się preparaty głęboko oczyszczające, ale powinny być jednocześnie łagodne dla skóry (nie naruszać jej naturalnej bariery hydrolipidowej, gdyż to mogłoby zaostrzyć problem) – np. z zawartością minerałów i probiotyków,
-
cery przesuszonej – najbardziej poleca się żele, emulsje myjące, kremy i mleczka, gdyż te najlepiej nawilżają cerę i zapobiegają jej wysuszeniu.
Jeśli po oczyszczaniu towarzyszy nam uczucie ściągnięcia skóry lub jej pieczenia, konieczna jest zmiana preparatu do oczyszczania.
Oczyszczanie twarzy kosmetykami – codzienna pielęgnacja
Jak krok po kroku prawidłowo oczyścić twarz? Poniżej zamieszczam najważniejsze etapy.
1. Demakijaż
Oczyszczanie twarzy zacznij od demakijażu, jeżeli się malujesz. W tym celu zmyj nasączonym wacikiem (mleczkiem lub płynem micelarnym) dokładnie makijaż z oczu i kredkę z brwi, a następnie przetrzyj całą twarz, aby usunąć podkład i puder. Jeśli stosujesz gęstych lub dość oleistych kosmetyków (np. fluidów), szczególnie dokładnie wykonaj ten etap, gdyż takie kosmetyki skutecznie zapychają pory.
2. Mycie twarzy
Jeśli oczyszczasz twarz na mokro, nałóż odrobinę kosmetyku do mycia na dłoń (żel, pianka, emulsja, olejek oczyszczający), a następnie wmasuj go w twarz kolistymi ruchami. Jeśli produkt jest delikatny, możesz też umyć okolice oczu, natomiast jeśli jest nakierowany na regulowanie wydzielania sebum czy oczyszczanie skóry tłustej, lepiej omiń delikatną okolicę oczu, gdyż wtedy łatwo o podrażnienia. Przy okazji mycia twarzy, umyj też szyję. Ostatni krok to dokładne spłukanie kosmetyku wodą i osuszenie ręcznikiem.
Jeśli zdecydowałaś się na oczyszczanie twarzy na sucho, nasączaj wacik płynem do oczyszczania twarzy i tak często wymieniaj płatek, aż będzie całkiem czysty.
3. Tonizacja
Ostatni etap to nałożenie na skórę toniku – aby przywrócić jej prawidłowe pH. Tonik możesz wmasować z pomocą nasączonego nim wacika, albo delikatnie wklepać go dłońmi i palcami. To bardzo istotne, aby zakończyć oczyszczanie twarzy tonizacją. Ten szybki zabieg sprawi, że skóra odzyska równowagę kwasowo-zasadową. Jeśli skóra jest np. zbyt kwaśna, o wiele łatwiej o różne podrażnienia czy nadmierne wydzielanie sebum, natomiast w przypadku zbyt zasadowej cery, staje się ona sucha i ściągnięta. Warto zatem regularnie stosować tonik – tym bardziej, że świetnie przygotowuje on skórę do przyjęcia kremu.
Oczyszczanie okolicy oczu – w jaki sposób je wykonać?
Skóra wokół oczu jest delikatniejsza niż w pozostałych częściach twarzy. Jest też cieńsza i co ważne, właściwie nie ma w niej gruczołów łojowych – należy zatem postępować z nią bardzo łagodnie. Nie sprawdzą się zatem żele głęboko oczyszczające przeznaczone do skóry tłustej – efektem takiego zastosowania może być mocno podrażniona skóra.
Jak dokładnie oczyścić skórę wokół oczu? Jeżeli się malujesz, najpierw usuń wacikiem makijaż, ale powinien być on nasączony mleczkiem, olejkiem, płynem do demakijażu lub płynem micelarnym. W przypadku kosmetyków wodoodpornych, świetnie sprawdzi się płyn dwufazowy. Odrobinę preparatu nałóż na wacik, a następnie przyłóż go delikatnie do zamkniętych powiek. Poczekaj tak kilka sekund – dzięki temu pigment kosmetyku rozpuści się bez tarcia (pigment z tuszu czy cieni). Następnie delikatnie przesuwaj wacik po powiece, bez mocnego pocierania skóry (lepiej wykonywać ruchy w górę i w dół). Wacik należy często zmieniać na czysty i powtarzać czynność aż do momentu, gdy płatek bawełniany będzie niemal całkowicie czysty. Jeśli w jakimś miejscu pozostała odrobina tuszu (np. pod linią rzęs), lepiej nie trzyj tam wacikiem, tylko użyć patyczka higienicznego nasączonego płynem micelarnym. W kolejnym kroku ewentualne resztki makijażu usunie zabieg oczyszczania na mokro z łagodnym żelem.
