Czym są rozstępy po ciąży? W jaki sposób powstają?
Rozstępy to kolejne „urozmaicenie” w naszym ciążowym stanie. Nie niosą one oczywiście za sobą takiego dyskomfortu fizycznego jak poranne mdłości, zgaga czy bóle kręgosłupa. Jednak potrafią czasami odebrać radość z głaskania rosnącego brzuszka i rozmowy z rozwijającym się w nim mieszkańcem. Sprawiają też, że martwimy się wyglądem naszego ciała po porodzie.
Warto więc nawet jeszcze na etapie planowania powiększania rodziny dowiedzieć się, czym są rozstępy. Ta wiedza – obok znajomości zasad właściwego odżywiania i prowadzenia zdrowego trybu życia – może zaowocować w przyszłości lepszym samopoczuciem już po zostaniu mamą.
Rozstępy są zmianami powstałymi na skórze, przede wszystkim na brzuchu, ale również na piersiach, udach i pośladkach. Są to podłużne, wąskie pręgi, które swoim wyglądem przypominają blizny. Różnią się kolorem w zależności od czasu, który minął od ich powstania:
-
czerwone lub różowe – rozstępy przybierają taki kolor zaraz po utworzeniu się; rozpoczyna się wówczas tak zwana faza zapalna;
-
fioletowe – na taką barwę zmieniają się rozstępy w dalszej części fazy zapalnej;
-
jasne, blade, białe – rozstępy bledną, a otaczająca je skóra marszczy się; defekty zaczynają przypominać blizny; taki wygląd oznacza, że rozstępy wkroczyły w fazę zanikową; u niektórych kobiet ta faza ma swój początek jeszcze przed porodem.
Kobiety ciężarne są wyjątkowo narażone na tę nieszkodliwą, choć nieestetyczną, przypadłość z dwóch powodów. Po pierwsze ma ona związek z ogromnymi zmianami hormonalnymi. Zwiększa się wówczas między innymi poziom kortyzolu, który osłabia włókna kolagenowe w skórze. Drugim powodem jest duży wzrost masy ciała w krótkim czasie połączony z bardzo dużym naciągnięciem i napięciem skóry zwłaszcza na szybko rosnącym brzuchu.
Oczywiście nie wszystkie w równym stopniu narażone jesteśmy na tę denerwującą przypadłość. Niektóre z nas – dzięki genom – w ogóle nie doświadczają omawianego problemu. Część zaś rozstępy w ciąży dotykają w niewielkim stopniu. Duża grupa niestety nie ma tyle szczęścia. Połączenie wspomnianych wcześniej czynników – osłabionej elastyczności skóry i jej wyjątkowego rozciągnięcia – skutkuje podłużnymi liniami na ciele, przez które wiele z nas jeszcze przed urodzeniem dziecka żegna się na zawsze z dwuczęściowymi strojami kąpielowymi, krótkimi spodenkami czy bluzkami z dużym dekoltem. Czy to pożegnanie jest zasadne? Na szczęście nie. Okazuje się, że istnieje wiele sposobów, które pozwalają zminimalizować widoczność rozstępów lub nawet całkowicie je usunąć.
Rozstępy po ciąży – profilaktyka jako pierwsza linia obrony
Tak jak w sytuacji wielu schorzeń i dolegliwości tak również w przypadku rozstępów nie będzie wielkim odkryciem stwierdzenie, że najlepiej im zapobiegać. Jest to zdecydowanie mniej czasochłonne i kosztowne. Nie wspominając o zachowaniu dobrego samopoczucia i dużych pokładów nienadszarpniętych nerwów.
Przeczytaj także: Rozstępy w ciąży – jak usunąć lub im zapobiegać? RANKING kremów
Niestety nie zawsze profilaktyka jest prosta. Czasami poważne problemy w czasie ciąży, zagrażające niejednokrotnie życiu dziecka i matki sprawiają, że kwestie estetyczne schodzą na dalszy plan. Zdarza się, że w ogóle przestają być istotne. Żadna z nas nie myśli o wcieraniu kremów i oliwek w brzuch w czasie, kiedy drży o każdy kolejny dzień ciąży, przesiaduje w gabinetach lekarskich lub leży w szpitalu.
