Narkoza u dentysty – czy warto?
Narkoza u dentysty to rozwiązanie korzystne dla pacjentów z dentofobią – panicznym strachem przed stomatologami, osób, które nie chcą pamiętać czynności przeprowadzanych w trakcie zabiegu, niepełnosprawnych umysłowo czy dzieci. To tymczasowe i w pełni kontrolowane działanie znosi odruchy świadomości i czucia u pacjenta, dzięki czemu bezproblemowo można przeprowadzić go przez zabieg leczenia, bez obarczania przykrymi wspomnieniami lub doznaniami.
Zabieg stomatologiczny w narkozie odbywa się z udziałem dwóch zespołów:
- anestezjologicznego – składającego się z lekarza anestezjologa i pielęgniarki anestezjologicznej;
- stomatologicznego – w którym najczęściej pracuje chirurg, ewentualnie lekarze innych specjalizacji, a także asysta stomatologiczna.
W trakcie zabiegu w znieczuleniu ogólnym można wyleczyć wiele zębów, co zazwyczaj zajmuje kilka godzin. Narkoza jest również wskazana w przypadku wielu chorób, które utrudniają kontakt z pacjentem.
Jakie zabiegi stomatologiczne można wykonać pod narkozą?
Leczenie stomatologiczne pod narkozą przeprowadzane jest najczęściej w warunkach ambulatoryjnych w gabinecie stomatologicznym. W każdym przypadku miejsce powinno być wyposażone w aparaturę do monitorowania parametrów życiowych pacjenta, a także zestaw antywstrząsowy w razie nagłych wypadków.
Leki podawane są w formie wziewnej, dożylnej lub przez połączenie obu tych metod. Lekarz dokonuje przed narkozą wywiadu anestezjologicznego, analizuje wykonane wcześniej badania dodatkowe i dokonuje wstępnej kwalifikacji pacjenta do zabiegu. Wspólnie z nim ustala najlepszą metodę przeprowadzenia leczenia. W wypadku odczuwania przez pacjenta silnego lęku lub stresu, anestezjolog może podać mu leki uspokajające jeszcze przed wykonaniem znieczulenia ogólnego.
W trakcie narkozy można przeprowadzić następujące zabiegi stomatologiczne:
- higienizacja
- opracowanie ubytków i założenie wypełnień
- leczenie kanałowe przeprowadzane pod mikroskopem
- usuwanie zębów, a także inne zabiegi chirurgiczne
- wszczepianie implantów
- uzupełnienia protetyczne jak mosty, korony i licówki.
Na zabieg przeprowadzany pod narkozą należy udać się na czczo, a na 2 godziny przed planowaną operacją powstrzymać się od spożywania płynów. Niewskazane jest także picie alkoholu na kilka dni przed narkozą.
Po zakończeniu zabiegu w znieczuleniu ogólnym, pacjent pozostaje przez kilka godzin pod obserwacją, a następnie powinien być odebrany przez opiekuna lub bliską osobę. Osoby dorosłe po narkozie nie powinny same prowadzić żadnych pojazdów mechanicznych.
Narkoza z powodzeniem może być także stosowana u dzieci, które często nie współpracują z dentystą. W ich przypadku rozmowę kwalifikacyjną do zabiegu przeprowadza się z opiekunem. Dobrze jest zabrać dla dziecka jednorazową pieluchę i towarzyszyć mu przed podaniem środka znieczulającego oraz tuż po zabiegu, co znacznie zminimalizuje stres towarzyszący zabiegowi.
Ile kosztuje leczenie zębów pod narkozą?
Kalkulacja leczenia w znieczuleniu ogólnym jest w każdym przypadku sporządzana indywidualnie, w zależności od:
- planowanego zakresu prac stomatologicznych,
- liczby i rodzaju ubytków,
- wykorzystywanych materiałów,
- czasu trwania całego zabiegu.
Przykładowe ceny znieczulenia za pierwszą godzinę operacji to ok. 1200zł. W przypadku konieczności przedłużenia zabiegu każde kolejne 30 minut kosztuje dodatkowe 450 zł. W koszty należy także wliczyć konsultację anestezjologiczną – ok. 200zł, opiekę anestezjologiczną po zabiegu – ok. 200 zł, a także koszty podstawowe leczenia stomatologicznego jak wypełnienia, leczenie kanałowe czy leczenie pod mikroskopem.
Komfort i bezpieczeństwo – zabiegi pod narkozą w Warsaw Dental Center
W Warsaw Dental Center możliwe jest przeprowadzenie zabiegów pod narkozą, co zapewnia pacjentom w pełni bezpieczną i komfortową opiekę stomatologiczną bez narażania pacjentów na stres i nieprzyjemne odczucia związane z leczeniem zębów.
Artykuł sponsorowany