Oczyszczanie cery trądzikowej i tłustej – kosmetyki i zabiegi
Zatrzymajmy się na chwilę przy cerze problematycznej: tłustej i trądzikowej. Taka cera wymaga bowiem szczególnego traktowania i czasami konieczna jest metoda prób i błędów, aby trafić na idealną pielęgnację. Skóra tłusta i mieszana ma bowiem tendencję do zatykania się porów i tworzenia się zaskórników. Często nawet staranne i regularne mycie twarzy różnymi dedykowanymi kosmetykami nie wystarczy, aby ją dobrze oczyścić. Dlatego też powstały inne kosmetyki, które pomagają pozbyć się np. wągrów czy zanieczyszczeń, które są głęboko osadzone w skórze. Jeśli regularne oczyszczanie twarzy wg wymienionych w artykule wskazówek nie pomaga, spróbuj jeszcze zastosować poniższe produkty i zabiegi. Polecamy przede wszystkim:
-
Żele do głębokiego oczyszczania – pozwalają otworzyć zapchane pory i usunąć z nich łój i masę rogową. Żele tego typu zwykle posiadają w składzie kwas salicylowy, który ma zdolność wnikania w głąb mieszków włosowo-łojowych. Dzięki temu usuwany jest nadmiar łoju i rozmaite zanieczyszczenia. Kwas ten także hamuje wydzielanie sebum i ma działanie keratolityczne. Dobrze, jeśli kosmetyk tego typu będzie wzbogacony o minerały i kompleks probiotyczny, aby nie zaburzać bariery hydrolipidowej skóry.
-
Żele oczyszczająco-peelingujące – to żele, które poza substancjami myjącymi zawierają także drobinki peelingujące. Dzięki temu można łatwo pozbyć się zanieczyszczeń ze skóry – nawet tych, które znajdują się głęboko. Nie powinno się jednak stosować takich preparatów w codziennej pielęgnacji, gdyż zbyt mocne i częste opróżnianie ujść gruczołów łojowych może nasilić produkowanie sebum (skóra się w ten sposób broni).
-
Żele micelarne – budowa tego typu żeli sprawia, że nadmiar sebum i zanieczyszczenia, są skutecznie usuwane ze skóry, jednocześnie jej nie podrażniając.
-
Kosmetyki z kwasami AHA lub BHA – np. żele, toniki lub kremy złuszczające, zawierające kwas glikolowy, salicylowy czy migdałowy – bądź kwasy owocowe – pozwalają na oczyszczenie skóry, złuszczenie naskórka i regulację aktywności gruczołów łojowych.
-
Maseczki z glinką kosmetyczną – tego typu maseczki świetnie oczyszczają, pochłaniają sebum, absorbują zanieczyszczenia, oczyszczają skórę z łoju i zaskórników.
-
Peelingi oczyszczające – tego typu kosmetyki bazują na mechanicznym złuszczaniu naskórka za pomocą mikrodrobinek, chemicznych kwasów lub kwasów owocowych (działanie enzymatyczne). Tego typu peelingi zaleca się wykonywać raz w tygodniu. Nie powinno się natomiast wykonywać peelingu przy aktywnych zmianach towarzyszących trądzikowi.
Bardzo istotne jest, aby osoby ze skórą problematyczną zachowały równowagę w pielęgnacji i oczyszczaniu cery. Nie można ani zbytnio jej drażnić, aby nie stymulować gruczołów łojowych do nadmiernej aktywności, jak i nie można też zaniedbać regularnego oczyszczania. Do oczyszczania warto wybrać delikatne preparaty niezawierające mydła, alkoholu oraz które nie niszczą naturalnej bariery hydrolipidowej skóry. Powinno się także zwracać uwagę na to, czy preparat pomaga zachować skórze prawidłowe pH.
W przypadku cery tłustej i trądzikowej, lepiej zrezygnować z kosmetyków z olejami i takich, które pozostawiają na skórze tłusty film. Lepiej postawić na łagodne płyny micelarne i lekkie kremy.