Jeśli jednak mamy tylko w miarę spokojną głowę w czasie tych wyjątkowych dziewięciu miesięcy, powinnyśmy zadbać między innymi o naszą skórę. Ta z pewnością odwdzięczy się nam, kiedy już zostaniemy mamami. Aby wówczas nie dokuczały nam rozstępy po ciąży, musimy:
-
dbać o odpowiednie nawilżenie skóry każdego dnia – to podstawowa zasada, o której powinnyśmy pamiętać, jeżeli nie chcemy bliżej zapoznawać się z metodami na rozstępy po ciąży; do wyboru mamy wiele preparatów i środków; znajdziemy coś dla siebie zarówno na półce w drogerii jak i wśród bardziej domowych sposobów;
-
masować skórę narażoną na rozstępy;
-
pamiętać o właściwym nawodnieniu;
-
być aktywne fizycznie – forma i nasilenie ruchu powinno być dopasowane do naszego stanu i zaleceń lekarza.
Sposoby na rozstępy po ciąży
Nie zawsze jednak, mimo największych starań, nasza skóra zachowa się tak, jakbyśmy tego chciały. Wtedy pojawiają się tak niechciane rozstępy po ciąży. Na szczęście możliwe jest pozbycie się tych niemiłych pamiątek.
Należy jednak podkreślić, że najłatwiejsze do całkowitego usunięcia są rozstępy w fazie zapalnej, czyli te w kolorach czerwonym, różowym bądź fioletowym. Znacznie trudniej pozbyć się rozstępów, które weszły już w fazę zanikową. Wówczas możemy jedynie ograniczyć ich widoczność, ponieważ nie jesteśmy w stanie usunąć ich całkowicie.
W walce z rozstępami mamy do wyboru metody, które możemy wdrożyć w swoim domu oraz takie, które dostępne są wyłącznie w gabinetach specjalistów.
W domowym zaciszu
Rozstępy po ciąży możemy próbować usuwać najpierw samodzielnie w domu. Do wyboru mamy wiele specjalistycznych kosmetyków. Z pomocą przychodzą nam też niezawodne w wielu sytuacjach domowe sposoby, spośród których warto wymienić chociażby najprostsze:
-
białka jajek – regenerują uszkodzony naskórek; białka trzeba roztrzepać i grubą warstwą nałożyć na skórę do zaschnięcia i dopiero wtedy zmyć zimną wodą;
-
sok z cytryny – należy masować nim rozstępy i pozostawić na kilka minut, a następnie zmyć;
-
ziemniaki – cienkimi plastrami ziemniaka powinno się przez kilka minut smarować rozstępy, a całość zmyć dopiero po zaschnięciu;
-
sól morska – najlepiej używać kilku jej łyżek do kąpieli.
W gabinecie
Nie zawsze jednak usunięcie, a nawet zmniejszenie widoczności rozstępów, jest możliwe samodzielnie. Czasami zmuszone jesteśmy szukać pomocy. Ma to miejsce szczególnie w przypadku zmian, które zaszły na skórze już wiele lat wcześniej. Pomoc na rozstępy znajdziemy jednak bez problemu w gabinetach kosmetycznych i u lekarzy medycyny estetycznej.
Do zabiegów, które pomogą znacząco zmniejszyć lub całkowicie zniwelować rozstępy po ciąży, zaliczają się między innymi:
-
mezoterapia igłowa – w której rozstępy ostrzykiwane są specjalnymi substancjami mającymi za zadanie zregenerować i odżywiać uszkodzoną skórę;
-
peeling chemiczny – rodzaj głębokiego peelingu; wykorzystuje się w nim substancje, które po nałożeniu na skórę, powodują odbudowę kolastyny;
-
osocze bogatopłytkowe – w zabiegu tym wykorzystuje się osocze z krwi pacjenta, które ma szerokie właściwości regenerujące i odżywcze;
-
laser – tutaj wiązka światła wnika w skórę i pobudza ją do regeneracji.