Oczyszczanie twarzy w sposób manualny
Poza oczyszczaniem kosmetykami, warto raz na jakiś czas poddać się zabiegowi oczyszczania manualnego skóry. Jest to zabieg bardzo pomocny w przypadku cery mocno zanieczyszczonej lub problematycznej: z zaskórnikami, trądzikiem lub cery tłustej. Warto, aby zabieg wykonał profesjonalista, ponieważ taka osoba posiada odpowiednie doświadczenie, aby oczyszczanie manualne było bezpieczne i nie uszkodziło skóry. Samodzielne wyciskanie zmian może prowadzić do zaostrzenia stanów zapalnych i powstawania blizn.
Oczyszczanie manualne wymaga zastosowania specjalnych akcesoriów i kosmetyków – np. wapozony, który wydzielają parę wodną i ozon, działając antybakteryjnie. Przydatne jest też urządzenie do mikrodermabrazji oraz maski rozpulchniające – dzięki nim dobrze przygotujemy twarz do oczyszczania. Niezbędny jest też przyrząd ze stali nierdzewnej do wyciskania wągrów, maski chłodzące, maski kojące oraz ściągające, które nakłada się po oczyszczaniu manualnym. Oczyszczanie manualne warto wykonywać raz na 2-3 miesiące.
W domu oczyszczanie manualne musi być wykonywane ze szczególną ostrożnością – należy skórę dokładnie myć i dezynfekować wcześniej ręce. Zmiany wyciskaj w jednorazowych rękawiczkach lub przez chusteczkę higieniczną. Ważne, aby nie wyciskać pryszczy paznokciami ani nie przekłuwać ich igłą. Należy także unikać gorących parówek, które rozpulchniają skórę – lepiej wykonać wcześniej peeling lub zastosować urządzenie do wapozonu – są takie produkty dedykowane do użytku domowego.
Profesjonalne oczyszczanie twarzy – zabiegi u kosmetyczki
Poza oczyszczaniem manualnym, w gabinecie kosmetycznym (lub klinice medycyny estetycznej) można wykonać wiele innych zabiegów, które skutecznie usuną z cery zanieczyszczenia i nadmiar łoju oraz pobudzą skórę do produkcji kolagenu. To przede wszystkim:
-
Mikrodermabrazja diamentowa – to bardzo popularny zabieg o szerokim zastosowaniu – sprawdzi się także wtedy, gdy zależy nam na dogłębnym oczyszczeniu skóry. Polega na ścieraniu zrogowaciałego naskórka z pomocą diamentowych głowic.
-
Mikrodermabrazja korundowa – zabieg ten polega na zastosowaniu masażu głowicą, w której wytwarzane jest ciśnienie i wyrzucane są kryształki tlenku glinu.
-
Mikrodermabrazja tlenowa (oksydermabrazja) – to jeden z najdelikatniejszych rodzajów mikrodermabrazji. Polega na zastosowaniu soli fizjologicznej i tlenu, które są aplikowane do skóry pod ciśnieniem, w efekcie czego złuszcza się zrogowaciały naskórek, a skóra jest o wiele lepiej dotleniona.
-
Mikrodermabrazja wodna (hydrabrazja) – wykorzystuje wodę pod ciśnieniem. Zabieg również jest delikatny, ale skuteczny. Jeśli dodatkowo na skórę zastosowane będą składniki aktywne, efekty nie będą polegały tylko na oczyszczeniu czy nawilżeniu, ale też uzyskamy np. rozjaśnienie cery czy efekt odmłodzenia – jeśli kosmetyczka zaaplikuje nam tak działające składniki.
-
Peeling kawitacyjny – to największy rywal mikrodermabrazji. Polega na zastosowaniu ultradźwięków w środowisku wodnym (na wilgotną skórę), w efekcie czego powstaje zjawisko kawitacji, podczas którego wytwarzają się pęcherzyki z gazem i pękając, prowadzą do złuszczania się zrogowaciałego naskórka. Skóra jest zatem głęboko oczyszczona.
-
Oczyszczanie kwasami AHA lub BHA – oczyszczanie kwasami jest coraz popularniejsze – ma bowiem wiele zastosowań. Działa rozjaśniająco, pobudza skórę do produkcji kolagenu i regeneracji, świetnie odświeża cerę. W zależności od tego, jaki mamy rodzaj cery, kosmetyczka dobierze odpowiedni kwas. Zwykle stosuje się kwasy AHA, czyli np. kwas migdałowy czy glikolowy, bądź kwasy BHA – np. kwas salicylowy. Kwasy nie tylko rozpuszczają łój w skórze, ale też działają przeciwtrądzikowo, ujędrniają skórę, spłycają drobne zmarszczki, nawilżają cerę, wyrównują koloryt.